Αποστολέας Θέμα: ΠΛΗΜΝΕΣ  (Αναγνώστηκε 4336 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΦΙΛΙΠΠΑΣ

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
ΠΛΗΜΝΕΣ
« στις: Μάρτιος 09, 2007, 18:33 »
ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ . ΣΗΜΕΡΑ ΑΚΟΥΣΑ ΕΝΑ ΤΡΙΞΙΜΟ ΣΤΟΝ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΤΡΟΧΟ , ΟΤΑΝ ΚΟΜΠΛΑΡΑ ΤΟ 4Χ4 ΣΤΑΜΑΤΑΓΕ . ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΛΛΑΞΑΝΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΚΛΕΙΔΩΝΕΙ ΤΟ 4Χ4 ΣΤΟΝ ΤΡΟΧΟ
ΠΛΗΜΝΕΣ.
ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΜΠΛΟΚΑΡΕ ΚΑΛΑ .
ΧΑΛΑΣΕ Ο ΜΑΓΝΗΤΗΣ ΠΟΥ ΤΡΑΒΑΕΙ ΤΟ ΓΡΑΝΑΖΙ ΟΤΑΝ ΞΕΚΟΜΠΛΑΡΕΙ.
 
ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΥΤΟ ; 

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: ΠΛΗΜΝΕΣ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 10, 2007, 22:04 »
Μαγνήτης?? ::)
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος ΦΙΛΙΠΠΑΣ

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΛΗΜΝΕΣ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 11, 2007, 10:29 »
ΜΑΓΝΗΤΗ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΠΕΡΙΕΡΓΟ.
ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΕΛΑΤΗΡΙΟ;
ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΑΥΤΟ ;

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: ΠΛΗΜΝΕΣ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 12, 2007, 14:22 »
Στο παλιό καλό , οι πλύμνες δουλεύουν με αέρα....
Τώρα αν στο καινούργιο είναι μαγνητικές...ι ντοντ νοου....
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος blacklimit

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Άντρας
  • ORESTIADA EVROS
Απ: ΠΛΗΜΝΕΣ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 21, 2007, 20:20 »
στο δικο μου βρε παιδια δεν μπορουμε να βρουμε ακρη.κατι επαθε μια μερα και απο τοτε αρνητε να ξαναγινει τετρακινητο.τι σωληνακια ειδαμε για καμια τρυπα,τι τις φουσκες αερα ειδαμε,τι τα ρευματα ειδαμε...το αποτελεσμα το ιδιο το γιμνυ πισοκινητο με αργα και το ριμαδι το 4χ4 να αναβοσβηνει bhe bhe bhe...για πειτε καμια αλλη λυση γιατι...εγω την βρηκα αλλα πριν την πραγματοποιησω πειτε τιποτα μπας και ειναι κατι που μας ξεφευγει η δεν το ξερουμε.....
drink on bed!!!

drive on road!!!

Αποσυνδεδεμένος blacklimit

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Άντρας
  • ORESTIADA EVROS
Απ: ΠΛΗΜΝΕΣ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 22, 2007, 18:11 »
 1jum_ 1jum_ 1jum_ 1jum_ 1jum_ 1jum_ 1jum_ 1jum_ 1jum_

επιτελους το γιμνυ μου ξανα εγινε τετρακινιτο μετα απο πολυ κοπο και καποιες συβουλες του φιλου του Maverick

τελικα το προβλημα ηταν στο οτι δεν επρεπε να υπαρχει παρα πολυ γρασσο πριν το ρουλεμαν γιατι εκλεινε τις οπες για τον αερα ο οποιος εισερχετε μεσα απο το ρουλεμαν και στην συνεχεια στην πλυμνη και διαφευγει απο το ημιαξονιο αναμεσα απο το καρε οταν ξεμπλοκαρει η πλυμνη

drink on bed!!!

drive on road!!!

Αποσυνδεδεμένος potge

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 98
Απ: ΠΛΗΜΝΕΣ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 30, 2008, 01:09 »
Καλησπέρα παιδιά,
ξεθάβω αυτό το θέμα με αφορμή ένα κόλλημα που είχα στα χιόνια. Παρατήρησα λοιπόν, κάτι που είχα την αίσθηση πως συνέβαινε καιρό τώρα. Αφού κόλλησα, οι μπροστινοί τροχοί δεν περιστρέφονταν καθόλου (νομίζω δεν έδειχναν καν να τείνουν να περιστραφούν παρότι τουλάχιστον ο ένας μπροστά σίγουρα είχε πρόσφυση) ενώ οι πίσω σπίναραν ανενόχλητοι. Κ ρωτώ.έχοντας διαβάσει κάποια πράγματα περί διαφορικών, εμπλοκής πλημνών κοκ θεωρητικά δεν θα πρέπε να είχαν όλοι οι τροχοί ίδια ροπή (ή ταχύτητα δεν θυμάμαι νομίζω ροπή πάντως) όσο η ελάχιστη, συνεπώς ή δεν θα δούλευε κανένας ή θα σπίναραν όλοι?
Επίσης η τετρακίνηση δούλευε κανονικά γι αυτό μου κανε μεγάλη εντύπωση πόσο εύκολα απεμπλέκονται οι μπροστινοί τροχοί (κάτι που είχα δει κ σε λάσπες παλιότερα). Προβληματικές δεν νομίζω πως είναι (μήπως θέλουν κάποια συντήρηση αν κ όπως ανέφερα τετρακίνηση είχα κανονικά σε κάθε άλλη περίπτωση) αλλά μάλλον μου διαφεύγει κάτι στον τρόπο λειτουργίας των.πχ Μήπως αν για κάποιο λόγο απεμπλακούν, στη συνέχεια χρειάζεται πάλι να εμπλακούν κ γι αυτό πρέπει να ανιχνευθεί μια έντονη αντίσταση? μήπως το διαφορικό ?κάτι άλλο? (έλπιζω να μην βγει εκτός θέματος)
Πραγματικά οποιαδήποτε άποψη, ένσταση, πρόταση δεκτή γιατί μου φάνηκε πως παραδίδουν πολύ εύκολα τη μάχη (αν κ από καιρό τις είχα βάλει στο μάτι τις χειροκίνητες μπροστινές 0_21).
Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας.
edit: αν τυχόν διαβάζει το παιδί με το Vitara που με τράβηξε τον ευχαριστώ άλλη μια φορά
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 30, 2008, 01:16 από potge »

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΛΗΜΝΕΣ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 30, 2008, 08:06 »
Η καλύτερη (και σχετικά φτηνή λύση σε σχέση με συνεχόμενες επισκευές) θα ήταν να βάλεις χειροκίνητες πλήμνες. Δουλεύουν πάντα και δε χαλάνε. Μόνο που πρέπει να βγαίνεις από το αυτοκίνητο όταν θες να τις λοκάρεις - ξελοκάρεις...

Αποσυνδεδεμένος DinDin

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 765
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny4ever
Απ: ΠΛΗΜΝΕΣ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 15, 2008, 10:30 »
1jum_ 1jum_ 1jum_ 1jum_ 1jum_ 1jum_ 1jum_ 1jum_ 1jum_

επιτελους το γιμνυ μου ξανα εγινε τετρακινιτο μετα απο πολυ κοπο και καποιες συβουλες του φιλου του Maverick

τελικα το προβλημα ηταν στο οτι δεν επρεπε να υπαρχει παρα πολυ γρασσο πριν το ρουλεμαν γιατι εκλεινε τις οπες για τον αερα ο οποιος εισερχετε μεσα απο το ρουλεμαν και στην συνεχεια στην πλυμνη και διαφευγει απο το ημιαξονιο αναμεσα απο το καρε οταν ξεμπλοκαρει η πλυμνη



Σε ποιό ρουλεμάν αναφέρεσαι? Γιατί και εγώ, από τότε περίπου που τις έσκασα τις πλύμνες στο γράσσο άρχισε να μου αναβοσβήνει μερικές φορές το λαμπάκι της τετρακίνησης. Λες τόσο καιρό να μην έχω τετρακίνηση και να μην το έχω καταλάβει?
Κάντε οικονομία στο νερό, πλυθείτε με μία φίλη...

Αποσυνδεδεμένος DinDin

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 765
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny4ever
Απ: ΠΛΗΜΝΕΣ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 17, 2008, 19:00 »
Τελικά το λαμπάκι της τετρακίνησης ανάβει, σβήνει ή και αναβοσβήνει ανάλογα με τα κέφια του. Το θέμα είναι ότι έχω τετρακίνηση. Μάλλον για βαλβίδα το βλέπω...
Κάντε οικονομία στο νερό, πλυθείτε με μία φίλη...

Αποσυνδεδεμένος DinDin

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 765
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny4ever
Απ: ΠΛΗΜΝΕΣ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 18, 2008, 14:38 »
Τελικά ήταν το λαστιχάκι της υποπίεσης από την πολλαπλή εισαγωγής.
Επιτέλους έχω τετρακίνηση όποτε θέλω εγώ και όχι όποτε θέλει το 'θηρίο' yah
Κάντε οικονομία στο νερό, πλυθείτε με μία φίλη...

Αποσυνδεδεμένος blacklimit

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Άντρας
  • ORESTIADA EVROS
Απ: ΠΛΗΜΝΕΣ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 18, 2008, 19:24 »
τωρα ειδα και το προηγουμενο ποστ σου

αναφερομουν στο ρουλεμαν το δεξιου μπροστα τροχου
οχι ομως τα βασιλικα ρουλεμαν το κυριο που κραταει το ημιαξονιο δεν χρειαζοταν τοσο γρασσο

αυτα τα σωληνακια τα εχω βαρεθει και ειναι και σε σημειο.......
για αυτο η καλητερη λυση ειναι χειροκινητες πλυμες οι οποιες αναμενονται
drink on bed!!!

drive on road!!!