Αποστολέας Θέμα: Superchargers  (Αναγνώστηκε 7028 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Teo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Δε θα σε ξεχάσουμε ποτέ...
Απ: Superchargers
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 16, 2006, 01:05 »
Παληκάρια, σας βλέπω να ρωτάτε συνέχεια για εγγυήσεις και αξιοπιστία, σε μετατροπές και modifications, που κάνουμε, δοκιμάζοντας να φτιάξουμε τα αμάξια μας καλύτερα...

Οπως έχω ξαναπεί, όποιος θέλει την απόλυτη αξιοπιστία και εγγύηση, αφήνει το αμάξι όπως το αγόρασε και το πηγαίνει στην ώρα του, να κάνει service, στο συνεργείο της αντιπροσωπείας (Χωρίς να είμαι απαραίτητα σύμφωνος με το παραπάνω...).

Κάθε είδους μετατροπή-αλλαγή των προδιαγραφών του κατασκευαστή, απο τη μικρότερη εως τη μεγαλύτερη, προσβάλει αυτόματα τους όρους εγγύησης και υποχρεώσεων, του κατασκευαστή. Γνωρίζω οτι υπάρχουν αντιπροσωπείες που δεν αναγνωρίζουν ούτε την τοποθέτηση ηχητικού συστήματος, αν δεν έχει γίνει στο δικό τους συνεργείο... (και αυτόματα απαλλάσουν εαυτόν απο τα όποια ηλεκτρικά προβλήματα του αυτοκινήτου).

Στην ανάγκη να βελτιώσουμε το αυτοκίνητό μας ...ψαχνόμαστε. Το αποτέλεσμα των ενεργειών μας, είναι καλό ή κακό, κατ' εκτίμηση και μόνο του ιδιοκτήτη... (κάποια μετατροπή πχ. στην ανάρτηση τη δική μου, μπορεί να μη βρεί σύμφωνους κάποιους άλλους. Αυτό που είναι καλό κατά τη δική μου γνώμη, μπορεί να είναι κακό και επικίνδυνο για κάποιον άλλον).

Πολλές φορές, όπως έχουμε δεί, βελτιώνουμε τη συμπεριφορά του αυτοκινήτου μας στο χώμα, χάνοντας όμως την συμπεριφορά του στην άσφαλτο.

Είναι αδύνατον σε όλα να κερδίζεις... Πάντα, για να κερδίσεις κάτι, κάπου χάνεις...

Ολες οι μετατροπές που κάνουμε, είναι λύσεις, που ΔΕΝ έχουν φτιαχτεί για το δικό μας αυτοκίνητο (απο τον επίσημο κατασκευαστή), συνεπώς, για οτιδήποτε αλλάζουμε, παίρνουμε και τα ρίσκα μας.

Είναι σπάνιες οι περιπτώσεις που κάποιοι κατασκευαστές, έχουν εξελίξει κάποιο κιτ βελτίωσης, που σου πουλάνε ξεχωριστά (και συνήθως πολύ ακριβά) και το καλύπτουν και με εγγύηση.... Στη δική μας περίπτωση ...δυστυχώς τίποτα.

Γι' αυτό λέμε σε όλους, να κατασταλάξουν τί θέλουν να κάνουν με το αυτοκίνητό τους και μετά να προχωρήσουν σε μία ή περισσότερες μετατροπές.


Στην προκειμένη περίπτωση, η συγκεκριμένη προσθήκη, δίνει περίπου 73% περισσότερη δύναμη στον κινητήρα....
Οπου και να ρωτήσετε, το ποσοστό φαντάζει εξωπραγματικό....

Το γεγονός και μόνο πως κατάφερε να μείνει το αυτοκίνητο ζωντανό... στα χέρια του θείου Nicksi, (που δε μου έχει δείξει οτι το ...προσέχει και ιδιαίτερα) εγώ το θεωρώ άθλο... Αρα και αξιόπιστος ο ...κομπρέσορας ΚΑΙ υπόδειγμα αξιοπιστίας το jimny και ο κινητήρας του.

.....keyboard offroaders....
Όποιος δεν μπορεί να καταλάβει τη σιωπή σου δεν μπορεί να καταλάβει και τα λόγια σου... Tolkin

Αποσυνδεδεμένος geo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Άντρας
  • crazy waters BARBARIANS
Απ: Superchargers
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 16, 2006, 08:04 »
ετσι ετσι apl_se apl_se
style is everything

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: Superchargers
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 16, 2006, 11:35 »
Παληκάρια...
...
Το γεγονός και μόνο πως κατάφερε να μείνει το αυτοκίνητο ζωντανό... στα χέρια του θείου Nicksi, (που δε μου έχει δείξει οτι το ...προσέχει και ιδιαίτερα) εγώ το θεωρώ άθλο... Αρα και αξιόπιστος ο ...κομπρέσορας ΚΑΙ υπόδειγμα αξιοπιστίας το jimny και ο κινητήρας του.

Βρε Θοδωρη, σε ευχαριστω πολυ για τα... καλα σου λογια, σου εχω πολυ μεγαλη υποχρεωση...  0_21 0_21 lol lol lol

Και το αλλο το καθαρμα απο κατω, το... παλαμοκροτει...!  Μπραβο σας ρε, ωραιοι φιλοι εισαστε...ω lol lol lol

Σε καθε περιπτωση και για να σοβαρομιλαμε, αυτα που εχουμε ξαναπει κατα καιρους και προανεφερε και ο Τεο, ειναι απολυτα σωστα... Δυστυχως ετσι ειναι, τα ρισκα σε καθε μετατροπη, ειναι καθαρα δικα μας...

Γιαννη, το μοτερ αντεχει, μεχρι το σημειο που δεν θα θελουμε να τερματισουμε τις δυνατοτητες του κομπρεσσορα... αν ανεβασεις τη πιεση (για παραδειγμα), στα 0,7 bar, ειναι σιγουρο οτι τα μεταλλα δεν προκειται να αντεξουν...
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Superchargers
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 17, 2006, 23:34 »
Xθές έμαθα απο φίλο μου μηχανικό ότι έχει τοποθετήσει σε Jimny μοτέρ απο Baleno 1.6.
Eαν χόραγε εκεί το τούρμπο θα είχε απόλυτο ενδιαφέρον, μόνο και μόνο σαν βελτίωση στο Jimny..
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος Georg

  • Jimny
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • vvt
Απ: Superchargers
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 18, 2006, 07:19 »
Xθές έμαθα απο φίλο μου μηχανικό ότι έχει τοποθετήσει σε Jimny μοτέρ απο Baleno 1.6.
Eαν χόραγε εκεί το τούρμπο θα είχε απόλυτο ενδιαφέρον, μόνο και μόνο σαν βελτίωση στο Jimny..

Και μετα θα ξεκινουσε μονο του μια αγωνιστικη κατηγορια

DRAGSTER ΓΙΑ ΕΛΑΦΡΙΑ ΟΧΗΜΑΤΑ 4X4   ha ha lol lol

Αποσυνδεδεμένος Agelos_80

  • Jimny
  • Μηνύματα: 231
  • Φύλο: Άντρας
  • Ηγουμενίτσα
Απ: Superchargers
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 18, 2006, 22:29 »
η υποδίναμη αυτή  είναι σαν του NAVARA 174PS ...  lol θα ήθελα να σιγκρίνουμε στον στρόφαλο του και τις μπιέλες του....

Αποσυνδεδεμένος chriska

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 538
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Superchargers
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 19, 2006, 12:38 »
Xθές έμαθα απο φίλο μου μηχανικό ότι έχει τοποθετήσει σε Jimny μοτέρ απο Baleno 1.6.
Eαν χόραγε εκεί το τούρμπο θα είχε απόλυτο ενδιαφέρον, μόνο και μόνο σαν βελτίωση στο Jimny..

Καλύτερα να μη μάθεις σε ποιανού αυτοκίνητο το έβαλε 8) lol lol
“ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ ΤΩΡΑ, ΑΛΛΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΟΥ ΠΑΣ”
Christoforo Caneli

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Superchargers
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 21, 2006, 14:48 »
Ξέρω Χρήστο ;)
Γιάννης Δημητρέλης