Τεχνικά θέματα - Bάση πληροφοριών, Προβλημάτων, Μετατροπών και Βελτιώσεων > Κινητήρας

Κατανάλωση;

(1/48) > >>

tsakos:
Γεια σε όλους!
Ρε παιδιά, τι κατανάλωση έχετε εσείς?
Εγω υπολογίζω ότι έχω κοντά στα 9,5-10lt/100 χλμ στη πόλη, αλλα και ταξίδι όταν πάω τα ίδια είναι περίπου. Είναι φυσιολογικό ή είναι πολλά?
Έχω βάλει βέβαια λάστιχα ΜΤ 215/75/15, αλλά και πριν από αυτά άντε να έκανα καμιά 20ρια παραπάνω χλμ με ένα ντεπόζιτο.
Αυτό το super fuel max που είδα σε ένα άλλο post βοηθάει τελικά και τι ακριβώς είναι?
Thanks εκ των πρωτέρων...

gc:
η καταναλωση λογικη ειναι ;) που να βαλεις και καμια σχαρα... :)
δεν διευκρινησες με ποια ταχυτητα στις πόσες στροφες εισαι σε αυτα τα λιτρα ;)

Jericho:
Με 195/80-15 Sahara, μέσα στην πόλη, ήμουνα γύρω στο 10 - 10.5, με πολυμορφική οδήγηση, έχω και βαρύ πόδι...

Με τα ίδια λάστιχα εθνική, και κάτω από 3000 rpm, είμαι 7 lt / 100 km, για να μην πω λιγότερο...

Τώρα με BFG Μ/Τ 215/75-15 οι πρώτοι υπολογισμοί λένε γύρω στο 10, μέσα στην πόλη...

Michalis:
Με κινητήρα,σύστημα εξάτμησης χωρίς βελτιώσεις και λάστιχα BFs MT 215/75/15 η κατανάλωση στην πόλη είναι
10 - 10.5 lt/100km χωρίς βαρύ πόδι και αλλαγές 2000 - 3000στρ. max
Λογική είναι η κατανάλωση για όχημα με "αεροδυναμικό" σχήμα και ελαφριά "λάστιχα"  87

Το άλλο μου αυτοκίνητο Swift 1.0 GLS '01 κατανάλωση στην πόλη 5.2 lt/100km στην εθνική 4.0lt/100km !!!!
Συμπέρασμα? Κλειδώνω το θηρίο και κυκλοφορώ με τον "Ταρζάν"

IronΜan:
Μου φέρνει γύρω στα 10+....κύκλο πόλης και ταξίδι(αμα πω ότι θα πάω με καιμιά 120αριά...
Βάζω και άλλα 3 ευρώ /100 χλμ..και πάω με το lc και σε λίγο καιρό το lc θα ταξιδεύει φθηνότερα και απο το jimny lol lol lol lol...
Bεβαια ότν φθάνω...λέω γιατί να μην είχα το jimny.....
Σκέφτομαι να το πέρνω με τρειλερ lol lol lol

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση