Αποστολέας Θέμα: Συγκρίσεις μπλοκέ....  (Αναγνώστηκε 30890 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Blackchris

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 23
  • www.jimnyclub.com
Απ: Συγκρίσεις μπλοκέ....
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 26, 2007, 20:01 »
Ενα ευχαριστούμε, δεν είναι αρκετό.....



Vitara 2.0L ...??

Εσύ δεν είχες Land Rover?? lol lol lol lol lol lol lol

Μα καλά ρε συ δεν έχεις δει το αυτοκόλλητο πίσω στο Vitara που λέει "my other car is a Land Rover" ?  j12 ¶λλωστε είμαι και ιδρυτής συλλόγου  cl


Αποσυνδεδεμένος Blackchris

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 23
  • www.jimnyclub.com
Απ: Συγκρίσεις μπλοκέ....
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 26, 2007, 20:12 »
Στα περι συγκρίσεως, το να συγκρίνουμε δυο καινούργια....και τα δυό γυαλίζουν, το ARB θα είναι ομορφότερο, μου χτυπάει και η μάρκα... ;D

Θα ήθελα να συγκρίναμε δυό σπασμένα, να λείπουν δόντια , κτλ κτλ... ;D ;D ;D



Γιώργο στην ερώτηση του συμφορουμίστα SAV:
Υπάρχουν αναγνωρισμένοι Air Locker fitters στην Ελλάδα?

Η απάντηση του κου Τσούκα ήταν:

Δεν υπάρχουν πουθενά στον κόσμο και γι' αυτό και εάν διαβάσετε την εγγύηση για τα διαφορικά , δεν αναφλερεται πουθενά .

Aυτούσια παρμένα απο εδώ...

www.jimnyclub.com/forum/index.php/topic,1877.15.html



Το μαντέμι δεν γυαλίζει καρντιά μου είναι μαύρο και θαμπώ  0_21 μόνο το ατσάλι γυαλίζει  ha

Αφού δεν υπάρχουν αναγνωρισμένοι εγκαταστάτες τότε πια είναι η αξία του κίτρινου χαρτιού της ARB που κουνάει στην μούρη του Κοκολάκη ο Τσούκας ?
Δηλαδή η διαφορά στις προσφορές τους είναι λίγα ευρώ. Εκτός και αν  ο Τσούκας άρχισε πάλι τα επικοινωνιακά τρικάκια του τύπου "στα 2 μπλοκέ ένα δώρο" που όλοι καταλάβαμε άλλο, αλλά μόνο ο Τσούκας εννοούσε άλλο.  bhe

Αποσυνδεδεμένος stratos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 34
Απ: Συγκρίσεις μπλοκέ....
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 26, 2007, 20:20 »
Με παρηγορεί το γεγονός πως όταν επέλεξα ARB δεν είχε ξεκινήσει να κατασκευάζει ο Αμοργιανός.


Μια απο τα ίδια κλαψ cry1 cry1 cry1

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Συγκρίσεις μπλοκέ....
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 26, 2007, 20:21 »
Στο γυαλίζουν..βάλε το "καθαρά" lol δική μου λάθος έκφραση, μαντεμένιες σόμπες είχαμε όλοι μας, πω πω τι έπαθα lol lol lol...  :( :o lol lol

Πάμε τώρα στο προκείμενο , ΠΟΙΟΣ είναι αναγνωρισμένος απο την ARB σαν OLD MAN EMU fitter στην Ελλάδα  ?


Δεν είπε ο ανθρωπος ποτε ότι είναι ARB Fitter

Ειναι πιστοποιημένος απο την ΟΜΕ στην καλή τοποθέτηση ελατηρίων και αμορτισέρ, και απο ότι φένεται προσωπικά αυτός, και όχι η x-treme σαν ετερεία, αρα η εγγύηση δεν ισχύει για το σύνολο της x-treme ανα την Ελλάδα.
Φυσικά ομως για το καλό ονομα, αναγνωρίζει βλάβες απο κακή τοποθέτηση των αμορτισέρ απο συνεργάτες του, αν υπάρξουν...



Μα καλά ρε συ δεν έχεις δει το αυτοκόλλητο πίσω στο Vitara που λέει "my other car is a Land Rover" ?  j12 ¶λλωστε είμαι και ιδρυτής συλλόγου  cl

 lol lol lol lol

Εγω θα βάλω αυτοκόλητο " my other car was a Land Rover" lol lol lol lol
Πότε θα γραφτούμε μέλη? ha lol lol lol
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος Blackchris

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 23
  • www.jimnyclub.com
Απ: Συγκρίσεις μπλοκέ....
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 26, 2007, 21:03 »
Στο γυαλίζουν..βάλε το "καθαρά" lol δική μου λάθος έκφραση, μαντεμένιες σόμπες είχαμε όλοι μας, πω πω τι έπαθα lol lol lol...  :( :o lol lol

Πάμε τώρα στο προκείμενο , ΠΟΙΟΣ είναι αναγνωρισμένος απο την ARB σαν OLD MAN EMU fitter στην Ελλάδα  ?


Δεν είπε ο ανθρωπος ποτε ότι είναι ARB Fitter

Ειναι πιστοποιημένος απο την ΟΜΕ στην καλή τοποθέτηση ελατηρίων και αμορτισέρ, και απο ότι φένεται προσωπικά αυτός, και όχι η x-treme σαν ετερεία, αρα η εγγύηση δεν ισχύει για το σύνολο της x-treme ανα την Ελλάδα.
Φυσικά ομως για το καλό ονομα, αναγνωρίζει βλάβες απο κακή τοποθέτηση των αμορτισέρ απο συνεργάτες του, αν υπάρξουν...



Μα καλά ρε συ δεν έχεις δει το αυτοκόλλητο πίσω στο Vitara που λέει "my other car is a Land Rover" ?  j12 ¶λλωστε είμαι και ιδρυτής συλλόγου  cl

 lol lol lol lol

Εγω θα βάλω αυτοκόλητο " my other car was a Land Rover" lol lol lol lol
Πότε θα γραφτούμε μέλη? ha lol lol lol

Aπο την Old man για αναρτήσεις ? Ναι τώρα το είδα καθαρά νόμιζα οτι είχε πιστοποίηση εγκαταστάτη για μπλοκέ ARB απο την εταιρία. Οπότε όσων αφορά τις προσφορές των επαγγελματιών η εγγύηση καλής τοποθέτησης των μπλοκέ είναι προσωπική - και μόνο - απο όλους.

Πότε θα γίνεις μέλος ???? Μα αγαπητέ μου είσαι ήδη το μέλος αρ. 167 και μόνο που ρώτησες  0_21

Αποσυνδεδεμένος Blackchris

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 23
  • www.jimnyclub.com
Απ: Συγκρίσεις μπλοκέ....
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 26, 2007, 21:05 »
Με παρηγορεί το γεγονός πως όταν επέλεξα ARB δεν είχε ξεκινήσει να κατασκευάζει ο Αμοργιανός.


Μια απο τα ίδια κλαψ cry1 cry1 cry1

Μα καλά όλες οι αδελφές ψυχές εδω μέσα μαζευτήκαμε ? Έλα μα συνκλάψουμε lol

Αποσυνδεδεμένος Majestix

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
  • Les Gaulois..
    • www.gaulois4x4.com
Απ: Συγκρίσεις μπλοκέ....
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 26, 2007, 21:09 »
Θα συναντηθούμε να αποφασίσουμε ?? Πόσο περιμένουμε ακόμα??

Εγώ πάντως δεν φέυγω διακοπές αν δεν το βάλω..  87 87 roc2 ha

Παρεπιπτώντος θέλω απο τους Κρητικούς διαδρομές... για όμορφες παραλίες.. (και καλα).. μεταξύ Ιεράπετρας και Σητείας....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 26, 2007, 21:12 από Majestix »
Majestix

Better 2 be Proactive... than Reactive....

http://www.gaulois4x4.com

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: Συγκρίσεις μπλοκέ....
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 26, 2007, 21:20 »
Χρηστακο, στο χωριο Μακρυγιαλος, εχω διαμερισμα με time sharing και οταν ειχαμε παει με την Εμιλυ, ειχαμε περασει θαυμασια... Θα σου πω διαφορα μερη εκει γυρω... αλλα και "απεναντι"...  ;)
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Συγκρίσεις μπλοκέ....
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 26, 2007, 22:07 »
Θα συναντηθούμε να αποφασίσουμε ?? Πόσο περιμένουμε ακόμα??

Εγώ πάντως δεν φέυγω διακοπές αν δεν το βάλω..  87 87 roc2 ha

Παρεπιπτώντος θέλω απο τους Κρητικούς διαδρομές... για όμορφες παραλίες.. (και καλα).. μεταξύ Ιεράπετρας και Σητείας....

Eσένα η αφεντιά σου να περιμένει, γιατι με αγχώνεις , και ξεχνάω βασικά πράγματα, που δεν θα έπρεπε, όπως το να μιλήσω με τον Νίκο για μέρα και ωρα στην συνάντηση www.jimnyclub.com/forum/index.php/topic,1904.75.html και έγινε μπέρδεμα.....
Χρήστο δεν είναι τόσο απλό όσο φένεται, το να προσπαθεί κάποιος να οργανώση κάτι, και παράλληλα να καλύψει όλα τα επίπεδα διαφάνειας, για να μην δώσει λαβές για ότιδήποτε και στον καθένα, τουλάχιστον εσύ με ξέρεις κάμποσα χρόνια...συν τις δυο δουλειές....
Τα μπλοκέ δεν είναι δέστρες, και προστατευτικά που επιτυχημένα κάναμε ομαδικές αγορές μικρού κοστους, μιας και εδώ τα χρήματα είναι κάμποσα ανα χρήστη, και ένας να βρεθεί και να πεί κάτι, εγώ σταματάω επι τόπου , και ας αναλάβει άλλος.
Αλλωστε δεν χρειάζεται προσωπική επαφή για να κάνονίσεις κάτι, το κανονίζει άνετα και ο Nicksi,  και ο gc, και ας είναι μακριά....

Στην Κρήτη να προσέχεις τους Λεβεντογιάννηδες γιατί έχουν μπλεξίματα με τους Σταματάκηδες , και θα τα πούνε στα Ορη ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος ΤΑΞΙΔΙΩΤΗΣ

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Over the hills and far away...
Απ: Συγκρίσεις μπλοκέ....
« Απάντηση #39 στις: Ιούνιος 27, 2007, 09:27 »
Φίλε Blackchris ,       _thank>

Πολύτιμη η κατάθεση των εμπειριών σου και η ακρίβεια της περιγραφής σου.
Τέσσερα πράγματα δεν αλλάζουν στη ζώή:Οι μέρες που έζησες,οι πράξεις που έκανες,τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες!

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Συγκρίσεις μπλοκέ....
« Απάντηση #40 στις: Ιούνιος 27, 2007, 10:54 »
Μιας και μάλλον είμαι από τους πρώτους που έβαλαν locker από τον Μιχάλη (Αμοργιανός) σε Jimny, ας πω κι εγώ δύο λόγια...
Καταρχήν δεν έχω προσωπική εμπειρία από ARB οπότε δε θα σχολιάσω καθόλου το προϊόν αυτό, άλλωστε αναφέρθηκε εκτενώς ο Γιώργος (blackchris). Στο θέμα μας τώρα χωρίς πολλά-πολλά, έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος μέχρι στιγμής από το locker, εκτός από την απίστευτη τιμή του που δε συγκρίνεται με της ARB, μου έκανε εντύπωση η προσεκτική και σχολαστική εγκατάσταση, επίσης θα συμφωνήσω κι εγώ με τον Γιώργο ότι να κάνετε όλοι την εγκατάσταση στον Μιχάλη και όχι σε τρίτους.
Όπως και ο Τάκης, είμαι κι εγώ υποστηρικτής των ελληνικών "χεριών", με την προϋπόθεση να είναι σωστά και άξια και μέχρι στιγμής τουλάχιστον δεν το έχω μετανιώσει (Amorgianos, Xanthos), δε μου αρέσει να πληρώνω "κερατιάτικα" (δεν αναφέρομαι στο locker της ARB αλλά γενικά)...
Επίσης, πλέον το προϊόν του Μιχάλη δεν είναι ιδιοκατασκευή αλλά ολοκληρωμένη και δοκιμασμένη λύση από μια ελληνική εταιρία (Protrack)... ;) ;) 
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος GiwrgosTH

  • Jimny
  • Μηνύματα: 456
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συγκρίσεις μπλοκέ....
« Απάντηση #41 στις: Ιούνιος 27, 2007, 11:05 »
Μα καλά ρε συ δεν έχεις δει το αυτοκόλλητο πίσω στο Vitara που λέει "my other car is a Land Rover" ?  j12 ¶λλωστε είμαι και ιδρυτής συλλόγου  cl

 lol lol lol lol

Εγω θα βάλω αυτοκόλητο " my other car was a Land Rover" lol lol lol lol
Πότε θα γραφτούμε μέλη? ha lol lol lol
offtopic
Εσείς οι δύο έχετε ένα κοινό, το ίδιο κοινό έχω εγώ με τον ironman, ποιο είναι???
Εδώ σας θέλω σαΐνια μου!!!
Punto, punto το Jimnάκι...

Αποσυνδεδεμένος Amorgianos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
    • Κατασκευές-μετατροπές 4χ4
Απ: Συγκρίσεις μπλοκέ....
« Απάντηση #42 στις: Ιούνιος 27, 2007, 11:39 »
Καλημερα σας,

 Θα επιχειρησω να ξεμπερδεψω λιγο τα πραγματα, με μια προσπαθεια περισσοτερο παρουσιασης, και λιγοτερο συγκρισης,
και με οσο λιγοτερα και απλα λογια γινεται.

 Ενα μερος του κειμενου ειναι σε τεχνικο επιπεδο, και το αλλο αφορα τα ανταλλακτικα και την διαθεσιμοτητα τους οπως και τις πιθανες ζημιες με τις οποιες παρενεργεις τους.

Κελυφος διαφορικου.

ProTrack
 Xαλυβας κατασκευων η βελτιωμενος (κρινεται κατοπιν μελετης και υπολογισμων) στον οποιο μετα την τελικη κατεργασια, γινεται θερμικη επεξεργασια (βαφη) σε βαθος 0.3mm για την μεγιστη δυνατη αντοχη στη φθορα λογω τριβων.
Λογω του οτι η πρωτη υλη ειναι συμπαγες κομματι και βγαινει ολο το κελυφος στον τορνο,με ενα απολυτα συμμετρικο σχημα,δεν υπαρχει καμια αναγκη για ζυγοσταθμιση του εξαρτηματος.

ARB
 Χυτοσιδηρος,(μαντεμι-αγνωστο σε μενα ποιο κραμα ακριβως) με σαφως ομως υποδεεστερη αντοχη σε στρεψη, θλιψη, τριβες κλπ.
το τελικο κομματι προκυπτει απο χυτο, στο οποιο γινονται κατεργασιες, οπου και μονο εκει που χρειαζεται.
Ο λογος γι αυτη την επιλογη ειναι η μειωση του κοστους και η αυξηση της παραγωγης.

Μηχανισμος εμπλοκης.

 ProTrack
Απευθειας μπλοκαρισμα του ενος πλανητη μεσω 8 Πειρων που μετακινουνται απο εναν δακτυλιο.
Ο δακτυλιος μετακινειται μεσω μιας "φουρκετας" απευθειας συνδεμενης με το εμβολο του αερα.
Τα υλικα σε ολα τα παραπανω ειναι και παλι ατσαλι καταλληλα βαμμενο.
Το ξεμπλοκαρισμα γινεται μεσω ανοξειδωτων ελατηριων, τα οποια ειναι σε αμεση επαφη με τον δακτυλιο και την φουρκετα.

ARB
 Απευθειας μπλοκαρισμα του ενος πλανητη, μεσω δακτυλιου-πολυσφηνου,(θηλυκου-αρσενικου) προφανως φτιαγμενο απο ατσαλι, δεν εχω ομως παρατηρησει αν εχει θερμικη επεξεργασια η οχι. Λογικα θα εχει.
Ο δακτυλιος αυτος μετακινειται μεσω ενος πλαστικου εξαρτηματος το οποιο σπρωχνεται απο το εμβολο του αερα.
Το ξεμπλοκαρισμα γινεται απο κοινα ελατηρια μεσω παλι του πλαστικου εξαρτηματος.

Εμβολο αερος

ProTrack
 Κατασκευασμενο εξ ολοκληρου απο ορειχαλκο, με τσιμουχα viton.
To viton ειναι ο,τι καλυτερο μπορει να χρησιμοποιηθει για τις συνθηκες που επικρατουν μεσα στο διαφορικο.
Σε πολλες περιπτωσεις (οπου κρινεται απαραιτητο),μπαινουν δυο τσιμουχες. Ο ορειχαλκος εχει επιλεχθει
(παρα το μεγαλο του κοστος) επειδη δεν διαβρωνεται ακομα κι αν εχει περασει νερο στο κυκλωμα του αερα.
Ο αερας μεταφερεται στο εμβολο με χαλκινο σωληνακι και χωρις να παρεμβαλλονται αλλα κινουμενα μερη.

 
ARB
 To "σταθερο"μερος του εμβολου,(στην πραγματικοτητα περιστρεφεται) ειναι απο χυτοσιδηρο ο οποιος ειναι αρκετα ευαισθητος στην διαβρωση απο νερο-υγρασια.(δημιουργουνται ποροι).
Το κινητο μερος του εμβολου ειναι απο υλικο (λαστιχο? σιλικονη?) αριστης ποιοτητας σε ολες τις περιπτωσεις που εχω δει.
Ο αερας μεταφερεται στο εμβολο με εναν πολυ εξυπνο μηχανισμο που ομως αναγκαστικα η λειτουργια του "στηριζεται" σε δυο Ο rings  για την στεγανοποιηση μεταξυ κινητου και ακινητου μερους.
Τα Ο rings αυτα, ειναι απο viton πιθανως, αλλα εχω δει και απλα λαστιχενια. Πιθανον ομως να τα αντικατεστησε καποιος "μαστορας".
Ο αερας και εδω μεταφερεται απο χαλκινο σωληνακι μεχρι τα orings.

Ηλεκτροβαλβιδες
 
 Οι ηλεκτροβαλβιδες και της ProTrack και της ARB υπαρχουν κατα χιλιαδες στο εμποριο και ειναι ιδιων προδιαγραφων-ποιοτητας.

Αεροσυμπιεστης
 
Ο αεροσυμπιεστης της ProTrack ειναι απο το εμποριο και πριν δοθει για χρηση με το μπλοκε, ελεγχεται και δοκιμαζεται σχολαστικα.
Το Air tank ειναι δικης μας κατασκευης απο αλουμινιο.

 
O αεροσυμπιεστης της ARB ειναι προφανως κατασκευασμενος απο την ARB και δειχνει πολυ προσεγμενη κατασκευη.(ο μεγαλος)
Δεν εχω τεχνικη αποψη γι αυτο, και δεν ξερω αν αναφερονται προβληματα.

Διαθεσιμοτητα ανταλλακτικων
(θα μιλησω γι αυτα που εχουν τις περισσοτερες πιθανοτητες να εμφανισουν προβλημα)

κομπρεσσερ.
Η Protrack προτιμα ενα συγκεκριμενο τυπο ο οποιος συνδυαζει την καλη ποιοτητα και τιμη.
Στην πραγματικοτητα καθε κομπρεσσερ του εμποριου ειναι καταλληλο γι αυτη τη χρηση.
Το ιδιο ισχυει και με τα περιφεριακα εξαρτηματα του αερα. Αρα ακομα κι αν για οποιοδηποτε λογο υπαρχει ελλειψη
στα εξαρτηματα που επιλεγει η ProTrack, η λυση μπορει να δοθει αμεσα, επιλεγοντας κατι αλλο απο την αγοpa.

Για το ARB, αν δεν υπαρχει σε στοκ, προφανως θα παραγγελθει... και θα ερθει....

Γραναζια διαφορικου

Η ProTrack κατα κανονα χρησιμοποιει τα εργοστασιακα γραναζια.
Αυτο σημαινει οτι υπαρχουν πολλες πηγες για ανταλλακτικα. ProTrack, suzuki (για την περιπτωση μας), επισημοι αντιπροσωποι και παραεισαγωγες και σαν τελευταια λυση υπαρχουν και τα μεταχειρισμενα.

 
H ARBπροφανως τα κατασκευαζει η ιδια και ειναι πολυ καλης ποιοτητας.
Αν δεν υπαρχουν σε στοκ, προφανως θα παραγγελθουν... και θα ερθουν....

Εμβολο αερος.

 
ProTrack
 Το μονο εξαρτημα που υποκειται σε φθορα και πιθανη αστοχια, ειναι η τσιμουχα του.
Μπορει να βρεθει αμεσα σε μαγαζια με τετοια ειδη.

 Για το ARB, αν δεν υπαρχει σε στοκ, προφανως θα παραγγελθει... και θα ερθει....

 

Για ολα τα αλλα εξαρτηματα που κατασκευαζονται απο την ProTrack, ειμαστε παντα σε θεση να τα παραξουμε αμεσα,
με μεγιστο χρονο 4-5 εργασιμες.

 
Πιθανες ζημιες και περενεργειες αυτων.

ProTrack
 Σπασιμο μηχανισμου εμπλοκης. Κανενα κομματι δεν μπορει να φυγει απο την θεση του και να προκαλεσει μεγαλυτερη ζημια,περαν ισως του ενος πλανητη.
 
Σπασιμο Πλανητη η δορυφορου.

ProTrack
 Τα γραναζια θα "καβαλησουν" δοντια, και εδω ειναι που θα αποδειχθει η αξια του ατσαλινου carrier.
Οι δυναμεις που αναπτυσσονται ειναι τεραστιες, και αν το carrier "εκραγει" θα την "πληρωσει" και το κορωνοπηνιο.
Ειναι βεβαιο οτι το ατσαλινο carrier θα αντεξει αυτη τη δοκιμασια.

Η ζημια  θα περιοριστει μονο σε πλανητες-δορυφορους .
Η ζημια αυτη αποκαθισταται αλλαζοντας τα γραναζια και τους αξονες τους. Αν το carrier εχει "αρπαξει" στις θεσεις που
ειναι τα σπασμενα γραναζια, εχουν προβλεφθει εναλλακτικες θεσεις γι αυτα και δεν χρειαζεται αλλαγη του carrier.

 
ΑRΒ
 Αν σπασει το πλαστικο εξαρτημα του μηχανισμου,  θα παραμεινει το διαφορικο ειτε κλειδωμενο ειτε ξεκλειδωτο.

 Αν μεινει κλειδωμενο, υπαρχει η πιθανοτητα ο δακτυλιος με το πολυσφηνο, να αρχισει να μετακινειται. οταν φτασει στην θεση "μισο-μισο" πιθανοτατα θα "κουρεψει" και το πολυσφηνο.

Αν σπασει ο δακτυλιος εμπλοκης, τα κομματια του θα μπλοκαρουν τα γραναζια με αποτελεσμα το carrier να "εκραγει" λογω του χυτοσιδηρου.  Τοτε η ζημια και στο κορωνοπηνιο ειναι δεδομενη.
Τα ιδια ισχυουν και αν σπασει δοντι απο πλανητη η δορυφορο.
Τοτε η μονη λυση ειναι η ολικη αντικατασταση.

Διαρροες αερα

ProTrack
 Λογω του οτι το εμβολο κινειται μονο κατα την στιγμη που ενεργοποιειται/απενεργοποιειται το μπλοκε,
ειναι σχεδον απιθανο να προκυψουν διαρροες απο φθορα.
Αν ομως γινει κατι τετοιο, το νερο που δημιουργειται, θα ειναι εξω απο το carrier κι ετσι η θα ανακατευτει με το λαδι, η θα κατασταλαξει στον "πατο" του αξονα.
Το εμβολο δεν θα υποστει καμια περεταιρω φθορα η διαβρωση λογω της χρησης του ορειχαλκου.
Μπορει να δουλεψει το ιδιο καλα και αξιοπιστα, ακομα κι αν μεσα στο κυκλωμα του αερα, εχει περασει νερο η λαδι.

 

ARB
Ειναι πολυ συχνο το φαινομενο των διαρροων και απο τα δυο O rings και απο το εμβολο. Η κυρια αιτια ,
ειναι παλι ο χυτοσιδηρος ο οποιος για να γυαλιστει οσο χρειαζεται απαιτει ιδιαιτερη προσπαθεια,
που ο κατασκευαστης δεν την κανει.
Η διαρροη απο μονη της δεν ειναι κακη, (αν ειναι μικρη), αλλα το νερο που δημιουργειται μενει μεσα στους μηχανισμους και εκτος του οτι εμποδιζει τη λιπανση, αρχιζει και διαβρωνει τα σημεια της διαρροης ολο και περισσοτερο. Φαυλος κυκλος.

 

 
Πιστευω οτι οι παραπανω ομοιοτητες-διαφορες ειναι οι σημαντικοτερες και σταματαω εδω.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
Για ο,τι εγραψα παραπανω και αφορα το ARB, εχει γινει τεραστια προσπαθεια να ειμαι απολυτα αντικειμενικος,
και ειναι η αποψη μου ως τεχνικου και οχι ως χρηστη.

 

Δεν ξερω ακριβως τα κραματα που χρησιμοποιει η  ARB κι ετσι δεν μπορω να εχω νουμερα για να γινει αμεση συγκριση.
Γι αυτο,παρακαλω μην το δειτε τοσο σαν συγκριση, αλλα δειτε το σαν παρουσιαση του Protrack Locker

Αν καποιος απο τους αντιπροσωπους, εμπορους η τεχνικους που εχουν σχεση με το ARB, πιστευει οτι καπου εχω κανει λαθος, η αδικω ενα προιον η οτι,δηποτε αλλο, παρακαλω να με διορθωσει παραθετοντας και τα επιχειρηματα του σε τεχνικο επιπεδο.

 
Εχοντας μελετησει εδω και χρονια ολα τα lockers της αγορας, προσπαθησα να φτιαξω κατι,που δεν θα εχει τα προβληματα των ηδη υπαρχοντων.

Αν το εχω πετυχει, θα το δειξει μαλλον ο χρονος....

 

ProTrack.gr
Μιχαλης Θεολογιτης (Αμοργιανός)

 

 




 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2007, 11:41 από Amorgianos »
Under construction

Αποσυνδεδεμένος GiwrgosTH

  • Jimny
  • Μηνύματα: 456
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συγκρίσεις μπλοκέ....
« Απάντηση #43 στις: Ιούνιος 27, 2007, 11:49 »
Μιχάλη δεν με ενδιαφέρει να βάλω μπλοκέ, αλλά δεν μπορώ να μη σου δώσω συγχαρητήρια για την τεχνική ανάλυση!
Punto, punto το Jimnάκι...

Αποσυνδεδεμένος ΤΑΞΙΔΙΩΤΗΣ

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Over the hills and far away...
Απ: Συγκρίσεις μπλοκέ....
« Απάντηση #44 στις: Ιούνιος 27, 2007, 11:54 »
Μιχάλη σε ευχαριστούμε τα μέγιστα για την ανάλυση αυτή και τον χρόνο που αφιέρωσες για να την παρουσιάσεις.
Είναι σίγουρο ότι τέτοια κείμενα ανεβάζουν το επίπεδο του forum μας και βοηθούν εμάς σαν χρήστες τετρακίνητων οχημάτων να κατανοήσουμε βαθύτερα την λειτουργία τους. cl
Τέσσερα πράγματα δεν αλλάζουν στη ζώή:Οι μέρες που έζησες,οι πράξεις που έκανες,τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες!