Αποστολέας Θέμα: Λαλάκη, όχι στα βαθειά παιδί μου !!!  (Αναγνώστηκε 2355 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Denise

  • Επισκέπτης
Λαλάκη, όχι στα βαθειά παιδί μου !!!
« στις: Ιούνιος 28, 2007, 17:25 »
140.000 συνάνθρωποί μας ( εκ των οποίων άνδρες δυστυχώς)  από όλο τον κόσμο χάνουν κάθε χρόνο την ζωή τους από πνιγμό, σύμφωνα με στοιχεία της Πνευμονολογικής Κλινικής του Νοσοκομείου της Κέρκυρας.
Το σημείο της έρευνας το οποίο αποτελεί ανατριχιαστική πραγματικότητα σε αριθμούς αφορά στα παιδιά:
Το 35% των επεισοδίων βύθισης σε νερό είναι θανατηφόρα,
Το 33% οδηγεί σε μερικού βαθμού νευρολογικές εκπτώσεις &
Το 11% σε σοβαρότατα νευρολογικά επακόλουθα.

Το ερώτημα όμως είναι : «Που οφείλονται αυτά τα τραγικά ποσοστά;»

•   Στην παρουσία παθήσεων όπως επιληψία, νοητική υστέρηση, σπασμοί, έμφραγμα του μυοκαρδίου, ή συγκοπικό επεισόδιο, Parkison ή άλλες νευρολογικές διαταραχές, κατάθλιψη, αυτοκτονία, διαταραχή άγχους, πανικός, διαβήτης, υπογλυκαιμία.
•   Σε πρόκληση βλάβης του αυχένα, σπονδυλικής στήλης και τραύμα κεφαλής από βουτιές σε αβαθή νερά ή βραχώδη ύδατα ή στη διάρκεια εκτέλεσης θαλάσσιων αθλημάτων.
•   Στην ελλιπή εκπαίδευση κολύμβησης ή θαλάσσιων αθλημάτων και αποτυχία χρήσης συσκευών επίπλευσης.
•   Σε κατανάλωση αλκοόλ, φαγητού ή άλλων ψυχοτρόπων φαρμάκων πριν και κατά τη διάρκεια της κολύμβησης, την ιστιοπλοΐα ή την χρήση σκαφών.

Αυτά προς γνώση και συμμόρφωση. Από την αφεντιά μου πολλές και καλές βουτιές!!!!!!!!!!!!!.  >10841

 


Αποσυνδεδεμένος gc

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2177
  • Φύλο: Άντρας
  • .Εκεί που πάει.
    • Suzuki Jimny Funs and Owners worldwide
Απ: Λαλάκη, όχι στα βαθειά παιδί μου !!!
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 28, 2007, 21:10 »
καλησπερα denise, καλως ηρθες :)
www.erc.edu
www.ecosep.eu
www.phtls.org

If you want my attention, try bleeding...

Αποσυνδεδεμένος MrsGeriatrix

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Το Ni στο JiNi
Απ: Λαλάκη, όχι στα βαθειά παιδί μου !!!
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 28, 2007, 22:19 »
Καλώς τηνα!   yah


Σε κανένα βουνό θα σε δούμε?  Απ' ότι έμαθα ο μικρός γουστάρει το 4χ4, εσύ? a105 a105 a105
http://www.youtube.com/watch?v=AAhYeThYcBM

if you are not part of the solution, you are part of the problem...

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: Λαλάκη, όχι στα βαθειά παιδί μου !!!
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 29, 2007, 07:57 »
Γεια σου Διονυσια...  Πολυ καλο, επικαιρο και χρησιμο το postακι...!!!

Thanks...!




YΓ.  Νικολ, οχι μονο γουσταρει το 4χ4,  αλλα εχει και πολυ καλη αποψη στο τι αυτοκινητο προτιμαει για να κανει 4χ4!!!  ;)
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Λαλάκη, όχι στα βαθειά παιδί μου !!!
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 29, 2007, 07:59 »
Nicksi, υπονοείς κάτι?

Αποσυνδεδεμένος camelg4

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1538
    • TZAKIA
Απ: Λαλάκη, όχι στα βαθειά παιδί μου !!!
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 29, 2007, 15:08 »
Μαλλον για ΤΟΥΟΤΑ θα λεει. lol lol lol lol lol
www.tsernikoudis.gr

Αιρεύονται γάρ έν αντί απάντων οι άριστοι, κλέος αέναον θνητών οι δε πολλοί κεκόρηνται όκωσπερ κτήνεα.

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Λαλάκη, όχι στα βαθειά παιδί μου !!!
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 29, 2007, 16:04 »
Camelg4 :

Μάλλον λόγω αποστάσεως, και μάλλον λόγω του νεαρού της ηλικίας μας στο φορουμ να σου εξηγήσω την κατάσταση :

Εγώ (Χάρης) και η Denise (Διονυσία) είμαστε παντρεμένοι με παιδάκι (Γιαννάκης - 2,5 ετών).

Με την MrsGeriatrix και τον JiNi γνωριζόμαστε πολλά χρόνια μέσω του ορειβατικού συλλόγου στον οποίο είμαστε μέλη.

Λόγω καταστάσεων και συμπώσεων, η Διονυσία δεν έχει εμφανιστεί πολλές φορές τώρα τελευταία, με αποτέλεσμα το κάλεσμα της Mrs Geriatrix.

Εντωμεταξύ, ο μικρός Γιαννάκης συμμετέχει με εμένα σε οτιδήποτε έχει λακούβα, νερό και χώμα, ανηφόρα κατηφόρα.

Σε μια εξώρμηση τοπική (εδώ στον Υμηττό) μαζί με Nicksi, efthimi +1 Jimny του ξαδέρφου μου, ο μικρός ζήτησε (με τον τρόπο του) να βγει από το Samurai μας, και να επιβιβαστεί στο "τέρας" του Nicksi. Του καλάρεσαν λοιπόν οι αναρτήσεις του (οι δικές μας είναι σκληρές και κοπανάνε) και δεν έλεγε να βγει, μέχρι την επιβίβασή του σε Peugeot 306 sedan με σπασμένα αμορτισερ (της γιαγιάς).

Τέλος πάντων.... ο λόγος δεν ήταν οι αναρτήσεις αλλά μάλλον το CB του Νίκου που ήταν στην εμβέλεια του Γιαννάκη, σε αντίθεση με το δικό μας που είναι κρεμασμένο από τον ουρανό.....

Και το ΤΟΥΟΤΑ πάντως ενός φίλου, δεν είδα να τον χαλάει...

Χάρης

Αποσυνδεδεμένος camelg4

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1538
    • TZAKIA
Απ: Λαλάκη, όχι στα βαθειά παιδί μου !!!
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 29, 2007, 18:34 »
Να σας ΖΗΣΕΙ και να τον ΧΑΙΡΕΣΤΕ.Το οτι δεν τον χαλαει το ΤΟΥΟΤΑ σημαινει οτι το παληκαρακι ειναι σε καλο δρομο. lol lol lol
www.tsernikoudis.gr

Αιρεύονται γάρ έν αντί απάντων οι άριστοι, κλέος αέναον θνητών οι δε πολλοί κεκόρηνται όκωσπερ κτήνεα.