Αποστολέας Θέμα: ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑΓΗ ΕΛΛΑΣΤΙΚΩΝ!  (Αναγνώστηκε 21419 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panosj

  • Jimny
  • Μηνύματα: 8
ΠΑΙΔΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ.
ΕΧΩ ΤΟ JIMNY TO VVT [10ος/06] ,ΑΛΛΑΞΑ ΛΑΣΤΙΧΑ RIRELLI SCORPION A/TR ΜΑΜΙΣΙΑ ΔΙΑΣΤΑΣΗ.ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΟΤΑΝ ΦΤΑΝΕΙ 75-80 ΧΜ/Ω ΕΝΑ ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ.ΑΝ ΑΥΞΗΣΩ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΤΑΙ,ΑΝ ΕΧΩ ΣΤΑΘΕΡΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ 75-80 ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1500 ΧΜ ΕΚΑΝΑ ΖΥΓΟΣΤΑΘΜΙΣΗ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ.ΠΗΓΑ ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΤΗΣ SUZUKI ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1000 ΧΜ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΜΙΑ ΖΥΓΟΣΤΑΘΜΙΣΗ , ΚΑΘΩΣ ΟΙ ΛΑΣΤΙΧΑΔΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ''ΚΩΝΟ'' ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΕΛΕΙΑ ΖΥΓΟΣΤΑΘΜΙΣΗ.ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΑΚΟ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΤΑΚΟΥΝΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΜΙΣΙΑ ΜΟΥ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ.
ΒΟΗΘΕΙΣΤΕ ΜΕ, ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΑΥΤΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑΓΗ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ?ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΙΘΙΣΜΕΝΟ?Η' ΦΤΑΙΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?
Υ.Γ. ΕΧΩ ΑΚΟΜΗ ΕΝΑ JIMNY KAINOYΡΓΙΟ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΕΚΕΙ Α/Τ ΛΑΣΤΙΧΑ ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ?ΜΑΡΚΕΣ ΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΘΟΡΥΒΟ ΣΕ ΑΣΦΑΛΤΟ ΑΛΛΑ ΕΞΙΣΟΥ ΙΚΑΝΑ ΚΑΙ ΣΕ ΧΩΜΑ 50/50
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Αποσυνδεδεμένος J-Land

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1243
  • Φύλο: Άντρας
  • “ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ” www.escaper.gr
    • www.escaper.gr
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑΓΗ ΕΛΛΑΣΤΙΚΩΝ!
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 24, 2007, 14:02 »
Είμαι σίγουρος πως είναι ζυγοστάθμιση εάν το μηχάνημα δείχνει 0
μπορεί να μην είναι σωστά καλυμπραρισμενο
“ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ”
www.escaper.gr

Αποσυνδεδεμένος baba

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 547
  • Φύλο: Άντρας
  • "quis custodiet ipsos custodes ?
    • http://brat.gr
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑΓΗ ΕΛΛΑΣΤΙΚΩΝ!
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 24, 2007, 14:20 »
πιθανόν και στραβοκομμένα ελαστικά από το εργοστάσιο, αλλοιώς ότι είπε ο γιάννης από επάνω.

 στο φρενάρισμα ποιά είναι η συμπεριφορά τους;

στην ίδια ταχύτητα ( 70-80) και φρένο κάνει τα ίδια;

έχεις βροντήξει πουθενά; λακουβίτσες;


...
brat c.o.b
"Chairman of the ... Bored"


γιάννης παπασταματίου ... κατά κόσμο ... baba ...
... ένας από τους ... άλλους

Αποσυνδεδεμένος J-Land

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1243
  • Φύλο: Άντρας
  • “ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ” www.escaper.gr
    • www.escaper.gr
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑΓΗ ΕΛΛΑΣΤΙΚΩΝ!
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 24, 2007, 14:26 »
Εάν το κάνει κατά το φρενάρισμα μονό τότε είναι δίσκοπλακες
“ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ”
www.escaper.gr

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑΓΗ ΕΛΛΑΣΤΙΚΩΝ!
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 24, 2007, 17:09 »
Κάνε ζυγοστάθμιση πάνω στο αυτοκίνητο.

Πριν απο μερικές βδομάδες άλλαξα ζάντες στη suzuki και φυσικά έκαναν ζυγοστάθμιση. Στα 80 κμ το τιμόνι όχι απλά έτρεμε, βάραγες και φραπέ. Παρεπιπτόντως σε ολοκαίνουριες ζάντες με μαμά λάστιχα είχαν βάλει 1 τεράστιο ακομά και 2 βαρίδια σε κάθε ζάντα. Στο καπάκι πήγα στον Παχύλα και έκανα ζυγοστάθμιση πάνω στο αμάξι και το πρόβλημα εξαφανίστηκε. Το βαρυδάκι που μου έβαλε ο παχύλας μετά απο αρκετές δοκιμές ειναι ενα μικροσκοπικο σαν αυτά που είχε απο το εργοστάσιο. Το θέμα είναι ότι το πρόβλημα σταμάτησε όμως.
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος ΤΑΞΙΔΙΩΤΗΣ

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Over the hills and far away...
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑΓΗ ΕΛΛΑΣΤΙΚΩΝ!
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 24, 2007, 23:04 »
Το πρόβλημα αυτό έχει αναλυθεί πολλές φορές , κοίτα λίγο τα τεχνικά θέματα και θέματα ελαστικών.
Κάνε δυναμική ζυγοστάθμιση (με τους τροχούς πάνω στο αυτοκίνητο) , λογικά το πρόβλημα θα λυθεί για αρκετό διάστημα αλλά εαν πηγαίνεις πολυ " εκτός" να είσαι προετοιμασμένος ότι θα ξαναχρειαστείς μετά απο 7000-8000 χλμ. κατ εκτίμηση.Το κόστος της κυμαίνεται απο 30 έως 40 ευρώ.
Η τοποθέτηση ενός αμορτισέρ τιμονιού μπορεί να απορροφήσει αρκετούς απο τους κραδασμούς , ΔΕΝ είναι όμως η λύση στο πρόβλημά σου.
Πριν απ όλα αυτά όμως, κάνε ένα κόπο να βρεις ένα άλλο αυτοκίνητο που να ταιριάζουν οι τροχοί σου (ζάντα+ελαστικό) , φόρεσέ τους επάνω και εαν και το δεύτερο αυτοκίνητο παρουσιάζει το ίδιο πρόβλημα τότε σαφώς και μόνο φταίνε τα λάστιχα που αγόρασες.Το κόστος αυτής της δοκιμής σε ένα βουλκανιζατέρ δεν είναι πάνω απο 10 ευρώ και θα ξοδέψεις μισή ώρα απο τον χρόνο σου.
Όσο για το jimny της γυναίκας σου , εγώ προτείνω τα COOPER DISCOVERER ATR , είναι εξαιρετικό σε άνεση και θόρυβο, πολύ καλό σε κράτημα στεγνό-βρεγμένο,άμμο και χιόνι , υστερεί -όπως όλα τα ΑΤ- στις μικρές διαστάσεις στην πολύ λάσπη και η τιμή του είναι στο μέσο όρο των ΑΤ.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 24, 2007, 23:15 από ΤΑΞΙΔΙΩΤΗΣ »
Τέσσερα πράγματα δεν αλλάζουν στη ζώή:Οι μέρες που έζησες,οι πράξεις που έκανες,τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες!

Αποσυνδεδεμένος panosj

  • Jimny
  • Μηνύματα: 8
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑΓΗ ΕΛΛΑΣΤΙΚΩΝ!
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 25, 2007, 00:36 »
ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ.
1.J-LAND KAI ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΖΥΓΟΣΤΑΘΜΙΣΗ.
2.baba ΔΕΝ ΕΧΩ ΦΡΕΝΑΡΕΙ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΕΑΝ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΤΟ ΤΡΕΜΟΥΛΟ ,ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ.ΓΕΝΙΚΑ ΤΟ JIMNY ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΖΟΡΙΣΕΙ .ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ.
3.4kinite ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΚΑΝΩ ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΗ ΖΥΓΟΣΤΑΘΜΙΣΗ.
4.ΤΑΞΙΔΙΩΤΗ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΜΕ ΤΟ ΑΛΛΟ JIMNY ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΑΝ ΕΧΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΑ COOPER DISCOVERER ATR KAI MAΛΛΟΝ ΑΥΤΑ ΘΑ ΒΑΛΩ.
 
ΞΕΡΕΤΕ ΑΝΗΣΥΧΩ ΜΗΠΩΣ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑ ΜΕ ΤΑ PIRELLI ATR.

Αποσυνδεδεμένος filippos_kos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑΓΗ ΕΛΛΑΣΤΙΚΩΝ!
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 25, 2007, 17:48 »

Υ.Γ. ΕΧΩ ΑΚΟΜΗ ΕΝΑ JIMNY KAINOYΡΓΙΟ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΕΚΕΙ Α/Τ ΛΑΣΤΙΧΑ ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ?ΜΑΡΚΕΣ ΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΘΟΡΥΒΟ ΣΕ ΑΣΦΑΛΤΟ ΑΛΛΑ ΕΞΙΣΟΥ ΙΚΑΝΑ ΚΑΙ ΣΕ ΧΩΜΑ 50/50
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

BF Goodrich  Α/Τ
ΑΘΑΝΑΤΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΠΑΝΤΟΥ (ΧΙΟΝΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ) ΑΛΛΑ ΑΚΡΙΒΑ


Αποσυνδεδεμένος panosj

  • Jimny
  • Μηνύματα: 8
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑΓΗ ΕΛΛΑΣΤΙΚΩΝ!
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 25, 2007, 21:36 »
ΔΕΝ ΞΕΡΩ FILLIPE ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ 205/70/15 'ΜΑΜΑ'.ΕΙΧΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΑΛΙΑ ΣΕ ΕΝΑ FREELANDER ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΦΑΝΕΙ ΛΙΓΟ ΘΟΡΥΒΩΔΗ(215/75/15) ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ.ΣΤΟ ΧΙΟΝΙ ΗΤΑΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ!

Αποσυνδεδεμένος panosj

  • Jimny
  • Μηνύματα: 8
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑΓΗ ΕΛΛΑΣΤΙΚΩΝ!
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 28, 2007, 22:58 »
ΠΑΙΔΙΑ ΠΗΓΑ ΣΕ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ SUZUKI ΣΗΜΕΡΑ.
ΕΚΑΝΑ ΖΥΓΟΣΤΑΘΙΣΗ.ΤΟ ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΜΕΙΩΘΗΚΕ ΣΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ, ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ.ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΣΤΗΝ ΑΝΤ/ΠΕΙΑ.ΣΕ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΑΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ ΑΛΛΟ JIMNY ,ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΠΩΣ ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΣΕ ΜΕΡΙΚΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΣΕ ΟΛΑ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΕΞΗΣ¨
 1.ΑΣΤΟΧΙΑ ΥΛΙΚΟΥ ΣΤΙΣ ΖΑΝΤΕΣ
 2.ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΤΡΟΧΩΝ
 3.ΕΛΕΓΧΟΣ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ
ΑΜΕΣΗ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΕ Ο,ΤΙ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΜΕΣΩ ΤΗ ΕΓΓΥΗΣΗΣ.
Ο,ΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΘΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ.

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑΓΗ ΕΛΛΑΣΤΙΚΩΝ!
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 29, 2007, 11:36 »
Παράθεση
ΠΑΙΔΙΑ ΠΗΓΑ ΣΕ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ SUZUKI ΣΗΜΕΡΑ.
ΕΚΑΝΑ ΖΥΓΟΣΤΑΘΙΣΗ.ΤΟ ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΜΕΙΩΘΗΚΕ ΣΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ, ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ.ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΣΤΗΝ ΑΝΤ/ΠΕΙΑ.ΣΕ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΑΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ ΑΛΛΟ JIMNY ,ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΠΩΣ ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΣΕ ΜΕΡΙΚΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΣΕ ΟΛΑ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΕΞΗΣ¨
 1.ΑΣΤΟΧΙΑ ΥΛΙΚΟΥ ΣΤΙΣ ΖΑΝΤΕΣ
 2.ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΤΡΟΧΩΝ
 3.ΕΛΕΓΧΟΣ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ
ΑΜΕΣΗ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΕ Ο,ΤΙ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΜΕΣΩ ΤΗ ΕΓΓΥΗΣΗΣ.
Ο,ΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΘΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ.

Σχετικα με αυτο το πρόβλημα πήγα και εγω στη suzuki. το πρόβλημα εχει παρουσιαστει σε vvt κυριως με συγκεκριμενο αριθμό πλαισίου. Το πρόβλημα είναι ότι τα αυτοκίνητα έχουν υπερβολικό τρέμουλο κατα το φρενάρισμα μεταξυ 70-85 peripoy km. Κατω απο τα 70 σταματάει και επισης πανω απο τα 85.

Αν δηλάδη φρεναρεις απο τα 100, μεχρι τα 85 περιπου θα ειναι οκ το τιμονι και μολις φτανει σε αυτη την κλιμακα km αρχιζει και τρεμει απιστευτα και ξαναδιορθώνει μολις πεσει κατω απο τα 70.

Αν απλά έχεις ενα μικρό τρέμουλο ισως θέλει καλυτερη ζυγοστάθμιση.

Στη suzuki μου αλλαξαν 4 ζαντες, δισκοφρενα, μουαγιε μπροστα, μπροστα ρουλεμαν και κιβωτιο τιμονιου. παρόλα αυτα οταν το πηρα ναι μεν δεν ετρεμε στο φρεναρισμα οπως πριν αλλα ετρεμε σε πορεια σε αυτη την κλιμακα των km.
Στο καπακι πηγα για δευτερη ζυγοσταθμιση επι του αυτοκινητου και τελικα αυτο ηταν το προβλημα.
Προφανως ο λαστιχας που συνεργαζονται δεν εδωσε ιδιαιτερη βαση και επιπλεον τα jimny ειναι λιγο αυαισθητα σε αυτο το θεμα.

Θυσιασε 15 ευρω και κανε μια δοκιμη να ζυγοσταθμίσης μπροστα τουλάχιστον και αν τρέμει πάλι τοτε πηγαινε στη suzuki.
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος FOLOS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑΓΗ ΕΛΛΑΣΤΙΚΩΝ!
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 29, 2007, 14:51 »
Γνωρίζει κάποιος εαν γίνεται ενεργητική ζυγοστάθμιση - με τους τροχούς πάνω στο αυτοκίνητο - σε λάστιχα mud terrain?
Κάπου διάβασα ότι "συνάδελφος" που το έκανε διαπίστωσε ότι μετά το τέλος της ενεργητικής ζυγοστάθμισης είχαν φαγωθεί τα τακούνια στα καινούργια ελαστικά.
Σε ποιο συνεργείο μπορεί να γίνει αυτό? Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο (κατάστημα) που μπορούμε εγγυημένα να απευθυνθούμε?
Πάντως είναι βέβαιο ότι μετά από λίγες χιλιάδες χιλιόμετρα με mud terrain ελαστικά και σε χωμάτινες διαδρομές το θετικό αποτέλεσμα της ενεργητικής ζυγοστάθμισης χάνεται.
Ας γίνουμε καλύτεροι ...

Αποσυνδεδεμένος J-Land

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1243
  • Φύλο: Άντρας
  • “ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ” www.escaper.gr
    • www.escaper.gr
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑΓΗ ΕΛΛΑΣΤΙΚΩΝ!
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 30, 2007, 07:42 »
Σε mud λάστιχο δεν γίνετε ενεργητική  σε κανιά περίπτωση
Σε Αθηνά κάνει ο Διονυσοπουλος στην Φρατζη  στην αρχή
“ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ”
www.escaper.gr

Αποσυνδεδεμένος admin

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
    • Jimnyclub.com
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑΓΗ ΕΛΛΑΣΤΙΚΩΝ!
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 30, 2007, 09:30 »
Σε mud λάστιχο δεν γίνετε ενεργητική  σε κανιά περίπτωση
Σε Αθηνά κάνει ο Διονυσοπουλος στην Φρατζη  στην αρχή


Γίνεται, και δουλεύει και τέλεια, απλά δοκιμάστε συνεργεία που ζυγοσταθμίζουν φορτηγά-νταλίκες.
Jimnyclub.com

Αποσυνδεδεμένος FOLOS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑΓΗ ΕΛΛΑΣΤΙΚΩΝ!
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 30, 2007, 10:57 »
Χωρίς να προκαλείται φθορά στα τακούνια από την πλάγια τριβή της ενεργητικής ζυγοστάθμισης?
Είσαι σίγουρος?
Είναι δοκιμασμένο?
Δώσε μας κάποια πληροφορία για συγκεκριμένο συνεργείο που το κάνει αυτό.
Ευχαριστώ
Ας γίνουμε καλύτεροι ...