Αποστολέας Θέμα: ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑΓΗ ΕΛΛΑΣΤΙΚΩΝ!  (Αναγνώστηκε 21421 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑΓΗ ΕΛΛΑΣΤΙΚΩΝ!
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 09, 2011, 21:06 »
εχει και μια φωτο παραπανω σχετικη απ'οτι ειδα...

Αποσυνδεδεμένος vasos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • suzuki 4ever!!!!!
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑΓΗ ΕΛΛΑΣΤΙΚΩΝ!
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 09, 2011, 21:33 »
Πώς γίνεται η ζυγοστάθμιση πάνω στο αυτοκίνητο??
SUZUKI!!!!

Αποσυνδεδεμένος SAV

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 942
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑΓΗ ΕΛΛΑΣΤΙΚΩΝ!
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 09, 2011, 21:50 »
τρεμουλό(πάρα μα πάρα πολύ έντονο)δεν σταματά μέχρι να σταματήσει εντελώς το αυτοκίνητο
μάλλον για νεκρικό γουόμπλε μου μοιάζει αυτό
http://www.youtube.com/watch?v=wj9PNNChVm4
είναι?

Αποσυνδεδεμένος vasos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • suzuki 4ever!!!!!
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑΓΗ ΕΛΛΑΣΤΙΚΩΝ!
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 09, 2011, 21:59 »
Κάπως έτσι φίλε SAV!!
SUZUKI!!!!

Αποσυνδεδεμένος SAV

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 942
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑΓΗ ΕΛΛΑΣΤΙΚΩΝ!
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 09, 2011, 22:53 »
Αν είναι έτσι, δεν είναι μια απλή ζυγοστάθμιση που θέλεις.
Θέλεις αρκετό ψάξιμο...
Γιατί δύο αμορτισέρ?????

Αποσυνδεδεμένος Majestix

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
  • Les Gaulois..
    • www.gaulois4x4.com
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑΓΗ ΕΛΛΑΣΤΙΚΩΝ!
« Απάντηση #35 στις: Μάιος 09, 2011, 23:56 »
.Μπορεί κανείς να μου πεί τι πρέπει να κάνω επιτέλους με αυτό το τρεμουλό?εχω 2 αμορτισέρ τιμονιού,έκανα ζυγοστάθμιση,άλλαξα φρένα και τακάκια,και το πρόβλημα συνεχίζει.μου το κάνει γύρω στα 65-70χλμ όταν αναπτύσσει το αμάξι μόνο.όταν ξεκινήσει να μου κάνει το τρεμουλό(πάρα μα πάρα πολύ έντονο)δεν σταματά μέχρι να σταματήσει εντελώς το αυτοκίνητο.πρόσφατα έβαλα τα ζαντολάστιχα του δρόμου,και από εκείνη τη μέρα μου το κάνει,λές να έχω καμία στραβή ζάντα,αλλά παλιά που φόραγα τα ίδια ζαντολάστιχα δεν είχα καθόλου τρέμουλο.
ευχαριστω,
ελπίζω να βρεθεί μια λύση.

Death wobble λέγεται αυτό που έπαθες...

Δυστυχώς θα πρέπει να checkaρεις αρκετά πραγματάκια...

Θα έλεγα ξεκίνα με εναν οπτικό έλεγχο για cracks στο σασί - χαλασμένα ακρόμπαρα συνέχισε με ρουλεμάν στους τροχούς και μετά...

http://www.bigjimny.com/index.php?option=com_content&view=article&catid=42:drivechain&id=167:230309-jimny-qdeath-wobbleq&Itemid=37
Majestix

Better 2 be Proactive... than Reactive....

http://www.gaulois4x4.com

Αποσυνδεδεμένος vasos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • suzuki 4ever!!!!!
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑΓΗ ΕΛΛΑΣΤΙΚΩΝ!
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 10, 2011, 08:13 »
οκ,θα αρχίσω την έρευνα!!
SUZUKI!!!!

Αποσυνδεδεμένος vasos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • suzuki 4ever!!!!!
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑΓΗ ΕΛΛΑΣΤΙΚΩΝ!
« Απάντηση #37 στις: Μάιος 10, 2011, 08:18 »
τί λέτε να είναι το πιό πιθανόν?
SUZUKI!!!!

Αποσυνδεδεμένος vasos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • suzuki 4ever!!!!!
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑΓΗ ΕΛΛΑΣΤΙΚΩΝ!
« Απάντηση #38 στις: Μάιος 10, 2011, 09:06 »
πρόσφατα άλαξα και μπράτσα,λέτε να παίζει ρόλο σε κάτι αυτό?
SUZUKI!!!!

Αποσυνδεδεμένος vasos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • suzuki 4ever!!!!!
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑΓΗ ΕΛΛΑΣΤΙΚΩΝ!
« Απάντηση #39 στις: Μάιος 12, 2011, 08:34 »
Εντοπίστηκε εν τέλει μετά από πάρα πολύ άγχος.τελικά ήταν τα καλοκαιρινά ζαντολάστιχα.Μετά από πάμπολες ζυγοσταθμίσεις,αποφάσισα να τα βγάλω και να δοκιμάσω τα χειμερινά ζαντολαστιχά και μώλις έγινε η αλλαγή το πρόβλημα λύθηκε.Εντομεταξύ λέτε να φταινε τα ελαστικά που το ένα ζευγάρι είνα λιγότερο φαγομένο από το άλλο,πάντως πέρυσι το καλοκαίρι τα φόραγα και δεν είχα κανένα μα κανένα πρόβλημα.Πώς γίνεται από πέρυσι μέχρι φέτος τέτοια μεγάλη διαφορά?
SUZUKI!!!!

Αποσυνδεδεμένος kbaboysis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 93
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑΓΗ ΕΛΛΑΣΤΙΚΩΝ!
« Απάντηση #40 στις: Μάιος 12, 2011, 09:16 »
Εντοπίστηκε εν τέλει μετά από πάρα πολύ άγχος.τελικά ήταν τα καλοκαιρινά ζαντολάστιχα.Μετά από πάμπολες ζυγοσταθμίσεις,αποφάσισα να τα βγάλω και να δοκιμάσω τα χειμερινά ζαντολαστιχά και μώλις έγινε η αλλαγή το πρόβλημα λύθηκε.Εντομεταξύ λέτε να φταινε τα ελαστικά που το ένα ζευγάρι είνα λιγότερο φαγομένο από το άλλο,πάντως πέρυσι το καλοκαίρι τα φόραγα και δεν είχα κανένα μα κανένα πρόβλημα.Πώς γίνεται από πέρυσι μέχρι φέτος τέτοια μεγάλη διαφορά?
Καλημερα, παιζει ρολο ο τροπος στιβαξης τους. Εχθες εγω αλλαξα ρουλεμαν στους 2 μπροστινους τροχους στο συστημα διευθυνσης (γιατι παρατηρησα οτι στα καρπουζια εσταζαν βαλβολινες) και το τρεμουλο σταματησε, και το τεστ ηταν απλο (για να δεις αν χρειαζεσαι αλλαγη ) πιανεις την ροδα και την κουνας μεσα-εξω με δυναμη κατα πλατος του αυτοκινητου και αν ακουσεις κλινγκ κλονγκ δλδ μποσκα εισαι για αλλαγη.

Αποσυνδεδεμένος vasos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • suzuki 4ever!!!!!
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑΓΗ ΕΛΛΑΣΤΙΚΩΝ!
« Απάντηση #41 στις: Μάιος 12, 2011, 09:39 »

[/quote]
Καλημερα, παιζει ρολο ο τροπος στιβαξης τους. Εχθες εγω αλλαξα ρουλεμαν στους 2 μπροστινους τροχους στο συστημα διευθυνσης (γιατι παρατηρησα οτι στα καρπουζια εσταζαν βαλβολινες) και το τρεμουλο σταματησε, και το τεστ ηταν απλο (για να δεις αν χρειαζεσαι αλλαγη ) πιανεις την ροδα και την κουνας μεσα-εξω με δυναμη κατα πλατος του αυτοκινητου και αν ακουσεις κλινγκ κλονγκ δλδ μποσκα εισαι για αλλαγη.
[/quote]
Ναι φίλε μου,αλλά εμένα δεν στάζουν βαλβολίνες από τα καρπούζια,ούτε μπόσικα έχω,τα έλενξα όλα αυτά και είναι όλα οκ!
SUZUKI!!!!

Αποσυνδεδεμένος givrgos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
  • ΟΚ ΟΛΑ!
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑΓΗ ΕΛΛΑΣΤΙΚΩΝ!
« Απάντηση #42 στις: Μάιος 12, 2011, 20:05 »
υπαρχει μια απλη λυση για το τρεμουλο
πρωτον  θελει στο βουλκανιζατερ που θα πας να εχει μηχανιμα βαρεως τυπου και οχι ισα ισα για ιχ
και δευτερων ολοι μα ολοι εχουμε θεοστραβες ζαντες σε μια τετραδα οποτε απλο το πραγμα
του λεμε να τα βγαλει ζαντες και λαστιχα απο πανω να σου βρει τις δυο πιο ισιες να τις βαλει οδηγους με μια βαρβατη ζυγοσταθμιση
και τις θεοστραβες πισω
αμα οι μπροστα οι ζαντες ειναι στραβες οτι και να αλλαξεις τρεμουλο θα εχεις,
 απλα με τα ελαστικα αναγομωσης και τα εκτος δρομου γενικοτερα ειναι και θεοβαρα και καλυπτουν και λιγο το προβλημα
τουλαχιστον αυτο εκανα εγω και ειμαι κομπλε.

και μια ερωτηση μηπως τα εχεις μπερδεψει τα ζαντολαστιχα απο περσι πχ εχεις βαλει τα μπρος πισω κτλπ?
ola kala!

Αποσυνδεδεμένος givrgos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
  • ΟΚ ΟΛΑ!
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑΓΗ ΕΛΛΑΣΤΙΚΩΝ!
« Απάντηση #43 στις: Μάιος 12, 2011, 20:28 »
Καλημερα, παιζει ρολο ο τροπος στιβαξης τους. Εχθες εγω αλλαξα ρουλεμαν στους 2 μπροστινους τροχους στο συστημα διευθυνσης (γιατι παρατηρησα οτι στα καρπουζια εσταζαν βαλβολινες) και το τρεμουλο σταματησε, και το τεστ ηταν απλο (για να δεις αν χρειαζεσαι αλλαγη ) πιανεις την ροδα και την κουνας μεσα-εξω με δυναμη κατα πλατος του αυτοκινητου και αν ακουσεις κλινγκ κλονγκ δλδ μποσκα εισαι για αλλαγη.

οι βαλβολινες-γρασα δεν ειναι απο τα ρουλεμαν απο οτι νομιζω αλλα απο τις τσιμουχες πισω απο τα καρπουζια
ola kala!

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑΓΗ ΕΛΛΑΣΤΙΚΩΝ!
« Απάντηση #44 στις: Μάιος 12, 2011, 21:34 »
Καλημερα, παιζει ρολο ο τροπος στιβαξης τους. Εχθες εγω αλλαξα ρουλεμαν στους 2 μπροστινους τροχους στο συστημα διευθυνσης (γιατι παρατηρησα οτι στα καρπουζια εσταζαν βαλβολινες) και το τρεμουλο σταματησε, και το τεστ ηταν απλο (για να δεις αν χρειαζεσαι αλλαγη ) πιανεις την ροδα και την κουνας μεσα-εξω με δυναμη κατα πλατος του αυτοκινητου και αν ακουσεις κλινγκ κλονγκ δλδ μποσκα εισαι για αλλαγη.

οι βαλβολινες-γρασα δεν ειναι απο τα ρουλεμαν απο οτι νομιζω αλλα απο τις τσιμουχες πισω απο τα καρπουζια

μεσα στα ακραξονια εχει γρασσο και ειναι οπως λεει και ο γιωργος απο την πισω φλαντζα.ισως με υγρασια η αν περασει λιγο νερο,ο γρασσος γινεται σαν λασπη,πολυ ρευστο.την ειχα πατησει και εγω..