Αποστολέας Θέμα: Ζητείται ΑRB Προφυλακτήρας για Jimny  (Αναγνώστηκε 9081 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Ζητείται ΑRB Προφυλακτήρας για Jimny
« στις: Ιανουάριος 13, 2006, 20:33 »
Ζητείται ΑRB Προφυλακτήρας για Jimny. Ευπρόσδεκτος όποιος ενδιαφέρεται να τον αλλάξει ή ξέρει καμιά καλή προσφορά.

Αποσυνδεδεμένος bilias_jr

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1680
  • Φύλο: Άντρας
  • BARBARIAN
Απ: Ζητείται ΑRB Προφυλακτήρας για Jimny
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 13, 2006, 20:34 »
Τον προφυλακτηρα θα τον δωσεις! bhe bhe

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Ζητείται ΑRB Προφυλακτήρας για Jimny
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 13, 2006, 20:36 »
Τον προφυλακτηρα θα τον δωσεις! bhe bhe

Μόλις βάλω τον ARB, χαχαχαχα . Ξέχασα να ρωτήσω τιμή στη Suzuki, από Δευτέρα.

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Ζητείται ΑRB Προφυλακτήρας για Jimny
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 13, 2006, 20:40 »
Να πάμε να βγάλουμε του Sirou???(που χάθηκε αυτός???) ???
Γιάννης Δημητρέλης

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Ζητείται ΑRB Προφυλακτήρας για Jimny
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 13, 2006, 20:42 »
Να πάμε να βγάλουμε του Sirou???(που χάθηκε αυτός???) ???

Ναι ναι του είπα να το κάνει κομμάτια, όλο δεν το παίρνει κανείς, το φοβούνται, χαχαχαχαχα.

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: Ζητείται ΑRB Προφυλακτήρας για Jimny
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 13, 2006, 20:50 »
Ωχ ωχ ωχ αγριεψε ο κτηνιατρος!!! yah yah yah roc2
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Ζητείται ΑRB Προφυλακτήρας για Jimny
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 13, 2006, 20:52 »
Ωχ ωχ ωχ αγριεψε ο κτηνιατρος!!! yah yah yah roc2


Θέλω να σπρώχνω κάτι ζώα με τον προφυλακτήρα.

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Ζητείται ΑRB Προφυλακτήρας για Jimny
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 14, 2006, 10:43 »
Θέλω να σπρώχνω κάτι ζώα με τον προφυλακτήρα.

Κατέβα στην Αθήνα τότε lol lol lol lol lol
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: Ζητείται ΑRB Προφυλακτήρας για Jimny
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 14, 2006, 11:06 »
Ωχ ωχ ωχ αγριεψε ο κτηνιατρος!!! yah yah yah roc2
Θέλω να σπρώχνω κάτι ζώα με τον προφυλακτήρα.


Aσε, καλυτερα θα στον στειλουμε στο Βουλγαρελι!!! roc2 roc2 roc2
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Ζητείται ΑRB Προφυλακτήρας για Jimny
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 23, 2006, 11:53 »
Ρώτησα μια ασφαλιστική εταιρία αν καλύπτει τον προφυλακτήρα Arb και μου απάντησαν ναι. Γνωρίζει κανείς κάτι επί του θέματος?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2006, 11:33 από kostas katsenos »

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Ζητείται ΑRB Προφυλακτήρας για Jimny
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 24, 2006, 11:35 »
Την επόμενη εβδομάδα θα αγοραστεί ο ARB. (Δεν είχε απόθεμα). Ίσα που προλαβένετε να πουλήσετε το δικό σας. χαχαχα

Αποσυνδεδεμένος chriska

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 538
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ζητείται ΑRB Προφυλακτήρας για Jimny
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 24, 2006, 11:56 »
Ρώτησα μια ασφαλιστική εταιρία αν καλύπτει τον προφυλακτήρα Arb και μου απάντησαν ναι. Γνωρίζει κανείς κάτι επί του θέματος?

Στην Αυστραλία ο ARB έχει έγκριση.Στην Ελλάδα όχι.Το ότι στον ασφαλίζουν δεν σημαίνει ότι είναι και νόμιμος.
Ζήτα απο τον αντιπρόσωπο της ARB έγκριση τύπου και βλέπεις.Ισχύει το ίδιο όπως και τα Bull Bar
“ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ ΤΩΡΑ, ΑΛΛΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΟΥ ΠΑΣ”
Christoforo Caneli

Αποσυνδεδεμένος Maverick

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Άντρας
    • 4x4TrailRiders
Απ: Ζητείται ΑRB Προφυλακτήρας για Jimny
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 24, 2006, 12:05 »
Το χαρτί με την έγκριση CE-TUV που σου δίνουν μαζί με τον ARB μην το πετάξεις γιατί ως γνωστών στην Ελλάδα μπορείς με λίγο γρσσάκι (...λιθίου ε) να πας στο υπουργείο και να στο περάσουν στην άδεια κυκλοφορίας...έτσι θα είσαι απόλυτα νόμιμος και αλίμονο σε όποιον τρακάρεις με το θηρίο...(το φόραγα στο jimny μου 2 χρόνια και έχω τις καλύτερες εντυπώσεις...!!!)
When there's a will, there's a way...!
4x4TrailRiders

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Ζητείται ΑRB Προφυλακτήρας για Jimny
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 24, 2006, 12:09 »
Ρώτησα μια ασφαλιστική εταιρία αν καλύπτει τον προφυλακτήρα Arb και μου απάντησαν ναι. Γνωρίζει κανείς κάτι επί του θέματος?

Στην Αυστραλία ο ARB έχει έγκριση.Στην Ελλάδα όχι.Το ότι στον ασφαλίζουν δεν σημαίνει ότι είναι και νόμιμος.
Ζήτα απο τον αντιπρόσωπο της ARB έγκριση τύπου και βλέπεις.Ισχύει το ίδιο όπως και τα Bull Bar

Το χαρτί με την έγκριση CE-TUV που σου δίνουν μαζί με τον ARB μην το πετάξεις γιατί ως γνωστών στην Ελλάδα μπορείς με λίγο γρσσάκι (...λιθίου ε) να πας στο υπουργείο και να στο περάσουν στην άδεια κυκλοφορίας...έτσι θα είσαι απόλυτα νόμιμος και αλίμονο σε όποιον τρακάρεις με το θηρίο...(το φόραγα στο jimny μου 2 χρόνια και έχω τις καλύτερες εντυπώσεις...!!!)

Ευχαριστώ.

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Ζητείται ΑRB Προφυλακτήρας για Jimny
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 24, 2006, 12:15 »
Δε γνωρίζω πολλά νομικά αλλά

?ρθρο 89
Μεταβολή στοιχείων της άδειας κυκλοφορίας

1.      Κατά την αλλαγή κατόχου οδικού οχήματος, ως και κατά τη μεταβολή των αναγραφόμενων κύριων χαρακτηριστικών στοιχείων στην άδεια κυκλοφορίας, όταν αυτά επιτρέπονται, απαιτείται έκδοση νέας άδειας, μετά από εξακρίβωση των νέων στοιχείων, από τις αρμόδιες κατά περίπτωση, για την έκδοση των αδειών κυκλοφορίας, υπηρεσίες.
2.      Αν διαπιστωθεί, από αρμόδιο όργανο, ότι δεν τηρήθηκαν οι διατάξεις της προηγούμενης παραγράφου, μέσα στην προθεσμία που καθορίζεται στην κατά το άρθρο 88, παρ. 3 προβλεπόμενη απόφαση, αφαιρούνται η άδεια και οι πινακίδες αριθμού κυκλοφορίας του οχήματος, οι οποίες επιστρέφονται μετά την έκδοση νέας άδειας, κατά τα οριζόμενα πιο πάνω.
3.      Αυτός που παραβαίνει τις διατάξεις του άρθρου αυτού, τιμωρείται με φυλάκιση ενός (1) μέχρι τριών (3) μηνών και με χρηματική ποινή τουλάχιστον πενήντα χιλιάδων (50.000) δραχμών.

Το άρθρο τούτο αναφέρεται στην μεταβολή των στοιχείων της άδειας κυκλοφορίας.
Σύμφωνα με την παρ. 1 του άρθρου τούτου, όταν αλλάζει ο κάτοχος του οχήματος, όπως επίσης και όταν μεταβάλλονται τα κύρια χαρακτηριστικά στοιχεία του οχήματος που αναγράφονται στην άδεια κυκλοφορίας, όταν αυτό επιτρέπεται, απαιτείται η έκδοση νέας άδειας, αφού εξακριβωθούν τα νέα στοιχεία, από τις υπηρεσίες, που είναι κατά περίπτωση αρμόδιες για την έκδοση των αδειών κυκλοφορίας.
Η παρ. 2 του άρθρου 89 ορίζει, ότι στην περίπτωση κατά την οποία διαπιστωθεί από αρμόδιο όργανο ότι δεν τηρήθηκαν οι διατάξεις της προηγούμενης παραγράφου, εντός της προθεσμίας, η οποία καθορίζεται με την απόφαση που εκδίδεται κατά το άρθρο 88, παρ. 3 του ΚΟΚ, αφαιρούνται η άδεια και οι πινακίδες αριθμού κυκλοφορίας του οχήματος, οι οποίες επιστρέφονται μετά την έκδοση νέας άδειας, σύμφωνα με τα οριζόμενα παραπάνω.
Η παρ. 3 του άρθρου, ορίζει ως κύρωση των παραβατών του άρθρου, την ποινή της φυλάκισης ενός μέχρι τριών μηνών και την καταβολή χρηματικής ποινής 50.000 δραχμών.


Ο προφυλακτήρας δεν αναγράφεται έτσι ή αλλιώς στην άδεια του αυτοκινήτου πχ το χρώμα. Ως εκτουτου δεν εμπίπτει στο άρθρο 89.
Πάντως θα βρώ και ένα καλό δικηγόρο να το αποδείξει αν χρειαστεί. Τα pull bar εξέχουν και γι αυτό απαγορεύονται.
lol lol lol