Τεχνικά θέματα - Bάση πληροφοριών, Προβλημάτων, Μετατροπών και Βελτιώσεων > Ελαστικά

Ενδιαφέρον...!!!

(1/6) > >>

Metalaxe:
Το λοιπόν, χτες, ένεκα και της παρατεταμένης δροσιάς που επικρατεί τις τελευταίες ημέρες, αποφάσισα να αλλάξω τα καλοκαιρινά λάστιχα (Colway A/T 205/75R15) με τα χειμερινά (Malatesta Kaiman 195R15).
Αφού λοιπόν ετοίμασα γρύλλους, σταυρούς και γάντια είπα να ζυγίσω τα ζαντολάστιχα έτσι από περιέργεια (και τα δύο σετ φοράνε τις ίδιες ακριβώς μαμίσιες σιδερένιες ζάντες). Τα Kaiman είναι ακριβώς 25 κιλά έκαστο ζανταρισμένα, ενώ τα Colway A/T 22,5 κιλά, μέχρι εδώ όλα...
Αφού με είχε πιάσει η περιέργεια, λέω δε μετράω και το πλάτος του πέλματος για το καθένα ?? λοιπόν, το Colway (υπενθυμίζω 205/75) είχε μόνο 16,5 εκ. πλάτος ενώ το Kaiman (195) είχε 20 εκ. πλάτος...
Δηλαδή αν και θεωρητικά το πρώτο είναι κατά 1 εκ. φαρδύτερο, πρακτικά είναι 3,5 εκ. στενότερο, αν προσθέσουμε και το γεγονός ότι το δεύτερο είναι και 2,5 κιλά βαρύτερο και έχει περίπου 2 εκ. μεγαλύτερη διάμετρο, είναι απόλυτα λογικό να μεγαλώνει η κατανάλωση και να γονατίζει το αυτοκίνητο, τουλάχιστον μου έφυγε η περιέργεια... ;D ;D ;D

Χάρης:
Δηλαδή εγώ με το 235/75/15, χρειάζομαι κινητό βενζινάδικο? Να λοιπόν τι χρειάζεται ο κοτσαδόρος... Εχει κανένας ένα trailer να μου δώσει, για να κουβαλάω βυτίο?

Κοίτα που νόμιζα οτι έχω χτυπήσει το ντεπόζιτο και χάνει.......

filippos_kos:
Σήμερα ζύγισα και εγώ λόγω αλλαγής:
bfgoodrich ΑΤ 215/75/15 σε μαμίσια αλουμινένια τριάκτινη ζάντα: 21,40 κιλά
malatesta kaiman 195/80/15 σε σιδερένια από samourai (με τις τρύπες) ζάντα: 24,70 κιλά

admin:

--- Παράθεση από: filippos_kos στις Οκτώβριος 10, 2007, 19:38 ---malatesta kaiman 195/80/15 σε σιδερένια από samourai (με τις τρύπες) ζάντα: 24,70 κιλά

--- Τέλος παράθεσης ---

greenway atacama 195/80/15 σιδερένια ζάντα 27Kg

filippos_kos:
Τόση διαφορά?

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση