Αποστολέας Θέμα: Φορτώ.....  (Αναγνώστηκε 2596 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Φορτώ.....
« στις: Δεκέμβριος 19, 2005, 19:14 »
Αφιερωμένο στον Chrisg

αφού λοιπόν φτάσουμε στο σειμίο να σπάσουν τα νεύρα μας(μάλον έφτασα νωρίτερα απο εσένα :lol:  :lol:  :lol:  :lol: ) και αφού εξαντλήσουμε κάθε πιθανό τρόπο φόρτωσης του υποτυπώδους πορτ μπαγκάζ(100lt) έρχετε η ώρα της εξωτερικής φόρτωσης σαν γνήσιο φορτηγάκι που είναι  το jimny.
α) επιλογές
1)η κλασική σχάρα φόρτωσης, η γνωστή μαύρη σχάρα που όλοι γνωρίζεται...
2)σχάρα με παραπέτα τύπου ARB
3)σχάρα ιδιοκατασκευή
4)μπαγκαζιέρα οροφής
5)μπαγκαζιέρα τρέιλερ
6)κρεμαστό κουτί πίσω
7)σύστημα με μπάρες
Επιλογή του τρόπου φόρτωσης αποτελεί το πόσο συχνά έχουμε την ανάγκη μεταφοράς πραγμάτων,  της επιφάνειας του ουρανού του αυτοκινήτου, καλαισθησίας και χρηστικότητας.
Η ανάλυση είναι προσωπική εκτίμηση, δεν δεσμεύει κανένα, δεν πληρώνω φόρο, δεν ζητώ ΜΟΝΟ 4,95€ :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:
Τα αποτελέσματα αποτελούν προσωπικά δεδομένα και κοινοκτημοσύνη του Hellenic Jimny Club και φυσικά υπόκεινται στους γνωστους νόμους περί προστασίας των κοινωνικών και πνευματικών δικαιωμάτων........
 :lol:  :lol:  :lol:
Ας παραθέσουμε τα σύν και πλήν του κάθε τρόπου

1) Η γνωστή μαύρη σχάρα που έχουν κάνει πάλι μόδα τα niva και κυκλοφορεί ευραίως στον νιβόκοσμο εξερείται ο dista που έχει μπαγκαζιέρα :lol:  :lol: .
 :lol: + είναι ελαφριά, εύκολη σε τοποθέτηση, στοιχίζει φθηνά, μπορείς αργότερα να ρίξεις και μια τετράδα mud σε σιδερένιες ζάντες, έχεις εύκολο σειμίο προσαρμογής για την κεραία, την φορτώνεις χωρίς τύψεις.
 :cry: - σφυρίζει στα χιλιόμετρα, αν δεν είναι καλής ποιότητας σκουριάζει, θέλουν καλό δέσιμο τα πράγματα γιατί αν σου φύγει σακ βουαγιάζ στην εθνική με 100 km θά σκοτώσεις τον πίσω και θα κάνεις και χάλια τα πράγματα, αν σε πιάσει βροχή την έκατσες, αν σε πιάσει βροχή το αντιμετωπίζεις με αδιάβροχο μουσαμά αλλά είναι κάπως η όλη εικόνα...,θέλουν κοίταγμα τα πράγματα ανα ταχτά χρονικά διαστήματα λόγω κραδασμών.
Κρίση δική μου..???...την κατάργησα μετά το πρώτο ταξίδι :twisted: !!!!!!
2)σχάρα με παραπέτα γύρω γύρω χώρο φόρτωσης με πλέγμα(ΑRB)
 :lol: + Τα ίδια με την προυγούμενη σύν την άψογη ποιότητα κατασκευής, τέλοιο φινίρισμα, λιγότερους αεροδυναμικούς θορύβους λόγω πλέγματος και όχι ραγών, κάνει το jimny φορτηγάκι-χλίδα ιδανική για να βάλω μέσα την μπαγκαζιέρα... και να έχω πολλά σε ενα(πέρνει και προβολάκια πάνω...:lol:  :lol:  :lol:
 :cry: - ακριβή, μεγαλώνει το συνολικό ύψος και μας κάνει επιρεπείς σε πλευρικούς ανέμους(συνηθίζεται..)
3)σχάρα ιδιοκατασκευή(βλέπε Γιάννης Δημόπουλος) πολύ καλή δουλειά
 :D + Την φτιάχνεις όπως θέλεις, ικανοποιεί το πρωσοπικό σου μεράκι :D
 :cry: - Αν δεν πετύχει την τρώς σαν χιλόπιτα, δεν μεταπωλείται εύκολα, απαιτεί πολύ χρόνο και τράβηγμα για την κατασκευή
4)Μπαγκαζιέρα οροφής-διαλέγεις κάτι σε τετράγωνο και με λίτρα :lol:  :lol:
 :D +είναι αδιάβροχη,δεν φοβάσε να σου πέσουν τα πράγματα,κλειδώνει δεν σε κλέβουν(εύκολα τουλάχιστον),αεροδυναμικότερη απέναντι στους άλλους τρόπους φόρτωσης, σχετικά αεροδυναμική(δεν κάνει και πολύ φασαρία ακόμα και άδεια),ελαφριά, καλό φινίρισμα΄φορτώνεις και σακούλες με πράγματα,τσάντες super market,χωρίς ανάγκη πακεταρίσματος, το καροτσάκι της μικρής :lol:  :lol:
 :cry: -λίγο δύκολη στην τοποθέτηση(εγώ προσωπικά πέρνω σκαλάκι),αν δεν έχεις σκαλάκι εκεί που πάς πρέπει να κάνεις τον ταρζάν σκαρφαλώνοντας στην ρόδα και προσέχοντας να μην σπάσεις και την μπαγκαζιέρα(πλαστική είναι...)
 :lol: Η συγκεκριμένει δικιά μου ειναι το μοντέλο G3 της Dscovery(ούτε και εγώ την ήξερα, ένας φίλος με πειραζε σχετικά με τα landy.. :lol:  :lol: ), 11kgr βάρος, 350 lt συνολικής χωητηκότητας, έως 50 kgr μεταφερόμενου φορτίου(με δύο μπάρες........),έχω βάλει και περισσότερα,δεν έπαθε τίποτα, ή βάλε και άλλη μπάρα-ες :lol:  :lol:  :lol:
σχετικά φθηνή (θα βρώ απόδειξη και θα σου πώ)...
Αρα έβαλα στο jimny το πόρτ μπαγκάζ του astra και με συνολικό χώρο φόρτωσης 450lt minimum είμαι ένας χαρούμενος 'Ελλην.... :twisted:  :twisted:  :twisted:
  :cry: :cry: - δεν κάνει αν θες να κουβαλήσεις ακανόνηστου σχήματος φορτίο(π.χ η πολυθρόνα της γιαγιάς :lol:  :lol:  :lol: )
5)ΜΠΑΓΚΑΖΙΕΡΑ-ΤΡΕΙΛΕΡ....
σκέτο τρειλερ!!!!
μεταφέρεις τα ξύλα για το τζάκι, καινουργιο κρεβάτι, το ψυγείο απο το makro, πολυθρόνες, την μεγάλη σκάλα, σόμπες, αμοχάληκο,τσιμέντο,μπετόνια με νερό, βαρέλι με νερό,ξανά ξυλα για το τζάκι κοκ :lol:  :lol:  :lol: YES!!!!!
 :lol: +ΑΝ ΤΟ ΨΏΝΙΟ ΣΟΥ είναι το φόρτωμα και οι ΑΝΑΓΚΕΣ σου το απαιτούν έχεις το ιδανικό με ενα τρειλερ1,50 m μήκος, ανάρτηση με αντιστρεπτική ,κουβαλάς σχεδόν τα πάντα(μέχρι και την μηχανή του φίλου superspy που είδα και μπηκε σαν μέλος)
  :cry: - ΔΕΝ ενδίκνειτε για ταχύτητες πάνω απο 80 km γιατί έχουμε Αλαφρύ αμάξι, και στο φρενάρισμα θα σε Ζμπρώχνει, όταν είναι άδειο το φοβάσε στις αναπηδήσεις και στα στροφιλικια σε βρεμένο, δεν είναι για ραλυ και όταν βιάζεσαι  :evil:  :evil:
Θα γίνει η μετεξέλιξη του jimny μου :D  :D
6)κουτι πίσω
 :D + παμφθηνο(ελα να σου δώσω ξύλα να φτιάξεις)
 :cry: - αν πέσει άλλος απο πίσω σου τον πληρώνεις,αν σου πέσει τη έκανες, δεν ανοιγει η πίσω πόρτα(στίριξη στον κοτσαδόρο), όταν ανοιγει η πίσω πόρτα κρεμάει(στιριξη στην πόρτα),όταν δεν σε νιάζει αν ανοιγει η πόρτα η όχι αλλά θέλεις να αλλάξεις λάστιχο....βρίζεις :cry:
Και για να μην βρίζεις εμένα  :lol:  :lol: σου λέω να μην το βάλεις!!!
Ασε που θα σε περνάνε για κυνηγό θα λένε ότι έχεις σκυλάκια μέσα και τρώνε την εξάτμηση στην μούρη, κοινώς θα σε βρίζουν :lol:  :lol:

ΟΥΦ(ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ)
6)συστημα με μπάρες
βάζεις 4 μπάρες φθηνές, η πρώτη χρησημεύει για τα προβόλια, στις άλλες φορτώνεις, κάνεις τον σταυρό σου και ξεκινάς :oops:  :oops:  :oops:
Υ.Γ ΔΕΝ ΣΤΟ ΕΙΠΑ ΕΓΩ :oops:  :oops:  :lol:  :lol:  :lol:
Έβαλα την μπαγκαζιέρα το 2002,πεδευόμουν κανένα χρόνο για να δω τι θα πάρω, για τον όγκο του αυτοκινήτου και την ισχύ του μοτέρ είναι το ιδανικότερο πιστεύω
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος george kehaidis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Άντρας
Re: Φορτώ.....
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 19, 2005, 19:57 »
Παράθεση από: "Ironman Jimnys"
1)η κλασική σχάρα φόρτωσης, η γνωστή μαύρη σχάρα που όλοι γνωρίζεται...
1) Η γνωστή μαύρη σχάρα που έχουν κάνει πάλι μόδα τα niva και κυκλοφορεί ευραίως στον νιβόκοσμο εξερείται ο dista που έχει μπαγκαζιέρα :lol:  :lol: .
 :lol: + είναι ελαφριά, εύκολη σε τοποθέτηση, στοιχίζει φθηνά, μπορείς αργότερα να ρίξεις και μια τετράδα mud σε σιδερένιες ζάντες, έχεις εύκολο σειμίο προσαρμογής για την κεραία, την φορτώνεις χωρίς τύψεις.
 :cry: - σφυρίζει στα χιλιόμετρα, αν δεν είναι καλής ποιότητας σκουριάζει, θέλουν καλό δέσιμο τα πράγματα γιατί αν σου φύγει σακ βουαγιάζ στην εθνική με 100 km θά σκοτώσεις τον πίσω και θα κάνεις και χάλια τα πράγματα, αν σε πιάσει βροχή την έκατσες, αν σε πιάσει βροχή το αντιμετωπίζεις με αδιάβροχο μουσαμά αλλά είναι κάπως η όλη εικόνα...,θέλουν κοίταγμα τα πράγματα ανα ταχτά χρονικά διαστήματα λόγω κραδασμών.
Κρίση δική μου..???...την κατάργησα μετά το πρώτο ταξίδι :twisted: !!!!!!


Είχα μια τέτοια για μερικά φεγγάρια για να φορτώσνω τα mud.Δυστυχώς μόλις έβαλα το πρώτο λάστιχω επάνω (η ρεζέρβα του Σύρρου ήταν) στράβωσε με τη μία και τώρα σκουριάζει στο υπόγειο.
Πολύς θόρυβος στο ταξίδι ο οποίος δεν αντέχεται (καμία σχέση με το θόρυβο από τα λάστιχα,αυτή σφυρίζει αποκρουστικά!!!)

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Φορτώ.....
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 19, 2005, 20:00 »
Ωπα μισό το είπες και μόνος σου........Η ΡΕΖΕΡΒΑ ΤΟΥ ΣΥΡΡΟΥ ΗΤΑΝ :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:
Ας έβαζες την ρεζέρβα απο οποιονδήποτε άλλο :lol:  :lol:  :lol:  :lol:
Γιάννης Δημητρέλης