Αποστολέας Θέμα: ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ  (Αναγνώστηκε 7460 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Denise

  • Jimny
  • Μηνύματα: 965
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 01, 2008, 12:13 »
ΠΡΙΜΑΡΟΛΙΑ - ΜΥΘΙΣΤΟΡΗΜΑ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ ΚΑΚΟΥΡΗ -ΕΚΔΟΣΕΙΣ: ΕΣΤΙΑ Αναφέρεται στην παραγωγή και στις εξαγωγές της σταφίδας από το λιμάνι της Πάτρας προς 7 μεγάλα Λιμάνια της Ευρώπης εμπλέκοντας τις ζωές διαφόρων ανθρώπων από διαφορετικές κοινωνικές τάξεις και καταβολές!
Don't be a couch potato, Live the adventure!

Είμαστε τρελλοί...είμαστε τρελλοί εμείς οι πατρινοί!!

Patrasso, and the brains on the rails!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 01, 2008, 18:48 »
Αρκτικός Κύκλος-Dan Brown

Χμμμ καμία σχέση με το Illuminati & Da Vinci Code.

Πλοκής της Αμερικανικής εξουσίας, των υπηρεσιών και τα συναφεί.
Αρκετά τα 20+€ bhe

http://www.booksinfo.gr/bookinfo/weread/2005/arktikoskyklos/index.html
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος Denise

  • Jimny
  • Μηνύματα: 965
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 08, 2008, 15:00 »
Ένα εξαιρετικό ανάγνωσμα από έναν αγωνιστή στον πόλεμο της Αλβανίας, όπως και στον τομέα Κιλκίς - Μπέλες ενάντια στους Γερμανούς, αλλά και έναν βιοπαλαιστή αφού στην ζωή του άλλαξε πολλά επαγγέλματα όπως εφημεριδοπώλης , δάσκαλος, λογιστής, πλασιέ βιβλίων!,
 ΣΤΕΡΓΙΟΣ ΒΑΛΙΟΥΛΗΣ! ΠΟΛΙΤΗΣ β΄ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ! -  ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ.
Don't be a couch potato, Live the adventure!

Είμαστε τρελλοί...είμαστε τρελλοί εμείς οι πατρινοί!!

Patrasso, and the brains on the rails!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Denise

  • Jimny
  • Μηνύματα: 965
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 17, 2008, 12:54 »
Νέο απόκτημα!

Ο Χορός των Μυστικών!
Μυθιστόρημα της Ελένης Κ. Τσαμαδού - Από τις Εκδόσεις ψυχογιός. Οι κριτικές δικές σας!
Don't be a couch potato, Live the adventure!

Είμαστε τρελλοί...είμαστε τρελλοί εμείς οι πατρινοί!!

Patrasso, and the brains on the rails!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος tsoula

  • Jimny
  • Μηνύματα: 424
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΡΩΜΑΙΟΙ"
Απ: ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 17, 2008, 13:06 »
τα τρία βιβλια του Γίαννη Ξανθούλη: "ο Θείος Τάκης" "Ένάς Τούρκος στην αυλή" "Του φιδιού το Γάλα"

λίγο περίεργα όσο αφορά την πλοκή της Ιστορίας, και κάπως προκλητικά...θα τα διάβαζε και κάποιος που διαβάζει Buckofski. σίγουρα διαφορετικό υφός από το κλασσικό υφός του μυθηστορίματος!

Επίσης θέλω να πώ για το middlesex ότι μπορεί να είναι σκληρό...σε εικόνες σε προκαλεί ομώς να σκεφτείς λιγο τη στάση σου απέναντι σε μία τέτια κατάσταση.

Τέλος επιστροφή στη κλασσική ελληνική λογοτεχνία...Καραγατσής (πολύ πριν τον Ξανθούλη και όλους τους νεότερους, παρουσιάσε τις ερωτικές σχέσεις σε κείμενο)...ξεκινάω το "Μεγάλη Χείμερα"...
εντυπώσεις προσεχώς....

φιλάκια
"ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΡΩΜΑΙΟΙ"

Αποσυνδεδεμένος Denise

  • Jimny
  • Μηνύματα: 965
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 17, 2008, 13:21 »
Χρύσα το MIDDLESEX, με σόκαρε όχι τόσο για την περιγραφή τέτοιων καταστάσεων, αφού άλλωστε λόγω επιστήμης έχω ασχοληθεί με τέτοιες περιπτώσεις κλινικά και ερευνητικά, αλλά γιατί όταν το ξεκίνησα, ήμουν έγκυος στο Γιάννη μου και αυτό ήταν κάτι που ορμονικά ( μαμά - έμβρυο)τουλάχιστον με επηρέαζε και το σκεφτόμουν συνέχεια! Δεν μπορούσα να είμαι ήρεμη και απροβλημάτιστη όπως ήθελα, και δεν νομίζα πως τα συναισθηματά μου θα άφηναν αδιάφορο το μωρό!
Don't be a couch potato, Live the adventure!

Είμαστε τρελλοί...είμαστε τρελλοί εμείς οι πατρινοί!!

Patrasso, and the brains on the rails!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 17, 2008, 14:06 »
Ηθικόν συμπέρασμα : Μη ξαναδιαβάσεις (εγώ έτσι κάνω - κανα 4WD και tetrakinisi mag, και πολύ είναι)

Και ο Γιαννάκης πήρε τα σωστά ερεθίσματα.... ούτε άγχος ούτε τίποτα...

 j12 j12 j12 j12 j12 j12

Αποσυνδεδεμένος Denise

  • Jimny
  • Μηνύματα: 965
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 07, 2008, 09:40 »
Ηθικόν συμπέρασμα : Μη ξαναδιαβάσεις (εγώ έτσι κάνω - κανα 4WD και tetrakinisi mag, και πολύ είναι)

Και ο Γιαννάκης πήρε τα σωστά ερεθίσματα.... ούτε άγχος ούτε τίποτα...

 j12 j12 j12 j12 j12 j12

Νομίζεις! 87 87 87 87 87 87
Το παιδί από την μαμά του πήρε! Βιβλιοφάγος είναι!
Don't be a couch potato, Live the adventure!

Είμαστε τρελλοί...είμαστε τρελλοί εμείς οι πατρινοί!!

Patrasso, and the brains on the rails!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Denise

  • Jimny
  • Μηνύματα: 965
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 25, 2009, 11:16 »
Για τις μανούλες και τους μπαμπάδες οι παρακάτω τίτλοι βιβλίων:

1) Ο Αι-Βασίλης στη φυλακή με τους 83 Αρουραίους. - του Ευγένιου Τριβιζά - Από τις εκδόσεις Ελληνικά Γράμματα! Μια πρωτοχρονιάτικη ιστορία πολύ έξυπνα γραμμένη η οποία παρουσίαζει τον Αι-Βασίλη στην πιο σύγχρονη εκδοχή του, και με επιτυχημένη ένταξή του στο σήμερα με ότι αυτό συνεπάγεται!
Μια ξεκαρδιστική ιστοριούλα για τα παιδιά που όμως μπορεί και περνάει τα σωστά μηνύματα! ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ! Ευρηματικός και ο τρόπος για να περαστούν οι έννοιες της δημοκρατίας σε ένα οργανωμένο κράτος!


2) Το ποντικάκι που ήθελε να αγγίξει ένα αστεράκι - του Ευγένιου Τριβιζά - Από τις εκδόσεις Ελληνικά Γράμματα! Μια χριστουγεννιάτικη ιστορία κατά την γνώμη μου για μικρούς αλλά και για μεγάλους! Για τους μικρούς αναγνώστες αποτελεί ένα διασκεδαστικό παραμύθι μέσα από το οποίο μπορούν να μάθουν να ονειρεύονται, να ελπίζουν και να μένουν πιστοί στους στόχους τους! Για τα μεγαλύτερα παιδια (εμάς τους γονείς), μπορεί να λειτουργήσει σαν μια τονωτική ένεση υπενθύμησης ονείρων, ελπίδας και πίστης!

Σας εύχομαι καλά αναγνώσματα!

Και μην ξεχνάτε πως το να διαβάζετε στα παιδιά σας ένα καλό βιβλίο, είναι ένα από τα καλύτερα πράγματα που μπορείτε να κάνετε και για εκείνα και για εσάς! Σίγουρα θα είναι τα 10 καλύτερα λεπτά της ημέρα σας!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 25, 2009, 11:19 από Denise »
Don't be a couch potato, Live the adventure!

Είμαστε τρελλοί...είμαστε τρελλοί εμείς οι πατρινοί!!

Patrasso, and the brains on the rails!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 18, 2009, 13:58 »
Για τις μανούλες και τους μπαμπάδες οι παρακάτω τίτλοι βιβλίων:

1) Ο Αι-Βασίλης στη φυλακή με τους 83 Αρουραίους. - του Ευγένιου Τριβιζά - Από τις εκδόσεις Ελληνικά Γράμματα! Μια πρωτοχρονιάτικη ιστορία πολύ έξυπνα γραμμένη η οποία παρουσίαζει τον Αι-Βασίλη στην πιο σύγχρονη εκδοχή του, και με επιτυχημένη ένταξή του στο σήμερα με ότι αυτό συνεπάγεται!
Μια ξεκαρδιστική ιστοριούλα για τα παιδιά που όμως μπορεί και περνάει τα σωστά μηνύματα! ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ! Ευρηματικός και ο τρόπος για να περαστούν οι έννοιες της δημοκρατίας σε ένα οργανωμένο κράτος!


2) Το ποντικάκι που ήθελε να αγγίξει ένα αστεράκι - του Ευγένιου Τριβιζά - Από τις εκδόσεις Ελληνικά Γράμματα! Μια χριστουγεννιάτικη ιστορία κατά την γνώμη μου για μικρούς αλλά και για μεγάλους! Για τους μικρούς αναγνώστες αποτελεί ένα διασκεδαστικό παραμύθι μέσα από το οποίο μπορούν να μάθουν να ονειρεύονται, να ελπίζουν και να μένουν πιστοί στους στόχους τους! Για τα μεγαλύτερα παιδια (εμάς τους γονείς), μπορεί να λειτουργήσει σαν μια τονωτική ένεση υπενθύμησης ονείρων, ελπίδας και πίστης!

Σας εύχομαι καλά αναγνώσματα!

Και μην ξεχνάτε πως το να διαβάζετε στα παιδιά σας ένα καλό βιβλίο, είναι ένα από τα καλύτερα πράγματα που μπορείτε να κάνετε και για εκείνα και για εσάς! Σίγουρα θα είναι τα 10 καλύτερα λεπτά της ημέρα σας!

  Denise πραγματικά πολύ καλά βιβλιαράκια.Σε ευχαριστούμε για τις συμβουλές και περιμένουμε νέες συμβουλές... _brav/ _thank> dup
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!

Αποσυνδεδεμένος Denise

  • Jimny
  • Μηνύματα: 965
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 20, 2009, 20:19 »
Θα σας ανανεώσω την λίστα, σύντομα!
Don't be a couch potato, Live the adventure!

Είμαστε τρελλοί...είμαστε τρελλοί εμείς οι πατρινοί!!

Patrasso, and the brains on the rails!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 07, 2009, 19:12 »
Κανά νέο βιβλίο θα διαβάσουμε? Έρχονται και τα Χριστούγεννα... ;)
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!

Αποσυνδεδεμένος efthimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 869
Απ: ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 07, 2009, 19:24 »
Που λεφτα για βιβλια τωρα..... ha ha

Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 07, 2009, 19:42 »
Κάτι ξέρεις εσύ με τόσα βιβλία που χεις πάρει... ;)
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!

Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 04, 2010, 07:39 »
Μετά το "Ο ψεύτης παππούς" τι? Για δώστε συμβουλές παρακαλώ... ;)
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!