Αποστολέας Θέμα: Διάσταση Ελαστικών Μ/Τ  (Αναγνώστηκε 19368 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΤΑΞΙΔΙΩΤΗΣ

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Over the hills and far away...
Απ: Διάσταση Ελαστικών Μ/Τ
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 24, 2006, 20:53 »
Sorry για την καθυστέρηση στην απάντηση αλλά λόγω της ημέρας είχα πάει για ανωριμότητες.Δυστυχώς δεν πρόλαβα να τραβήξω φωτο όταν ξεκόλλαγα ένα Niva λόγω της χιονοθύελλας!
Anyway, Agelo-80 αν κατάλαβα καλά παρήγγειλες ήδη τα ελαστικά οπότε το μόνο που έχω να πω είναι ότι συμφωνώ 100% με οτι έγραψε ο admin και ότι το 205/75/15 σε 7άρα ζάντα που φοράω με ανάρτηση monroe+mad (+3.5) βρίσκει εμπρός δεξιά στα δύσκολα.
Οσο για το πέλμα , όπως μου είπε και ο sirros στον Ελικώνα , δεν χρειάζεται να ανησηχείς αφού όλα αυτά είναι αντιγραφές του Yokohama Geolander M/T και θεωρητικά έχουν την ίδια απόδοση.Μεγάλη διαφορά θα παρατηρήσεις όσο το λάστιχο είναι ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ!!!Τέλος , πάω να δω Λαζόπουλο.
Τέσσερα πράγματα δεν αλλάζουν στη ζώή:Οι μέρες που έζησες,οι πράξεις που έκανες,τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες!

Αποσυνδεδεμένος bilias_jr

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1680
  • Φύλο: Άντρας
  • BARBARIAN
Απ: Διάσταση Ελαστικών Μ/Τ
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 25, 2006, 00:40 »
είχα πάει για ανωριμότητες
cl
το 205/75/15 σε 7άρα ζάντα που φοράω με ανάρτηση monroe+mad (+3.5) βρίσκει εμπρός δεξιά στα δύσκολα.
Εμενα στα μπροστα πισω με τερμα τιμονι,λογω offset ζαντας! 0_21
όπως μου είπε και ο sirros στον Ελικώνα
Ααα καλα εμπλεξες.Το λαθος ανθρωπο στο σωστο σημειο βρηκες! bhe bhe

Αποσυνδεδεμένος admin

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
    • Jimnyclub.com
Απ: Διάσταση Ελαστικών Μ/Τ
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 25, 2006, 10:57 »
Επειδή μου σπάσανε τα νευρα, όλοι εδώ με τα βουλκανιζατερ, δεν υπάρχει το ένα, το άλλο, δεν φερνω τέτοια κτλ, βρήκα μόνο κάποια FEDIMA. Του έδειξα πιο πέλμα θέλω, και μου είπε ότι λέγονται SAHARA, και τα παρείγγειλε. Εγώ ήξερα ότι αυτό το πέλμα στα FEDIMA λέγετε EXTREME. Για το COLWAY μου ζήτησαν 355ευρώ!!! Βοήθεια!!!  t4  t4  t4  t4

 :) :) :) Δεν είδες ότι στα μειονεκτήματα το COLWAY είναι και η τιμή?
Jimnyclub.com

Αποσυνδεδεμένος Agelos_80

  • Jimny
  • Μηνύματα: 231
  • Φύλο: Άντρας
  • Ηγουμενίτσα
Απ: Διάσταση Ελαστικών Μ/Τ
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 25, 2006, 11:56 »
Επειδή μου σπάσανε τα νευρα, όλοι εδώ με τα βουλκανιζατερ, δεν υπάρχει το ένα, το άλλο, δεν φερνω τέτοια κτλ, βρήκα μόνο κάποια FEDIMA. Του έδειξα πιο πέλμα θέλω, και μου είπε ότι λέγονται SAHARA, και τα παρείγγειλε. Εγώ ήξερα ότι αυτό το πέλμα στα FEDIMA λέγετε EXTREME. Για το COLWAY μου ζήτησαν 355ευρώ!!! Βοήθεια!!!  t4  t4  t4  t4

Πήγα πάλι σήμερα και τον ρώτησα τελικα πως λέγετε, ανοίξαμε τον κατάλογο, και μου το έδειξε. Έγραφε επάνω "INSA"!!! Τι να πω!!!

:) :) :) Δεν είδες ότι στα μειονεκτήματα το COLWAY είναι και η τιμή?

Βρήκα στο INTERNET χθες το βραδυ Colway-Greenway το ίδιο πέλμα, 70 ευρώ το ένα... Ξερετε που!  ;D

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Διάσταση Ελαστικών Μ/Τ
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 25, 2006, 13:24 »
Αγγελε οι τιμές παίζουν....
70€ μου τα δίνει ένας γνωστός λαστιχάς(όχι ο Εγγλεζό), 75€ ο Παντελής, 80€ ο Ζωγραφάκης και 60€ τα έβαλε ενας φίλος σε ένα φίλο του
Η τιμή των 70€ είναι καλή μεν, αλλά μήπως πρέπει να πληρώσεις και κάτι για να την αποκτήσεις???? ::)
Γιάννης Δημητρέλης

Giorgos

  • Επισκέπτης
Απ: Διάσταση Ελαστικών Μ/Τ
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 25, 2006, 17:06 »
Πολύ σωστά Γιάννη!  apl_se
Φοράω 205/75 Μ/Τ αναγομωμένο της COLWAY και είναι πιο ψηλό απο Α/Τ 205/75 οποιασδήποτε μάρκας.
Τα διαφορικά έχουν κερδίσει +2.5 cm ύψος ενώ η κατανάλωση κυμαίνεται με νορμάλ ταχύτητες στα 11.0 lt/100 km (με ένα ντεπόζιτο διανύεις 300 χλμ περίπου).Να σημειωθεί ότι στο αυτοκίνητο όταν ήταν καινούργιο και άστρωτο τοποθετήθηκαν τα Α/Τ 693 της BRIDGESTONE σε 215/75 με μετρημένη κατανάλωση 13.0 lt/100 km. agr1 oops #@%
Στην ασφαλτο πως πανε τα COLWAY?

Giorgos

  • Επισκέπτης
Απ: Διάσταση Ελαστικών Μ/Τ
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 25, 2006, 17:50 »
Επειδή μου σπάσανε τα νευρα, όλοι εδώ με τα βουλκανιζατερ, δεν υπάρχει το ένα, το άλλο, δεν φερνω τέτοια κτλ, βρήκα μόνο κάποια FEDIMA. Του έδειξα πιο πέλμα θέλω, και μου είπε ότι λέγονται SAHARA, και τα παρείγγειλε. Εγώ ήξερα ότι αυτό το πέλμα στα FEDIMA λέγετε EXTREME. Για το COLWAY μου ζήτησαν 355ευρώ!!! Βοήθεια!!!  t4  t4  t4  t4

Πήγα πάλι σήμερα και τον ρώτησα τελικα πως λέγετε, ανοίξαμε τον κατάλογο, και μου το έδειξε. Έγραφε επάνω "INSA"!!! Τι να πω!!!

:) :) :) Δεν είδες ότι στα μειονεκτήματα το COLWAY είναι και η τιμή?

Βρήκα στο INTERNET χθες το βραδυ Colway-Greenway το ίδιο πέλμα, 70 ευρώ το ένα... Ξερετε που!  ;D

Που εχεις βρει αυτην την τιμη φιλε μου?Αν μπορεις στειλε pm.Ευχαριστω εκ των προτερων

Αποσυνδεδεμένος ΤΑΞΙΔΙΩΤΗΣ

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Over the hills and far away...
Απ: Διάσταση Ελαστικών Μ/Τ
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 26, 2006, 19:37 »
Στην ασφαλτο πως πανε τα COLWAY?
[/quote]

Στην στεγνή άσφαλτο έχουν ανέλπιστα καλή συμπεριφορά. Κατ" αρχήν το λάστιχο, λόγω αναγόμωσης, έχει μαλακό τακούνι και ΔΕΝ χρειάζεται ζέσταμα. Οφείλω να πω βέβαια ότι το συγκεκριμένο είναι το πρώτο αναγόμωσης που δοκιμάζω και οι συγκρίσεις γίνονται με το προηγούμενο ( BRIDGESTONE A/T 693) .Πάντως εαν συνηθίσεις την λίγο διαφορετική αίσθηση του τιμονιού , η απόλυτη ταχύτητα στα στροφιλίκια  είναι σχεδόν ίδια.
Στο βρεγμένο έχει καλή συμπεριφορά σε λογικές ταχύτητες καθώς στα συγκεκριμένα τερραίν δεν πιέζω το αυτοκίνητο γιατί η ουρά του jimny ...ΔΑΓΚΩΝΕΙ όταν γυρίσει.
Αυτό που ευχαριστιέσαι πάντως , είναι να περνάς μέσα απο νερόλακους στην βροχή με 10-20 cm νερό και 100 km ταχύτητα και το αυτοκίνητο να μην ψαρεύει καθόλου .Τα αραιά τακούνια κάνουν ακαριαία παροχέτευση του νερού προς τα πλάγια και η διαφορά με τα Α/Τ είναι τεράστια.
Τέλος , μην ξεχνάμε τον θόρυβο που προκαλούν.
Τέσσερα πράγματα δεν αλλάζουν στη ζώή:Οι μέρες που έζησες,οι πράξεις που έκανες,τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες!

Αποσυνδεδεμένος geo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Άντρας
  • crazy waters BARBARIANS
Απ: Διάσταση Ελαστικών Μ/Τ
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 26, 2006, 21:34 »
πιστευω οτι ολα τα αναγομομενα ειναι το ιδιο μαλακα.και καλο και κακο :D :( καλο γιατι κρατανε στην ασφαλτο και στο βρεγμενο κακο γιατι αν πας συχνα βολτες off ειναι για κανα εξαμηνο
style is everything

Αποσυνδεδεμένος Teo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Δε θα σε ξεχάσουμε ποτέ...
Απ: Διάσταση Ελαστικών Μ/Τ
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 26, 2006, 22:32 »
πιστευω οτι ολα τα αναγομομενα ειναι το ιδιο μαλακα.και καλο και κακο :D :( καλο γιατι κρατανε στην ασφαλτο και στο βρεγμενο κακο γιατι αν πας συχνα βολτες off ειναι για κανα εξαμηνο
geo εγώ φοράω τα pneus κοντά 2,5 χρόνια...... τα έχω ξεσκίσει στο βουνό και στην άμμο και μου κράτησαν...
Τώρα ήρθε η ώρα για αλλαγή... Αξίζαν και το τελευταίο ευρώ που έδωσα...
.....keyboard offroaders....
Όποιος δεν μπορεί να καταλάβει τη σιωπή σου δεν μπορεί να καταλάβει και τα λόγια σου... Tolkin

Αποσυνδεδεμένος geo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Άντρας
  • crazy waters BARBARIANS
Απ: Διάσταση Ελαστικών Μ/Τ
« Απάντηση #40 στις: Ιανουάριος 30, 2006, 00:23 »
τα πνεους ειναι το γνωστο πελμα τυπου edima ας πουμε?
style is everything

Αποσυνδεδεμένος Teo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Δε θα σε ξεχάσουμε ποτέ...
Απ: Διάσταση Ελαστικών Μ/Τ
« Απάντηση #41 στις: Ιανουάριος 30, 2006, 00:56 »
τα πνεους ειναι το γνωστο πελμα τυπου edima ας πουμε?

 a105 a105 a105  bhe bhe bhe  0_21 0_21 0_21 tr_b du_l 2_ag 2_ag

geo, τα Pneus όπως και τα Fedima είναι μάρκες ελαστικών.... σαν να λές......Suzuki... Η κάθε μία απο αυτές τις μάρκες λοιπόν έχει καμιά δεκαριά τύπους πελμάτων ελαστικών.... όπως η Suzuki έχει Jimny, Vitara, Samurai, Baleno κλπ.
Τα Pneus elite που φοράω εγώ έχουν παρόμοιο πέλμα με τα Fedima extreme.

 1jum_ 1jum_ 120_60 ban_1 ban_2 ban_1 120_60 1jum_ 1jum_
.....keyboard offroaders....
Όποιος δεν μπορεί να καταλάβει τη σιωπή σου δεν μπορεί να καταλάβει και τα λόγια σου... Tolkin

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Διάσταση Ελαστικών Μ/Τ
« Απάντηση #42 στις: Ιανουάριος 30, 2006, 01:03 »
Green way macho 195/15 προσεχώς... ;)
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Διάσταση Ελαστικών Μ/Τ
« Απάντηση #43 στις: Ιανουάριος 30, 2006, 18:39 »
Είμαι ο ευτυχής κάτοχος των colway-green way macho 195R 15  >:D

Tιμή 70€ ....
Περισσότερες πληροφορίες εντός (πμ) ή στο.....site ;)
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος GiwrgosTH

  • Jimny
  • Μηνύματα: 456
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Διάσταση Ελαστικών Μ/Τ
« Απάντηση #44 στις: Ιανουάριος 30, 2006, 23:40 »
Καλοπάτητα Γιάννη!!!
Πολλές αγορές έκανες σήμερα βλέπω, πήρες αύξηση??? ha
Punto, punto το Jimnάκι...