Αποστολέας Θέμα: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY  (Αναγνώστηκε 47154 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dk

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 17, 2008, 16:41 »
Φίλε FireFighter έχεις δίκιο. Θα με καταφέρουν!!!!  lol
Και τότε να δω τι θα κάνω!  j12
Για τα πράγματα στο πορτ μπαγκάζ έχω υπόψη μου το πρόβλημα Γιάννη και Χάρη. Γι' αυτό είπα τη λέξη "ορθολογικό φόρτωμα"!  :)
Δηλαδή οι τιμές στην αντιπροσωπεία πόσο πάνε Γιάννη; Ξέρεις δεν έχω και πολύ χρόνο για τρέξιμο. Είμαι δημοσιογράφος και η δουλειά μου με θέλει διαρκώς "απίκο" που λένε και στο χωριό μου lol
Διάβασα σε ένα άλλο ποστ Γιάννη, αυτό που έγραψες σε έναν σύντροφο που ρωτούσε για το κόστος των service, ότι θα του φανεί ακριβό. Πόσο ακριβό δηλαδή θα είναι στα 15.000 που σε ρωτούσε;  t4
Αφού είσαι στην Παλλήνη, ίσως και να σε έχω δει στο δρόμο!!
Είδα μια φωτό σε ένα link που έβαλες εδώ, το Jimny σου με μια μπαγκαζιέρα. Λίγο μεγάλη μου φάνηκε! Στη φωτογραφία που υπάρχει στο www.suzuki.gr, στα αξεσουάρ του Jimny, η μπαγκαζιέρα που φαίνεται είναι πιο...διακριτική. Το πιο σημαντικό όμως είναι ένα: η μπαγκαζιέρα μπαίνει και βγαίνει εύκολα ή θέλει επιστημονική εγχείρηση;  0_21
Γιατί σκέφτομαι να την βάζω μόνο όταν υπάρχει λόγος και όχι καθημερινά. Αν όμως είναι δύσκολο να την  βάζω, τότε θα την έχω μόνιμα, όπως πολλούς που βλέπω στο δρόμο. Τι λέτε;

Δημήτρης
ΑΧ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥΝΑ ΑΛΛΟΥ!!!

Αποσυνδεδεμένος PANOS72

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 420
  • Φύλο: Άντρας
  • Mad for mud
Απ: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 17, 2008, 18:51 »
Φίλε Dk καλωσήλθες στην παρέα μας  cl cl cl cl cl cl

Συμφωνώ με όλα όσα σου γράφουν οι συνφορουμίστες παραπάνω. Και εμείς έχουμε 2 παιδιά (6 και σχεδόν 4 ετών) και πριν 4 μήνες πήραμε το Jimny μας. Όλοι σου οι προβληματισμοί ήταν και δικοί μας, κυρίως αναφορικά με τους χώρους. Τελικά νομίζω ότι η χρυσή τομή είναι να χρησιμοποιείς το jimny για μονοήμερες ή για (λασπο)βόλτες και το μεγαλύτερο αυτοκίνητο για πιο μακρινές αποστάσεις με τα παιδιά.

 Στη δική μας περίπτωση τώρα: αν και το Jimny το πήραμε για "δεύτερο" φτάσαμε να το χρησιμοποιούμε σαν το βασικό με το οποίο πηγαίνουμε παντού (εκτός από μακρινά). Από το Δεκέμβρη το vectra έχει κάνει λιγότερο από 100 χλμ και το Jimny 5.600  lol lol lol lol

Σε κάθε βόλτα με εκπλήσσει όλο και περιοσσότερο με την εκτός δρόμου συμπεριφορά του και τελικά αυτό είναι το βασικό του ατού. Καμμιά φορά βλέπω στο δρόμο ανθρώπους μεγάλης ηλικίας με κάτι πεντακάθαρα jimny  και σκέφτομαι : " ¶ραγε ξέρουν τι οδηγάνε; Πού μπορεί να τους πάει και τι δυνατότητες έχει ή απλά το πηρανε λόγω της χαμηλής του τιμής;" Σε τελική ανάλυση έχει τις δυνατότητες να σε βάλει σε ένα διαφορετικό τρόπο ζωής και μπροστά σε αυτό ούτε οι  χώροι ούτε η χαμηλή τελική μετράνε, τουλάχιστον για μένα.

Σε κάποια από τις επόμενες βόλτες έλα σαν συνοδηγός (είμαστε γείτονες, μένω Σπάτα) και θα δεις τι μπορεί να κάνει έστω και ένα μαμά Jimny.  >glentia>


Μέχρι τότε πάρε μια γεύση από 2 πρόσφατες βραδυνές

http://www.youtube.com/watch?v=8mdCM9pnHCc  Μαραθώνας 13/3/08
http://www.youtube.com/watch?v=qpAWKxN0Ve0  Αέριο 5/3/08

Φιλικά Πάνος
www.youtube.com/user/PanosJimny?feature=mhw4 <Panos72 Youtube channel
www.greektube.org/user/panji                              <Panos72 Greektube channel

Αποσυνδεδεμένος cliff

  • Jimny
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 18, 2008, 09:55 »
Καλημέρα Dk. Το Jimny θέλει συμβιβασμούς για ταξίδια. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να νοικιάσεις ένα αυτοκίνητο για καναδυό μέρες να αποκτήσεις άποψη (αν δεν έχεις φίλο που να το έχει να σου δώσει να οδηγήσεις). Έχει πολλά υπέρ και κάποια κατά. Βασικά το αυτοκίνητο είναι περισσότερο εκτός δρόμου και λιγότερο εντός. Αυτά εν ολίγοις, τα περισσότερα στα έχουν πει εδώ τα παιδιά.
Φιλικά,
Γιώργος
 ;)

Αποσυνδεδεμένος Dk

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 18, 2008, 11:24 »
Καλημέρα σύντροφοι.

Βρε Πάνο, τι εκδομή ήταν αυτή που είδα; Και νυχτερινή! Εσείς τα κάνατε τα Jimny...τανκς! Τρελάθηά έτσι που σας είδα να οδηγείτε στα βούνά, στα απάτητα και σε μέρη που κανένα αυτοκίνητο δεν θα σκεφτόνταν να πάει! Εκπληκτικό! Μπράβο σας πάντως!  cl
Συμφωνώ ότι το Jimny πρεσβεύει έναν άλλο τρόπο ζωής. Και αυτό είναι που με τρελαίνει! Δεν σας κρύβω ότι μέχρι πριν μερικές εβδομάδες ήμουν έτοιμος να αγοράσω το Niva, αλλά με έκραξαν συγγενείς και φίλοι!  0_21
Ίσως να είχαν δίκιο... :)
Πάντως, ακριβώς επειδή είμαι συντηρητικός οδηγός, που δεν φτάνω ποτέ το αυτοκίνητο στα όριά του, είτε στο δρόμο, είτε στο χώμα, αλλά και επειδή τα ταξίδια μας είναι σχετικά κοντινά (άντε μέχρι καλαμάτα, προς τα κάτω και μέχει Θήβα και Στενή Ευβοίας προς τα πάνω) πιστεύω ότι το Jimny είναι ότι πρέπει για μένα.
Τη συμπεριφορά του στο δρόμο τη συνηθίζεις απ' ότι κατάλαβα και δεν είναι ιδιαίτερο πρόβλημα. Με την μπαγκαζιέρα, τέλος, νομίζω ότι λύνω και το πρόβλημα των χώρων. (Δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις, ούτε εγώ, ούτε η οικογένειά μου).
Παιδιά, νομίζω ότι θα κλείσω ένα test drive και θα σας πω τις εντυπώσεις μου. Στο μεταξύ, πάντα περιμένω απόψεις.
Αλήθεια, είχε ποτέ κανείς σσς Niva να μου πει τις εντυπώσεις του;  t4

Τα λέμε παιδιά...
ΑΧ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥΝΑ ΑΛΛΟΥ!!!

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 18, 2008, 12:07 »
Αλήθεια, είχε ποτέ κανείς σσς Niva να μου πει τις εντυπώσεις του;  t4

Δεν είχαμε και ούτε θα έχουμε...  ha ha ha ha

Ακόμα το σκέφτεσαι?

Το έχει φίλος... και το σακατεύει..... Τα σίδερα δεν έχουν πάθει τίποτα.... .κάθε 3-4 μήνες μου λέει όμως : έμεινα από δυναμό, έμεινα από ηλεκτρονική, έμεινα από αντλία βενζίνης... έμεινα από κάτι αλλά δε ξέρω τι.......

Δε λέω οτι τα Jimny δε μένουν..... αλλά σίγουρα όχι κάθε 3-4 μήνες...

Αποσυνδεδεμένος ΤΑΞΙΔΙΩΤΗΣ

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Over the hills and far away...
Απ: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 18, 2008, 12:48 »
Niva ε, χμμμ?

Η αρχική παραγωγή ξεκίνησε το 1977 με κινητήρα 1.6 λίτρων με καρμπυρατέρ φυσικά. Κάποια τμήματά του όπως τα φανάρια και το ταμπλώ προέρχονταν αυτούσια απο το FIAT 124 , το οποίο με την σειρά του ξεκίνησε η παραγωγή του το 1966. Το 1995  έγινε η μοναδική σοβαρή αλλαγή στο όχημα , αφορούσε τον κινητήρα ο οποίος πλέον ήταν ψεκασμού με χωρητικότητα 1.7 λίτρων. Φυσικά αλλάχτηκαν και κάποια "περιφερειακά" όπως το ταμπλώ, τα πίσω φανάρια και η πίσω πόρτα η οποία άνοιγε χαμηλότερα.

Φέτος έχουμε 2008.


Πολύ καλά κάνεις και υπολογίζεις σύμφωνα με το πορτοφόλι σου και ειλικρινά σε θαυμάζω που καταφέρνεις να είσαι ολιγαρκής μέσα σε μια -άκριτα- καταναλωτική κοινωνία. Επειδή όμως  η οικογένειά μας αξίζει πολλές φορές παραπάνω και απο τον εαυτό μας , μήπως θα έπρεπε να σκεφτείς και τον παράγοντα "παθητική ασφάλεια". Καλό και άγιο το jimny -εννοείται ότι συμφωνώ με όλα τα παιδιά παραπάνω- θα σε οδηγήσει κυριολεκτικά σε ένα άλλο τρόπο ζωής στις εκδρομές σου και είναι σίγουρο ότι θα γίνει γρήγορα το πρώτο σου αυτοκίνητο και το elantra θα μπει στους τάκους. Ένα jimny όμως με τέσσερα άτομα και φορτίο 50 κιλών στην μπαγαζιέρα σε 2.00 μέτρα ύψος απο το έδαφος , δεν είναι και ότι καλύτερο για τα στροφιλίκια της Στενής όπου ταξιδεύεις.
¶ποψή μου και τίποτα περισσότερο είναι ότι ίσως θα έπρεπε να σκεφτείς και την λύση του μεγαλύτερου μεταχειρισμένου στην τιμή του καινούργιου jimny.

Πάντα φιλικά και καλώς ήρθες στην παρέα μας!
Τέσσερα πράγματα δεν αλλάζουν στη ζώή:Οι μέρες που έζησες,οι πράξεις που έκανες,τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες!

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 18, 2008, 12:58 »

ΠΡΟΔΟΤΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ!!!  >:D ha lol lol lol

Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος cliff

  • Jimny
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 18, 2008, 13:07 »
Είχα εγώ Νίνα μοντέλο του 2004 και ήταν παντελώς αναξιόπιστο όπως λέει και ο Ταξιδιώτης.
Όντως, ίσως να κοίταζες κάτι μεγαλύτερο μεταχειρισμένο αν θες να μεταφέρεις την οικογένεια
 ;)

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 18, 2008, 13:10 »


ΠΡΟΔΟΤΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ   Νο 2!!!  >:D ha lol lol lol


Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος FIREFIGHTER

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 18, 2008, 13:24 »
Ρε θα τον παλαβώσετε τον άνθρωπο.  ha ha
Μια του λέτε να το πάρει, μια να κοιτάξει για κάτι άλλο, στο τέλος θα μείνει με το seicento.  lol lol lol

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 18, 2008, 13:27 »
Προσωπικά, μιας και κινούμουν στα ίδια παλίσια με σένα, και δεν ήθελα να δώσω και ένα σκασμό λεφτά, για καινούργιο, προτίμησα την αγορά ενός τετρακίνητου μεταχειρισμένου με μεγάλους χώρους.

¶ποψή μου και τίποτα περισσότερο είναι ότι ίσως θα έπρεπε να σκεφτείς και την λύση του μεγαλύτερου μεταχειρισμένου στην τιμή του καινούργιου jimny.


Όντως, ίσως να κοίταζες κάτι μεγαλύτερο μεταχειρισμένο αν θες να μεταφέρεις την οικογένεια
 ;)

Νοικιασε ένα για δυο μέρες όπως σου είπε και ο cliff απο την avis ή κάποια άλλη ετερεία, δες πως κάθεστε οικογενειακώς μέσα, βάλτα κάτω και αποφάσισε...
Αλλο το να ΄το έχεις για δυό μέρες και άλλο το Test Drive της Suzuki...
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος maestria

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 937
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 18, 2008, 13:32 »
Νοικιασε ένα για δυο μέρες όπως σου είπε και ο cliff απο την avis ή κάποια άλλη ετερεία, δες πως κάθεστε οικογενειακώς μέσα, βάλτα κάτω και αποφάσισε...
Αλλο το να ΄το έχεις για δυό μέρες και άλλο το Test Drive της Suzuki...

Συμφωνώ και επαυξάνω με τον προλαλήσαντα, έτσι αποφασίσαμε εμείς, το νοικιάσαμε για μια βδομάδα στις διακοπές, δεν το δοκιμάσαμε.... απλά το ξεσκίσαμε!!! Αυτό έγινε Αύγουστο και Οκτώβρη το είχαμε αγοράσει! yah

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 18, 2008, 13:35 »
Συμφωνώ και επαυξάνω με τον προλαλήσαντα, έτσι αποφασίσαμε εμείς, το νοικιάσαμε για μια βδομάδα στις διακοπές, δεν το δοκιμάσαμε.... απλά το ξεσκίσαμε!!! Αυτό έγινε Αύγουστο και Οκτώβρη το είχαμε αγοράσει! yah

Κεφαλλονιά? lol lol lol
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος alpinist

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • off road rulez!
Απ: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 18, 2008, 13:45 »
Kι εγώ είχα νοικιάσει ένα... και είχε μάλιστα 6.000 χλμ μονο και ηταν καμπριο. Είναι καλό να το δοκιμάσεις οπως θέλεις, πριν το αγοράσεις...
Πάνω σε αυτή τη δοκιμή παρατήρησα ότι το κάμπριο δεν εχει καμια σχεση με το κλειστο. Ηταν πολύ χάλια. Δεν ξέρω αν έτυχε.

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ JIMNY
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 18, 2008, 13:59 »
Γενικά τα νοικιάρικα είναι σε άθλια κατάσταση, δίνουν όμως μια γενική ιδέα για το αυτοκίνητο, και μάλιστα πως μπορεί να καταντήσει αν δεν το προσέχει κάποιος. Όσον αφορά την παθητική ασφάλεια, πιστεύω πως ο καθένας θα ήθελε το καλύτερο που υπάρχει. Σε αυτά τα πράγματα όμως, συνήθως ισχύει το ότι πληρώνεις αυτό παίρνεις... Προσωπικά θα ήθελα ένα αυτοκίνητο σε τιμή γκαρσονιέρας, και να έχω και το γύμνι όσο τούμπανο πάει... Δεν μπορώ όμως οικονομικά, και γι'αυτό έχω το γύμνι νορμάλ (άντε λάστιχα και προσεχώς ανάρτηση) ώστε να εξυπηρετώ όλες μου τις ανάγκες, με συμβιβασμούς βεβαίως. Έτσι, όλοι μας ξέρουμε ότι με το γύμνι δεν τρέχουμε, ξέρουμε τα κουσούρια του και είμαστε πιο προσεχτικοί σε αυτά τα σημεία... Αν ο οποισδήποτε είχε τα επιπλέον χρήματα, πιστεύω θα έπαιρνε κάτι πιο χλιδάτο, πιο ασφαλές, πιο...πιο... και θα είχε και το γύμνι για το κέφι του...

Το ότι είμαστε "τρελαμμένοι" με αυτό το αυτοκίνητο, δεν σημαίνει ότι είναι το καλύτερο που υπάρχει, είναι όμως value for money, μιας και μπορεί και συνδιάζει δρόμο και εκτός, με τις όποιες κατά συνθήκη υποχωρήσεις...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems