Αποστολέας Θέμα: Ετοιμασίες για συμμετοχή σε αγώνες.  (Αναγνώστηκε 14447 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Ετοιμασίες για συμμετοχή σε αγώνες.
« στις: Δεκέμβριος 20, 2005, 00:07 »
Ετοιμάστε μας για αγώνες.

Βάλαμε τα mud ελαστικά,
και τα MAD ελατήρια,
παζαρεύουμε ένα πίσω μπλοκέ ARB,
και τί άλλο?

Κέχα τώρα που αλλάξαμε και το username μας σε kostas katsenos να σου μοιάζει ετοίμασέ μας να συμμετάσχουμε και εμείς. Τί άλλο να βάλω?
Νίτρο στο υγραέριο?

ΥΓ. Δεν κάνω πλάκα (μόνο για το νίτρο).
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 31, 2005, 20:09 από kostas katsenos »

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Ετοιμάστε μας για αγώνες.
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 25, 2005, 18:57 »
πείτε μας
Α. Τί πρέπει να έχει κανείς για να είναι αξιόλογος οδηγός,
Β. Ποιές ελάχιστες μετατροπές χρειάζεται. ( Να αναφέρω ότι ο Ιωσήφ πρώτευσε μαμίσιος)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 02, 2006, 02:55 από jimnyman »

Αποσυνδεδεμένος Chairas

  • Jimny
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ετοιμάστε μας για αγώνες.
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 25, 2005, 19:45 »
1ον  Μαμισιος???Σε τι αγώνες βρε φιλε μου???Κι εγω όταν πηγαίνω βολτες με αλλα 2 αυτοκινητα...και κάνουμε αγώνες....πάντα είμαι μπροστά....Χαιρω πολύ....¨οταν μιλάμε για αγώνες να ξέρουμε τι λέμε....ΕΛΕΟΣ!!!!
2ον  Χρει'αζονται πολλά πράγματα...όπως μυαλό...έτσι κάνεις σωστές επιλογές για τισ μετατροπές σου!!!!
Απλά ότι γυαλίζει δεν είναι χρυσός....Ενα αυτοκίνητο με πολλές μετατροπές δεν είναι ΠΑΝΤΑ και το καλύτερο....
ΑΦΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΓΙΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΜΠΟΡΟΥΝ!!!!

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Ετοιμάστε μας για αγώνες.
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 25, 2005, 19:50 »
1ον  Μαμισιος???Σε τι αγώνες βρε φιλε μου???Κι εγω όταν πηγαίνω βολτες με αλλα 2 αυτοκινητα...και κάνουμε αγώνες....πάντα είμαι μπροστά....Χαιρω πολύ....¨οταν μιλάμε για αγώνες να ξέρουμε τι λέμε....ΕΛΕΟΣ!!!!
2ον  Χρει'αζονται πολλά πράγματα...όπως μυαλό...έτσι κάνεις σωστές επιλογές για τισ μετατροπές σου!!!!
Απλά ότι γυαλίζει δεν είναι χρυσός....Ενα αυτοκίνητο με πολλές μετατροπές δεν είναι ΠΑΝΤΑ και το καλύτερο....
ΑΦΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΓΙΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΜΠΟΡΟΥΝ!!!!


Εσύ ξέρεις πολλά, δώσε μας τα φώτα σου.

Αποσυνδεδεμένος Chairas

  • Jimny
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ετοιμάστε μας για αγώνες.
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 25, 2005, 19:55 »
Τα φώτα μου???Τα μπροστά ή τα πίσω????χαχαχαα
δεν γνωρίζω φίλε μου πολλά....απλά σκέψου....μπορει μια ομαδουλα συνοικιακή να νικήσει τον Ολυμπιακό....τον Παναθηναικό....την Ηρακλάρα????Δεν νομίζω....Δεν σε ξέρω απλά σκέψου το λίγο....και φυσικά αφιέρωσε χρόνο στο να παρακολουθήσεις αγώνες....και σιγά σιγά...κάποτε....μπορει να τα καταφέρεις....

Αποσυνδεδεμένος Teo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Δε θα σε ξεχάσουμε ποτέ...
Απ: Ετοιμάστε μας για αγώνες.
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 25, 2005, 19:58 »
Οι αγωνιζόμενοι δεν γεννήθηκαν μαθημένοι....
Για Οοοόλους υπάρχει πάντα η πρώτη φορά. Σημασία μεγαλύτερη έχει η διάθεση και η ψυχή!!!!! Δηλαδή και εγώ να σταματήσω να ετοιμάζομαι? Στον τελευταίο αγώνα που παρακολούθησα ξεχώρησα πολλούς "πρωτάρηδες" που ήταν καλύτεροι απο αρκετούς ....έμπειρους...
.....keyboard offroaders....
Όποιος δεν μπορεί να καταλάβει τη σιωπή σου δεν μπορεί να καταλάβει και τα λόγια σου... Tolkin

Αποσυνδεδεμένος Chairas

  • Jimny
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ετοιμάστε μας για αγώνες.
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 25, 2005, 20:04 »
δεν ειπα να μην λαβεις μέρος...απλά χαρίζεις γέλιο σε κάποιους αλλους...
Χρειαζεται πρωετοιμασία και φυσικά προπόνηση....

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Ετοιμάστε μας για αγώνες.
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 26, 2005, 02:41 »
Οποιος τολμά και συμετέχει αξίζει χειροκρότημα, το γέλιο αρμόζει σε καταστάσεις κρίσης χωρίς εμπειρία...
Ολυμπιακός, Παναθηναικός και ΑΕΚ έχουν χάσει απο Εργοτέλη, θρασύβουλο , και Ποσειδώνα Μηχανιώνας....
Δεν κερδίζουν οι φανέλες -αυτοκίνητα μόνα τους τους αγώνες αλλά μεγάλο ποσοστό παίζουν και οι οδηγοί...
Εχει αποδειχθεί περίτρανα απο μέλη του forum άλλωστε(sirros- kehaidis-fanis) ότι με jimny μπορείς να κοντράρεις πολλά θηρία αρκεί να έχεις την ανάλογη δόση τρέλας....
Κανένας δεν γεννήθηκε μαθημένος.............
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος Teo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Δε θα σε ξεχάσουμε ποτέ...
Απ: Ετοιμάστε μας για αγώνες.
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 26, 2005, 02:48 »
δεν ειπα να μην λαβεις μέρος...απλά χαρίζεις γέλιο σε κάποιους αλλους...
Χρειαζεται πρωετοιμασία και φυσικά προπόνηση....
Καλά τότε, όταν θα πάρω μέρος για πρώτη φορά..... έλα να γελάσεις
Τί νομίζεις οτι κάνουμε 2 φορές περίπου την εβδομάδα στα βουνά?
.....keyboard offroaders....
Όποιος δεν μπορεί να καταλάβει τη σιωπή σου δεν μπορεί να καταλάβει και τα λόγια σου... Tolkin

maradona

  • Επισκέπτης
Απ: Ετοιμάστε μας για αγώνες.
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 26, 2005, 02:58 »
ποιος ειναι ο ιωσηφ προτευσε μαμισιος???????

2 φορεσ την εβδομαδα καλα ειναι στην ηλικια σασ παντως. μπραβο

Αποσυνδεδεμένος jimnyman

  • Jimny
  • Μηνύματα: 201
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ετοιμάστε μας για αγώνες.
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 27, 2005, 21:15 »
ποιος ειναι ο ιωσηφ προτευσε μαμισιος???????

Ιωσήφ παρόν .(και ας κάνεις οτι δεν με ξέρεις). ;)

Με μιά αναρτησούλα και ενα mud λαστιχάκι τους πήραμε τα σώβρακα και ακόμα τους τσούζει ΟΡΙΣΜΕΝΟΥΣ (δέν έτρεχαν και τα 22 πληρώματα για την πρώτη θέση)!!!!!!!!!!!!
2 κυπελλάκια είναι καλά ???  ;) ;)

Μαμίσιος ΙΣΩΣ δεν θα μπορούσε να συμβεί αυτο. Η ανάρτηση πραγματικά μας έσωσε απο την "γρήγορη κούραση" και έτσι παρέα με τον κολλητό Χρήστο Βίλλα στη θέση του πλοηγού, πήραμε την πρώτη θέση σε ένα trail-ride άψογα διοργανωμένο !!!

Αγώνες οργανωμένους δεν είχα ξανακάνει μέχρι τότε. (μόνο κάτι Αυτοσχέδιους είχα κάνει με αυτοκίνητα άλλης κατηγορίας).
Ο τελευταίος αγώνας που πήρα μέρος,ήταν ως πλοηγός στο trail ride-rade της Πάτρας.
Ο πρώτος επίσημος αγώνας,με βρήκε στην εκκίνηση στη θέση του πλοηγού. Η οδηγός (Μένια), ξεκίνησε τον αγώνα σε ρυθμό χαλαρό (βόλτας) ,και δεν άργησαν να έρθουν οι πρώτες προσπεράσεις.
Μετα απο καμιά ώρα,πήρα το τιμόνι και προσπάθησα να καλύψω όσο μπορούσα,οδηγώντας ενα ΞΕΝΟ ΑΜΑΞΙ, γρήγορα. Καταφέραμε,μαζί με την Μένια,να τερματίσουμε τον πρώτο μας αγώνα με ενα εντελώς μαμίσιο τζίμνυ. Σίγουρα δεν είμαι ευχαριστημένος απο την θέση μας,αλλα αφου δεν ετρεχα με το αμάξι μου,δεν έχει και μεγάλη σημασία.
Σημασία είχε που έζησα αυτη την εμπειρία. (τουλάχιστον δεν τερματίσαμε τελευταίοι και φέραμε το αμάξι στον τερματισμό,χωρίς ΚΑΜΙΑ ΑΠΩΛΕΙΑ).

Αυτο που θα ήθελα απο την μεριά μου να πώ,σε όσους θέλουν να τρέξουν σε έναν τέτοιο αγώνα,είναι να πάνε.
Αν έχουν χέρια και όχι "χερούλια",θα έρθουν και οι "θέσεις". Ενα καλά προετοιμαζμένο αυτοκίνητο και πολύ αγάπη για τους μηχανοκίνητους αγώνες είναι αυτο που πρέπει να έχει.
Κέφι και καλή διάθεση είναι must.
Αν δεν έχεις ΧΕΡΙΑ,καλύτερα να μείνεις θεατής.

Φιλικά,
Ιωσήφ.


υγ> Κατσενε, πρέπει να ρωτήσεις για το "γκάζι" και αν περνάει απο τον Τ.Ε.
Επίσης καλό θα ήταν να τρέξεις εναν παλιό αγώνα με roadbook και πληγό. Να δείς χρόνους και περάσματα και να κρίνεις τις ικανότητες σου ως "αγωνιζόμενος", μέσα απο τα νούμερα.
I'm back....:-)

Αποσυνδεδεμένος savvoul

  • Jimny
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
  • barbarians! Πτολεμαϊδα
Απ: Ετοιμάστε μας για αγώνες.
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 28, 2005, 23:44 »
παιδες δεν ξερω τι λετε αλλα σχεδον καθε μερα το σπαω(κυριως βραδινες).. το εχω 3-4 μηνες κ σημερα το 2ο service.
αρχιζω κ το μαθαινω.
1ο συμπερασμα τα ΜΤ απαραιτητα (βιαστηκα κ πηρα ΑΤ.. :'( :'( ) (το λεω γιατι σε παχια λασπη - κοκκινοχωμα+πολυ βροχη - το αμαξι δεν ακουγε κ  σε μεγαλη ανηφορα με προδωσανε τα ΑΤ)
σιγα σιγα θα σας λεω τις αναγκες(παντα με τα δικα μου δεδομενα ;))
To nickname άλλαξε......
Η παρέα μεγαλώνει..........(άσχετο)

Αποσυνδεδεμένος Teo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Δε θα σε ξεχάσουμε ποτέ...
Απ: Ετοιμάστε μας για αγώνες.
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 29, 2005, 01:19 »
παιδες δεν ξερω τι λετε αλλα σχεδον καθε μερα το σπαω(κυριως βραδινες).. το εχω 3-4 μηνες κ σημερα το 2ο service.
αρχιζω κ το μαθαινω.
1ο συμπερασμα τα ΜΤ απαραιτητα (βιαστηκα κ πηρα ΑΤ.. :'( :'( ) (το λεω γιατι σε παχια λασπη - κοκκινοχωμα+πολυ βροχη - το αμαξι δεν ακουγε κ  σε μεγαλη ανηφορα με προδωσανε τα ΑΤ)
σιγα σιγα θα σας λεω τις αναγκες(παντα με τα δικα μου δεδομενα ;))
marios_new, καλησπέρα και χρόνια πολλά....
Θα ήθελα πρώτον να σε ενημερώσω πως μόλις έκανες το 1000στό post στο forum και ως εκ τουτου κερδίζεις ένα λουκάνικο Λούλας (άν συμφωνεί φυσικά και ο billias ) !!!!!!!
Κατά δεύτερον συγχαρητήρια για το δεύτερο service αλλά μήν κουράζεσαι, το Jimny δεν σπάει εύκολα. Καταλαβαίνουμε όλοι οτι είσαι μάχιμος, πολύ περισσότερο πολλών .....παλιών συμπεριλαμβανομένων και των admin του forum .... ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D  Μή φοβάσαι την παχιά λασπη-κάνει καλό και σύμφωνα με τη δική μου θεωρία......προστατεύει το χρώμα του αυτοκινήτου απο την υπεριώδη ακτινοβολία........ (τι είπα τώρα χε χε). Να φοβάσαι πάντα αυτούς με τα καθαρά Jimny  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Όσον αφορά τα ΜΤ θα σου πρότεινα για αρχή αυτό που έχω κάνει κι εγώ. Αγόρασε μία τετράδα μεταχειρισμένες ζάντες και βάλε τους ΜΤ. Αν τα δοκιμάσεις δεν θα τα ξαναβγάλεις. Τα ΑΤ θα τα έχεις για κανένα ταξίδι. Όλη η ιστορία θα σου κοστίσει 400-500? αλλά αυτό που θα νοιώσεις τελικά δεν πληρώνεται με τίποτα. Keep 4wding...............


Με αγωνιστικούς χαιρετισμούς
Teo
.....keyboard offroaders....
Όποιος δεν μπορεί να καταλάβει τη σιωπή σου δεν μπορεί να καταλάβει και τα λόγια σου... Tolkin

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Ετοιμάστε μας για αγώνες.
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 29, 2005, 01:25 »
Όσον αφορά τα ΜΤ θα σου πρότεινα για αρχή αυτό που έχω κάνει κι εγώ. Αγόρασε μία τετράδα μεταχειρισμένες ζάντες και βάλε τους ΜΤ. Αν τα δοκιμάσεις δεν θα τα ξαναβγάλεις. Τα ΑΤ θα τα έχεις για κανένα ταξίδι. Όλη η ιστορία θα σου κοστίσει 400-500? αλλά αυτό που θα νοιώσεις τελικά δεν πληρώνεται με τίποτα. Keep 4wding...............


Με αγωνιστικούς χαιρετισμούς
Teo
΄
To ίδιο έκανα και εγώ, αγόρασα μια δεύτερη τετράδα αλουμ. ζαντών και φόρεσα τα Μud ΒF με σκοπό να τα βγάλω το Μάρτιο και να φορέσω τα Long Trial BF ξανά. Μάλλον θα καθυστερήσω να τα βγάλω.

Αποσυνδεδεμένος Teo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Δε θα σε ξεχάσουμε ποτέ...
Απ: Ετοιμάστε μας για αγώνες.
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 29, 2005, 02:58 »
Τeo-jimny μιλας για εκεινες τις  ακτίνες υψηλής ενέργειας προερχόμενες απο τον ηλιο σε διασταυρωση με λουλα? :D :D :D
Η λυση ειναι αυτη που λετε σιγουρα(ζαντες+ΜΤ) σιγα-σιγα γιατι θελω κ cb η εστω για αρχη pmr.εκτος κ αν στις οργανωμενες εξορμησεις υπαρχει κ ο gc(thx man) και πολλα ακομα να αγορασω
σκεφτομαι κα μαλλον ψηνομαι πολυ για τα colway atacama 205/75/15
Τα λάστιχα που αναφέρεις νομίζω αυτή τη στιγμή πως είναι τα καλύτερα που υπάρχουν σε επίπεδο πρόσφυσης στο χώμα και λάσπη, αλλά άκουσα ότι τρώγονται πολύ γρήγορα. Δεν με πειράζει όμως,αυτά θα πάρω κι εγώ αλλά σε διάσταση 16.
Οι περισσότεροι εδώ όπως κι εγώ έχουνε καί cb καί pmr. Εγώ δεν έμεινα ουσιαστικά ευχαριστημένος με κανένα και ζαχαρώνω τώρα φορητό vhf-uhf με μιά εξωτερική κεραία, που πιάνει και τα pmr. Αν αγοράσεις ένα ζευγάρι pmr νομίζω ότι θα έχεις περισσότερες επιλογες για χρήση και μικρό κόστος. Επίσης είναι τα μόνα που επιτρέπονται χωρίς άδεια...
Πάντως είσαι σε καλό δρόμο...(πωρωμένος) . Να αρχίσεις να βλέπεις σιγά σιγά και για ανάρτηση γιατί τη μανίσια θα την ξεπεράσεις πολύ γρήγορα...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 29, 2005, 03:12 από Teo-Jimny »
.....keyboard offroaders....
Όποιος δεν μπορεί να καταλάβει τη σιωπή σου δεν μπορεί να καταλάβει και τα λόγια σου... Tolkin