Τεχνικά θέματα - Bάση πληροφοριών, Προβλημάτων, Μετατροπών και Βελτιώσεων > Εξοπλισμός τετρακίνησης

ΑΞΕΣΟΥΑΡ: ΥΠΟΒΡΑΧΙΟΝΙΟ+ ΑΜΕΜΟΘΡΑΥΣΤΕΣ

(1/4) > >>

draikos:
Αγαπητοι συνταξιδιωτες,
αποφασισα να προσφερω στον ευατο μου και το Jimny καποιες ''ανεσεις'' οπως υποβραχιονιο να ''ξαποσταινω'' κ' ανεμοθραυστες να ''φουμαρω'' καθαρο αερα.
Δυστυχως οι τιμες απο μαμα Suzuki /Λ. βουλιαγμενης ειναι πραγματικα αποθαρρυντικες :o
υποβραχιονιο 230 ε χωρις τοποθετηση!
ανεμοθραυστες 45ε+40 ετοποθετηση!

Εχει κανεις καμια εναλλακτικη προταση;
Εντυπωσεις απο ανεμοθραυστες, αξιζει? -για τι εχω ακουσει οτι επηρρεαζουν την προσαρμογη των τζαμιων ή /και κουδουνιζουν.

ΚΑΛΗ ΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

Michalis:
Για τους ανεμοθραύστες θα έλεγα ότι δεν αξίζουν διότι έχουν κακή προσαρμογή. Χαλάνε ή παραμορφώνουν τα λάστιχα του παραθύρου. Αυτά ισχύουν για τους γνήσιους Suzuki. Αν διαλέξεις τις απομιμήσεις ή τους διάφορους no name του κιλού η ζημιά είναι σίγουρη. Πιο σωστοί είναι οι αυτοκόλλητοι με ταινία διπλής που παρέχουν ορισμένοι κατασκευαστές για τα μοντέλα τους (π.χ. Pajero) και τοποθετούνται στο πλαίσιο της πόρτας. Δεν προκαλούν καμία ζημιά και τους βγάζεις εύκολα όποτε θέλεις. Παρότι έχω ψάξει αρκετά δεν έχω βρεί κάτι για το Jimny.

agian:
Φίλε draiko,
Σχετικά με το υποβραχιόνιο εγώ το έχω βάλει απο τη SUZUKI ,μου το έκαναν δώρο όταν αγόρασα το αυτοκίνητο,υπολόγισε παντως ότι κάνει γύρω στα 100 ευρά ,δες και εδώ http://www.suzuki-shop.co.uk/index.cfm/fa/shop/Category_ID/12, αυτό το σαιτ έχει και τους ανεμοθραύστες .
Η τοποθέτηση του υποβραχιόνιου μπορείς να την κάνεις και μόνος σου, 2 βίδες είναι.
Εντυπώσεις :
Θετικά
Προσθέτει έναν ακόμα αποθηκευτικό χώρο στο αυτοκίνητο, όχι μεγάλο όμως ,μιά GPS συσκευή χωράει.
Ξεκουράζει το χέρι  από τις πολλές αλλαγές ταχυτήτων  87
Δεν στηρίζεις το χέρι σου στο λεβιέ ταχυτήτων (κακό αυτό).  
Αρνητικά
Χαλαρώνουν οι βίδες εύκολα, με ένα κατσαβίδι τις ξαναβιδώνεις εύκολα.
Δυκολεύεσαι να κουμπώσεις την ζώνη , συνηθίζεις όμως.
Χάνεις μια ποτηροθήκη ,καθώς το υποβραχιόνιο την σκεπάζει.

Τώρα για τους ανεμοθραύστες δεν γνωριζω πολλά να σου πω,αλλά ο ΥΑΝ έβαλε πρόσφατα όχι μαμά ,στην ΚΑΤΕΧΑΚΗ κάπου ,νομίζω κανά 40αρι ευρά,
τοποθέτηση εύκολη ,αλλά νομίζω καλύτερα να σου πει ο ίδιος  t4

Που εισαι ΥΑΝ ???


IronΜan:
Για τους ανεμοθραύστες στην Κατεχάκη GELLY PLAST, και τα μεταλικά ελάσματα να μην βάλεις, 3 πονταρισιες με μαυρη σιλικόνη και εισαι οκ

Για το υποβραχιονιο, ειναι αμαρτία ένα πράγμα που πωλείται 93€ να το αφήσεις ;D οσο και να σου πάει, με τα μεταφορικά δεν θα σου πάει 230 συν την τοποθέτηση..
Για τις βίδες ένα tip που χρησημοποιούμε σε κινητά μέρη των ηλεκτρονικών για να μην ξεσφύγουν ειναι το γνωστό μανό για τα νύχια...
Δοκίμασε διάφανο για να μην φένεται lol

NickSi:

Δημητρη... καταπληκτικους ανεμοθραυστες με πολυ καλη εφαρμογη και μαλιστα ειδικα για jimny, μπορεις να βρεις στον ΑΠΟΣΤΟΛΟΠΟΥΛΟ, στα Σεπολια, Αυλωνος 33.

Εχω παρει και εγω απο εκει και μαλιστα δεν θα χρησιμοποιησεις ουτε καν τα μεταλικα ελασματακια...
Μπαινουν, αλλα και αφαιρουνται πανευκολα και επισης, εχουν και ειδικη "γραμμη"-κοψιμο για τους καθρεπτες μας!

Η τιμη τους ειναι γυρω στα 30-35 ευρα, ισως και φτηνοτερα...  ;)

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση