Αποστολέας Θέμα: Κοτσαδορος ?  (Αναγνώστηκε 42615 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: Κοτσαδορος ?
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 20, 2007, 10:13 »
Σωστοι... "Σαββες" ??? ειναι και οι δυο...   Το βαζεις στο πιο φτηνο αλλα ρωτα και στο φιλο μας το Βαγγελη το Τσουκα, στην Xtreme, να παρεις και απο εκει μια τιμη...  Του Σαββα δουλευει...
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος kostisb

  • Jimny
  • Μηνύματα: 14
Απ: Κοτσαδορος ?
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 25, 2007, 12:45 »
Σαββατο τοποθετηθηκε και ο κοτσαδορος... 160 εουρα..
καμμια τρυπα στο τουτου..μπαινει σε 5 υπαρχουσες τρυπες στο σασι (3 αριστερα δυο δεξια)
εξυπηρετικοτατοι και καλος χαβαλες

Σαββας στην Ηλιουπολη

Αποσυνδεδεμένος Majestix

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
  • Les Gaulois..
    • www.gaulois4x4.com
Απ: Κοτσαδορος ?
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 25, 2007, 13:14 »
Σαββατο τοποθετηθηκε και ο κοτσαδορος... 160 εουρα..
καμμια τρυπα στο τουτου..μπαινει σε 5 υπαρχουσες τρυπες στο σασι (3 αριστερα δυο δεξια)
εξυπηρετικοτατοι και καλος χαβαλες

Σαββας στην Ηλιουπολη

Πολύ καλός και εξυπηρετικός ο Σάββας στην Ηλιούπολη.. συνήθως η κόρη του που δουλέυει το μαγαζί....
και κάνει πολύ καλές τιμές....

Αν ποτέ στο μέλλον ακούσεις κουδούνισμα απο πίσω..  ειναι η εξάτμιση που βρίσκει στον κοτσαδόρο...
Αυτό συμβαίνει σε όλα σχεδον τα jimny με κοτσαδόρο τέτοιου τύπου..
Εχει ενα πλαστικό το οποίο θέλει αντικατάσταση που και που γιατι το τρώει η θερμοκρασία της εξάτμισης...
εγώ τελευταία φορά το ενίσχυσα με κόλλα καουτσούκ που βάζουν στα σίδερα και αντέχει σε υψηλές θερμοκρασίες....

Majestix

Better 2 be Proactive... than Reactive....

http://www.gaulois4x4.com

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Κοτσαδορος ?
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 25, 2007, 13:50 »
Αν ποτέ στο μέλλον ακούσεις κουδούνισμα απο πίσω..  ειναι η εξάτμιση που βρίσκει στον κοτσαδόρο...
Αυτό συμβαίνει σε όλα σχεδον τα jimny με κοτσαδόρο τέτοιου τύπου..
Εχει ενα πλαστικό το οποίο θέλει αντικατάσταση που και που γιατι το τρώει η θερμοκρασία της εξάτμισης...
εγώ τελευταία φορά το ενίσχυσα με κόλλα καουτσούκ που βάζουν στα σίδερα και αντέχει σε υψηλές θερμοκρασίες....



Ποιό συγκεκριμένα το καζανάκι της εξάτμησης που καίει το πλαστικό ;)
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος efthimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 869
Απ: Κοτσαδορος ?
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 12, 2008, 10:56 »
Παιδες επαναφερω το θεμα για να ζητησω αν καποιος εχει φωτο του κοτσαδαρου made by Savvas(Ηλιουπολη) μονταρισμενου πανω στο αυτοκινητο να μας δειξει...Γιατι η πισω δεστρα του jini ξηλωθηκε τραβωντας κορμους δεντρων yah yah yah
Κανει κ τετοια το τουτου μας... lol lol

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κοτσαδορος ?
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 12, 2008, 20:22 »
Μόνον ο γνήσιος δεν βρίσκει στην εξάτμηση, δεν βρίσκει γενικώς,δεν κουδουνίζει,δεν σκουριάζει. Εχει κουμπί και βγαίνει το πίσω μέρος με την μπίλια οπότε μπορούμε να βιδώσουμε extra κρίκους ενισχυμένους πάνω στην μπάρα για ρυμούλκιση. Είναι ακριβός αλλά λόγω εφαρμογής και σχεδιασμού θα τον επέλεγα. Τα φορτία στο τράβηγμα είναι πολύ μεγάλα για να κάνουμε πειραματισμούς.
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος dimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κοτσαδορος ?
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 19, 2008, 23:39 »
Σε περιπτωση που βρισκει η εξατμιση,η καλυτερη λυση ειναι να πας σε εναν εξατμισα να σου ζεστανει-πυρωσει την κουρμπα και να βαλεις εναν σωληνα η καποιο σιδερο που να χωραει μεσα στην εξατμιση και να την στραβωσεις προς τα δεξια(4-5 ποντακια).Χρονος που χρειαζεται 5 λεπτα,κοστος απο 0 εως 10ευρω,αναλογα τον.......μαστορα!! rudo1
Γεια χαραδραααααααα!!!

Αποσυνδεδεμένος draikos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 311
  • Φύλο: Άντρας
  • adventure animal!
ΚΟΤΣΑΔΟΡΟ ΤΗΣ GI.ANSO ΓΙΑ JIMNY ΜΕ ΕΝΣΩΜΑΤΟΜΕΝΟ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΗΡΑ ΙΝΟΧ
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 28, 2008, 11:56 »
ΣΥΝΤΑΞΙΔΙΩΤΕΣ,
ΕΧΕΤΕ ΥΠΟΨΙΝ ΤΟ ΚΟΤΣΑΔΟΡΟ ΤΗΣ GI.ANSO ΓΙΑ JIMNY?
ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΡΟΣΔΕΣΗΣ ΜΕ ΑΠΟΣΠΩΜΕΝΗ ΜΠΙΛΙΑ ΚΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΥΨΟΥΣ ΤΗΣ ΣΕ ΔΥΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΣΗΜΕΙΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΕΝΣΩΜΑΤΟΜΕΝΟ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΗΡΑ ΙΝΟΧ .

ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΜΟΥΡΑΤΟΣ! ΒΛΠ. gianso.gr

ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑΤΟΝ ΒΑΛΩ ΚΟΣΤΟΣ ΠΕΡΙΠΟΥ 300Ε.

ΚΑΝΕΝΑ ΣΧΟΛΙΟ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΙΔΗΜΟΝΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ?

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: Κοτσαδορος ?
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 28, 2008, 12:05 »

Φιλε μου, χωρις να ειμαι ειδημων στο θεμα, αλλα απλα εχοντας βαλει κοτσαδορο, δεν εχει σημασια η μαρκα, θεωρω οτι ειναι πολλααααααααα τα ευρα για απλα και μονο ενα κοτσαδορο!!!


Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος draikos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 311
  • Φύλο: Άντρας
  • adventure animal!
Απ: Κοτσαδορος ?
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 28, 2008, 12:35 »
ΑΓΑΠΗΤΕ NICKSI,
ΑΡΧΙΚΑ, ΣΟΥ ΣΤΕΛΝΩ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΥΣ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΥΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΛΗ ΣΟΥ ΣΤΟ CLUB ΚΑΘΩς ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΥΡΗΝΑ.

ΕΙΜΑΙ ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΕΛΟΣ /NEWTON, ΠΡΩΤΑΡΗΣ ΣΤΑ ΧΩΡΑΦΙΑ ΤΩΝ 4Χ4 ΚΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ JIΜΝΥ ΜΟΝΤ.2007.
 ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΑΝΙΧΝΕΥΩ ''ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ'' ΚΑΙ  ΨΑΧΝΟΜΑΙ. Η ΠΥΞΙΔΑ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΕΝΗ ! ΤΑΞΙΔΙΑΡΙΚΗ ΜΕ ΑΓΑΠΗ ΣΤΗ ΦΥΣΗ.

ΣΗΜΕΡΑ ΤΟΛΜΗΣΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΥΝΗΜΑ ΑΣΗΜΑΝΤΟ ΜΕΝ ..ΓΙΑ ΚΟΤΣΑΔΟΡΟ ΑΛΛΑ ΜΕ ΨΙΛΟ-ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ.
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΤΣΙΜΠΗΜΕΝΗ ΑΛΛΑ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΟ ΣΤΥΛΑΤΟ ΠΙΣΩ ΙΝΟΧ ΠΡΟΦΥΛΑΧΤΗΡΑ /ΔΕΣΤΡΑ (+ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΤΟ ΚΑΛΥΜΑ ΡΕΖΕΡΒΑΣ). ΡΙΞΤΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΤΟ ΣΙΤΕ.
ΙΔΙΟ-ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΤΥΠΟΥ ΣΑΒΑ (200ε) ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΟΥΝ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ (ΤΡΥΠΕΣ, ΜΕΤΑΤΡΟΠΕς?), ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ(ΘΟΡΥΒΟΥΣ), ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ?

ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΑΞΙΔΙΩΤΕΣ!

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: Κοτσαδορος ?
« Απάντηση #40 στις: Ιανουάριος 28, 2008, 18:35 »

Kαλε μου φιλε σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια...  Πυρηνας, ειμαστε ολοι μας, ετσι κι αλλοιως... Χωρις ολους, η παρεα αυτη δε θα πηγαινε μπροστα, ετσι οπως παει!!!
Επισης, θα ηθελα να σου πω, οτι μαλλον ολοι μας εχουμε τον ιδιο οριζοντα και προσανατολισμο...: Τα ταξιδακια μας και την εξερευνηση αυτης της αγνωστης και μαγευτικης Ελλαδας μας!!!
Οσο απλες, "μαλακες" ή σκληρες & δυσβατες κι αν ειναι αυτες οι διαδρομες που πηγαινουμε, στοχος μας ειναι η ομορφια της φυσης και η απολαυση της!!!

Eπειδη ειχα δει το σετακι που πουλαει η GiAnso, απλα, προσωπικα εμενα, δε μου "λεει" κατι...    Ναι, ειναι ομορφο κλπ κλπ, αλλα το θεωρω περιτο, ιδιαιτερα αν εχεις στο μυαλο σου λιγο πιο... δυσκολα μονοπατια ή δρομακια...  Το πολυ νικελ, δεν ειναι και οτι καλυτερο, εκτος και αν το jimnακι σου, θα κυκλοφορει πολυ περισσοτερο στην ασφαλτο και οχι τοσο στο χωμα...

Οταν εβαλα το κοτσαδορο, δεν χρειαστηκε απολυτως τιποτε απο τρυπες κλπ, περα απο αυτες που υπηρχαν ΗΔΗ στο αυτοκινητο. ΔΕΝ εγινε εστω και μια παραπανω και βεβαια απο θεμα ρυμουλκησης ή ξεκοληματων κλπ, πιστεψε με, του "εχω πιει το αιμα"!!!  Τοσο ο συγκεκριμενος κοτσαδορος, οσο και ο εργατης μου, εχουν τραβηξει ουκ ολιγα και μαλιστα πολυ μεγαλυτερα οχηματα και πολυ βαρυτερα απο το jimny...!!! 

Θεμα τριγμων, θορυβων κλπ, δεν υπαρχει, καθως τοσο η GiAnso, οσο και ο Σαββας αλλα και αλλες εταιρεις στο χωρο, εχουν ηδη λυσει αυτα τα προβληματα του παρελθοντος... μιλαμε πια για μεγαλες βιοτεχνιες στο χωρο και οχι για τα παλια, "πατεντιαρικα" μαγαζακια και μαλιστα, καποιοι, ειδικευοντα μονο σε αυτο το αντικειμενο, δηλαδη κοτσαδορους & trailers...

Αισθητικα (προσωπικα τουλαχιστον), ειμαι υπερ του οσο πιο απλου και μη κραυγαλεου γινεται!


Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος draikos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 311
  • Φύλο: Άντρας
  • adventure animal!
Απ: Κοτσαδορος ?
« Απάντηση #41 στις: Ιανουάριος 28, 2008, 23:16 »
NickSi,
ευχαριστω για τις σχετικες εμπειριες / γνωσεις για το θεμα. Συμφωνω με το λιτο κι απερριτο στυλ που ταιριαζει στο JIMNY αλλα και το νικελ εχει κατι το RETRO.

Επιπροσθετα ο ΙΝΟΧ προφυλακτηρας πιστευω θα λειτουργησει, διοτι το JIMNY δεν εχει ουσιαστικα προφυλακτηρα και ολοι μου κοπαναν το ρεζερβοκαλυμα με οποιες συνεπειες στη βαση στηριξης τησ ρεζερβας. Πρεπει να επιβιωσουμε και στην ζουγκλα της Αθηνας.

Μετα απο σκληρη διαπραγματευση σε μαγαζι της Καλλιροης τελικη τιμη 260-70 ε με τοποθετηση (οχι μπριζα ).... ψηνομαι

Αλλα χανεις ''κρισιμο'' υψος με την τοποθετηση τετοιου τυπου κοτσαδόρου?
Αυτο ειναι το πιο σημαντικο για μενα προκειμενου να ''σκαρφαλωνω''.

Συνδεση μπριζας ειναι μπελας?

Τελος η τοποθετηση κοτσαδορου χρειαζεται να δηλωθει στην ασφαλιστικη προκειμενου για πληρη καλυψη σε ατυχημα και στην αδεια αυτοκινητου προκειμενου για νομιμη ρυμουλκηση? Ετσι μου δηλωσαν και στη SUZUKI ισχυει?
Φιλος εφαγε κληση απο τροχαια για κοτσαδορο χωρις να εχει ρυμουλκησει ποτε τιποτα αλλα ο κοτσαδορος δεν αναγραφοταν στην αδεια κυκλοφοριας!
Συγνωμη αν κουρασα...

Ευχαριστω εκ των προτερων για οποια πληροφορηση σχετικα με τα παραπανω.

Αποσυνδεδεμένος blacklimit

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Άντρας
  • ORESTIADA EVROS
Απ: Κοτσαδορος ?
« Απάντηση #42 στις: Ιανουάριος 31, 2008, 10:38 »
λοιπον εχω το εξης ερωτημα και προβλημα

τι προυποθεσεις πρεπει να τηρουν οδηγος-οχημα και τρε'ι'λορ για να μπορουν να κυκλοφορουν νομιμα στο δρομο χωρις να υπαρχει προβλημα με τον κ.ο.κ

ευχαριστω
drink on bed!!!

drive on road!!!

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: Κοτσαδορος ?
« Απάντηση #43 στις: Ιούνιος 13, 2008, 20:21 »
Κάποια λύση για κοτσαδόρο στη Θεσσαλονίκη σε αυτές τις τιμές (150-200 ευρώ) Υπάρχει???? t4
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κοτσαδορος ?
« Απάντηση #44 στις: Ιούνιος 15, 2008, 12:19 »
NickSi,
ευχαριστω για τις σχετικες εμπειριες / γνωσεις για το θεμα. Συμφωνω με το λιτο κι απερριτο στυλ που ταιριαζει στο JIMNY αλλα και το νικελ εχει κατι το RETRO.

Επιπροσθετα ο ΙΝΟΧ προφυλακτηρας πιστευω θα λειτουργησει, διοτι το JIMNY δεν εχει ουσιαστικα προφυλακτηρα και ολοι μου κοπαναν το ρεζερβοκαλυμα με οποιες συνεπειες στη βαση στηριξης τησ ρεζερβας. Πρεπει να επιβιωσουμε και στην ζουγκλα της Αθηνας.

Μετα απο σκληρη διαπραγματευση σε μαγαζι της Καλλιροης τελικη τιμη 260-70 ε με τοποθετηση (οχι μπριζα ).... ψηνομαι

Αλλα χανεις ''κρισιμο'' υψος με την τοποθετηση τετοιου τυπου κοτσαδόρου?
Αυτο ειναι το πιο σημαντικο για μενα προκειμενου να ''σκαρφαλωνω''.

Συνδεση μπριζας ειναι μπελας?

Τελος η τοποθετηση κοτσαδορου χρειαζεται να δηλωθει στην ασφαλιστικη προκειμενου για πληρη καλυψη σε ατυχημα και στην αδεια αυτοκινητου προκειμενου για νομιμη ρυμουλκηση? Ετσι μου δηλωσαν και στη SUZUKI ισχυει?
Φιλος εφαγε κληση απο τροχαια για κοτσαδορο χωρις να εχει ρυμουλκησει ποτε τιποτα αλλα ο κοτσαδορος δεν αναγραφοταν στην αδεια κυκλοφοριας!
Συγνωμη αν κουρασα...

Ευχαριστω εκ των προτερων για οποια πληροφορηση σχετικα με τα παραπανω.


Οτιδήποτε εξέχει άνω των 2cm απο τις εργοστασιακές διαστάσεις που αναγράφει ο κατασκευαστής σύμφωνα με τον ΚΟΚ είναι παράνομο. Δεν αφορά συγκεκριμένα τον κοτσαδόρο.
Respect a man's car and he will respect you