Αποστολέας Θέμα: 10 Μαΐου 2008 - Νυχτερινή στο Αρκάδι  (Αναγνώστηκε 2648 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JPat

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • ΡΕΘΥΜΝΟ-ΚΡΗΤΗ
10 Μαΐου 2008 - Νυχτερινή στο Αρκάδι
« στις: Μάιος 08, 2008, 00:07 »
Αποφασίσαμε να κάνουμε επιτέλους και εδώ στη Κρήτη την πρώτη μας νυχτερινή βόλτα!  j12 roc2 a105
Και επειδή είναι το σωστό να αποδίδονται "Τα του Καίσαρος τω Καίσαρι", την εξαιρετική αυτή ιδέα είχε ο φίλος μας ο Morpheuscl

Η βόλτα θα πραγματοποιηθεί το βράδυ του Σαββάτου 10 Μαΐου, προς ξημερώματα Κυριακής 11 Μαΐου. Το ραντεβού μας θα είναι στις 00:00-00:10 στη διασταύρωση για μονή Αρσανίου κοντά στο χωριό Σταυρωμένος, στο σημείο που απεικονίζεται και στον παρακάτω χάρτη.
Όσοι έρχεστε από τη πλευρά του Ηρακλείου, θα συναντήσετε την έξοδο από την Εθνική Οδό σε περίπου 2,5-3,0ΚΜ από τη περιοχή Σκαλέτα. Λίγο πριν την έξοδο υπάρχει πινακίδα σήμανσης που εάν δε κάνω λάθος λέει "Ρέθυμνο από Παλαιά Εθνική Οδό" ή κάτι τέτοιο. Μόλις βγείτε από τη Νέα Εθνική, στρίψτε δεξιά όπως φαίνεται και στο χάρτη (κόκκινη διαδρομή). Θα περάσετε κάτω από τη γέφυρα της νέας Εθνικής Οδού και μετά από 200μ θα είστε στο σημείο του ραντεβού.
Όσοι έρχεστε από τη πλευρά των Χανίων, θα συναντήσετε την έξοδο λίγο μετά τη πινακίδα που σας πληροφορεί ότι είστε στην περιοχή Σφακάκι. Υπάρχει και εκεί σχετική σήμανση που λέει "Προς Παλαιά Εθνική Οδό" ή κάτι αντίστοιχο. Αφού βγείτε από τη Νέα Εθνική, στρίψτε δεξιά όπως φαίνεται στο χάρτη (πράσινη διαδρομή) και ακολουθήστε τον κύριο δρόμο. Σε περίπου 400μ θα φτάσετε στο σημείο του ραντεβού στα αριστερά σας.
Στο χάρτη φαίνονται και οι Συντεταγμένες του σημείου συνάντησης (Ν 35°22'50.4" - Ε 24°35'03.0"). Προτείνω να τις εισάγετε στον Πλοηγό-GPS σας εάν έχετε, ωστε να φτάσετε στο ραντεβού σας ευκολότερα. Ανεξάρτητα από το τί θα σας δείξει το GPS σας, οι συντομότερες νόμιμες προσβάσεις στο σημείο συνάντησης είναι αυτές που απεικονίζονται στο χάρτη, γι' αυτό διαβάστε τις οδηγίες που σας αφορούν πολύ προσεκτικά! ;)



Αφού συναντηθούμε όλοι, θα συνεχίσουμε προς το μοναστήρι του Αρκαδίου και λίγα χιλιόμετρα μετά θα βγούμε εκτός δρόμου και θα μπούμε στη διαδρομή μας, υπολογίζω περίπου στις 00:45. Επειδή στη συγκεκριμένη διαδρομή υπάρχει ένα ομολογουμένως αρκετά δύσκολο σημείο στο οποίο κάτι μπορεί να πάει στραβά, υπάρχει και εναλλακτική διαδρομή, αντί του Αρκαδίου να πάμε στη περιοχή μετά το χωριό Μαρουλάς.

Οι συμμετέχοντες είναι καλό, εάν όχι απαραίτητο να έχουμε:

1. Φακό!!!
2. Νερό!!!
3. Ιμάντα ρυμούλκησης & Ναυτικά κλειδιά
4. PMR (walkie talkie)
και το σημαντικότερο, κέφι και διάθεση για περιπέτεια!  yah roc2
Καλή αντάμωση λοιπόν και καλά να περάσουμε! :D

Δηλώσεις Συμμετοχής:

1. JPat
2.
3.
4.
5.
6.
7.


ΥΓ: Επειδή στο δύσκολο σημείο που αναφέρθηκε παραπάνω, θα χρειαστούμε όσο γίνεται καλύτερη πρόσφυση, σιγουρευτείτε ότι έχετε (το πολύ!!) τη σωστή πίεση στα ελαστικά σας!

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: 10 Μαΐου 2008 - Νυχτερινή στο Αρκάδι
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 08, 2008, 00:23 »

Mπραβο βρε παιδες!!!  Αντε και καλη επιτυχια στη πρωτη, τη "παρθενικη" που λενε νυκτερινη σας!!!  ;)  roc2

Με χαρα θα περιμενουμε τις εντυπωσεις σας και βεβαια, το αναλογο υλικο προς τερψη των οφθαλμων μας...!!!
  lol
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος Morpheus

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 279
  • Φύλο: Άντρας
  • The future belongs to those who believe.
Απ: 10 Μαΐου 2008 - Νυχτερινή στο Αρκάδι
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 08, 2008, 01:08 »
Δηλώσεις Συμμετοχής:

1. JPat
2. Morpheus j12
3.
4.
5.
6.
7.
Sorry Για τα ορθογραφικα.
The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.

Αποσυνδεδεμένος johndentist

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • ΧΑΝΙΑ ΚΡΗΤΗ
    • My DPGR Gallery
Απ: 10 Μαΐου 2008 - Νυχτερινή στο Αρκάδι
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 08, 2008, 01:22 »
Δηλώσεις Συμμετοχής:

1. JPat
2. Morpheus  j12
3. johndentist  roc2 roc2
4.
5.
6.
7.

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: 10 Μαΐου 2008 - Νυχτερινή στο Αρκάδι
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 08, 2008, 12:34 »

Γιαννηηηηηηηηηηηηη (JPat)...  εχεις καποια emails...  για δες τα και τα συννημενα βεβαια...   ;)
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος JPat

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • ΡΕΘΥΜΝΟ-ΚΡΗΤΗ
Απ: 10 Μαΐου 2008 - Νυχτερινή στο Αρκάδι
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 08, 2008, 14:37 »
Νίκο σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που αφιέρωσες για να μας βοηθήσεις στην εκδρομή μας!  j12  >best

Ψάχνοντας τη πρόγνωση του καιρού για το βράδυ του Σαββάτου στο www.meteo.gr είδα ότι προβλέπονται ασθενείς βροχές. Λαμβάνοντας υπόψιν τη διαδρομή, είναι πολύ πιθανό, όλοι να χρειαστεί να βγούμε από τα αυτοκίνητα για να βοηθήσουμε σε διάφορες καταστάσεις. Καλό λοιπόν είναι, όσοι έχετε αδιάβροχο να το βάλετε στο Jimny σας. Αν πάλι δεν έχετε, είναι μια καλή εώς και απαραίτητη προσθήκη στον offroad εξοπλισμό, ειδικά για το χειμώνα. Οπότε η λίστα εφοδίων έχει πλέον ως εξής:

Οι συμμετέχοντες είναι καλό, εάν όχι απαραίτητο να έχουμε:

1. Φακό!!!
2. Νερό!!!
3. Ιμάντα ρυμούλκησης & Ναυτικά κλειδιά
4. PMR (walkie talkie)
5. Αδιάβροχο ή/και ομπρέλα
6. Στεγνά ρούχα (προαιρετικά)


Αποσυνδεδεμένος nikpap_agroins

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 10 Μαΐου 2008 - Νυχτερινή στο Αρκάδι
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 09, 2008, 20:36 »
1. JPat
2. Morpheus  yeah
3. johndentist  roc2 roc2
4.Nikpap_agroins (8a er8w ki egw)  ;)
ΟΠΟΙΟΣ ΦΟΒΑΤΕ, ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΕ...

Αποσυνδεδεμένος JPat

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • ΡΕΘΥΜΝΟ-ΚΡΗΤΗ
Απ: 10 Μαΐου 2008 - Νυχτερινή στο Αρκάδι
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 10, 2008, 17:19 »
Με μεγάλη μου λύπη πληροφορώ τους φίλους που δήλωσαν συμμετοχή για τη νυχτερινή βόλτα στο Αρκάδι, οτι η εκδρομή που είχαμε σχεδιάσει για σήμερα το βράδυ (Σάββατο 10 Μαΐου 2008) αναβάλλεται εξαιτίας της έλλειψης καυσίμων σε ολόκληρη τη Κρητη. Το πρόβλημα που δημιουργήθηκε, "άγγιξε" και εμάς, λόγω των μεγάλων αποστάσεων που θα έπρεπε να διανύσουν οι φίλοι από Ηράκλειο, Χανιά & Μοίρες για να έρθουν στο Ρέθυμνο και εν συνεχεία να επιστρέψουν στα σπίτια τους.
Καλώς εχόντων των πραγμάτων, η εκδρομή θα γίνει την επόμενη εβδομαδα την ίδια μέρα και ώρα, εάν φυσικά έχει ομαλοποιηθεί η κατάσταση με τα καύσιμα. Η διαδρομή θα παραμείνει φυσικά η ίδια, εκτός εάν αποφασίσουμε όλοι μαζί κάτι διαφορετικό. Νεώτερα θα έχουμε κατά τη διάρκεια της εβδομάδας. Stay tuned!  ;)

ΥΓ: Κρίμα γ@μωτ0! Και εφτιαξε κάτι χορτοτυροπιτάκια η μητέρα μου, απίστευτα!

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: 10 Μαΐου 2008 - Νυχτερινή στο Αρκάδι
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 10, 2008, 17:48 »

Μη στεναχωριεστε και μην αγχωνεστε Γιαννηδες, Μηνα και Νικολα!!!   Δυστυχως αυτο το προβλημα των καυσιμων, ειναι γενικο τωρα πια...   Καλα να ειστε και θα τη κανετε την επομενη εβδομαδα!!!

Οσο για τα εδεσματα, βρε Γιαννακο, μπορεις να τα στειλεις με ενα courrier, ετσι για να μη στεναχωριεσαι, γιατι βλεπω οτι εχεις παχυνει και λιγακι τωρα τελευταια!!!
  >:D cl lol lol lol
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος JPat

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • ΡΕΘΥΜΝΟ-ΚΡΗΤΗ
Απ: 10 Μαΐου 2008 - Νυχτερινή στο Αρκάδι
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 10, 2008, 18:07 »

Μη στεναχωριεστε και μην αγχωνεστε Γιαννηδες, Μηνα και Νικολα!!!   Δυστυχως αυτο το προβλημα των καυσιμων, ειναι γενικο τωρα πια...   Καλα να ειστε και θα τη κανετε την επομενη εβδομαδα!!!

  >:D cl lol lol lol

Μα να πάθουμε τέτοια νήλα βρε παιδί μου! Δε μας θέλει καθόλου βρε Νίκο μου φαίνεται. Στενοχωρέθηκα πολύ ρε γμτ :-[ . Πάω να φάω κανενα χορτοπιτάκι να ξεχαστώ...  lol

Την επόμενη φορά που θα βρεθούμε είτε στη Κρήτη είτε στην ηπειρωτική Ελλάδα, θα σας κρατάω ενα ταψί χορτοπιτάκια φίλε μου!  j12

Αποσυνδεδεμένος JPat

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • ΡΕΘΥΜΝΟ-ΚΡΗΤΗ
Απ: 10 Μαΐου 2008 - Νυχτερινή στο Αρκάδι
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 10, 2008, 18:19 »
Οσο για τα εδεσματα, βρε Γιαννακο, μπορεις να τα στειλεις με ενα courrier, ετσι για να μη στεναχωριεσαι, γιατι βλεπω οτι εχεις παχυνει και λιγακι τωρα τελευταια!!!  >:D cl lol lol lol

Περιττά κιλάκια? Εγώ? Μα αφού είμαι σίγουρος ότι άκουσα με τα αυτιά μου τον Χρηστο Ιακώβου να λέει στους πρωταθλητές μας της Αρσης Βαρών, "Κατσε διπλα στη σχάρα!!" lol . Κατι θα ξέρει παραπάνω ο κος Χρηστος για το πως χτίζονται τα κορμια, έτσι δεν είναι? Κι εγώ αλήθεια σας λέω, έκανα πολύ σκληρή γυμναστική όλο το χειμώνα! Και επιτελους τα αποτελεσματα εχουν αρχίσει να φαίνονται!  >12179 Έχω κάνει έεεενααααα κοιλιακοοοοοοοό... >s014

Αποσυνδεδεμένος johndentist

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • ΧΑΝΙΑ ΚΡΗΤΗ
    • My DPGR Gallery
Απ: 10 Μαΐου 2008 - Νυχτερινή στο Αρκάδι
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 10, 2008, 22:27 »
... και θα ήταν η πρώτη μου βόλτα με τα παιδία στο φυσικό περιβάλλον των jimny, έχει και ωραίο και καιρό με βροχούλα....  bhe bhe bhe bhe bhe bhe bhe bhe

Βρε μπας και είμαι εγώ ο γκαντέμης ; ??? ??? ??? ???