Αποστολέας Θέμα: Νέο πρόβλημα με τα καύσιμα?  (Αναγνώστηκε 4231 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JPat

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • ΡΕΘΥΜΝΟ-ΚΡΗΤΗ
Νέο πρόβλημα με τα καύσιμα?
« στις: Αύγουστος 19, 2008, 18:26 »
Σε περίπτωση που κάποιοι δεν έχουν ακόμα ενημερωθεί από τα τοπικά μέσα ενημέρωσης, οι πρατηριούχοι των νομών Ρεθύμνου και Χανίων, από αύριο Τετάρτη 20 Αυγούστου 2008 κλείνουν τα πρατήρια καυσίμων τους ως αντίδραση στην επιβολή πλαφόν στη τιμή πώλησης των υγρών καυσίμων ::) . Ίσως η απεργία ισχύει και για άλλους νομούς, αλλά δε γνωρίζω κάτι παραπάνω. Εφοδιαστείτε με καύσιμα όσο προλαβαίνετε σήμερα! Στο Ρέθυμνο σήμερα δημιουργήθηκαν τεράστιες ουρές στα πρατήρια.
Προτείνω πάντως να γεμίσετε το Jimny σας, γιατί κάτι άκουσα από ένα μαρτυριάρικο πουλάκι ότι θα έχουμε βόλτα στα Δυτικά σύντομα...  :D
Stay tuned.  roc2

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
  • Ή θα βρούμε τον δρόμο, ή θα τον δημιουργήσουμε...
Απ: Νέο πρόβλημα με τα καύσιμα?
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 19, 2008, 19:39 »
Δυστυχώς απεργία, και μάλιστα για το πλαφόν που οι ίδιοι επέμεναν να μπει.

Εγώ γέμισα χθες, αλλά με τους ρυθμούς που καίω βενζίνη, θέλω γέμισμα κάθε 5-6 μέρες κατά μέσο όρο...

Ας ελπίσουμε να κρατήσει λίγο...
Ή θα βρούμε το δρόμο, ή θα τον δημιουργήσουμε...

Όταν θα μπαίνεις στις στροφές,
κατέβαζε δευτέρα,
γιατί θα φας αμορτισέρ,
ψαλίδι, κρεμαγιέρα...

Αποσυνδεδεμένος gc

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2177
  • Φύλο: Άντρας
  • .Εκεί που πάει.
    • Suzuki Jimny Funs and Owners worldwide
Απ: Νέο πρόβλημα με τα καύσιμα?
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 20, 2008, 13:21 »
καλο κουραγιο με την απεργια. Ειναι μεγα σπασιμο νευρων...
www.erc.edu
www.ecosep.eu
www.phtls.org

If you want my attention, try bleeding...

Αποσυνδεδεμένος JPat

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • ΡΕΘΥΜΝΟ-ΚΡΗΤΗ
Απ: Νέο πρόβλημα με τα καύσιμα?
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 20, 2008, 14:09 »
Στο χορό των απεργιών μπήκε και ο νομός Ηρακλείου. Από αύριο Πέμπτη τα πρατήρια του Ηρακλείου θα είναι κλειστά, οπότε παιδιά πράξτε τα δέοντα. Χθες ο γαμπρός μου περίμενε μια ώρα στην ουρά για να γεμίσει. bhe

Αποσυνδεδεμένος tsoula

  • Jimny
  • Μηνύματα: 424
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΡΩΜΑΙΟΙ"
Απ: Νέο πρόβλημα με τα καύσιμα?
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 20, 2008, 20:13 »
Δυστυχώς απεργία, και μάλιστα για το πλαφόν που οι ίδιοι επέμεναν να μπει.

Εγώ γέμισα χθες, αλλά με τους ρυθμούς που καίω βενζίνη, θέλω γέμισμα κάθε 5-6 μέρες κατά μέσο όρο...

Ας ελπίσουμε να κρατήσει λίγο...

το πλαφόν έπρεπε να έχει εφαρμοστεί εδώ και παρα πολύ καιρό ειδικά στη Κρήτη και στις κυκλάδες που ήταν η χαρά του κλέφτη...

Στην Κρήτη με μεγάλη μου λύπη διαπίστωσα τα δύο προιγούμενα καλοκαίρια ότι εκτός από το ότι κλέβουν, το θεορούν και απολύτως φυσιολογικό και τρελοί είναι οι άλλοι που τους λένε κλέφτες...γι'αυτό και η απεργία...κουμάντο στο πόσο θα κλέψουν να τους κάνουν...που ακούστηκε!!!

δυστηχώς έτσι γίνετε σε πολλά προιόντα, από τα πιο καθημερινά (Γάλα, ψωμί, όσπρια, λαχανικά) στα πιο περιέργα...Δυστηχώς δεν είμαστε Γάλλοι, να κρατήσουμε εμπαρκό για 4 εβδομάδες στα αγροτικά προιόντα, κάντοντας τους εμπόρους να παραμιλάνε, ουτέ οι αγρότες μας είναι Γάλοι να κάνουν απεργία για 3 μήνες (εκ περιτροπής) και κάθε μέρα να στολίζουν την πυραμίδα του Λούβρου με μαρούλια κρεμμύδια και ντομάτες, κατακτώντας αξιοπρεπεις τιμές για τα προιόντα τους από τους εμπορούς και ασφαλιστικές απολάβες απο την κυβέρνηση.  Κρίμα γιατί το τσαμπουκά τον έχουμε...μάλλον ομώς μόνο για τα ντέρπυ ΠΑΟ-Ολυμπιακός.  να μου πείς αν κοιτάξεις λίγο τα γεγονότα στο κόσμο τα τελευταία 20 χρόνια ουσιαστικά μόνο οι Γάλλοί είναι τόσο μαχητικοί και αποδίδουν...και αυτό κρίμα...σχεδόν 3 δισ κόσμος σε αυτό το πλανήτη και μόνο 40 εκ. Γάλλοι κάνουν τη διαφορά....

τελός πάντων....ρητορική ερώτηση...Μήπως θα πρέπει να τους λυπηθούμε κιόλας τους βενζινοπώλες στη Κρήτη,να οργανώσουμε καμία διαδιλώση συμπαράστασης?  Κανόνικά μέτα από τόσο καιρό που ήταν εντελώς ανεξέλενκτοι θα έπρεπε να μη βγάζουν τσιμουδιά.

όπως λεέι και j-land "ευθυμίσαμε πάλι"

καλό απόγευμα
"ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΡΩΜΑΙΟΙ"

Αποσυνδεδεμένος JPat

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • ΡΕΘΥΜΝΟ-ΚΡΗΤΗ
Απ: Νέο πρόβλημα με τα καύσιμα?
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 20, 2008, 20:24 »
+1

Αποσυνδεδεμένος PANOS72

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 420
  • Φύλο: Άντρας
  • Mad for mud
Απ: Νέο πρόβλημα με τα καύσιμα?
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 20, 2008, 22:35 »
  Πόσοι άραγε ακολουθήσαμε τις προτροπές του ΙΝΚΑ για τις τιμές των τροφίμων;   Εφόσον οι τιμές των τροφίμων δεν έχουν πέσει, το μπουκοτάζ κάθε Πέμπτη ισχύει. ¶λλωστε από τώρα τα ΜΜΕ (που νοιάζονται για τον καταναλωτή  lol lol) προαναγγέλουν νέες αυξήσεις από το Σεπτέμβρη.

Για τη βενζίνη έχει προταθεί και εδώ στο Forum  το μπουκοτάζ των 2 πιο ακριβών εταιρειών σε μόνιμη βάση μέχρι να αναγκαστούν να ρίξουν τις τιμές τους και έτσι να ακολουθήσουν και οι υπόλοιποι.


Και φυσικά το ΟΧΙ δεν πρέπει να το πούμε μόνο στα Σούπερ μάρκετ ή στα βενζινάδικα. Πρέπει να το πούμε και σε όλους αυτούς που τώρα το καλοκαίρι θέλουν να αισχροκερδίσουν. Στον άθλιο ψαροταβερνιάρη που χρεώνει τα κατεψυγμένα ιχθυοτροφείου 40-50 ευρώ το κιλό. Σε ορισμένους που νοικιάζουν άθλια δωμάτια 20ετίας και ασυντήρητα, όσο θέλουν. Στις ναυτιλιακές εταιρείες που με το πρόσχημα της ανόδου του πετρελαίου έχουν σχεδόν διπλασιάσει τους ναύλους (3 άτομα+μικρό αυτοκίνητο για Μήλο=350 ευρώ, για Σκιάθο=310 ευρώ, 4 άτομα+αυτοκίνητο για Σαντορινη με το γρήγορο=600 ευρώ  !!!!!).

Η Tsoula  έχει δίκιο, βρίσκουνε και τα κάνουνε.

Το δελτιο τύπου του ΙΝστιτούτου ΚΑταναλωτών:

ΔΤ 166/Τετάρτη 18.06.2008
ΜΠΟΫΚΟΤΑΖ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΑΚΡΙΒΕΙΑΣ
ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΟΝΑΤΙΣΕΙ
ΔΙΚΑΙΕΣ ΤΙΜΕΣ ΣΤΑ ΤΡΟΦΙΜΑ !!! Το ζητούμε και το δικαιούμαστε.
Αλλιώς, ΚΑΘΕ ΠΕΜΠΤΗ – ΑΠΟΧΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΡΟΦΙΜΩΝ
ΗΜΕΡΑ ΔΗΛΩΣΗ ΑΠΟΧΗΣ - ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΑΚΡΙΒΕΙΑΣ
ΘΑ ΚΑΤΣΩ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ – ΠΑΩ ΜΟΝΟ ΣΤΗ ΛΑΪΚΗ - ΕΛΛΗΝΑ Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΣΟΥ
ΤΟ ΙΝΚΑ ΣΟΥ ΣΤΕΛΝΕΙ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ
ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΚΟΥΣΕΙ Η ΑΓΟΡΑ ΚΑΤ ΕΥΘΕΙΑΝ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ.
ΑΚΟΥΣΕΣ ΤΙ ΛΕΕΙ ΤΟ ΙΝΚΑ
ΚΑΘΕ ΠΕΜΠΤΗ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΕΥΡΩ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΡΟΦΙΜΩΝ
……. ΟΤΑΝ…, Η ΠΕΜΠΤΗ ΓΙΝΕΙ ΑΡΓΙΑ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΡΟΦΙΜΩΝ, ……….. Η ΑΓΟΡΑ ΘΑ ΞΕΡΕΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΗ ΑΡΓΙΑ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ.
ΤΟ ΘΑ ΚΑΤΣΩ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ – ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΠΕΜΠΤΗ ΓΕΝΙΚΟ.
ΤΟ ΑΝ ΘΑ ΨΩΝΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ Η ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ, δεν μας είναι το σημαντικό.
ΕΛΛΗΝΕΣ, Η ΑΓΟΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ, ΟΤΙ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΚΡΑΤΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ, ΔΗΛΑΔΗ ΕΣΥ.
ΚΑΙ,.. ΜΑΘΕ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΜΕ ΛΕΠΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΕΥΡΩ.
ΔΗΛΑΔΗ ΜΗ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΜΕ ΧΡΥΣΕΣ ΛΙΡΕΣ, ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΑΛΗΡΑ.
ΕΠΙ ΤΕΛΟΥΣ ΤΕΛΟΣ ΣΤΗΝ ΚΟΡΟΪΔΙΑ ΤΩΝ ΜΕΤΡΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΕΛΕΓΧΩΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΜΠΤΕΤΑΙ Η ΑΓΡΙΟΤΗΤΑ Της ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΑΓΟΡΑΣ.
ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΜΠΤΗ – ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΖΩ ΤΡΟΦΙΜΑ – ΔΕΝ ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ ΣΤΗΝ ΑΚΑΤΑΠΑΥΣΤΗ ΑΙΣΧΡΟΚΕΡΔΕΙΑ – ΔΕΝ ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΚΛΑΥΘΜΟ ΚΟΙΤΑΖΟΝΤΑΣ τους ΑΛΛΟΥΣ.
ΔΕΝ ΠΑΩ ΑΓΟΡΑ ΓΙΑ ΤΡΟΦΙΜΑ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ
ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ, ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΕΙΝΑΙ, ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙ ΟΥΤΕ Η ΑΓΟΡΑ ΟΥΤΕ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ, ΟΥΤΕ ΤΑ ΜΜΕ, ΝΑ ΕΠΙΚΑΛΕΣΤΟΥΝ ΟΤΙ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΜΕΤΟΧΟΣ ΣΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ και ΔΡΑΣΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΤΟΥ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΤΟΥ.
ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ, ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ: ΜΠΟΥΚΟΤΑΖ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ ΚΑΙ - ΚΑΘΕ ΠΕΜΠΤΗ ΔΕΝ ΠΑΩ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ  ΤΡΟΦΙΜΩΝ -, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ, ΤΙΣ ΛΑΜΠΕΣ ΝΑ ΚΑΙΝΕ ΧΩΡΙΣ ΠΕΛΑΤΕΣ.
ΘΕΛΟΥΜΕ – ΘΕΛΕΤΕ, ΝΑ ΞΕΡΕΙ Η ΑΓΟΡΑ, ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΣ ΓΙΝΕΙ ΜΑΘΗΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΘΥΜΑΤΑΙ, το ότι ΚΟΥΜΑΝΤΟ ΚΑΝΕΙ Ο ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΥΤΗ.
Στο ταγκό της αισχροκέρδειας, δεν έχουμε τακούνια κατάλληλα και…. στο τραπέζι της,…. να κάτσουν μόνοι τους να την φάνε. Και, ………. καλή χώνεψη. Ο τελευταίος γελάει καλύτερα.
Και τέλος, όπως μας τόνιζε ο αείμνηστος Χάρης Κουρής, μωραίνει Κύριος ον βούλεται απωλέσαι.
www.youtube.com/user/PanosJimny?feature=mhw4 <Panos72 Youtube channel
www.greektube.org/user/panji                              <Panos72 Greektube channel

Αποσυνδεδεμένος tsoula

  • Jimny
  • Μηνύματα: 424
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΡΩΜΑΙΟΙ"
Απ: Νέο πρόβλημα με τα καύσιμα?
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 20, 2008, 23:19 »
...ενδεικτικά.....το 2006 Ιούλιος στο Π. Φάληρο ακριβή περιοχή έβαζα βενζίνη με 0,97-1,00 ευρώ...στις διακόπες μου στην Κρήτη βάζαμε 1,15-1,18 είχαμε δεί και 1,20 και 1,23... οι υψηλές τιμές ήταν μέσα στο Ηράκλειο, μέσα στα Χανιά όχι στην επαρχία...για την ακρίβεια το φτηνότερο βενζινάδικό το είχαμε βρεί πριν την Ιεράπετρα. Ποιά λογική είναι αυτή που δίνει τα παραπανώ αποτελέσματα. Στο λιμάνι που φτάνει το καράβι η βενζίνη είναι ακριβή ...και 200χλμ πιο πέρα δεν είναι?  γιατί ξεθύμανε και φοβούνται μήπως τους χαλάσει...ντομάτες είναι που σαπίζουν...

έχω δουλέψει σε βενζινάδικο στο λογιστήριο σε μαγαζί που από όσο μπορούσα να δώ δεν έκλεβε! οι αντλιές ήταν πάντα στο νόμιμο 0,03 και ο ιδιοκτήτης ήταν πολύ περίεργος και δεν είχε καμία σχέση με μαύρη αγορά, τρελός με την βούλα και χαρτιά γιατρού όμως ότι είχε να κάνει με το μαγαζί ήταν άψογος... παιδιά εβγάζε καλά λεφτά, πολύ καλά λεφτά!  τα μεταφορικά είναι εξόδο που δεν δικαιολογουν τέτιες διαφορές στη τιμή....

απλά μαθηματικά είναι... ειλικρινα ντροπή τους που μιλάνε κιόλας... όσο για την απέργια... για γέλια.
"ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΡΩΜΑΙΟΙ"

Αποσυνδεδεμένος J-Land

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1243
  • Φύλο: Άντρας
  • “ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ” www.escaper.gr
    • www.escaper.gr
Απ: Νέο πρόβλημα με τα καύσιμα?
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 21, 2008, 09:24 »
παιδία μην αγχώνεστε εάν δεν πάρουμε τις ντομάτες και τα αυγά  και να αρχίσουμε από τον πρωθυπουργό και να κατεβαίνουμε πιο κάτω ανεξάρτητος κόμματος δεν γίνετε τίποτα γιατί όλα είναι συμφωνημένα πχ με τα καύσιμα
μπορεί το πετρέλαιο να ανέβηκε σε άξια  όμως η ισοτιμία δολαρίου εύρο μεγάλωσε και αυτή  κάποια στιγμή το βαρέλι έκανε 160$ και ισοτιμία ήταν 1,60€  λογικά δεν έπρεπε να επηρεαστεί καθόλου η τιμή του καύσιμου παρόλα αυτά τότε η βενζίνη έκανε την πιο τρελή της κούρσα ανόδου
“ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ”
www.escaper.gr

Αποσυνδεδεμένος draikos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 311
  • Φύλο: Άντρας
  • adventure animal!
Απ: Νέο πρόβλημα με τα καύσιμα?
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 21, 2008, 09:46 »
... Στα Ζωνιανα για ''βιοκαυσιμα''! lol lol lol

Αποσυνδεδεμένος JPat

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • ΡΕΘΥΜΝΟ-ΚΡΗΤΗ
Απ: Νέο πρόβλημα με τα καύσιμα?
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 21, 2008, 12:32 »
Οι απεργίες ευτυχώς έληξαν. Δεσμεύτηκαν οι εταιρίες καυσίμων να μειώσουν τη τιμή στην οποία πουλάνε τα καύσιμα στους πρατηριούχους, ώστε οι δεύτεροι να έχουν περιθώριο να βγάζουν κάποιο κέρδος πουλώντας στη τιμή του πλαφόν. Όχι ότι λύθηκε το πρόβλημα, αλλά κάτι είναι και αυτό. Να μη ξεφτιλιστούμε και εντελώς δηλαδή στους επισκέπτες του νησιού, φτάνει όσο έχουμε ρεζιλευτεί ήδη με τη "διαφήμιση" που έγινε τον τελευταίο χρόνο.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 21, 2008, 12:33 από JPat »

Αποσυνδεδεμένος tsoula

  • Jimny
  • Μηνύματα: 424
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΡΩΜΑΙΟΙ"
Απ: Νέο πρόβλημα με τα καύσιμα?
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 22, 2008, 18:47 »
Οι απεργίες ευτυχώς έληξαν. Δεσμεύτηκαν οι εταιρίες καυσίμων να μειώσουν τη τιμή στην οποία πουλάνε τα καύσιμα στους πρατηριούχους, ώστε οι δεύτεροι να έχουν περιθώριο να βγάζουν κάποιο κέρδος πουλώντας στη τιμή του πλαφόν. Όχι ότι λύθηκε το πρόβλημα, αλλά κάτι είναι και αυτό. Να μη ξεφτιλιστούμε και εντελώς δηλαδή στους επισκέπτες του νησιού, φτάνει όσο έχουμε ρεζιλευτεί ήδη με τη "διαφήμιση" που έγινε τον τελευταίο χρόνο.

σε κάποιες περιπτώσεις που το πρατήριο δεν είναι της εταιρείας ή ιδιόκτητο ο βενζινάς αγοράζει από μεταπωλητή, κυρίως τα ανώνυμα πρατήρια.  το προβλημα προκήθηκε λοιπον από τους μεταπωλήτες!
είναι απαράδεκτο ακόμα και έτσι!  πάντως δεν είναι τελος καλό ολά καλά. να περιμένετε και συνέχεια ο Οκτώβριος δεν είναι μακριά και το θέρμανσης έρχετεαι.

σχετικά με τη διαφήμηση ή δυσφήμιση λυπάμε γιατι οι κατα το ήμιση συντοπίτες μου δεν κάνουν κάτι για να σταματίσουν τόσα και τόσα που συμβαίνουν. 
"ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΡΩΜΑΙΟΙ"

Αποσυνδεδεμένος JPat

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • ΡΕΘΥΜΝΟ-ΚΡΗΤΗ
Απ: Νέο πρόβλημα με τα καύσιμα?
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 22, 2008, 21:13 »
...
λυπάμε γιατι οι κατα το ήμιση συντοπίτες μου δεν κάνουν κάτι για να σταματίσουν τόσα και τόσα που συμβαίνουν. 

Χρύσα έχουμε πλέον σταματήσει να αντιδρούμε μόνο λεκτικά και από την ασφάλεια του καναπέ. Οι τοπικές κοινωνίες έχουν πλέον ξεπεράσει το Αμήν. Αν θέλεις όμως μια εξήγηση στο γιατί δεν αλλάζει κάτι στο Ρέθυμνο ιδιαίτερα, αλλά και στους υπόλοιπους νομούς, θα σου απαντήσω με ερώτηση.

Πόσα από τα Λαμόγια που εμπλέχθηκαν σε σκάνδαλα είναι αυτή τη στιγμή φυλακή, ή έστω δικάζονται?

 Το ωραίο είναι ότι σε ιδιωτικές συζητήσεις τους, συνήθως σε ώρες φαγητού, κατά τις οποίες συναγελάζονται όλα τα λαμόγια μαζί ανεξαρτήτως χρωματισμού, βρίζουν στα ίσα το κοσμάκη με χυδαίο λεξιλόγιο και αναφέρονται εντελώς υποτιμητικά σε αυτούς που υποτίθεται ότι εκπροσωπούν. Το παραπάνω γεγονός μας το μετέφερε αυτήκοος μάρτυς.
Προσωπικά θα ήθελα στο σχολείο, στο μάθημα της Ιστορίας να δίνεται ιδιαίτερο βάρος στα γεγονότα της Γαλλικής Επανάστασης και συγκεκριμένα εκεί που λέει για τις γκυλοτίνες... Αϊντε γιατί παράγινε το κακό με ορισμένους! Ένθεν κα κείθεν.

Αποσυνδεδεμένος tsoula

  • Jimny
  • Μηνύματα: 424
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΡΩΜΑΙΟΙ"
Απ: Νέο πρόβλημα με τα καύσιμα?
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 23, 2008, 09:35 »
καλήμέρα,

έχείς απόλυτο δίκιο σε όσα λές, και οι γκιλοτίνες σκοτιάζούν την ιστορία ένος λαού και οι δούλοι στη δημοκρατία που χτίζουν ακρόπολη, και εξόριστοι (με εξοστρακισμό θα μου πείς λαική απόφαση) πολιτική αντιπάλοι στη δημοκρατιά του περικλή (μιλάς για ιστορία νομίζω)!

Από τότε μέχρι σήμερα κοίτα που έφτασαν οι δήμιοι της γκιλοτίνας και που οι απόγωνοι του Περικλή.  μεγάλη διαφορά δεν νομίζεις?  και δεν φταιεί ούτε η Τουρκική Κατοχή στη χώρα μας που μας κράτησε πίσω, ουτέ τίποτα, "Ωχ Αδελφέ δε βαριέσαι"

Σε κλέβει κάποιος φανερά και μέσα στα μουτρά σου, "Ελά μωρε δε βαριέσαι που θα τσακωθω μαζί του, είναι και ξαδελφός της ανηψιάς του παππου, δεν είναι σωστο"
σου πετάει τα σκουπιδια του στην αυλή σου, στη πολή σου, εκεί που μεγαλώνεις το παιδί σου " Σιγά να μην κάτσω να τσακώνομαι εγώ με τον καθένα, που είναι η κυβέρνηση να τους βάλει μυαλό" και για εκδήκηση πετάμε εμείς ποιο πολά από τον πρώτο.

"ωχ αδελφε" στις καθημερινές μας συνάλαγες υπάρχει τουλάχιστον μία φορα η σκέψη "δεν βαριέσαι".

για τα σκουπίδια που κάνουν πάρτυ κατα μήκως των εθνικών οδών, για τις ατυπες χωματερές που γίνονται από ντοπιους με μπάζα, για το χασάπη που σε κλέβει στο ζύγι και ένα σωρό αλλά μικροπράγματα που γίνται γύρω μας, φταιει ο καραγκίοζης πολιτικός που κυνηγάνε να τον βάλουν μέσα γιατί εφαγε λεφτά, ο κακός εισαγγελεας που είναι μέσα για το παραδικαστικό, και κακές κυβερνήσεις που πέρασαν από την καμπόυρα μας?

διαφωνώ!!! Πρώτη από όλους φταιώ εγώ, έγω δεν αντέδρασα για τα σκουπίδια που πέταξε κάποιος μπροστά μου, έγώ ξέρω ότι πετάνε μπάζα σε μία πανέμορφη ρεματιά, εγώ δεν εβάλα τις φωνές στο χασάπη και με βρικε κοροίδο και με κλέβει. και τέλος τελός Εγώ ψίφησα το καραγκίοζη που ενώ εχει βγεί βρόμα ότι κλέβει τον εμπιστέυτικά!

και επειδή δεν ζώ μόνη μου σε μία κοινωνια ΕΜΕΙΣ δεν κάνουμε κάτι! τα συμαντικά γίνονται μικρές κοινωνιές.

πόσοι γνωρίζουν για την προσπαθεια που έγεινε στις Αρχάνες να διατηρίσουν την γραφικότητα τους, ποιός δεν θα πεί μπράβο στη πρωτοβουλία του πρωήν δημάρχνου να δημιουργήσει γραφείο μελέτης ωστε όποιος ήθελε να ανακαινήσει το σπίτι του να είχε συγκεκριμένη βοήθεια.  (τοπική πρωτοβουλία)

δεν μπορώ να θυμηθώ σε ποίο χώριο της Ηπειρού ο δήμαρχος ζήτησε από τους πολίτες που γκρεμίζαν ή έχτιζαν τα μπάζα να τα βάζουν σε συγκεκριμένο χώρο, έπειτα από δύο χρόνια έκανε πάρκο, το οποίο φωτίζετε με φωτοβολταίκα. (τοπική πρωτοβουλία)

μήπως όμως θα έπρεπε να υπάρχουν περισότερα παραδείγματα? Μήπως τελικά οι "βάρβαροι" που ήταν στα δέντρα όταν εμείς είχαμε χωληστερίνη, μας προσπέρασαν!  τότε θα πρέπει να δούμε τι καλό έκαναν και είναι μπροστα από μας και ίσως να τους μιμιθούμε, εμείς, εσύ, εγώ... όχι οι πολιτικοί μας, αλοίμονο αν μετά από όσα συμβαίνουν τα τελευταια 30 χρόνια ακόμα ελπίζουμε ότι οι λύσεις θα έρθουν από αυτούς! (ασ μήν αναφερθώ στο θέμα της παρέτησης πολιτικού, πόσες έχουν γίνει στην ελλάδα?) 

είναι πολύ μεγάλη συζήτηση αγαπητέ J-pat και μάλλον το φορούμ δεν είναι ο κατάληλος χώρος για να την αναπτύξουμε!(δεν έχουμε και τσικουδιά!!!)

την κρατάω σε αναμονή για όταν τα πούμε από κοντά
καλό σαββατοκύριακο!

υ.γ. Έχει τριαλ στη Ιεράπετρα αυτό το Σκ. τρέχουν και ο Διαμαντής και ο Μανώλης θαρώ!


 


"ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΡΩΜΑΙΟΙ"