Αποστολέας Θέμα: CB και άδεια.....  (Αναγνώστηκε 16666 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JPat

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • ΡΕΘΥΜΝΟ-ΚΡΗΤΗ
Απ: CB και άδεια.....
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 16, 2008, 18:57 »
Καλησπέρα σας. Σήμερα πήγα στο ΚΕΠ Ρεθύμνου για την έκδοση άδειας χρήσης φορητού CB. Έχοντας διαβάσει τις πληροφορίες στο φόρουμ, διαβεβαίωνα την υπάλληλο ότι είναι μέσα στις αρμοδιότητες τους και ότι μπορούν να το διασταυρώσουν μέσω του Υπουργείου Μεταφορών και Επικοινωνιών. Η υπάλληλος είχε όλη τη καλή διάθεση να το διασταυρώσει και να με εξυπηρετήσει αν και εφόσον ήταν αρμοδιότητα τους. Μπήκαμε λοιπόν στην ιστοσελίδα του Υ.Μ.Ε. και είδαμε ότι όντως ΔΕΝ είναι αρμοδιότητα των ΚΕΠ να εξυπηρετήσουν τέτοιες αιτήσεις, αλλά της αρμόδιας υπηρεσίας των εκάστοτε Νομαρχιακών Αυτοδιοικήσεων (τα παλιά Μηχανολογικά, τώρα έχουν αλλάξει όνομα). Οπότε να ξέρετε για να μη ταλαιπωρείστε άδικα, ότι για έκδοση άδειας CB πρέπει να πάτε στο Μηχανολογικό της Νομαρχίας σας, εκτός και αν σε μια μεγάλη Νομαρχία όπως της Αττικής, τα ΚΕΠ έχουν αναλάβει και τέτοιες αρμοδιότητες.

Για του λόγου το αληθές δείτε στην ιστοσελίδα του Υ.Μ.Ε., εκει που λέει

Πίνακας Ενιαιοποιημένων Εντύπων Διαδικασιών
Β. Ειδικές 'Aδειες


Β7             Έκδοση άδειας CB

Το downloadable .pdf αρχείο της αίτησης υπάρχει ΜΟΝΟ στη στήλη Ν.Α. (Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση), ενώ απουσιάζει από τη στήλη ΚΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος george36

  • Jimny
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
Απ: CB και άδεια.....
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 25, 2008, 15:14 »
καλησπερα παιδια.ειμαι ενα καινουριο μελος της παρεας, εχω ενα jimny  εδω και ενα χρονο. ηθελα να πω κατι για το cb.η δουλεια μου ειναι οδηγος νταλικας. στον ελεγχο που μας κανουν και ειναι συχνοτατος δεν μας ρωτουν τιποτα για το cb. και καποια στιγμη που εγραψαν πριν καιρο εναν φιλο μου , πηγε δικαστηριο και αθωωθηκε γιατι πλεον λεει δεν χρειαζεται αδεια.  την βγαζουν μονο και μονο για το χρημα. αν μπορει καποιος να το ψαξει περισσοτερο....    ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος ZoZeFiNa

  • Jimny
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: CB και άδεια.....
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 26, 2008, 12:04 »
γεια σας! εχω και εγω cb χωρις αδεια γι' αυτό ρώτησα εναν φιλο μπάτσο  (;D) και μου είπε οτι χρειάζομαι κανονικά άδεια. Μήπως για εσας που έχετε φορτηγά ισχύει κάτι άλλο?? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος gc

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2177
  • Φύλο: Άντρας
  • .Εκεί που πάει.
    • Suzuki Jimny Funs and Owners worldwide
Απ: CB και άδεια.....
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 26, 2008, 12:21 »
γιωργη, αν και την βγαζουν μονο για το χρημα, παρολα αυτα -εστω τυπικα- χρειαζεται.. ;) αν επεφτε σε αυστηρο στις διαδικασιες δικαστη, θα το ετρωγε το προστιμο. Εφοσον ειναι γραμμενο ακομα στο ΥΜΕ, σημαινει οτι δεν εχει αλλαξει κατι... απλα εχουν "σταματησει" να **κυνηγουν** για cb.

Τον φιλο σου τον γραψανε διοτι μαλλον δεν του βρηκανε κατι αλλο και επρεπε παρει κληση... κλασσικα πραγματα...
www.erc.edu
www.ecosep.eu
www.phtls.org

If you want my attention, try bleeding...

Αποσυνδεδεμένος whirlygr

  • Jimny
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Τούρτα γενεθλίων
Απ: CB και άδεια.....
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 26, 2008, 19:13 »
Γειά χαρά και απο εμένα. Εγώ την άδεια του CB την έβγαλα στο Υπουργείο Μεταφορών εδώ στο Σταυρό. Μου πείρε 5 μέρες και αυτό επειδή την έκανα καλοκαίρι και έλειπε ο προϊστάμενος για να υπογράψει... 
[ ] [ ] [ ][___]__
|--- l l -Lo=JIMNY=o]
()_)---()_) --o-- ()_)
Προστατέψτε την φύση.
Η Γή δεν έχει έξοδο κινδύνου!!!!!!
http://www.jimnyclub.com/gallery/main.php?g2_itemId=36872
http://www.youtube.com/whirlygr
http://www.greektube.org/user/whirlyg

Αποσυνδεδεμένος george36

  • Jimny
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
Απ: CB και άδεια.....
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 27, 2008, 01:37 »
ζοζεφινα οι νομοι ειναι ιδιοι αν οντως ισχυει ειναι και για τα φορτηγα , παντως τα περισσοτερα δεν εχουν αδεια . και μερικα εχουν και vhf και σκουπες να πεφτουν στα 6,5

Αποσυνδεδεμένος JPat

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • ΡΕΘΥΜΝΟ-ΚΡΗΤΗ
Απ: CB και άδεια.....
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 14, 2008, 23:02 »
Σήμερα πήρα στα χέρια μου το χαρτί της άδειας του CB, με αρκετή καθυστέρηση είναι η αλήθεια. Ο υπάλληλος που ήταν υπεύθυνος έλειψε με άδεια αρκετές μέρες, δε πολυβιάστηκε κιόλας, κτλ κτλ. Προς ενημέρωση όσων ενδιαφέρονται, εάν η άδεια κυκλοφορίας δεν είναι στο δικό σας όνομα, μάλλον χρειάζεστε και μια υπεύθυνη δήλωση του νόμιμου κατόχου του οχήματος, ότι δέχεται να γίνει τοποθέτηση συσκευής CB στο αυτοκίνητο.

Αποσυνδεδεμένος elsp

  • Jimny
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
Απ: CB και άδεια.....
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 30, 2009, 19:47 »
Για σας παιδεια βρηκα και γω ενα CB θαμενο στο υπογειο το οποιο εχει μεγαλυτερη ηλικια απο μενα  lol . Μπορω να κανω κατι για την αδεια αν δεν εχω την αποδειξη αγορας;
Going there is half the fun!

Αποσυνδεδεμένος george36

  • Jimny
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
Απ: CB και άδεια.....
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 01, 2009, 01:13 »
απο οτι γνωριζω οχι

Αποσυνδεδεμένος whirlygr

  • Jimny
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Τούρτα γενεθλίων
Απ: CB και άδεια.....
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 01, 2009, 11:26 »
Για σας παιδεια βρηκα και γω ενα CB θαμενο στο υπογειο το οποιο εχει μεγαλυτερη ηλικια απο μενα  lol . Μπορω να κανω κατι για την αδεια αν δεν εχω την αποδειξη αγορας;


Καλό μήνα.
Εάν θυμάμαι καλά υπάρχει μια δήλωση που κάνεις για το εάν δεν υπάρχει απόδειξη ή αν είναι παλιό και δεν υπάρχουν χαρτιά!!!!
[ ] [ ] [ ][___]__
|--- l l -Lo=JIMNY=o]
()_)---()_) --o-- ()_)
Προστατέψτε την φύση.
Η Γή δεν έχει έξοδο κινδύνου!!!!!!
http://www.jimnyclub.com/gallery/main.php?g2_itemId=36872
http://www.youtube.com/whirlygr
http://www.greektube.org/user/whirlyg

Αποσυνδεδεμένος ZoZeFiNa

  • Jimny
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: CB και άδεια.....
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 01, 2009, 13:53 »
πάντως αν δεν το έχεις μόνιμα και το θέλεις μόνο για τις βόλτες μην τρελαίνεσαι, και χωρίς άδεια είσαι κύριος!!!!!!  a105 a105

Αποσυνδεδεμένος elsp

  • Jimny
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
Απ: CB και άδεια.....
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 01, 2009, 23:55 »
Το σκεφτομαι για πιο μονιμο, εχει την πλακα του αλλωστε. Το μονο πραγμα επομενως που χρειαζεται ειναι 35€ και λιγο τρεξιμο ;
Going there is half the fun!

Αποσυνδεδεμένος japetus

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: CB και άδεια.....
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 02, 2009, 00:33 »
Αν καποιος εχει αδεια ραδιοερασιτεχνη (μπορει δηλαδη να εχει VHF), αν θελησει να βαλει CB στο αυτοκινητο θα χρειαστει κι αυτος να βγαλει και άδεια cb ή τον καλύπτει η άδεια ραδιοερασιτεχνη ;

Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: CB και άδεια.....
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 28, 2009, 21:03 »
Παρέα,τελικά την άδεια την βγάζουν και τα ΚΕΠ ή μήπως κάποια συγκεκριμένα ΚΕΠ? Γιατί εγώ πήγα σήμερα σε ένα και η ευγενικότατη κατα τα άλλα υπάλληλος μου είπε οτι δεν γνωρίζει τίποτα!!!Μήπως να πάω κατευθείαν στο Υπουργείο στον Ρέντη να τελειώνω? ;)
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!