Αποστολέας Θέμα: Προβολείς οροφής  (Αναγνώστηκε 23539 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Προβολείς οροφής
« Απάντηση #60 στις: Ιανουάριος 05, 2010, 12:01 »
Εγώ έχω 1 ζευγάρι στην οροφή αλλά όχι ομίχλης,και όχι ιδιαίτερα ισχυρά, προτιμώ να τα βγάλω και να βάλω κάτι τέτοιο μιάς και ΠΑΝΤΑ βρίσκω ομίχλη απο Φθινόπορο και μέτά στην Εγνατία και εώς τον Ασπροπόταμο Καλαμπάκας...
Αν τα θέλεις για ομίχλη, ΜΗΝ τα βάλεις ψηλά, στην οροφή. Θα σου είναι τελείως άχρηστα.... Σαν να ανάβεις τους κανονικούς προβολείς, μέσα στην ομίχλη. Δεν φωτίζουν καθόλου.....
Τα φώτα της ομίχλης τοποθετούνται πάντα χαμηλά, κοντά στο έδαφος.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 05, 2010, 12:06 από YannisS »

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: Προβολείς οροφής
« Απάντηση #61 στις: Ιανουάριος 05, 2010, 12:38 »
Εγώ έχω 1 ζευγάρι στην οροφή αλλά όχι ομίχλης,και όχι ιδιαίτερα ισχυρά, προτιμώ να τα βγάλω και να βάλω κάτι τέτοιο μιάς και ΠΑΝΤΑ βρίσκω ομίχλη απο Φθινόπορο και μέτά στην Εγνατία και εώς τον Ασπροπόταμο Καλαμπάκας...
Αν τα θέλεις για ομίχλη, ΜΗΝ τα βάλεις ψηλά, στην οροφή. Θα σου είναι τελείως άχρηστα.... Σαν να ανάβεις τους κανονικούς προβολείς, μέσα στην ομίχλη. Δεν φωτίζουν καθόλου.....
Τα φώτα της ομίχλης τοποθετούνται πάντα χαμηλά, κοντά στο έδαφος.
Άρα  δεν υπάρχει λόγος να τα προτιμήσει κανείς απο τα μαμμά....Αναφορικά με το ποστ του BigJim..
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Προβολείς οροφής
« Απάντηση #62 στις: Ιανουάριος 05, 2010, 12:54 »
θα έλεγα ότι τα βάζει κανείς για να βελτιώσει την ορατότητά του σε διάφορες εξορμήσεις (εκτός από την κίνηση στο δρόμο). Το πλεονέκτημά τους ότι δεν λασπώνονται τόσο εύκολα και γρήγορα, όσο τα κανονικά φώτα, καθώς και η διαφορετική γωνία φωτισμού.

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: Προβολείς οροφής
« Απάντηση #63 στις: Ιανουάριος 05, 2010, 13:46 »
θα έλεγα ότι τα βάζει κανείς για να βελτιώσει την ορατότητά του σε διάφορες εξορμήσεις (εκτός από την κίνηση στο δρόμο). Το πλεονέκτημά τους ότι δεν λασπώνονται τόσο εύκολα και γρήγορα, όσο τα κανονικά φώτα, καθώς και η διαφορετική γωνία φωτισμού.
Μπερδευτήκαμε λίγο.. Το σχόλιο πήγαινε συγκεκριμένα σε αυτά τα ομίχλης http://www.piaa.com/Lamps/Lamp-pages/1400.html  και σε σχέση με τα ομίχλης της μαμμάς του τα οποία φοράει  πχ το δικό μου  (επίσης έχω και στην οροφή με διαφορετική γωνία αλλά όχι ομίχλης βέβαια)...
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος BigJim

  • Jimny
  • Μηνύματα: 15
Απ: Προβολείς οροφής
« Απάντηση #64 στις: Ιανουάριος 05, 2010, 15:09 »
Τα ομίχλης πράγματι αν μπούν στην οροφή δεν κάνουν και πολλά πράγματα αφου ουσιαστικά τα θες να βλέπεις που είναι ο δρόμος. Εγώ θα τα βάλω πάνω όπως είπε και ο προλαλήσαντας για νυχτερινές εξωρμήσεις για να βλέπω τι γίνεται δεξιά και αριστερα.
Αντιπροσωπία στην Ελλάδα δεν υπάρχη, το πιο κοντηνό είναι στην Κύπρο σύμφωνα με το επίσημο site της εταιρείας στην Ευρώπη που εδρεύει στην Αγγλία. Σήμερα πήρα τηλέφωνο στην Κύπρο αλλά δεν απάντησε κανείς ούτε στο σταθερό ούτε και στο κινητό
Τα μαραφέτια αυτά ίσως είναι λίγο ακριβά (250$ το ζευγάρι) σε σχέση με άλλα, είναι όμως μικρά σε μέγεθος με μεγάλες δυνατότητες
Από ότι κοιταξά γενικά για το φωτισμό έχουν ξεκινήσει και τα led (led P7) τα οποία υπόσχονται πολλά αλλά από τιμή δεν γνωρίζω τίποτα
Αν πάρεις τα 2100 αλλά με λάμπες HID εκεί ξεφεύγουν τα πράγματα μιλάμε 1.200$ !!!!!!! το ζευγάρι

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Προβολείς οροφής
« Απάντηση #65 στις: Ιανουάριος 05, 2010, 15:12 »
Τα led ειναι αχρηστα στην ομιχλη.Μονο για φιγουρα ειναι.Τα δοκιμασα. ;)
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προβολείς οροφής
« Απάντηση #66 στις: Ιανουάριος 05, 2010, 16:04 »
θα έλεγα ότι τα βάζει κανείς για να βελτιώσει την ορατότητά του σε διάφορες εξορμήσεις (εκτός από την κίνηση στο δρόμο). Το πλεονέκτημά τους ότι δεν λασπώνονται τόσο εύκολα και γρήγορα, όσο τα κανονικά φώτα, καθώς και η διαφορετική γωνία φωτισμού.
Μπερδευτήκαμε λίγο.. Το σχόλιο πήγαινε συγκεκριμένα σε αυτά τα ομίχλης http://www.piaa.com/Lamps/Lamp-pages/1400.html  και σε σχέση με τα ομίχλης της μαμμάς του τα οποία φοράει  πχ το δικό μου  (επίσης έχω και στην οροφή με διαφορετική γωνία αλλά όχι ομίχλης βέβαια)...


  Γειά σου βρε Μήτσο με τα ωραία σου... >oreos< _brav/ _231;

  Για στείλε με πμ λεπτομέρειες πως το έκανες... ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 05, 2010, 16:06 από jimever »
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!

Αποσυνδεδεμένος panosxalkida

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 494
Απ: Προβολείς οροφής
« Απάντηση #67 στις: Ιανουάριος 05, 2010, 19:45 »
Για δες και αυτους τους προβολεις http://www.jimnyclub.com/gallery/main.php?g2_itemId=18866

Αποσυνδεδεμένος wolf

  • Jimny
  • Μηνύματα: 441
Απ: Προβολείς οροφής
« Απάντηση #68 στις: Ιανουάριος 06, 2010, 02:43 »
Άρα αυτά είναι για οροφή, σωστά... Παίζει αντιπρόσωπος στην Ελλάδα ? Εγώ έχω 1 ζευγάρι στην οροφή αλλά όχι ομίχλης,και όχι ιδιαίτερα ισχυρά, προτιμώ να τα βγάλω και να βάλω κάτι τέτοιο μιάς και ΠΑΝΤΑ βρίσκω ομίχλη απο Φθινόπορο και μέτά στην Εγνατία και εώς τον Ασπροπόταμο Καλαμπάκας...

και τι κανεις στον Ασπροποταμο ?
 ::) ::) ::)
Μη διαπληκτίζεσαι με έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει στο τέλος λόγω εμπειρίας

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: Προβολείς οροφής
« Απάντηση #69 στις: Ιανουάριος 06, 2010, 07:27 »
Άρα αυτά είναι για οροφή, σωστά... Παίζει αντιπρόσωπος στην Ελλάδα ? Εγώ έχω 1 ζευγάρι στην οροφή αλλά όχι ομίχλης,και όχι ιδιαίτερα ισχυρά, προτιμώ να τα βγάλω και να βάλω κάτι τέτοιο μιάς και ΠΑΝΤΑ βρίσκω ομίχλη απο Φθινόπορο και μέτά στην Εγνατία και εώς τον Ασπροπόταμο Καλαμπάκας...

και τι κανεις στον Ασπροποταμο ?
 ::) ::) ::)
Καλημέρα! Εκεί έχω ένα καλυβάκι και είναι το μελλοντικό μου ησυχαστήριο... frape_

http://www.aspropotamos.org/pollythea.htm

Why? :)


Υ.Γ. Το πήγαινα για π.μ αλλά είσαι γεμάτος...
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Προβολείς οροφής
« Απάντηση #70 στις: Ιανουάριος 07, 2010, 11:52 »
Τυχερέ!!

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: Προβολείς οροφής
« Απάντηση #71 στις: Ιανουάριος 07, 2010, 12:07 »
Τυχερέ!!
ΌΠΟΤΕ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ/ΟΠΟΙΑ ΘΕΛΕΙ μοιράζω VIP προσκλήσεις για τσιπουρόκρασσα γ@μάτ@,
 μελιντζανοπιπερομανιταροκρεατοπεστροφικές καρβουνοκαταστάσεις, φιλοξενία, και πολύ,  μα πολύ, μα ΠΟΛΥ OFF ROAD



Ά! και ηρεμία πάνω απο όλα...Τσίου..http://www.youtube.com/watch?v=zzHFJq6bEQI
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 07, 2010, 12:09 από 4x4er »
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Προβολείς οροφής
« Απάντηση #72 στις: Ιανουάριος 07, 2010, 12:20 »
Τυχερέ!!
ΌΠΟΤΕ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ/ΟΠΟΙΑ ΘΕΛΕΙ μοιράζω VIP προσκλήσεις για τσιπουρόκρασσα γ@μάτ@,
 μελιντζανοπιπερομανιταροκρεατοπεστροφικές καρβουνοκαταστάσεις, φιλοξενία, και πολύ,  μα πολύ, μα ΠΟΛΥ OFF ROAD




Ευχαριστώ πολύ!! Κάποια στιγμή θα το κανονίσουμε σίγουρα!!!

Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προβολείς οροφής
« Απάντηση #73 στις: Ιανουάριος 07, 2010, 15:53 »
Εκεί είναι η ΖΩΗ παιδιά κακά τα ψέματα... ;)
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!

Αποσυνδεδεμένος wolf

  • Jimny
  • Μηνύματα: 441
Απ: Προβολείς οροφής
« Απάντηση #74 στις: Ιανουάριος 08, 2010, 00:48 »
Άρα αυτά είναι για οροφή, σωστά... Παίζει αντιπρόσωπος στην Ελλάδα ? Εγώ έχω 1 ζευγάρι στην οροφή αλλά όχι ομίχλης,και όχι ιδιαίτερα ισχυρά, προτιμώ να τα βγάλω και να βάλω κάτι τέτοιο μιάς και ΠΑΝΤΑ βρίσκω ομίχλη απο Φθινόπορο και μέτά στην Εγνατία και εώς τον Ασπροπόταμο Καλαμπάκας...

και τι κανεις στον Ασπροποταμο ?
 ::) ::) ::)
Καλημέρα! Εκεί έχω ένα καλυβάκι και είναι το μελλοντικό μου ησυχαστήριο... frape_

http://www.aspropotamos.org/pollythea.htm

Why? :)

Υ.Γ. Το πήγαινα για π.μ αλλά είσαι γεμάτος...

ego meno kalampaka
Μη διαπληκτίζεσαι με έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει στο τέλος λόγω εμπειρίας