Αποστολέας Θέμα: Αναπνοές διαφορικών...  (Αναγνώστηκε 19553 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PATELIS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2081
  • Φύλο: Άντρας
  • mud needs you
    • patelis.gr
Απ: Αναπνοές διαφορικών...
« Απάντηση #30 στις: Απρίλιος 21, 2010, 17:49 »
φιλε μου φωτο δεν εβγαλα, καποια αλλη στιγμη ισως
Give Love, Feel Better! !!!

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Αναπνοές διαφορικών...
« Απάντηση #31 στις: Απρίλιος 30, 2010, 17:10 »
[
Το επικίνδυνο με τις αναπνοές γενικά είναι οτι εαν τρυπήσει το σωληνάκι χωρίς να το πάρεις χαμπάρι θα πάρεις σίγουρα νερά...

 Σήμερα, σε τυπικό έλεγχο για τις βαλβολίνες, είδα τις μπροστινές (μπροστινό διαφορικό) σε κατάσταση "σαπουνιού" bhe bhe bhe
Αιτία, ο κομμένος σωλήνας των αναπνοών....(ο οποίος είχε αγοραστεί από ειδικευμένο κατάστημα στην Καλλιρόης), με αποτέλεσμα να έχει πάρει νερά το σύστημα και βέβαια αλλάχτηκαν άμεσα. Η αγορά/τοποθέτηση του σωλήνα είχε γίνει πριν έξι περίπου μήνες..
Έχει να προτείνει κάποιος κάποια συγκεκριμένη μάρκα σωλήνα/κατάστημα αγοράς, που να είναι ΛΙΙΙΙΙΓΟ αξιόπιστα??

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: Αναπνοές διαφορικών...
« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 30, 2010, 17:31 »
[
Το επικίνδυνο με τις αναπνοές γενικά είναι οτι εαν τρυπήσει το σωληνάκι χωρίς να το πάρεις χαμπάρι θα πάρεις σίγουρα νερά...

 Σήμερα, σε τυπικό έλεγχο για τις βαλβολίνες, είδα τις μπροστινές (μπροστινό διαφορικό) σε κατάσταση "σαπουνιού" bhe bhe bhe
Αιτία, ο κομμένος σωλήνας των αναπνοών....(ο οποίος είχε αγοραστεί από ειδικευμένο κατάστημα στην Καλλιρόης), με αποτέλεσμα να έχει πάρει νερά το σύστημα και βέβαια αλλάχτηκαν άμεσα. Η αγορά/τοποθέτηση του σωλήνα είχε γίνει πριν έξι περίπου μήνες..
Έχει να προτείνει κάποιος κάποια συγκεκριμένη μάρκα σωλήνα/κατάστημα αγοράς, που να είναι ΛΙΙΙΙΙΓΟ αξιόπιστα??

δεν ξερω για μαρκα αλλα μολις μου ηρθε στο μυαλο τα μαυρα σωληνακια που στα παλαια αυτοκινητα ηταν στην εισαγωγη της βενζινης.τα ενισχυμενα ομως οχι τα απλα.τα βρισκεις σε ανταλλακτικα αυτοκινητων και δε ειναι ακριβα.

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Αναπνοές διαφορικών...
« Απάντηση #33 στις: Απρίλιος 30, 2010, 17:35 »
[
 μου ηρθε στο μυαλο τα μαυρα σωληνακια που στα παλαια αυτοκινητα ηταν στην εισαγωγη της βενζινης.τα ενισχυμενα

Μήπως μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής??

Αποσυνδεδεμένος minoas1212

  • Jimny
  • Μηνύματα: 186
Απ: Αναπνοές διαφορικών...
« Απάντηση #34 στις: Απρίλιος 30, 2010, 17:46 »
καλησπερα !! προσφατα ειδα ενα grant vitara 2001 και αυτα εχουν μαμα σωληνακι αναθημιασεων στο προστινο αξωνα που το ειδα μπροστα μου!! δεν ξερω αν εχουν πισω !!! δεν εσκηψα!!
αυτα παει και κουμπονη με κλιπακι μπροστα στον φανοστατη!! και εχει πλαστικο ανακουφιστικο!! απλη λυση και ωραια!!

τωρα επειδη θα αρχισουν να γραφουνε διαφορα ολοι οι υπολοιπη πυρηνηκη φυσικη.....
αμα θελεις κατι πιο heavy duty.... αν φυσικα το χρειαζεσαι φτιαχνεις κατι δικο σου απο μεταλικα σωληνακια υψηλης πιεσης φρενων  η με σωλινακια σιλικονατα... με κουμπομα ασφαλεια και ταχισυνδεσμο.....κτλ κτλ κτλ.......αλλα πας μακρια και σκεψου .... τα χρειαζεσε ολα αυτα??
οποτε πας αντιπροσοπεια κ ρωτας απλα κ ομορφα 
η ακομα ακομα και πιο φτηνα κανεις καμια βολτα στους παλιατζιδες  !!!

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: Αναπνοές διαφορικών...
« Απάντηση #35 στις: Απρίλιος 30, 2010, 18:15 »
[
 μου ηρθε στο μυαλο τα μαυρα σωληνακια που στα παλαια αυτοκινητα ηταν στην εισαγωγη της βενζινης.τα ενισχυμενα

Μήπως μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής??

σωληνακι βενζινης ενισχυμενο(λαστιχενιο).εξωτερικα(νομιζω και εσωτερικα) εχει ινες και ειναι πραγματικα πολυ ανθεκτικο.αν ξερεις σε παλια αυτοκινητα οπως ανεφερα συνδεοταν σε αυτο το σωληνακι το φιλτρο βενζινης(διαφανη ποτηρακι).
πατεντα μεν αλλα θα κανεις δουλεια πιστευω.

Αποσυνδεδεμένος DinDin

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 765
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny4ever
Απ: Αναπνοές διαφορικών...
« Απάντηση #36 στις: Απρίλιος 30, 2010, 19:42 »
Για μένα σωλήνας υψηλής πίεσης νερού/λαδιού (προσοχή όχι ποτίσματος) με εσωτερική διάμετρο 13 mm.
Τοποθετείται με μικρή δυσκολία αλλά εφαρμόζει τέλεια.
Εγώ τους είχα πάρει από τη Σπύρου Πάτση στον Βοτανικό.
Προσοχή βέβαια θέλει στην τοποθέτηση να προβλεφθεί και το τυχόν κρέμασμα των αξόνων ώστε να μην τεντώνουν...
Κάντε οικονομία στο νερό, πλυθείτε με μία φίλη...

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Αναπνοές διαφορικών...
« Απάντηση #37 στις: Μάιος 03, 2010, 12:04 »
Ευχαριστώ πολύ, παιδιά!!
Αν και όπως ανέφερα παραπάνω, ο σωλήνας που έβαλα αρχικά είχε "ειδικές προδιαγραφές" και είχε αγοραστεί από ειδικευμένο μαγαζί, θα ψάξω για τίποτα πραγματικά ενισχυμένο....

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αναπνοές διαφορικών...
« Απάντηση #38 στις: Μάιος 03, 2010, 13:34 »
Ευχαριστώ πολύ, παιδιά!!
Αν και όπως ανέφερα παραπάνω, ο σωλήνας που έβαλα αρχικά είχε "ειδικές προδιαγραφές" και είχε αγοραστεί από ειδικευμένο μαγαζί, θα ψάξω για τίποτα πραγματικά ενισχυμένο....

 Eγώ όπως αναφέρει και ο Ντίνος παραπάνω έχω βάλει σωλήνα υψηλής πίεσης και τον είχα πάρει από την Σπύρου Πάτση.

Αποσυνδεδεμένος DinDin

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 765
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny4ever
Απ: Αναπνοές διαφορικών...
« Απάντηση #39 στις: Μάιος 14, 2010, 13:08 »
Ερώτηση: Οι αναπνοές στα διαφορικά είναι απαραίτητες όταν υπάρχει μπλοκέ με απλό κομπρεσεράκι (χωρίς καζανάκι αέρα);
(γιατί εμένα μου φαίνεται ότι είναι άχρηστες και πάνε για τάπωμα...)
Κάντε οικονομία στο νερό, πλυθείτε με μία φίλη...

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αναπνοές διαφορικών...
« Απάντηση #40 στις: Μάιος 14, 2010, 13:37 »
Ντίνο, για το μπλοκέ, όταν δεν υπάρχει βλάβη, ο αέρας απενεργοποίησης, γυρνάει πίσω από το σωληνάκι, και εξάγεται από τη βαλβίδα.

Σε βλάβη με διαρροή, πρεσσάρεται μέσα το καβούκι, με αποτέλεσμα να σου πετάξει βαλβολίνες από τις τσιμούχες στα ταμπούρα

Επίσης, με ή χωρίς μπλοκέ, ο αέρας που βρίσκεται εντός στο καβούκι, όταν ζεσταθεί σε ένα ταξιδάκι, θα διασταλεί, με τα παραπάνω αποτελέσματα.

Καλό είναι να μη τις ταπώσεις τις αναπνοές.

Βγάλτες και άνοιξε σπείρωμα 1/8". Βάλε βιομηχανικά ρακοράκια για 4mm σωληνάκι εύκαμπτο υψηλής πίεσης, και τέλειωσες.

Αν δε το έπιασες, δες το δικό μου στην επόμενη βόλτα, και να δεις τι απλό είναι.


Αποσυνδεδεμένος DinDin

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 765
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny4ever
Απ: Αναπνοές διαφορικών...
« Απάντηση #41 στις: Μάιος 14, 2010, 14:00 »
Τις αναπνοές των διαφορικών τις έχω ήδη τακτοποιήσει.
Αυτό που δεν ξέρω είναι το αν το σωληνάκι του μπλοκέ μπορεί να δουλέψει και ως αναπνευστήρας όταν δεν είναι ενεργοποιημένο το μπλοκέ...
Κάντε οικονομία στο νερό, πλυθείτε με μία φίλη...

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αναπνοές διαφορικών...
« Απάντηση #42 στις: Μάιος 14, 2010, 14:08 »
OXI, δεν μπορεί. Είναι άλλο κύκλωμα.

Αποσυνδεδεμένος DinDin

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 765
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny4ever
Απ: Αναπνοές διαφορικών...
« Απάντηση #43 στις: Μάιος 14, 2010, 14:19 »
Θένκ γιου, με κάλυψες πλήρως  >ang021<fl_y  >ang021<
Κάντε οικονομία στο νερό, πλυθείτε με μία φίλη...

Αποσυνδεδεμένος PATELIS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2081
  • Φύλο: Άντρας
  • mud needs you
    • patelis.gr
Απ: Αναπνοές διαφορικών...
« Απάντηση #44 στις: Μάιος 14, 2010, 18:31 »
το σωληνακι του μπλοκε σε ποιο σημειο του διαφορικου πηγαινει ???
Give Love, Feel Better! !!!