Αποστολέας Θέμα: Nτεποζιτο βενζινης..!  (Αναγνώστηκε 1503 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Nτεποζιτο βενζινης..!
« στις: Ιούλιος 31, 2009, 12:15 »
Ειχα το εξης προβλημα...Εχτες παω στο βενζιναδικο με αδειο σχεδον ντεποζιτο και τους λεω να μου το γεμισουν..Βαζει η κοπελα και αρχιζει να μπαινει βενζινη παει 10 ευρω 15 ευρω 25 ευρω και σταματαει και ξεχειλιζει..Αλλα στο καντραν μου δειχνει οτι εχει μπει βενζινη λιγο πιο κατω απο την μεση(προς τα δεξια)...Λεω αστο και λογικα θα ανεβει σιγα σιγα..εκανα μια αλφα αποσταση και τπτ παρεμεινε εκει..!Τι μπορει να φταιει?Ξερει κανεις?!(Σε αυτο το βενζιναδικο παω συνεχεια και δεν ξερω αν εχει σημασια αλλα η βενζινη ειχε 0,989) ::)

Αποσυνδεδεμένος mihalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nτεποζιτο βενζινης..!
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 31, 2009, 12:34 »
εγώ αντίθετα φαίνεται οτι σε 70 χλμ στην πολη εχω κάψει μισό τεπόζιτο, ενώ έχω κάψει ελάχιστα...
ο δείκτης τρελλάθηκε μου φαίνεται... bhe
Μιχάλης Μαντέλας

Αποσυνδεδεμένος george36

  • Jimny
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nτεποζιτο βενζινης..!
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 31, 2009, 12:49 »
καλημερα παιδια. εμενα μεχρι την μεση κατεβαινει αερα γυρω στα 130 χμ εχω διανυσει μετα παει πιο αργα. ειναι λογικο;; ??? ???

μηπως απο το ντεποζιτο που εχει αυτο το σχεδιοκαι δεν ειναι ομοιομορφο;;;;  λεω!!!

Αποσυνδεδεμένος eldar

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nτεποζιτο βενζινης..!
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 31, 2009, 23:55 »
καλημερα παιδια. εμενα μεχρι την μεση κατεβαινει αερα γυρω στα 130 χμ εχω διανυσει μετα παει πιο αργα. ειναι λογικο;; ??? ???

μηπως απο το ντεποζιτο που εχει αυτο το σχεδιοκαι δεν ειναι ομοιομορφο;;;;  λεω!!!

Ειναι φυσιολογικο λογω του σχηματος του ντεποζιτου ο αισθητηρας να δουλευει ετσι.

Αποσυνδεδεμένος george36

  • Jimny
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nτεποζιτο βενζινης..!
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 03, 2009, 10:44 »
αυτο υπεθεσα και γω

Αποσυνδεδεμένος Gagarin

  • Jimny
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nτεποζιτο βενζινης..!
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 07, 2009, 15:18 »
Ειχα το εξης προβλημα...Εχτες παω στο βενζιναδικο με αδειο σχεδον ντεποζιτο και τους λεω να μου το γεμισουν..Βαζει η κοπελα και αρχιζει να μπαινει βενζινη παει 10 ευρω 15 ευρω 25 ευρω και σταματαει και ξεχειλιζει..Αλλα στο καντραν μου δειχνει οτι εχει μπει βενζινη λιγο πιο κατω απο την μεση(προς τα δεξια)...Λεω αστο και λογικα θα ανεβει σιγα σιγα..εκανα μια αλφα αποσταση και τπτ παρεμεινε εκει..!Τι μπορει να φταιει?Ξερει κανεις?!(Σε αυτο το βενζιναδικο παω συνεχεια και δεν ξερω αν εχει σημασια αλλα η βενζινη ειχε 0,989) ::)
Οσο ξερω με την λιγη γνωση που εχω η βενζινη αφριζει κατα το γεμισμα...ΜΗΠΩΣ λεω εγινε κατι τετοιο;
Το ειδες μια φορα η το ξαναδες σε αλλο γεμισμα;
Yπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που καταλαβαίνουν ότι δεν κατάλαβαν...
και άνθρωποι που δεν θα καταλάβουν ποτέ!!!

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nτεποζιτο βενζινης..!
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 07, 2009, 15:33 »
Ειχα το εξης προβλημα...Εχτες παω στο βενζιναδικο με αδειο σχεδον ντεποζιτο και τους λεω να μου το γεμισουν..Βαζει η κοπελα και αρχιζει να μπαινει βενζινη παει 10 ευρω 15 ευρω 25 ευρω και σταματαει και ξεχειλιζει..Αλλα στο καντραν μου δειχνει οτι εχει μπει βενζινη λιγο πιο κατω απο την μεση(προς τα δεξια)...Λεω αστο και λογικα θα ανεβει σιγα σιγα..εκανα μια αλφα αποσταση και τπτ παρεμεινε εκει..!Τι μπορει να φταιει?Ξερει κανεις?!(Σε αυτο το βενζιναδικο παω συνεχεια και δεν ξερω αν εχει σημασια αλλα η βενζινη ειχε 0,989) ::)
Οσο ξερω με την λιγη γνωση που εχω η βενζινη αφριζει κατα το γεμισμα...ΜΗΠΩΣ λεω εγινε κατι τετοιο;
Το ειδες μια φορα η το ξαναδες σε αλλο γεμισμα;
Μια φορα το εχω δει....!Θα δειξει οταν ερθει η ωρα να το ξαναγεμισω αν θα το ξανακανει..

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nτεποζιτο βενζινης..!
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 22:53 »
Ειχα το εξης προβλημα...Εχτες παω στο βενζιναδικο με αδειο σχεδον ντεποζιτο και τους λεω να μου το γεμισουν..Βαζει η κοπελα και αρχιζει να μπαινει βενζινη παει 10 ευρω 15 ευρω 25 ευρω και σταματαει και ξεχειλιζει..Αλλα στο καντραν μου δειχνει οτι εχει μπει βενζινη λιγο πιο κατω απο την μεση(προς τα δεξια)...Λεω αστο και λογικα θα ανεβει σιγα σιγα..εκανα μια αλφα αποσταση και τπτ παρεμεινε εκει..!Τι μπορει να φταιει?Ξερει κανεις?!(Σε αυτο το βενζιναδικο παω συνεχεια και δεν ξερω αν εχει σημασια αλλα η βενζινη ειχε 0,989) ::)
Λογικά θα έχει κολλήσει το φλοτέρ ( το οποίο δεν έχει τόσο απλή λειτουργεία όσο ακούγεται ). Πάντως εμένα ο πατέρας μου έχει χρειασθεί να το αντικαταστήσει σε VW. Πάντως γενικά σε όλες τις εταιρείες αυτοκινήτων ο δείκτης δεν είναι πραγματικά αναλογικός.

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nτεποζιτο βενζινης..!
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 23:08 »
Ξαναπηγα για γεμισμα..και ολα καλα τωρα..Δεν ξερω τι ειχε παθει... ::)

Αποσυνδεδεμένος DirectionLess

  • Jimny
  • Μηνύματα: 244
Απ: Nτεποζιτο βενζινης..!
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 00:25 »
Ναι ρε συ, στανταρτ ότι δεν είναι εντελώς αναλόγο με την κατανάλωση. Δες π.χ. στο τζίμνυ (σε ταξίδι μιλώντας και με μέση ταχύτητα 105 ας πούμε). Μέχρι τα 100 πρώτα, ζήτημα αν θα "φύγει" από τη χοντρή γραμμή του full. Μετά κάνει βουτιά και διανύει τα επόμενα 100 (σύνολο 200) και δείχνει πια στη μέση. Έπειτα τρώει κόλλημα για 60χλμ και μένει περίπου κοντά στην χοντρή γραμμή του Half (με τάση προς τα κάτω) και εν συνεχεία, μέχρι τα υπόλοιπα (περίπου πάντα) 200 πάει σχετικά νορμάλ.

Αποσυνδεδεμένος Majestix

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
  • Les Gaulois..
    • www.gaulois4x4.com
Απ: Nτεποζιτο βενζινης..!
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 09:50 »
Το είχαμε παρατηρήσει και παλιότερα..
Δυστυχώς ετσι λειτουργεί ο δείκτης στα Jimny...

Μεχρι τη μέση πάει σχετικά γρήγορα και μετά αργεί να πέσει...  bhe
Majestix

Better 2 be Proactive... than Reactive....

http://www.gaulois4x4.com