Αποστολέας Θέμα: αλυσίδες χιονιού  (Αναγνώστηκε 20105 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος thanasoulas

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 268
  • Φύλο: Άντρας
Απ: αλυσίδες χιονιού
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 22, 2010, 15:55 »
για να τις βαζεις οποτε θες κατι σαν αυτες ισως λιγο πιο κοντες

εδω σε λαστιχο μηχανης.

και πιο ειδικες
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 22, 2010, 15:57 από thanasoulas »

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: αλυσίδες χιονιού
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 22, 2010, 15:57 »
ναι ρε, βάλτε μου κιάλλες ιδέες.... και ξεκινάω για  Capo Nord


Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: αλυσίδες χιονιού
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 17, 2010, 19:14 »
Καλησπέρα,απο που ψωνίζουμε τις ενισχυμένες βρε παρέα που προαναφέρατε για διάσταση 195/80/15?
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!

Αποσυνδεδεμένος Dimitris.K

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: αλυσίδες χιονιού
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 17, 2010, 21:42 »
Πήρα πριν απο κανα ενα μήνα τις Guard απο το Praktiker στα 16mm ομως  τα οποια ειναι για ποιο βάρια οχήματα.
Εχει μεγάλη ποικιλια σε διαστασεις. Θα βρεις σιγουρα αυτο που θες. Εγω ειχα παει στο Praktiker Αλιμου.
Δοκιμαστηκαν πριν απο 10 μερες. Ειναι πολυ καλές.

 ;)
Smile ONLY...

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: αλυσίδες χιονιού
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 17, 2010, 21:51 »
  Γιάννη εγώ είχα βρει σε 1 κάθετο της Σπύρου Πάτση αλλά δεν θυμάμαι πόσο τις είχε (τιμή σχεδον διπλάσια από τις απλές αλλά αρκετά χαμηλώτερη από 1 άλλο μαγαζί επί της Σπύρου Πάτση). Αν θες πες μου να σου στείλω πμ το τηλ του.

Αποσυνδεδεμένος Tomasjimny

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 270
  • μονο ''jimny'' τα υπολοιπα υστερουν χα χα χα
Απ: αλυσίδες χιονιού
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 18, 2010, 19:47 »
Γιαννη ψαξε να βρεις αλυσιδες για λασπη. ειναι πιο μεγαλης αντοχης απο αυτες του χιονιου , εχουν λιγο διαφορετικο σχημα στον κρικο  ;)

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: αλυσίδες χιονιού
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 18, 2010, 20:46 »
  Aλισύδες για λάσπη  ???

  Γιάννη αν βρεις κάτι σχετικό και θες ενημέρωσε με.

Αποσυνδεδεμένος SAV

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 942
  • Φύλο: Άντρας
Απ: αλυσίδες χιονιού
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 19, 2010, 01:21 »
Νομίζω οτι είναι απίθανο να βρεθούν πια αυτές οι απίστευτες αλυσίδες >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: αλυσίδες χιονιού
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 19, 2010, 10:12 »
Δηλαδή απ'οτι κατάλαβα δεν υπάρχει σημείο πώλησης για αλυσίδες λάσπης που να έχετε κατα νού σας?
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!

Αποσυνδεδεμένος thanasoulas

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 268
  • Φύλο: Άντρας
Απ: αλυσίδες χιονιού
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 19, 2010, 16:48 »
http://www.konig.it/hp_sect_L2.aspx?ID=119  
http://www.rudchain.com/   εδω ειναι σχεδον ολα τα σχεδια για οτι υπαρχει απο ειδη αλυσιδων.τι διαφορα εχουν τις λασπης?παντως των16μμ ειναι παρα πολυ καλες για την λασπη.μηπως εννοοιτε κατι τετοιο http://www.zookaction.gr/forum/viewtopic.php?f=21&t=3397   ???
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 19, 2010, 16:49 από thanasoulas »

Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: αλυσίδες χιονιού
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 19, 2010, 17:23 »
Eγώ παιδιά σε αυτές καταλήγω : http://snowchains.snowreport.gr/Product.asp?ID=4

 Οι πιο επώνυμες είναι και πιο ακριβές... ;)

  Τι λέτε?

 Αξιοσημείωτο είναι οτι όπου ανέφερα "αλυσίδες λάσπης" κανείς δεν γνώριζε τίποτα... ;)

 Πρέπει να πάρω 2 σετ? Μπρός πίσω?


 Άντε ντε,γιατί η κοπή πλησιάζει... >ilov< >ilov< >ilov<
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!

Αποσυνδεδεμένος thanasoulas

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 268
  • Φύλο: Άντρας
Απ: αλυσίδες χιονιού
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 19, 2010, 18:06 »
βασικα δες και στο praktiker εχουν παρει μερικοι απο εκει.αρκει να εχουν κρικο 16μμ.το manual του jimny λεει πισω οτι πρεπει να μπαινουν.τωρα ο καθενας μπορει να κανει οτι νομιζει οτι ειναι πιο σωστο.εγω εχω 2ζευγαρια και σε χιονι μονο το ενα εχω χρειαστει να βαλω την μια φορα πισω και την αλλη μπροστα γιατι ειχε παγωμενο χιονι και το εσπαγε δημιουργοντας σκαλοπατι και κανοντας το jimny να χοροπηδαει σαν κατσικι οποτε με τις αλυσιδες πηγαινε μια χαρα.εγω πιστευω οτι το μονο που χρειαζεται στο παγωμενο χιονι ειναι προσοχη και παρα πολυ χαλαρο γκαζι ,σαν να εχεις αυγο απο κατω και προσεχεις μην σπασει. στο φρεσκο αναλογα την ποσοτητα μπορει να θελει λιγο γραζακι παραπανω.επισης δεν πρεπει να κοβεται και η φορα που εχουμε γιατι ειναι δυσκολο το ξεκινημα ειδικα σε ανηφορες δηλαδη οσο κινηται το αυτοκινητο ειναι ολα οκ.προσωπικα εχω δει καλα τετρακινητα με λαστιχα να γκαζωνουν και να μην κανουν βημα σε ανηφορα με χιονι ενω αλλα με πιο μετρια για τετοιες συνθηκες λαστιχα και προσεκτικες κινησεις να ανεβαινουν ανετα. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 19, 2010, 18:13 από thanasoulas »

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: αλυσίδες χιονιού
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 19, 2010, 19:46 »
βασικα δες και στο praktiker εχουν παρει μερικοι απο εκει.αρκει να εχουν κρικο 16μμ.το manual του jimny λεει πισω οτι πρεπει να μπαινουν.τωρα ο καθενας μπορει να κανει οτι νομιζει οτι ειναι πιο σωστο.εγω εχω 2ζευγαρια και σε χιονι μονο το ενα εχω χρειαστει να βαλω την μια φορα πισω και την αλλη μπροστα γιατι ειχε παγωμενο χιονι και το εσπαγε δημιουργοντας σκαλοπατι και κανοντας το jimny να χοροπηδαει σαν κατσικι οποτε με τις αλυσιδες πηγαινε μια χαρα.εγω πιστευω οτι το μονο που χρειαζεται στο παγωμενο χιονι ειναι προσοχη και παρα πολυ χαλαρο γκαζι ,σαν να εχεις αυγο απο κατω και προσεχεις μην σπασει. στο φρεσκο αναλογα την ποσοτητα μπορει να θελει λιγο γραζακι παραπανω.επισης δεν πρεπει να κοβεται και η φορα που εχουμε γιατι ειναι δυσκολο το ξεκινημα ειδικα σε ανηφορες δηλαδη οσο κινηται το αυτοκινητο ειναι ολα οκ.προσωπικα εχω δει καλα τετρακινητα με λαστιχα να γκαζωνουν και να μην κανουν βημα σε ανηφορα με χιονι ενω αλλα με πιο μετρια για τετοιες συνθηκες λαστιχα και προσεκτικες κινησεις να ανεβαινουν ανετα. ;)

 Σωστός.

Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: αλυσίδες χιονιού
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 23, 2010, 19:06 »
βασικα δες και στο praktiker εχουν παρει μερικοι απο εκει.αρκει να εχουν κρικο 16μμ.το manual του jimny λεει πισω οτι πρεπει να μπαινουν.τωρα ο καθενας μπορει να κανει οτι νομιζει οτι ειναι πιο σωστο.εγω εχω 2ζευγαρια και σε χιονι μονο το ενα εχω χρειαστει να βαλω την μια φορα πισω και την αλλη μπροστα γιατι ειχε παγωμενο χιονι και το εσπαγε δημιουργοντας σκαλοπατι και κανοντας το jimny να χοροπηδαει σαν κατσικι οποτε με τις αλυσιδες πηγαινε μια χαρα.εγω πιστευω οτι το μονο που χρειαζεται στο παγωμενο χιονι ειναι προσοχη και παρα πολυ χαλαρο γκαζι ,σαν να εχεις αυγο απο κατω και προσεχεις μην σπασει. στο φρεσκο αναλογα την ποσοτητα μπορει να θελει λιγο γραζακι παραπανω.επισης δεν πρεπει να κοβεται και η φορα που εχουμε γιατι ειναι δυσκολο το ξεκινημα ειδικα σε ανηφορες δηλαδη οσο κινηται το αυτοκινητο ειναι ολα οκ.προσωπικα εχω δει καλα τετρακινητα με λαστιχα να γκαζωνουν και να μην κανουν βημα σε ανηφορα με χιονι ενω αλλα με πιο μετρια για τετοιες συνθηκες λαστιχα και προσεκτικες κινησεις να ανεβαινουν ανετα. ;)

 Eυχαριστώ για τις συμβουλές. ;)
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!

Αποσυνδεδεμένος earthquake

  • Jimny
  • Μηνύματα: 52
Απ: αλυσίδες χιονιού
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 23, 2010, 20:03 »
Ας  πει καποιος που μπορουμε να αγορασουμε λιγο χιονι μηπως τις χρησιμοποιησουμε και εμεις οι κιτρινιαρηδες εδω στην Αττικη..θα χαλασουν μεσα στο βαλιτσακι....
Αν κσι ο μικρος δεν μασαει.... lol