Αποστολέας Θέμα: Πότε τουμπαίρνει;  (Αναγνώστηκε 6896 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Drimon

  • Jimny
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
  • www.talanta.gr
Απ: Πότε τουμπαίρνει;
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 03, 2010, 01:54 »
Όλη η πίσω δεξιά πλευρά ξάπλωσε στα χόρτα, το μπροστά φτερό ακουμπάει αλλά ο καθρεύτης την γλύτωσε γιατί είχε κενό εκεί που πήγε. Αν ακούσετε προσεκτικά στο 1:05 ακούγεται κάποιος να λέει "δεν έπαθε τίποτα", λογικά μετά την στενή επαφή με τα χώματα!
Θοδωρής

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Πότε τουμπαίρνει;
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 03, 2010, 09:21 »
Το όριο ανατροπής που δίνει ο κατασκευαστής (και είναι περίπου λίγο πάνω από τις 40 μοίρες) νομίζω ότι αφορά σε επίπεδο έδαφος και χωρίς να κινείται το όχημα. Πρακτικά δηλαδή είναι ανεφάρμοστο, από κει και πέρα δεν υπάρχει κανένας κανόνας ή τρόπος να βρεις τα όρια ανατροπής του οχήματος μιας και εξαρτάται από πάρα πολλούς παράγοντες (πίεση και είδος ελαστικών, φόρτωμα, αναρτήσεις, ανωμαλίες και είδος εδάφους, ταχύτητα κίνησης, κλίση κατά την κίνηση ως προς τον κατακόρυφο άξονα κλπ, κλπ).
Πάντως, από προσωπική εμπειρία αλλά και από αυτά που έχω διαβάσει, ο εγκέφαλος δίνει σήμα κινδύνου πολύ πριν φτάσει το όχημα σε κατάσταση ανατροπής, αυτό βέβαια προσαρμόζεται ανάλογα με την εμπειρία και τη συχνή "εμπλοκή" σε πλάγιες κλίσεις...
 
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Πότε τουμπαίρνει;
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 03, 2010, 13:55 »
Θα ντυσω το αμαξι μου με μαξιλαρια μου φαινεται, lol lol lol με αυτα που βλεπω.!
Παντως οι αποστατες βοηθανε πολυ παιδια για να μην τουμπαρεις.Στο δρομο, το εχω φτασει στα ορια του το αμαξι και δεν τουμπαρε.Τωρα για εκτος, δεν εχω δοκιμασει και πολλα ακραια πραγματα.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πότε τουμπαίρνει;
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 03, 2010, 21:58 »
Όλη η πίσω δεξιά πλευρά ξάπλωσε στα χόρτα, το μπροστά φτερό ακουμπάει αλλά ο καθρεύτης την γλύτωσε γιατί είχε κενό εκεί που πήγε. Αν ακούσετε προσεκτικά στο 1:05 ακούγεται κάποιος να λέει "δεν έπαθε τίποτα", λογικά μετά την στενή επαφή με τα χώματα!

+1

Αποσυνδεδεμένος george36

  • Jimny
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πότε τουμπαίρνει;
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 03, 2010, 22:53 »
Γιώργη, μόλις είδα το αβαταρ..... Εξώφυλλο σε περιοδικό δε σου έφτασε..... Δισέλιδο μονοκόματο δεν σου έφτασε..... Μας το πετάς τώρα και σε κάθε ποστ..... το εμπεδώσαμε.... έχεις χορηγία για το 24 ΩΡΕΣ 2010 και δε το λες......  87 87 87 87 87 87



σσσσσσσσσ!!!!!!  μη τα μαρτυρας ολα χαρη!! lol lol lol lol     αν θες το βγαζω  ;D