Αποστολέας Θέμα: Επιλογή Αντιπροσωπείας για Αγορά Καινουργιου JIMNY  (Αναγνώστηκε 7523 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MAD-MAX

  • Jimny
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
Καλημέρα σε όλους

Φίλος του JIMNY εδω και πολλά χρόνια (και φίλος με τον Ιωσηφ-Σηφης-JimnyMan)

Ηρθε η ωρα λοιπον να παρω και εγω το δικο μου (καινουργιο) Jimny

Τα ερωτήματα μου λοιπον είναι τα εξή:

1) Ποιά αντιπροσωπεία ή έμπορο προτεινετε και γιατι?
2) Υπάρχει κάποιος που πρεπει να αποκλεισω και γιατι?
3) Ενδιαφερομαι για την εκδοση Sport της οποιας η τιμη σε Autoprofit είναι 15.400 χωρις μεταλλικο χρωμα και χωρις r/cd
4) Τι ελαστικότητα εχουν οι εμποροι-αντιπροσωπειες αυτό τον καιρο ώστε να προσφερουν καποια αξιολογα δωρα? ΠΧ α) μεταλλικο χρώμα, εξοδα πινακιδων κλπ, r/cd clarion (το εργοστασιακο), β) μεταλλικο χρώμα, συναγερμο, καλυμα δαπεδου αποσκευων ή υποβραχιονιο
5) Γνωριζετε αν τα χρώματα clear beige metallic kai quasar gray metallic χουν μεγαλο χρόνο αναμονής?
6) Οτιδηποτε κρινεται εσεις χρήσιμο να με συμβουλεψετε

Ευχαριστώ πολύ για την οποια βοηθεια σας και ποιος ξερει αν ολα πανε λογικα θα γνωριστουμε και απο κοντα

Mad-Max + Manty Max
CELICA TS: Σε δρομους με στροφες
SMART F2 : Παει παντου
JIMNY      : Επιστροφη στην φύση

TFRC: Once it was a club...that became a legend...

Αποσυνδεδεμένος sokrates

  • Jimny
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Αντιπροσωπείας για Αγορά Καινουργιου JIMNY
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 15, 2010, 14:25 »
Καλημέρα σε όλους

Φίλος του JIMNY εδω και πολλά χρόνια (και φίλος με τον Ιωσηφ-Σηφης-JimnyMan)

Ηρθε η ωρα λοιπον να παρω και εγω το δικο μου (καινουργιο) Jimny

Τα ερωτήματα μου λοιπον είναι τα εξή:

1) Ποιά αντιπροσωπεία ή έμπορο προτεινετε και γιατι?
2) Υπάρχει κάποιος που πρεπει να αποκλεισω και γιατι?
3) Ενδιαφερομαι για την εκδοση Sport της οποιας η τιμη σε Autoprofit είναι 15.400 χωρις μεταλλικο χρωμα και χωρις r/cd
4) Τι ελαστικότητα εχουν οι εμποροι-αντιπροσωπειες αυτό τον καιρο ώστε να προσφερουν καποια αξιολογα δωρα? ΠΧ α) μεταλλικο χρώμα, εξοδα πινακιδων κλπ, r/cd clarion (το εργοστασιακο), β) μεταλλικο χρώμα, συναγερμο, καλυμα δαπεδου αποσκευων ή υποβραχιονιο
5) Γνωριζετε αν τα χρώματα clear beige metallic kai quasar gray metallic χουν μεγαλο χρόνο αναμονής?
6) Οτιδηποτε κρινεται εσεις χρήσιμο να με συμβουλεψετε

Ευχαριστώ πολύ για την οποια βοηθεια σας και ποιος ξερει αν ολα πανε λογικα θα γνωριστουμε και απο κοντα

Mad-Max + Manty Max


Γειά σου mad+manty-max και καλωσόρισες!
Εγώ αγόρασα το δικό μου πριν από 10 μήνες καινούργιο. Αν υπάρχει καποιος που να είναι πιο πρόσφατος απο εμένα ας πει και αυτός την γνώμη του διότι με την κρίση, φαντάζομαι ότι ίσως και να παίζουν καλυτερες προσφορές. Όχι ότι πέρυσι δεν είχε κρίση...


Δεν μπορώ να σου προτείνω που να πας γιατί δεν έχω μέτρο σύγκρισης. Θα σου πω όμως για την εμπειρία μου.
Εγώ το πήρα από Personal Best (Σφακιανάκης Κηφισίας). Σαν πώλησή, έμεινα ευχαριστημένος, από την άποψη ότι μου το έφεραν ακριβώς την ημέρα που μου είπαν, όπως ακριβώς το παρήγγειλα (μέχρι και συγκεκριμένο νούμερο πινακίδας).
Η τιμή του ήταν 17.200 και πήρα με παζάρια κάποια εξτραδάκια. Δηλαδή
1) multimedia (+garmin χρήσιμο και απαραίτητο για εμένα)
2) τεμπέλης (λόγω συνήθειας από άλλο αυτοκίνητο)
3) πατάκια (εργοστασιακά σκουπίδια για εμένα, τα άλλαξα με λαστιχένια γιατί από το πρώτο 3μηνο ξεφτίσαν)
4) συναγερμός (άχρηστος, πέρα από το μπίου μπίου που κάνει)
5) μεταλλικό χρώμα quasar (μου άρεσε με την πρώτη ματιά και τότε ήταν ετοιμοπαράδοτο)
6) πλαστικά προστατευτικά γύρω γύρω
7) κάτι ακόμα που δεν θυμάμαι τώρα..

Σε γενικές γραμμές, αν αφαιρέσεις το multimedia (1000e) δηλαδή 16.200 με όλα τα υπόλοιπα και το μεταλλικό χρώμα βγαίνει περίπου η ίδια τιμή.
Το πακέτο πατάκια-συναγερμός είναι τελείως άχρηστο για εμένα. Απο εκεί και πέρα, μπες στο site της suzuki, διάλεξε πριν πας τι έξτρα θέλεις πραγματικά ΚΑΙ πόσο κοστίζει, και πήγαινε παζάρεψέ το. Εγώ τον παζάζεψα 2 ώρες και το μόνο που κέρδισα παραπάνω ήταν ο τεμπέλης, και η μισή αξία από τα πλαστικά προστατευτικά. Θα ήθελα και θερμαινόμενους καθρέπτες, αλλά δεν τους είχε ούτε σαν ανταλλακτικό όταν το πήρα. Στην autoprofit του έδινε.

Θέλω να σου κεντρίσω λίγο την προσοχή στο μεταπωλητικό στάδιο. Εγώ το πάω αντιπροσωπεια γιατί είναι απέναντι απο την δουλειά μου, αλλά είναι φαρμακείο.. Πιθανόν σε κάποια σημεία να με εξυπηρετούν καλύτερα και γρηγορότερα επειδή το αγόρασα από εκεί και έγινα πελάτης του, αλλά οι χρεώσεις του τυπικού σέρβις είναι αλμυρές. Δεν ξέρω αν θα αντέξω και το 2ο σέρβις στις 30.000, και δυσκολεύομαι γιατί θέλω να κρατήσω την 3ετή εγγύηση, που ως τώρα μου έχει χρειαστεί.
Οπότε, στην θέση σου θα το τσέκαρα και αυτό.

Δεν πιστεύω ότι παίζουν μεγάλες διακυμάνσεις στις τιμές. Κάνε μία βόλτα από τις αντιπροσωπίες και μάζεψε προσφορές. Προτεραιότητα δώσε στα έξτρα που πραγματικά σε ενδιαφέρουν ΠΡΙΝ ΠΑΣ εκεί, έτσι ώστε να ξέρεις πόσο κάνουν και τι κερδίζεις με την προσφορά που θα σου κάνει.

Φιλικά,

Σ.
Αν ήθελες εγγύηση, ας έπαιρνες τοστιέρα. Κ.Ι.

Αποσυνδεδεμένος MAD-MAX

  • Jimny
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Αντιπροσωπείας για Αγορά Καινουργιου JIMNY
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 15, 2010, 15:09 »
Σε ευχαριστω για την αμεση και αναλυτικη σου απαντηση

Οσο αφορα τα αξεσουαρ πως μπορω να μαθω την τιμη τους πριν παω στον εμπορο απο την στιγμη που ουτε η autoprofit ουτε η personal best αναγραφουν πουθενα την αξια τους?
CELICA TS: Σε δρομους με στροφες
SMART F2 : Παει παντου
JIMNY      : Επιστροφη στην φύση

TFRC: Once it was a club...that became a legend...

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Επιλογή Αντιπροσωπείας για Αγορά Καινουργιου JIMNY
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 15, 2010, 17:09 »
Telephone call.......

Αποσυνδεδεμένος sokrates

  • Jimny
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Αντιπροσωπείας για Αγορά Καινουργιου JIMNY
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 15, 2010, 18:46 »
Ιντερνετ..
Αν ήθελες εγγύηση, ας έπαιρνες τοστιέρα. Κ.Ι.

Αποσυνδεδεμένος dnm

  • Jimny
  • Μηνύματα: 161
Απ: Επιλογή Αντιπροσωπείας για Αγορά Καινουργιου JIMNY
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 16, 2010, 01:55 »
..και εγω το πηρα απο την personal best στην μαραθωνος....στηναθηνα οπου και να πας πανω κατω τα ιδια θα ειναι....το μετανιωσα ισως που δεν το πηρα απο autoprofit πιο πολυ για τους θερμαινομενους καθρευτες....παντως στην επαρχια αν μπορεις δινουν περισσοτερα δωρα και τα service ειναι πολυ πιο φτηνα......παντα για αντιπροσωπειες μιλαμε....για πλακα ρωτησα για το service των 30.000κμ και η διαφορα ηταν 100ευρω...270 Αθηνα...180 στην αντιπροσωπεια στη Πρεβεζα...Τι να πω?

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Αντιπροσωπείας για Αγορά Καινουργιου JIMNY
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 16, 2010, 10:46 »
ο καλυτερος τροπος και δοκιμασμενος, ειναι να κανεις μια γυρα στην αγορα. Οποιος σου δωσει καλυτερη προσφορα γραπτος, την κρατας και πας σε αλλο εμπορο και αφου σου δωσει την προσφορα του , του λες, ο ταδε μου εδωσε αυτο και αυτο. εσυ τι προσφερεις?

οποιος πωλητης ενδιαφερεται για την πωληση σιγουρα θα σου κανει πολυ καλυτερη προσφορα.

Στην οπελ με αυτο το τροπο μου εκαναν εκπτωση 1000 ευρω στην τιμη καταλογου και το επιτοκιο απο 9% το εκαναν 5,6%. Ο λογος ηταν οτι υπηρχαν 2 αντιπροσωπειες οπελ σε κοντινη αποσταση και ηταν ανταγωνιστες.

Εγω το Jimny το ειχα παρει μετρητης απο την auto profit η διαφορα τιμης τοτε ηταν 800 ευρω και ειχε και επιπλεον θερμαινομενους καθρεφτες.

Ομως αν μιλας για διακανονισμο , τοτε θελει ψαξιμο και πιεση προς τους πωλητες γιατι εχουν περιθωρια για καλυτερα επιτοκια αναλογα με την τραπεζα που συνεργαζονται.


Στα αξεσουαρ θελει λιγο ψαξιμο γιατι οι τιμες που τα προσφερουν ειναι πολυ πιο πανω απο τις κανονικες. οποτε ισως συμβερει να τα παρεις απο εξω.
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος alpinist

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • off road rulez!
Απ: Επιλογή Αντιπροσωπείας για Αγορά Καινουργιου JIMNY
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 16, 2010, 12:18 »
Φέρνουν και στην Ελλάδα μοντέλα με θερμαινόμενους καθρέφτες?? Από πότε? Στην δική μου αντιπροσωπεία μου είχαν πει ότι δεν παίζει κάτι τέτοιο.... μόνο για εξωτερικό. Πριν 3 χρόνια αυτό.

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Αντιπροσωπείας για Αγορά Καινουργιου JIMNY
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 16, 2010, 12:51 »
Η autoprofit ειναι ανεξαρτητος εισαγωγεας και φερνει τα αυτοκινητα απο γερμανια.
Για αυτο και ολα τα χαρτια του αυτοκινητου ειναι στα γερμανικα και ισως για αυτο να ειχαν θερμαινομενους
καθρεφτες, λογο γερμανικων προδιαγραφων.
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος sokrates

  • Jimny
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Αντιπροσωπείας για Αγορά Καινουργιου JIMNY
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 16, 2010, 13:10 »
Παράλληλη αγορά λέγεται, και καλά θα ήταν να είχαμε περισσότερες εταιρείες σαν την autoprofit έτσι ώστε το "πλήγμα" της τιμής του κύριου εισαγωγέα να ήταν μεγαλύτερο.
Από ότι είχα ακούσει (δεν ξέρω αν είναι αμπελοφιλοσοφίες, αλλά πολύ πιθανό μου ακούστηκε), η autoprofit μαζεύει τα, ας πούμε, στοκ αυτοκίνητα άλλων αντιπροσωπειών και εισαγωγέων(στην ευρώπη), που δεν έχουν πετύχει τον στόχο πωλήσεών τους ή δεν περπατάνε από τους κατά τόπυς εμπόρους και τα κάνει σκούπα. Έτσι πετυχαίνει καλύτερες τιμές στην δικιά μας αγορά, με το σχετικό αζημίωτο πάντα.
Οι προδιαγραφές είναι λίγο διαφορετικές (π.χ.βλ. θερ.καθρεπτες). Έχω δει ολλανδικά, ισπανικά και γερμανικά ως τώρα.
Αν ήθελες εγγύηση, ας έπαιρνες τοστιέρα. Κ.Ι.

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Αντιπροσωπείας για Αγορά Καινουργιου JIMNY
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 16, 2010, 13:13 »
Εγώ προτείνω να το πάρεις από επαρχία, αν έχεις να δηλώσεις μια διεύθυνση εξωχικού ή χωριού.

Δε ξέρω τι θα πετύχεις για την αγορά στα παζάρια, σίγουρα θα κερδίσεις πολλά από τα ασφάλιστρα.... Η επαρχία έχει πιο φτηνά ασφάλιστρα.... το διαπίστωσα πρόσφατα.......  0_21 0_21 0_21 0_21 0_21

Αποσυνδεδεμένος MAD-MAX

  • Jimny
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Αντιπροσωπείας για Αγορά Καινουργιου JIMNY
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 16, 2010, 14:45 »
ευχαριστω για τις μεχρι τωρα απαντησεις σας

προσανατολιζομαι ή σε autoprofit ή σε εμπορο απο επαρχία

οποιος κανει την καλυτερη προσφορα σε δωρα-αξεσουαρ (μιας και στην τιμη ειναι πολυ δυσκολο) αυτον και 8α προτιμησω

την επαρχια την σκεφτηκα με την λογικη οτι εχουν λιγοτερη ζητηση μιας και απευθυνονται σε μικροτερη αγορα και επομενος χρειαζεται να προσπαθησουν πιο πολυ για να εχουν επιτυχια

Δεν με ενδιαφερει η ασφαλιση με εδρα επαρχια

ποια η γνωμη σας οσο αφορα το εξης?
σκεφτομαι να ζητησω σαν δωρο τα εξης
α) μεταλλικο χρώμα, εξοδα πινακιδων κλπ, συναγερμο
ή
β) μεταλλικο χρώμα, συναγερμο, αισθητηρες παρκαρισματος

Γνωριζετε αν τα χρώματα clear beige metallic kai quasar gray metallic χουν μεγαλο χρόνο αναμονής?

CELICA TS: Σε δρομους με στροφες
SMART F2 : Παει παντου
JIMNY      : Επιστροφη στην φύση

TFRC: Once it was a club...that became a legend...

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Αντιπροσωπείας για Αγορά Καινουργιου JIMNY
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 16, 2010, 15:00 »
Δεν με ενδιαφερει η ασφαλιση με εδρα επαρχια
Μακροπρόθεσμα έχει μεγάλη διαφορά. Μέχρι και 20% ετησίως

αισθητηρες παρκαρισματος
Το θεωρώ άχρηστο. Πάρε κάτι άλλο. Σε aftermarket θα βρεις με 50-60 ευρώ, σετ με 4 αισθητήρες
Στο κάτω κάτω, κοπάνα και τον πίσω.... δε θα πάθει τίποτα ο Jimnaρος

Γνωριζετε αν τα χρώματα clear beige metallic kai quasar gray metallic χουν μεγαλο χρόνο αναμονής?
Ρώτα σε οποιαδήποτε αντιπροσωπεία. Εχουν online σύστημα, και βλέπουν όλα τα διαδέσιμα

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Επιλογή Αντιπροσωπείας για Αγορά Καινουργιου JIMNY
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 16, 2010, 15:16 »


αισθητηρες παρκαρισματος
Το θεωρώ άχρηστο. Πάρε κάτι άλλο. Σε aftermarket θα βρεις με 50-60 ευρώ, σετ με 4 αισθητήρες
Στο κάτω κάτω, κοπάνα και τον πίσω.... δε θα πάθει τίποτα ο Jimnaρος



Ένσταση!!!!!
Αν ακουμπήσεις (πόσο μάλλον κοπανήσεις) τον από πίσω, σημαίνει ότι του έχεις "ζουλήξει" και το καπώ, με την πίσω ρόδα σου (η οποία προεξέχει). Κρίμα δεν είναι?

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Αντιπροσωπείας για Αγορά Καινουργιου JIMNY
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 16, 2010, 15:56 »
Για την ρόδα ή για το καπό του άλλου ?
 ha