Αποστολέας Θέμα: προβλημα με σαζμαν??????  (Αναγνώστηκε 8463 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Νίκος

  • Jimny
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Άντρας
προβλημα με σαζμαν??????
« στις: Οκτώβριος 17, 2010, 17:21 »
καλησπερα εχω ενα προβλημα οταν ξεκιναω με 1 και θα την φτασω 6 χιλιαδες στροφες και παω να βαλω δευτερα στα γρηγορα για να μην χασω στροφες ακουγετε ενα γκραπ σαν να μιν πατασ σιμπλεκτη για να βαλεισ ταχητητα αφτον τον θορηβο μου το κανει μονο στιν πρωτη με δευτερα και μονο στισ ψιλεσ στροφες τι ειναι εχω προβλημα??????????? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: προβλημα με σαζμαν??????
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 19:06 »
Δεν έχεις πρόβλημα... Θέμα συγχρονιζέ είναι, είναι γενικό θέμα στα jimny. Απλά μην κάνεις αλλαγές συχνά σε αυτές τις στροφές...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος Panagiotis,,,

  • Jimny
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Άντρας
Απ: προβλημα με σαζμαν??????
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 20:15 »
Φίλος, μία απο τα ίδια και εγώ!! σε αλλαγή 1ης-2ας και κάποιες φορές 2ας-3ης, κάνει αυτό το θόρυβο λες και κουρεύεις το γρανάζι,..  bhe
Αν είχε χέρια το αμάξι,θα με κοπάναγε!!  0_21  ha
Always under construction..

Αποσυνδεδεμένος kostas7

  • Jimny
  • Μηνύματα: 267
  • Jimny me!
Απ: προβλημα με σαζμαν??????
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 20:52 »
Κι εγω το ιδιο.. ;)
Think positive!

Αποσυνδεδεμένος kostas7

  • Jimny
  • Μηνύματα: 267
  • Jimny me!
Απ: προβλημα με σαζμαν??????
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 20:53 »
Κι εγω το ιδιο.. ;)
Εννοουσα οτι κανει και εμενα το ιδιο πραγμα ε.. :)
Think positive!

Αποσυνδεδεμένος Νίκος

  • Jimny
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Άντρας
Απ: προβλημα με σαζμαν??????
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 21:06 »
ευχαριστω πολυ παιδια αλλα νομιζω πως παλιοτερα δεν μου το εκανε δεν ξερω τι να πω καποιος φυλος μου ειπε να αλλαξω βαλβολινες το παθενετε και εσεις??? την ωρα που μπενει κανει αφτον το ασχημο θοριβο εχω κανει μιπος ειδει ζημια στο σαζμαν? πρεπει να κανω κατι να αλλαξω κατι?

Αποσυνδεδεμένος Νίκος

  • Jimny
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Άντρας
Απ: προβλημα με σαζμαν??????
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 21:27 »
Για να μην κανει αφτον τον ηχο πρεπει να κανω κατι ειναι φυσικο να το κανει?
και οταν ειμαι σε ανοιχτο δρομο και τρεχω με 100 για κανα μισαωρο εχω παρατιρησει οτι οι ταχητυτες μπενουν δυσκολα λες και βουτιροσε η βαλβολινη τι ειναι αφτο ξερετε μηπως?

Αποσυνδεδεμένος Panagiotis,,,

  • Jimny
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Άντρας
Απ: προβλημα με σαζμαν??????
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 21:47 »
Ρε παιδιά μήπως παίζει ρόλο το δίσκο-πλατό?
Αν και όπως ξέρω,, θέλει αλλαγή ο δικός μου δίσκος...  bhe
Always under construction..

Αποσυνδεδεμένος Νίκος

  • Jimny
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Άντρας
Απ: προβλημα με σαζμαν??????
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 22:40 »
οντως μηπως ειναι ο δισκος???πανο πως το καταλαβες οτι θελει αλλαγη? με εχει ανχωση το ολο θεμα :-s

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: προβλημα με σαζμαν??????
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 22:44 »
Τα μπερδέψαμε  lol

Από 1η σε 2α σε μεγάλες στροφές, συγχρονιζέ, δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι, δεν το ζορίζουμε όμως, αλλαγή σε πιο χαμηλές στροφές. Σε άλλες ταχύτητες δεν μου έχει συμβεί ποτέ κ δεν έχω ακούσει κ κανέναν να παραπονιέται.

Αν δεν μπαίνουν καλά γενικά όλες οι ταχύτητες, ρύθμιση στο συμπλέκτη κ επόμενο βήμα αλλαγή δίσκο-πλατό-ρουλεμάν.

Τις βαλβολίνες μας τις αλλάζουμε στα ΚΜ του κατασκευαστή, τις ελέγχουμε για νερά αν έχουμε κάνει ανωριμότητες, κ σίγουρα παίζουν ρόλο στο πως αισθανόμαστε τον λεβιέ. Όχι όμως ότι θα βάλουμε τις καλύτερες βαλβολίνες κ θα αποκτήσουμε το πιο μαλακό, αθόρυβο, άμεσο κ δεν ξέρω κ γω τι άλλο σασμάν.

@Νίκος: Οι βαλβολίνες όσο ζεσταίνονται γίνονται κ πιο αραιές (βασικά όλα τα λάδια), οπότε δεν παίζει να "βουτυριάζουν" όπως λες. Αλλά έτσι όπως το λες, μάλλον ήρθε η ώρα να τις αλλάξεις. ο ήχος δεν είναι φυσικός, σίγουρα μακροπρόθεσμα προκαλεί ζημιά. γι αυτό από 1η σε 2α δεν αλλάζουμε πάνω από 4000rpm (εκεί το έχω εντοπίσει εγώ ότι δεν μου κάνει κιχ). αν έχεις πρόβλημα σε όλες τις ταχύτητες τότε είσαι στην δεύτερη περίπτωση που περιγράφω παραπάνω.

@Παναγιώτης: Όχι στην πρώτη περίπτωση δεν παίζει ρόλο το δίσκο πλατό.
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος Νίκος

  • Jimny
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Άντρας
Απ: προβλημα με σαζμαν??????
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 22:52 »
Οι βαλβολίνες όσο ζεσταίνονται γίνονται κ πιο αραιές (βασικά όλα τα λάδια), οπότε δεν παίζει να "βουτυριάζουν" όπως λες.
Ακριβος αλλα τον λεβιε τον εστανομε ποιο βαρη στης αλλαγες στον ανοιχτο δρομο και εχω τιν εστηση σαν να εχουν παγωσει η βαλβολινες και ολα αφτα καλοκαιρι σερβις το κανω στην σουζουκι,δλδ το κραπ που κανει ειναι φυσιολογικο στης ψηλες στροφες?

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: προβλημα με σαζμαν??????
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 22:57 »
Ακριβώς, σκληραίνει η αίσθηση γιατί το λάδι έχει γίνει πολύ αραιό κ δεν βοηθά στο να μειώνονται οι τριβές.

ποιο κραπ? από 1η σε 2α ή σε άλλες αλλαγές?
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος Νίκος

  • Jimny
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Άντρας
Απ: προβλημα με σαζμαν??????
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 23:01 »
Σε 1-2.
?Μηπως πρεπει να βαλω πιο πηχτες βαλβολινες?

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: προβλημα με σαζμαν??????
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 23:05 »
Από 1η σε 2α είναι το συγχρονιζέ. Απλά δεν αλλάζεις σε δευτέρα μετά τις 4-4500rpm. Δεν υπάρχει κ λόγος άλλωστε.

Πιο πηχτές δεν θα σου κάνει τίποτα σε αυτό. Να βάζεις βαλβολίνες με χαρακτηριστικά ίδια με αυτά που προτείνει η Suzuki, να κάνεις τις αλλαγές σύμφωνα με τις οδηγίες του τουλάχιστον. εγώ ας πούμε κ καλές βαλβολίνες βάζω κ τις αλλάζω στα μισά ΚΜ από ότι προτείνουν.
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος sokrates

  • Jimny
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
Απ: προβλημα με σαζμαν??????
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 17, 2010, 23:39 »
Σε εμένα πάντως που και που μουλαρώνει.
Δηλαδή μου έχει τύχει δύο διαφορετικές μέρες στην άνοδο της Κατεχάκης, να θέλω να κατεβάσω από 5η σε 4η, ή από 4η σε 3η και δεν τις παίρνει. Χρήση κακή στον δίσκο δεν πιστεύω ότι έχω κάνει για τα χιλιόμετρά του (23.000). Επίσης έχω παρατηρήσει ότι καμιά φορά από στάση δεν μπορεί να κουμπώσει η 1η. Πρέπει να αφήσω τον συμπλέκτη και να τον ξαναπατήσω.

Νομίζω ότι δεν είναι θέμα δίσκο πλατώ, αλλά αν είναι συγχρονιζέ, τι φταίει και πως διορθώνεται (αν διορθώνεται)?
Αν ήθελες εγγύηση, ας έπαιρνες τοστιέρα. Κ.Ι.