Τεχνικά θέματα - Bάση πληροφοριών, Προβλημάτων, Μετατροπών και Βελτιώσεων > Εκτός δρόμου οδήγηση

Κατάφερα και κόλλησα τον Jimmy!!!

(1/4) > >>

whirlygr:
Αν δεν σας κάνει κόπο δείτε το βιντεάκι και πείτε μου οι ποιο ειδικοί γιατί κόλλησα.

http://www.youtube.com/watch?v=T_7pTFYp4vU

Οι μπροστινοί τροχοί δεν κουνιόντουσαν (σπίνιαραν)καθόλου ακόμα και όταν ανέβηκα την ανηφορίτσα για να βγω στον κεντρικό δρόμο.
Είχα βάλει και αργά αλλά δεν ξέρω τι έγινε. Μήπως βρήκα κοιλιά και έτσι έπεσαν οι πίσω σε μαλακότερο έδαφος οπότε σπίνιαραν;
Μόνο ο πίσω αριστερά σπίνιαρε.
Το έβγαλα μετά από ώρα, απλά ρωτάω γιατί μου κάνει εντύπωση.  Αν “χάσεις“  τον ένα τροχό δεν υπάρχει περίπτωση να βγείς;

verse:
Όπως το βλέπω, ή έχεις βρει στον κοτσαδόρο ή το διαφορικό πίσω. Είσαι σίγουρος ότι είχες 4χ4? από δεξιά δεν κουνιέται τίποτα μπροστά. Από αριστερά σπίνιαρε κ μπροστά?

Για αυτό πάνε κ βάζουν μπλοκέ!

4kinitos:
οι τετρακινηση σου ειναι οκ?

δειχνει σαν να μην εχεις κινηση στους μπροστα τροχους.

Χάρης:
Κίνηση μπροστά έχει.... η λάσπη πετάγεται από τον μπροστά αριστερά.
Αν ήταν από τον πίσω τροχό, θα πεταγόταν πολύ ψηλά.

α) με μπλοκέ θα είχες βγει σε δευτερόλεπτα.
β) δίνεις ΠΟΛΥ απότομες γκαζιές σε σημείο χωρίς πρόσφυση... ήρεμα... η λάσπη θέλει μαλακές κινήσεις
γ) δε κουνάς καθόλου το τιμόνι σου, με αποτέλεσμα να μην αλλάζεις την κατάσταση και θέση του αυτοκινήτου...
δ) πίσω αριστερά έχεις βάλει πέτρες πίσω από τον τροχό, και δεν πάει πίσω το αμάξι... μπροστά δε πάει γιατί κάπου τάκαρες

JM:
απ'οτι φενεται εχεις μπει (οι πισω ροδες)σε χαντακι.λογικα πρεπει να πηγες να το περασεις αρκετα προσεκτικα(με μικρη ταχυτητα).καπου τακαρισε η ζοριστηκε και μετα με το μπρος-πισω εσκαψε και εκατσε το αμαξι.
κανονας-οταν δεν εχουμε μπλοκε περναμε εμποδια με λιγο φορα(λογικα παντα,μην κανουμε και καμια ζημια).γενικα πρεπει να πεζεις με το γκαζι.σταθερο γκαζι και γκαζιες οπου πρεπει.

να προσθεσω οτι συμφωνω και με τον χαρη παραπανω.

αυτα αν θες την ταπεινη μου γνωμη.βεβαια τα βιντεακια καμια φορα σε εξαπατουν.ειναι δυσκολοτερα τα πραγματα και εσυ τα βλεπεις ευκολα... ;D

εγω παντως μετα απο χρονια τωρα του εβαλα ενα lockrite και ειδα ασπρες μερες!!! roc2

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση