Αποστολέας Θέμα: Insa Ranger  (Αναγνώστηκε 10662 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Insa Ranger
« στις: Φεβρουάριος 10, 2011, 00:24 »
Έχει δοκιμάσεις κανείς το συγκεκριμένο ελαστικό ??Είναι ίδιο με το bfgoodrich AT!!Ποιες είναι οι διαφορές τους??Εγώ κατάλαβα ότι το insa βγαίνει και σε μαμά διάσταση!
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: Insa Ranger
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 10, 2011, 00:29 »
αν δεν κανω λαθος..

ολα τα insa ειναι αναγομωση ενω τα bf πρωτογενη.

οι διαφορες λιγο πολυ γνωστες σε πρωτογενη με αναγομωση...ξεκινανε απο την τιμη και φθανουν μεχρι το βαρος,την αντοχη κτλ...

επισης τα insa ειναι ισπανικα(νομιζω) ενω τα goodrich αμερικανικα.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 10, 2011, 00:38 από JM »

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Insa Ranger
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 10, 2011, 08:49 »
Έχει δοκιμάσεις κανείς το συγκεκριμένο ελαστικό ??Είναι ίδιο με το bfgoodrich AT!!Ποιες είναι οι διαφορές τους??Εγώ κατάλαβα ότι το insa βγαίνει και σε μαμά διάσταση!
Με τα insa δεν είχα μείνει ικανοποιημένος, αν θέλεις το πέλμα του bf a/t βάλε το αντίστοιχο malatesta, σκοτώνει... ;)
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Insa Ranger
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 10, 2011, 16:38 »
Καλησπέρα.
Είχαμε στο navara της δουλειάς τα goodride σε αναγόμωση που είναι σαν τα bf σε πέλμα και δεν άντεξαν πάνω από 1μιση χρόνο.Το καλοκαίρι όταν ζεσταθούν πολύ, πετάγονται ολόκληρα κομμάτια από το πελμα.Αν θέλεις bf βάλτα, τα έχω 2 μήνες τώρα και είμαι πολύ ευχαριστημένος. ;)
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Insa Ranger
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 10, 2011, 17:22 »
Καλά όλα αυτά που μου λέτε αλλά δεν θέλω να φύγω από την μαμά διάσταση.Ωραία τα BF αλλά δεν βγαίνουν σε 205R15.Οπότε μάλλον θα αρκεστώ στα yokohama αν φοβάμαι πως είναι πολύ μαλακά για την χρήση που τα θέλω.
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος sokrates

  • Jimny
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Insa Ranger
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 10, 2011, 18:06 »
Εγώ φοράω τα BF AT σε 215/75/15 1,5χρόνο τώρα και με την κακή χρήση αντέχουν. Απλά δεν είναι πουθενά τέλεια.
Αν ήθελες εγγύηση, ας έπαιρνες τοστιέρα. Κ.Ι.

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Insa Ranger
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 10, 2011, 20:05 »
Σε τι υστερούν??Το αυτοκίνητο ζωρίζεται??Πόσο αυξήθηκε η κατανάλωση??
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Insa Ranger
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 10, 2011, 20:13 »
Καλά όλα αυτά που μου λέτε αλλά δεν θέλω να φύγω από την μαμά διάσταση.Ωραία τα BF αλλά δεν βγαίνουν σε 205R15.Οπότε μάλλον θα αρκεστώ στα yokohama αν φοβάμαι πως είναι πολύ μαλακά για την χρήση που τα θέλω.

τα kumho kl78 τα εχεις δει ?
εγω τα εβαλα σε 195 R15

δεν ειναι οσο σκληρα ειναι τα BF αλλα απο τα yokohama νομιζω ειναι πιο καλα.

στο δρομο ειναι αψογα μεχρι στιγμης. εκτος δρομου (που θα παει θα τα δοκιμασω) εχω διαβασει πολυ καλα σχολια
σε ξενα site.

και σε τιμη κατω απο 400 ευρω η τετραδα. 380 τα εβαλα εγω μετα το καλοκαιρι
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Insa Ranger
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 10, 2011, 20:31 »
Σε τι υστερούν??Το αυτοκίνητο ζωρίζεται??Πόσο αυξήθηκε η κατανάλωση??

Υστερούν στο φρενάρισμα και παιδιά χωρίς πλάκα τώρα το καλύτερο λάστιχο που είχα-έχω(στην 2η τετραδα μου) και θα ξαναπάρω είναι το dueler το 693 ομως.Με έβγαλε ασπροπρόσωπο σε πολλές καταστάσεις και στο δρόμο άψογο.Με τα bf σε 215/75/15 που τα έχω είμαι μείον 60-80χλμ στο γέμισμα απ'ότι με τα 205/70/15 dueler 693.
Τα yokohama σε ένα χρόνο θα έχουν γίνει ασφάλτινα και σε 2 χρόνια ημισλίκ.
Να φανταστείς ότι δεν έχω ABS αλλά αν δεν τρέχεις πολύ δεν έχεις πρόβλημα με τα bf.Το πέλμα όπως είναι σχεδιασμένο δεν αφήνει εξόδους διαφυγής για την λάσπη που αποθηκεύεται στα τακούνια του γι αυτό δεν είναι τέλεια στη λάσπη.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος alagni

  • Jimny
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Insa Ranger
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 10, 2011, 20:48 »
αν σε ενδιαφερει σε 205/75/15 δες τα general grabber a/t.εγω τα φοραω 1 χρονο και μεχρι τωρα ειναι πολλυ καλα παντου!και χωμα για a/t και ασφαλτο.απλα κανουν λιγο θορυβο και ειναι λιγο ακριβα!
ΜΕΤΑ ΑΠΟ JIMNY ΜΟΝΟ JIMNY!

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Insa Ranger
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 10, 2011, 21:07 »
Eίμαι σε αναζήτηση ελαστικού.Ψάχνω κάτι που θα τα κάνει όλα γιατί θα τα φοράω συνέχεια.Καθημερινά περνάω από δρόμους με τσιμέντο και χώμα και αρκετές φορές το χρόνο λάσπες,πέτρες(και άσχημο πετρόδρομο!!).Νομίζω πως τα yokohama(για αυτά προοριζόμουν στην αρχή) έχουν μαλακή γόμα και θα σκιστούν εύκολα.Οπότε ψάχνω κάτι που θα είναι σκληρό ή θα τείνει προς το σκληρό.Τα λάστιχα που έχω τώρα είναι τα nokian AT.Άψογα στο χιόνι(και με πίσω κίνηση!!) αλλά στη λάσπη είναι...πατινάζ!Λόγω το ότι έχουν μαλακό πέλμα σκίστικαν-φαγώθηκαν από το 1ο χρόνο!  :(
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Insa Ranger
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 10, 2011, 22:01 »
Και τα general grebber είναι πολύ καλά .Με τα dueler 693 πάντως έχω κάνει 30.000χλμ και είναι σε άριστη κατάσταση.Τώρα τα έχω για καλοκαιρινά  αλλά όταν θα αλλάξω πάλι αυτά θα βάλω. ;)
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος lker

  • Jimny
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Insa Ranger
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 10, 2011, 22:04 »
Αδερφε ριξε μια ματια και στα ContiCrossContact AT ... Πιστευω οτι μετα τα BF ειναι οτι πιο κοντα σε "πραγματικο" 50-50 ελαστικο το οποιο ειναι και αστερι στην ασφαλτο λογω σχεδιασης μα και γομας ...
Είμαι και εγώ από το Τζιτζικόνι ...

www.brat.gr

Always groovin 4WD moving!!!

http://www.youtube.com/watch?v=TpqueuIiWZk

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Insa Ranger
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 11, 2011, 00:29 »
Αδερφε ριξε μια ματια και στα ContiCrossContact AT ... Πιστευω οτι μετα τα BF ειναι οτι πιο κοντα σε "πραγματικο" 50-50 ελαστικο το οποιο ειναι και αστερι στην ασφαλτο λογω σχεδιασης μα και γομας ...


Ωραίο λάστιχο!!ξέρουμε τίποτα για αυτό??το έχει φορέσει κανείς??σκλήρη γόμα ή μαλακιά?
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος mpampis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Insa Ranger
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 11, 2011, 12:34 »
Γείσας.  μόλις αλλάχτηκαν τα general grabber ΑΤ2. 205/75/15.Τα φορούσα έξι χρόνια, δεν  πήγαιναν άλλο λόγο πλαγιολίσθησης στο βρεγμένο, αλλά τα έβγαλα το λάδι τόσα χρόνια στο βουνό.
Και μπήκαν  yokohama AT-S G012 195/80/15  (370€) κομπλέ.
Έχω την εντύπωση ότι το jimny πήρε μια ανάσα. Το τρελό κοσκίνισμα, και ψάρεμα,  εξαφανίστηκαν.  πρέπει να ψήλωσα και λίγο.  τώρα να δω τη κάνουν στο βρεγμένο, στο χώμα, και Χιόνη.


pointer
επειδή κινούμαστε στα ίδια τερέν, λάσπες ,πέτρες, άσχημο πετρόδρομο, και κάτι ανεμοσουρια, σου συνιστώ την 195/80/15 διάσταση. 
 Τα  BF AT σε 215/75/15 τα φορούσα παλιά με μαμά ελατήρια έβρισκαν στα φτερά, υστερούν στο βρεγμένο, μπουκώνουν στη λάσπη ,το αυτοκίνητο ζορίζεται, αυξήθηκε η κατανάλωση.
τα general grabber ΑΤ2. 205/75/15 σε αυτή την διάσταση είναι ιδανικά. είναι το ενδιάμεσο του 215/75/15 και 195/80/15.