Αποστολέας Θέμα: Insa Ranger  (Αναγνώστηκε 10660 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Insa Ranger
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 11, 2011, 13:01 »
    Έχει δοκιμάσει κανείς αυτό

    http://mstires.eu/hankook/content/view/66/65/lang,el/


  
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 11, 2011, 13:07 από Setteras »

Αποσυνδεδεμένος lker

  • Jimny
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Insa Ranger
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 11, 2011, 13:20 »
Αδερφε ριξε μια ματια και στα ContiCrossContact AT ... Πιστευω οτι μετα τα BF ειναι οτι πιο κοντα σε "πραγματικο" 50-50 ελαστικο το οποιο ειναι και αστερι στην ασφαλτο λογω σχεδιασης μα και γομας ...


Ωραίο λάστιχο!!ξέρουμε τίποτα για αυτό??το έχει φορέσει κανείς??σκλήρη γόμα ή μαλακιά?

ΝΑ ξεκινήσουμε απ το ότι ειναι ακριβό ... για τετράδα 215/65/16 που το φόραει το τεριος μου, έδωσα 560 ευρώ με όλα τα περαστικά ...
Σα λάστιχο τώρα ... θα επιμείνω στο ότι είναι ένα πραγματικό 50-50 ελαστικό με πολύ καλή σχεδίαση η οποία το βοηθάει σε όλα τα τερέν ... καμία σχέση με τα υπόλοιπα της ίδιας κατηγορίας πλην του BF ... μια συγκριση φωτό θα σε πείσει γι αυτό ... η γόμα δεν είναι ούτε σκληρή ούτε μαλακή ... προσωπικά θεωρώ ότι είναι κάτι ενδιάμεσο γιατι μετά απο 2,5-3 χρόνια δεν βλέπω φθορά πέραν της φυσιολογικής (κομμάτια να λείπουν ή το λάστιχο να είναι όπως την πρώτη μερα αγοράς) ...
Ειναι πολύ ήσυχα και σταθερά στην άσφαλτο (συμπεριλαμβανομένου και του βρεγμένου) και στο εκτός δρόμου δε νομίζω να σε κρeμάσουν πουθενά αναλογιζόμενος βεβαια οτι ειναι ενα λαστιχο 50-50 και οχι mud ... 
Είμαι και εγώ από το Τζιτζικόνι ...

www.brat.gr

Always groovin 4WD moving!!!

http://www.youtube.com/watch?v=TpqueuIiWZk

Αποσυνδεδεμένος sokrates

  • Jimny
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Insa Ranger
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 11, 2011, 13:41 »
Τελικά πιστεύω (προσωπική άποψη) ότι δεν μπορείς να τα έχεις όλα δικά σου.
Αφορά μαμά ύψος μέχρι +3.
1) Όταν έχεις ένα αυτοκίνητο (jimny) για καθημερινή χρήση ίσως να δυσκολευτείς λίγο με τα χωμάτινα (απόδοση-κατανάλωση)
2) Τα ασφάλτινα δεν αντέχουν σε σκληρή χρήση.
3) Τα 50-50 (έχω τα BF AT) σε πάνε μεν σχεδόν παντού, αλλά σε όλα τα terrain υστερούν. Βρεγμένη άσφαλτος-προσέχω, λάσπη-ψιλοκολλάω

Έχω πεισθεί τελικά ότι μάλλον η 2η τετράδα είναι η λύση.
Αν ήθελες εγγύηση, ας έπαιρνες τοστιέρα. Κ.Ι.

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Insa Ranger
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 11, 2011, 15:15 »
Έχω πεισθεί τελικά ότι μάλλον η 2η τετράδα είναι η λύση.
Αυτό είναι σίγουρα η καλύτερη λύση... ;)
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Insa Ranger
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 11, 2011, 15:33 »
Γείσας.  μόλις αλλάχτηκαν τα general grabber ΑΤ2. 205/75/15.Τα φορούσα έξι χρόνια, δεν  πήγαιναν άλλο λόγο πλαγιολίσθησης στο βρεγμένο, αλλά τα έβγαλα το λάδι τόσα χρόνια στο βουνό.


Με κούφανες!!! Τα κράτησες τόσο πολύ?? Πόσα χλμ είχες με αυτά?
Φοράω τα general grabber ΑΤ2 σε άλλο τζιπ (όχι τζίμνυ) και είμαι στην τρίτη τετράδα(δύο τετράδες σε 2λιτρο και μια τετράδα σε 1800 cc). Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι για all terrain είναι πολύ καλά λάστιχα, αλλά μετά τις 25.000-30.000 χλμ, έχω την αίσθηση ότι αρχίζουν να γλυστράνε, ακόμα και στο στεγνό δρόμο.

Αποσυνδεδεμένος mpampis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Insa Ranger
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 11, 2011, 17:15 »
Γείσας.  μόλις αλλάχτηκαν τα general grabber ΑΤ2. 205/75/15.Τα φορούσα έξι χρόνια, δεν  πήγαιναν άλλο λόγο πλαγιολίσθησης στο βρεγμένο, αλλά τα έβγαλα το λάδι τόσα χρόνια στο βουνό.


Με κούφανες!!! Τα κράτησες τόσο πολύ?? Πόσα χλμ είχες με αυτά?
Φοράω τα general grabber ΑΤ2 σε άλλο τζιπ (όχι τζίμνυ) και είμαι στην τρίτη τετράδα(δύο τετράδες σε 2λιτρο και μια τετράδα σε 1800 cc). Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι για all terrain είναι πολύ καλά λάστιχα, αλλά μετά τις 25.000-30.000 χλμ, έχω την αίσθηση ότι αρχίζουν να γλυστράνε, ακόμα και στο στεγνό δρόμο.

γύρο στης 40000 χλμ  αφού με πέρασε από το μυαλό να τα ξαναβάλω.
καλά και εσύ τρίτη τετράδα ;;;;τα ερωτευτηκες ;;;; πάντως  είναι  όπως τα λες.   
Έχουν και καλό μάτι.

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Insa Ranger
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 11, 2011, 19:49 »
Αδερφε ριξε μια ματια και στα ContiCrossContact AT ... Πιστευω οτι μετα τα BF ειναι οτι πιο κοντα σε "πραγματικο" 50-50 ελαστικο το οποιο ειναι και αστερι στην ασφαλτο λογω σχεδιασης μα και γομας ...


Ωραίο λάστιχο!!ξέρουμε τίποτα για αυτό??το έχει φορέσει κανείς??σκλήρη γόμα ή μαλακιά?

ΝΑ ξεκινήσουμε απ το ότι ειναι ακριβό ... για τετράδα 215/65/16 που το φόραει το τεριος μου, έδωσα 560 ευρώ με όλα τα περαστικά ...
Σα λάστιχο τώρα ... θα επιμείνω στο ότι είναι ένα πραγματικό 50-50 ελαστικό με πολύ καλή σχεδίαση η οποία το βοηθάει σε όλα τα τερέν ... καμία σχέση με τα υπόλοιπα της ίδιας κατηγορίας πλην του BF ... μια συγκριση φωτό θα σε πείσει γι αυτό ... η γόμα δεν είναι ούτε σκληρή ούτε μαλακή ... προσωπικά θεωρώ ότι είναι κάτι ενδιάμεσο γιατι μετά απο 2,5-3 χρόνια δεν βλέπω φθορά πέραν της φυσιολογικής (κομμάτια να λείπουν ή το λάστιχο να είναι όπως την πρώτη μερα αγοράς) ...
Ειναι πολύ ήσυχα και σταθερά στην άσφαλτο (συμπεριλαμβανομένου και του βρεγμένου) και στο εκτός δρόμου δε νομίζω να σε κρeμάσουν πουθενά αναλογιζόμενος βεβαια οτι ειναι ενα λαστιχο 50-50 και οχι mud ... 


   Για να καταλάβω, φοράτε το κάτωθι ελαστικό και είστε ευχαριστημένοι;

      http://www.toyotire.gr/tiredetail.php?category_id=200&subcategory_id=7&id=44 

Αποσυνδεδεμένος lker

  • Jimny
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Insa Ranger
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 15, 2011, 12:50 »
Όχι φίλε μου ...
Εγώ μίλησα για τα ContiCrossContact AT της Continental ...
Καμία σχέση με τα TOYO ...

Εδώ και το Link για τα Conti ...
http://www.conti-online.com/generator/www/gr/gr/continental/tires/themes/4x4-tires/summer-tires/conti_cross_contact_at/conticrosscontact-at-gr.html
Είμαι και εγώ από το Τζιτζικόνι ...

www.brat.gr

Always groovin 4WD moving!!!

http://www.youtube.com/watch?v=TpqueuIiWZk

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Insa Ranger
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 15, 2011, 14:46 »
Ωραία ελαστικά φαίνονται και τα 2!!
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Insa Ranger
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 16, 2011, 13:58 »
  Και τα Hankook και τα Continetal μου αρέσουν πολύ και είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2. Αυτό που μένει να αποφασίσω είναι η διάσταση γιατί το 1 βγαίνει 215 και το άλλο 205.

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Insa Ranger
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 16, 2011, 14:33 »
  Και τα Hankook και τα Continetal μου αρέσουν πολύ και είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2. Αυτό που μένει να αποφασίσω είναι η διάσταση γιατί το 1 βγαίνει 215 και το άλλο 205.

Αν δεν έχεις κάποιο ιδιαίτερο λόγο, ΜΗΝ αλλάξεις τις διαστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Insa Ranger
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 16, 2011, 16:27 »
και εγώ για 205 ψάχνομαι.δεν θελω να ανεβάσω την κατανάλωση με καμια παναγία.Στα 195 ανεβαίνει η κατανάλωση??
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Insa Ranger
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 17, 2011, 12:47 »

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Insa Ranger
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 17, 2011, 12:54 »
Παρόμοιος σχεδιασμός είναι αυτά που έχω τώρα.Δεν κάνουν για την λάσπη.Λίγο λάσπη να έχει το αυτοκίνητο φεύγει ακόμα και με τετρακίνηση!!Μην μιλήσω για την πολύ..
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Insa Ranger
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 17, 2011, 15:07 »
Στη λάσπη, ότι λάστιχο 50-50 και να βάλεις δεν θα σε ικανοποιήσει επαρκώς.Αν δεν θέλεις να αυξήσεις την κατανάλωση βάλε τα dueler τα 693!!με τα οποία εχω πάθει πλάκα όμως, αλλιώς τα michelin και μετά παίζεις με την πίεση. ;)
Nobody is perfect...except the captain!!!!