Αποστολέας Θέμα: Insa Ranger  (Αναγνώστηκε 10661 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Insa Ranger
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουάριος 17, 2011, 16:35 »
Κοίτα σε παχιά λάσπη εννοείται ότι ζορίζονται τα 50-50, αλλά όχι και στην απλή λάσπη να φεύγει το αυτοκίνητο λες και είναι "μερέντα"!!
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος agian

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 664
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Insa Ranger
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουάριος 17, 2011, 17:56 »
  http://www.siriocenter.gr/details2.php?lang=1&wh=1&the1id=3&the2id=16&the3id=1404&theid=1404&open1=3&open2=16&open3=1404&tctitle=MICHELIN%20LATITUDE%20CROSS&thepid=2032&page=1


  Αυτό εδώ πως σας φαίνεται; Βγαίνει και σε 205 και σε 215.
Τα φοράω εδώ και 1μιση χρόνο ,εχω κάνει 37000χλμ και συνεχίζω....
Όταν θα τα πετάξω σίγουρα αυτά θα ξαναβάλω,χρήση :πολύ ασφαλτο λίγο χώμα,
άσφαλτος στεγνή  αριστα ακόμα και μετά απο 37000χλμ ,στη λάσπη μέτρια, στο χιόνι ακόμα και παγωμένο 1-2 ημερών πάνε και χωρίς αλυσίδες με προσοχή βέβαια, βρεγμένο εώς 20000χλμ κορυφαίο,απο εκει και μετά γλυστράνε ελαφρώς καμία σχέση με τα μαμά,καταναλωση έως 1/2 λίτρο παραπάνω απο μαμά.
Νομίζω για καθημερινή χρήση είναι ότι πρέπει για γιμνυ.
Η πρώτη σκέψη είναι η καλύτερη. Η δεύτερη είναι η πιο φρόνιμη...

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Insa Ranger
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουάριος 17, 2011, 18:22 »
σε αντίθεση με τα nokian At που τα nokian(τα θετικά τους) σε βρεγμένο δρόμο πάνε καλύτερα από ότι στο στεγνό,στο χιόνι πας ακόμα και χωρίς τετρακίνηση!!!και τα αρνητικά τους είναι πως σην λάσπη έστω και την πολύ απλή μορφή γλυστράνε και πως φαγώνονται πολύ γρήγορα σε χωματόδρομους,τσιμεντόδρομους,και το καλοκαίρι.Τα λάστιχα μου σε κάποια σημεία είναι σκισμένα για να καταλάβεις σε τι επίπεδο φθοράς είναι και έχουν πάνω 40000χλμ.(περίπου 50-60 χωρίς να είμαι σίγουρος για το ακριβές ποσό).Και όλα αυτά για να καταλάβεις πως αν και έχουμε περίπου τον ίδιο σχεδιασμό υπάρχουν κάποιες διαφορές.
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Insa Ranger
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουάριος 17, 2011, 19:55 »
Δες και τα dueler που σου λέω.Εγώ θα τα ξαναβάλω όταν αλλάξω.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Insa Ranger
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουάριος 17, 2011, 20:52 »
Τα 693 ή 694?? Τα 693 τα έχω δοκιμάσει και έμεινα ευχαριστημένος.Για τα 694 δεν ξέρω τίποτα.Τα 693 νομίζω σταμάτησαν.
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Insa Ranger
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουάριος 20, 2011, 22:08 »
Στη λάσπη, ότι λάστιχο 50-50 και να βάλεις δεν θα σε ικανοποιήσει επαρκώς.Αν δεν θέλεις να αυξήσεις την κατανάλωση βάλε τα dueler τα 693!!με τα οποία εχω πάθει πλάκα όμως, αλλιώς τα michelin και μετά παίζεις με την πίεση. ;)


  Για χειμώνα έχω 2η τετράδα. Δεν θέλω να πάρω 50-50 γιατί θεωρώ πως θα έχουν μεγαλύτερη κατανάλωση από τα michelen. Όμως από την άλλη ένα 80-20 φοβάμαι πως θα έχει πολύ περισσότερη φθορά στις πέτρες, γιατί βλέπεις λόγω εκπαιδευτικών, αν εξαιρέσουμε Απρίλιο-Μάιο, θα ανεβαίνω 2 φορές τουλάχιστον την εβδομάδα στον Υμητό από τώρα μέχρι τον Νοέμβρη. Για αυτό σκέφτομαι το 65-35.

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Insa Ranger
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουάριος 20, 2011, 22:17 »
Στη λάσπη, ότι λάστιχο 50-50 και να βάλεις δεν θα σε ικανοποιήσει επαρκώς.Αν δεν θέλεις να αυξήσεις την κατανάλωση βάλε τα dueler τα 693!!με τα οποία εχω πάθει πλάκα όμως, αλλιώς τα michelin και μετά παίζεις με την πίεση. ;)


  Για χειμώνα έχω 2η τετράδα. Δεν θέλω να πάρω 50-50 γιατί θεωρώ πως θα έχουν μεγαλύτερη κατανάλωση από τα michelen. Όμως από την άλλη ένα 80-20 φοβάμαι πως θα έχει πολύ περισσότερη φθορά στις πέτρες, γιατί βλέπεις λόγω εκπαιδευτικών, αν εξαιρέσουμε Απρίλιο-Μάιο, θα ανεβαίνω 2 φορές τουλάχιστον την εβδομάδα στον Υμητό από τώρα μέχρι τον Νοέμβρη. Για αυτό σκέφτομαι το 65-35.

2 σχόλια: 1) Ξεκίνα τα εκπαιδευτικά πιο αργά Μάιο-Ιούνιο και 2)65-35??Υπάρχουν ανάλογα λάστιχα??(απο ενδιαφέρον γιατί πρώτη φορά το βλέπω!)
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Insa Ranger
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουάριος 20, 2011, 22:19 »
Τα michelen..τώρα το είδα.
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Insa Ranger
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 07:23 »
Στη λάσπη, ότι λάστιχο 50-50 και να βάλεις δεν θα σε ικανοποιήσει επαρκώς.Αν δεν θέλεις να αυξήσεις την κατανάλωση βάλε τα dueler τα 693!!με τα οποία εχω πάθει πλάκα όμως, αλλιώς τα michelin και μετά παίζεις με την πίεση. ;)


  Για χειμώνα έχω 2η τετράδα. Δεν θέλω να πάρω 50-50 γιατί θεωρώ πως θα έχουν μεγαλύτερη κατανάλωση από τα michelen. Όμως από την άλλη ένα 80-20 φοβάμαι πως θα έχει πολύ περισσότερη φθορά στις πέτρες, γιατί βλέπεις λόγω εκπαιδευτικών, αν εξαιρέσουμε Απρίλιο-Μάιο, θα ανεβαίνω 2 φορές τουλάχιστον την εβδομάδα στον Υμητό από τώρα μέχρι τον Νοέμβρη. Για αυτό σκέφτομαι το 65-35.

2 σχόλια: 1) Ξεκίνα τα εκπαιδευτικά πιο αργά Μάιο-Ιούνιο και 2)65-35??Υπάρχουν ανάλογα λάστιχα??(απο ενδιαφέρον γιατί πρώτη φορά το βλέπω!)


   Ας το συζητήσουμε με πμ γιατί δεν είναι σχετικό με το θέμα συζήτησης  :).