Αποστολέας Θέμα: Σασμαν.  (Αναγνώστηκε 12069 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΣΤΑΥΡΟΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
Σασμαν.
« στις: Απρίλιος 27, 2011, 11:28 »
Καλημερα σε ολη την παρεα του club.
Εχω ενα προβλημα το jimnaki μου και θελω τα φωτα σας αν ειναι ευκολο φυσικα.

Το Σεπτεμβριο αγορασα ενα μεταχειρισμενο jimny με 49.000χλμ μετα απο 2.000χλμ ηθελε αλλαγη δισκο-πλατο κατι το οποιο αλλαχτηκε φυσικα στις 51.000χλμ.
Απο τοτε που αλλαξα δισκο-πλατο ολα οκ μεχρι πριν μια βδομαδα που τελειως ξαφνικα μου σκληρυνε η πεταλιερα του συμπλεχτη.Πρωτη μου κινηση να το παω στο συνεργειο που του κανω σερβις το παλικαρι ειδε την ντιζα πως ηταν οκ πριν το σηκωσει.αφου το σηκωσε λιγακι για να χωρεσει να μπει απο κατω να δει τι γινεται μετα απο τον ελεγχο που εκανε μου ειπε οτι πρεπει να κατεβει ολο το σασμαν κατω γιατι πρεπει να εχει λιγα ψωμια ακομα το ρουλεμαν του σασμαν η στην καλυτερη να χρειαζεται παλι αλλαγη δικο πλατο.
Σε αυτο το σημειο φιλοι μου θελω τα φωτα σας:Γινεται το ρουλεμαν να χαλασε τοσο γρηγορα απο την στιγμη που το ειχα αλλαξει οταν εβαλα καινουργιο σετ δισκο πλατο η ακομα να χρειαζεται παλι αλλαγη δισκο πλατο μετα απο 7.000χλμ?
Ειναι λογικο κατι τετοιο?
Αν τελικα ειναι το ρουλεμαν ξερετε που μπορω να βρω καποιο πιο ενισχυμενο να του βαλω?

Σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.

Αποσυνδεδεμένος kbaboysis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 93
Απ: Σασμαν.
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 27, 2011, 12:03 »
Τσεκαρε την πεταλιερα μηπως εχεις σκιστει στη βαση που παταει ο συμπλεκτης

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σασμαν.
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 27, 2011, 13:48 »
Καλημερα σε ολη την παρεα του club.
Εχω ενα προβλημα το jimnaki μου και θελω τα φωτα σας αν ειναι ευκολο φυσικα.

Το Σεπτεμβριο αγορασα ενα μεταχειρισμενο jimny με 49.000χλμ μετα απο 2.000χλμ ηθελε αλλαγη δισκο-πλατο κατι το οποιο αλλαχτηκε φυσικα στις 51.000χλμ.
Απο τοτε που αλλαξα δισκο-πλατο ολα οκ μεχρι πριν μια βδομαδα που τελειως ξαφνικα μου σκληρυνε η πεταλιερα του συμπλεχτη.Πρωτη μου κινηση να το παω στο συνεργειο που του κανω σερβις το παλικαρι ειδε την ντιζα πως ηταν οκ πριν το σηκωσει.αφου το σηκωσε λιγακι για να χωρεσει να μπει απο κατω να δει τι γινεται μετα απο τον ελεγχο που εκανε μου ειπε οτι πρεπει να κατεβει ολο το σασμαν κατω γιατι πρεπει να εχει λιγα ψωμια ακομα το ρουλεμαν του σασμαν η στην καλυτερη να χρειαζεται παλι αλλαγη δικο πλατο.
Σε αυτο το σημειο φιλοι μου θελω τα φωτα σας:Γινεται το ρουλεμαν να χαλασε τοσο γρηγορα απο την στιγμη που το ειχα αλλαξει οταν εβαλα καινουργιο σετ δισκο πλατο η ακομα να χρειαζεται παλι αλλαγη δισκο πλατο μετα απο 7.000χλμ?
Ειναι λογικο κατι τετοιο?
Αν τελικα ειναι το ρουλεμαν ξερετε που μπορω να βρω καποιο πιο ενισχυμενο να του βαλω?

Σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.



το ΣΕΤ δισκος - πλατο περιεχει και το ρουλεμαν. αρα λογικα πρεπει να εχει αλλαχτει.
η ντιζα ειναι καθαρη απο λασπες?
εφοσον σκληρηνε το πεταλι σου ή πεταλιερα θα είναι ή ντιζα. οτιδηποτε αφορα τα ρουλεμαν θα σου κανει καποιο θορυβο
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος ΣΤΑΥΡΟΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σασμαν.
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 27, 2011, 17:18 »
το ΣΕΤ δισκος - πλατο περιεχει και το ρουλεμαν. αρα λογικα πρεπει να εχει αλλαχτει.
η ντιζα ειναι καθαρη απο λασπες?
εφοσον σκληρηνε το πεταλι σου ή πεταλιερα θα είναι ή ντιζα. οτιδηποτε αφορα τα ρουλεμαν θα σου κανει καποιο θορυβο

Οσον αφορα την ντιζα δεν θυμαμαι αν ειναι καθαρη η οχι απο λασπες.
Οταν αλλαξα δισκο-πλατο αλλαξε και το ρουλεμαν.
Οσον αφορα τωρα τον θορυβο κανει ενα τριξιμο οταν παταω το συμπλεχτη.
Απο τι μπορει να ειναι ο θορυβος αυτος?

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σασμαν.
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 28, 2011, 00:33 »
το ΣΕΤ δισκος - πλατο περιεχει και το ρουλεμαν. αρα λογικα πρεπει να εχει αλλαχτει.
η ντιζα ειναι καθαρη απο λασπες?
εφοσον σκληρηνε το πεταλι σου ή πεταλιερα θα είναι ή ντιζα. οτιδηποτε αφορα τα ρουλεμαν θα σου κανει καποιο θορυβο

Οσον αφορα την ντιζα δεν θυμαμαι αν ειναι καθαρη η οχι απο λασπες.
Οταν αλλαξα δισκο-πλατο αλλαξε και το ρουλεμαν.
Οσον αφορα τωρα τον θορυβο κανει ενα τριξιμο οταν παταω το συμπλεχτη.
Απο τι μπορει να ειναι ο θορυβος αυτος?

λογικα ντιζα, πριν την αλλαξεις μπορει να  δοκιμασει ο μαστορας να την καθαρισει ριχνοντας μεσα wd-40  η κατι παρομοιο.
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος george36

  • Jimny
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σασμαν.
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 28, 2011, 00:52 »
οταν το εκανε σε μενα ειχε κοπει η λαμαρινα στη πεταλιερα

ριξε μια καλη ματια ;)

Αποσυνδεδεμένος ΣΤΑΥΡΟΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σασμαν.
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 28, 2011, 05:07 »
οταν το εκανε σε μενα ειχε κοπει η λαμαρινα στη πεταλιερα

ριξε μια καλη ματια ;)
Η λαμαρινα αυτη φιλε μου που ακριβως βρισκεται στην πεταλιερα?

Αποσυνδεδεμένος george36

  • Jimny
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σασμαν.
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 28, 2011, 13:49 »
πισω απο τα πεταλ  , στη βαση τους .

αν σκυψεις θα τη δεις.  κοιτα τη προσεκτικα γιατι μπορει να μη φαινεται

με τη πρωτη ματια.  παθων!!!

Αποσυνδεδεμένος extractor

  • Jimny
  • Μηνύματα: 424
  • Φύλο: Άντρας
  • Κυριάκος
Απ: Σασμαν.
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 30, 2011, 21:08 »
και γω για ντιζα λεω,αν και μια φορα μου εχει περιστραφη στον εαυτο του,ο αξονας του πεταλ στο βιταρα...

Αποσυνδεδεμένος ΣΤΑΥΡΟΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σασμαν.
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 05, 2011, 13:40 »
Σημερα το πρωι βαζοντας μπροστα το αμαξι για να παω σε μια δουλεια που ειχα το πενταλ του συμπλεκτη πετρα πατιοταν με παρα πολυ δυσκολια οποτε κατευθειαν στο συνεργειο για μια ακομη διαγνωση.
Το αμαξι σηκωθηκε ψηλα εβγαλε το μαυρο πλαστικο καπακι που ειναι στο σασμαν και εριξε μπολικο σπρευ μπας και στρωσει αλλα τιποτα.
Το πορισμα ειναι οτι αυριο θα μπει στο συνεργειο να κατεβει κατω το σασμαν για καθαρισμα μεσα γιατι το πιο πιθανον ειναι να εχει πιασει χωμα μεσα και να κανει ολη αυτη την ιστορια.
Για ακομα μια φορα ζηταω τα φωτα σας.
Ειναι δυνατον το σασμαν μεσα να εχει πιασει χωμα και να κανει ολη αυτη την ιστορια?

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Σασμαν.
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 05, 2011, 13:43 »
Σημερα το πρωι βαζοντας μπροστα το αμαξι για να παω σε μια δουλεια που ειχα το πενταλ του συμπλεκτη πετρα πατιοταν με παρα πολυ δυσκολια οποτε κατευθειαν στο συνεργειο για μια ακομη διαγνωση.
Το αμαξι σηκωθηκε ψηλα εβγαλε το μαυρο πλαστικο καπακι που ειναι στο σασμαν και εριξε μπολικο σπρευ μπας και στρωσει αλλα τιποτα.
Το πορισμα ειναι οτι αυριο θα μπει στο συνεργειο να κατεβει κατω το σασμαν για καθαρισμα μεσα γιατι το πιο πιθανον ειναι να εχει πιασει χωμα μεσα και να κανει ολη αυτη την ιστορια.
Για ακομα μια φορα ζηταω τα φωτα σας.
Ειναι δυνατον το σασμαν μεσα να εχει πιασει χωμα και να κανει ολη αυτη την ιστορια?

Γιατί δεν ξεκινάς με μια απλή αλλαγή ντίζας? το πολύ πολύ να χάσεις τα λεφτά της ντίζας, αλλά κ πάλι καλό θα έχεις κάνει στο αυτοκίνητό σου...

Πιστεύω όταν είχε πιάσει λάσπη το σασμάν (αλήθεια από που να μπει η λάσπη?) θα είχες σοβαρότερα προβλήματα.... για μένα ντίζα κ την πεταλιέρα που αναφέρουν οι υπόλοιποι... μήπως να έβλεπες κ άλλον μάστορα?
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 05, 2011, 13:44 από verse »
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος ΣΤΑΥΡΟΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σασμαν.
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 05, 2011, 13:46 »
Γιατί δεν ξεκινάς με μια απλή αλλαγή ντίζας? το πολύ πολύ να χάσεις τα λεφτά της ντίζας, αλλά κ πάλι καλό θα έχεις κάνει στο αυτοκίνητό σου...
Την ντιζα την ειδε και ειναι οκ δεν εχει καποιο προβλημα.

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Σασμαν.
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 05, 2011, 13:47 »
Γιατί δεν ξεκινάς με μια απλή αλλαγή ντίζας? το πολύ πολύ να χάσεις τα λεφτά της ντίζας, αλλά κ πάλι καλό θα έχεις κάνει στο αυτοκίνητό σου...
Την ντιζα την ειδε και ειναι οκ δεν εχει καποιο προβλημα.

Πως την είδε την ντίζα? την έβγαλε κ την δοκίμασε με το χέρι?
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Σασμαν.
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 05, 2011, 13:50 »
Ξαναδιαβάζοντας το στόρυ σου, να σου βάλω μια φιτιλιά? μήπως το παλικάρι που σου άλλαξε δίσκο-πλατό, που σου κοίταξε την ντίζα κ που θέλει τώρα να σου κατεβάσει το σασμάν κάτι δεν έχει κάνει σωστά από την αρχή?
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος ΣΤΑΥΡΟΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σασμαν.
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 05, 2011, 13:51 »
Πως την είδε την ντίζα? την έβγαλε κ την δοκίμασε με το χέρι?
Την ξεκουμπωσε με μια πενσα απο την βαση που την κραταει οταν πατας το συμπλεχτη και ο συμπλεχτης πηγαινε πισω με ανεση ενω τωρα θελει λιγακι πιο πολυ πιεση για να παει πισω.