Αποστολέας Θέμα: Σασμαν.  (Αναγνώστηκε 12068 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΣΤΑΥΡΟΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σασμαν.
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 05, 2011, 13:53 »
Ξαναδιαβάζοντας το στόρυ σου, να σου βάλω μια φιτιλιά? μήπως το παλικάρι που σου άλλαξε δίσκο-πλατό, που σου κοίταξε την ντίζα κ που θέλει τώρα να σου κατεβάσει το σασμάν κάτι δεν έχει κάνει σωστά από την αρχή?
Δεν νομιζω γιατι ημουν μπροστα και οταν το κατεβασε για να βγαλει το παλιο δισκο-πλατο αλλα και οταν το ξανατοποθετησε πανω με το καινουργιο δισκο-πλατο.

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Σασμαν.
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 05, 2011, 14:14 »
Δεν πολύ κατάλαβα πως τέσταρε την ντίζα... φαντάζομαι ότι την ξεκούμπωσε από την μεριά του σασμάν κ πάταγε συμπλέκτη... τώρα για την αλλαγή που ήσουν μπροστά εσύ ξέρεις καλύτερα  τι κατάλαβες κ τι όχι...

Γιατί δεν κάνεις μια απλή αλλαγή σε βαλβολίνες στο σασμάν να δεις σε τι κατάσταση θα βγουν? αν έχει χώμα, νερό κτλ σίγουρα κάτι θα δεις στις βαλβολίνες... στην τελική πάρε κ ένα φτηνό λάδι κ ρίχνε από την πάνω τάπα με την κάτω ανοιχτή να δεις τι παίζει.... Μου φαίνεται υπερβολικό το να κατεβάσεις σασμάν χωρίς να έχεις αποδείξει πως οι ενδείξεις που έχεις είναι αληθινές...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος ΣΤΑΥΡΟΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σασμαν.
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 06, 2011, 22:14 »
Το αμαξι μπηκε σημερα το πρωι για εξεταση.
Κατεβηκε το σασμαν κατω και διαπιστωθηκε οτι το προβλημα ηταν στο ρουλεμαν και στο πλατο.
Το ρουλεμαν που μπαινει στην θεση που κουμπωνει η ντιζα ειχε κολλησει με αποτελεσμα οταν παταγα στο συμπλεκτη για να βαλω ταχυτητα το ρουλεμαν δεν εκανε επιστροφη οπως πρεπει κανονικα με αποτελεσμα τα χτενια απο το πλατο να πεταχτουν εξω ευτυχως ο δισκος δεν ειχε κανενα απολυτως προβλημα και ειχε αρκετα ψωμια ακομα.
Αλλα επειδη ρουλεμαν και πλατο δεν πηγαινουν χωριστα οποτε αλλαχτηκε ξανα δισκο-πλατο πιο ενισχυμενο απο το μαμα αλλα και ντιζα συμπλεχτη για να εχω το κεφαλι μου υσηχο.
Την ντιζα την αλλαξα για να εχω το κεφαλι μου υσηχο και να μην παραδωσει πνευμα και με αφησει στα κρυα του λουτρου.
Απο το συνεργειο μου ειπαν οτι απο την στιγμη που παω σε λασπες και τα σχετικα καλο ειναι να φτιαξω μια ποδια να καλυψω το σασμαν για να μην εχω παλι το ιδιο προβλημα αργοτερα.

Αποσυνδεδεμένος extractor

  • Jimny
  • Μηνύματα: 424
  • Φύλο: Άντρας
  • Κυριάκος
Απ: Σασμαν.
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 08, 2011, 15:33 »
αν μπεις σε βαθια λεπτορευστη λασπη,η ποδια δεν κανει τιποτα.
αυτο που εχεις να κανεις ειναι μετα απο τετοια περιπτωση,να παρεις εναν λεπτο ευκαμπτο σωληνα νερου και να το βαζεις μεσα απο το δυχαλο και να το ξεπλενεις καλα.
μετα ριχνεις και λιγο wd-40 επανω στο ρουλεμαν και εισαι κυριος!!

Αποσυνδεδεμένος ΣΤΑΥΡΟΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σασμαν.
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 09, 2011, 00:26 »
αυτο που εχεις να κανεις ειναι μετα απο τετοια περιπτωση,να παρεις εναν λεπτο ευκαμπτο σωληνα νερου και να το βαζεις μεσα απο το δυχαλο και να το ξεπλενεις καλα.
μετα ριχνεις και λιγο wd-40 επανω στο ρουλεμαν και εισαι κυριος!!
Μπορεις να μου το εξηγησεις λιγακι πιο αναλυτικα αυτο φιλε μου?

Αποσυνδεδεμένος extractor

  • Jimny
  • Μηνύματα: 424
  • Φύλο: Άντρας
  • Κυριάκος
Απ: Σασμαν.
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 09, 2011, 06:58 »
φυσικα και μπορω!
παιρνεις ενα σωληνα νερου τον οποιο τον συνδεεις στο νερο.
καλο ειναι να ειναι ο σωληνας,αν ειναι δυνατον και πιο στενος απο το κανονικο.πχ 1/4'' αντι για 1/2''.
πεφτεις απο κατω,τραβας λαστιχο που ειναι επανω στο δυχαλο το συμπλεκτη(πανευκολο),βαζεις μεσα στην τρυπα το λαστιχο με το νερο και ανοιγεις την βρυση.το κουνας οσο μπορεις για να πλυθει ολο καλα.
οταν δεις οτι το νερο βγαινει καθαρο,σταματας.
αν δεν το εχεις κανει,θα βγει ποοοοοοοοολυ βρωμα απ μεσα,ειδηκα αν συνηθηζεις να το κανεις λασπο-υποβρυχιο. lol
μετα ριξε και λιγο σπρευ επανω στο ρουλεμαν που σπρωχνει το δυχαλο και τελος!!!

Αποσυνδεδεμένος ΣΤΑΥΡΟΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σασμαν.
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 09, 2011, 11:35 »
πεφτεις απο κατω,τραβας λαστιχο που ειναι επανω στο δυχαλο το συμπλεκτη(πανευκολο),βαζεις μεσα στην τρυπα το λαστιχο με το νερο και ανοιγεις την βρυση.το κουνας οσο μπορεις για να πλυθει ολο καλα.
οταν δεις οτι το νερο βγαινει καθαρο,σταματας.
αν δεν το εχεις κανει,θα βγει ποοοοοοοοολυ βρωμα απ μεσα,ειδηκα αν συνηθηζεις να το κανεις λασπο-υποβρυχιο. lol
μετα ριξε και λιγο σπρευ επανω στο ρουλεμαν που σπρωχνει το δυχαλο και τελος!!!
Αν καταλαβα καλα εννοεις να βγαλω το μαυρο πλαστικο καπακι που ειναι πανω στο σασμαν που καλυπτει το διχαλο και να βαλω εκει μεσα στο λαστιχο??
Δεν υπαρχει προβλημα αν πεσει νερο καθως θα το καθαριζω πανω στο δισκο-πλατο??

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Σασμαν.
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 09, 2011, 15:35 »
Τώρα εγώ γιατί πιστεύω ότι δεν φταίει το λασπόλουτρο? αν ήταν έτσι, οι γνωστοί "κανίβαλοι" της παρέας θα ήθελαν ένα σετάκι κάθε φορά που βγαίνουν βόλτα. κ σιγά μην κάθονται κάθε φορά να πλένουν έτσι το δίσκο-πλατό (αν κ δεν είμαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με τόσο νερό, είτε με το ρουλεμάν του δίσκου είτε μην περάσει σε κανά σασμάν ή βολάν το νερό)

για μένα ή έχει σκιστεί η φούσκα κ πήρε λάσπη (εγώ σε καμία αλλαγή δεν έχω βρει χώμα μέσα) ή λάθος τοποθέτηση ή ελαττωματικό σετ...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος extractor

  • Jimny
  • Μηνύματα: 424
  • Φύλο: Άντρας
  • Κυριάκος
Απ: Σασμαν.
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 09, 2011, 21:15 »
δηλαδη εσυ πιστευεις οτι το ΚΑΘΑΡΟ ΝΕΡΟ θα κανει κακο αντι της λασπης που εχει μεσα και χωμα;
στο ρουλεμαν;
η λασπη εκει που παει δεν κανει κακο;
εγω το εχω κανει...δεν ξερω ποσες φορες στο βιταρα που ειχε καινουργιο δισκο πλατο και μετα απο 2 μηνες ''μπανια'' στην λασπη αρχισε να βουιζει,και 2 χρονια μετα,με αυτον τον τροπο το βουητο ηταν στα ιδια επιπεδα.
ο καθενας μας προτεινη,και οι υπολοιποι αποφασιζουν.

υγ.δεν ειπα οτι η ζημια προηλθε απο αυτο,αλλα προτεινα εναν τροπο συντηρισης που σε εμενα εχει δουλεψει.
ολα εκει κατω ειναι στεγανα.
αν δεν ειναι θα το δεις και στης βαλβολινες που συμαινει προβλημα.
και παλι ομως καλυτερα νερο,παρα λασπη.

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Σασμαν.
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 09, 2011, 21:37 »
δηλαδη εσυ πιστευεις οτι το ΚΑΘΑΡΟ ΝΕΡΟ θα κανει κακο αντι της λασπης που εχει μεσα και χωμα;
στο ρουλεμαν;
η λασπη εκει που παει δεν κανει κακο;
εγω το εχω κανει...δεν ξερω ποσες φορες στο βιταρα που ειχε καινουργιο δισκο πλατο και μετα απο 2 μηνες ''μπανια'' στην λασπη αρχισε να βουιζει,και 2 χρονια μετα,με αυτον τον τροπο το βουητο ηταν στα ιδια επιπεδα.
ο καθενας μας προτεινη,και οι υπολοιποι αποφασιζουν.

υγ.δεν ειπα οτι η ζημια προηλθε απο αυτο,αλλα προτεινα εναν τροπο συντηρισης που σε εμενα εχει δουλεψει.
ολα εκει κατω ειναι στεγανα.
αν δεν ειναι θα το δεις και στης βαλβολινες που συμαινει προβλημα.
και παλι ομως καλυτερα νερο,παρα λασπη.

λέω πως εκεί θα πρέπει να είναι στεγανά. άρα η λύση είναι να δει από που μπαίνει νερό. άρα αν η φούσκα δεν είναι σκισμένη ώστε να πάρει από εκεί, το πρόβλημα δεν ήταν η λάσπη  ;) το ότι κόλλησε το ρουλεμάν δεν σημαίνει λάσπη απαραίτητα (αλήθεια το είδες? )

εγώ θα φοβόμουν να ρίξω νερό... καλύτερα δίσκο πλατό χαλασμένο από λασπη, παρά νερά στις βαλβολίνες. άρα καλύτερα να δούμε από που μπαίνουν οι λάσπες κ να διορθώσουμε αυτό...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος k.Maltezos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 130
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σασμαν.
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 09, 2011, 22:05 »


Στεγανα δεν μπορει να ειναι, γιατι δεν ειναι υποβρυχιο, εχει  ενα γωνιακο λαμαρινακι της πλακας οπως τα περισσοτερα σασμαν,και τα πλαστικο καλυμα επισης της πλακας  στην εισοδο της ντιζας του συμπλεκτη, απο αυτα τα δυο σημεια μπαινει λασπονερο και οταν στεγνωνει,
 η χελωνα του σασμαν ειναι γεματη απο το χωμα που μενει.
Η μεθοδος "αποκαταστασης" που προτεινει ο extractor ειναι η απολυτως ενδεδυγμενη για τον καθαρισμο του διχαλου κλπ, μετα απο "σοβαρα" λασπολουτρα.
Νερο να εισχωρησει μεσα στο σασμαν δεν παιζει ουτε μια στο 1000000, ακομα και αν το ρουλμαν της μπριζ -ντιρεκτ χανει λιγο, παλι δεν περναει νερο.


Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Σασμαν.
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 09, 2011, 22:57 »
οκ πάσο.. αν το έχετε δοκιμάσει  :)
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος ΣΤΑΥΡΟΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σασμαν.
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 10, 2011, 00:03 »
Παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ ολους σας για τις απαντησεις αλλα και για τις γνωμες σας.
Νομιζω παντως οτι το πιο σωστο ειναι να βρεθουμε μια μερα πχ για ενα καφε να τα πουμε αλλα και να δουμε τι μπορουμε να κανουμε για αυτο το θεμα.
Δεν ξερω αν συμφωνειτε μαζι μου.

Αποσυνδεδεμένος ΣΤΑΥΡΟΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σασμαν.
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 10, 2011, 00:07 »
για μένα ή έχει σκιστεί η φούσκα κ πήρε λάσπη (εγώ σε καμία αλλαγή δεν έχω βρει χώμα μέσα) ή λάθος τοποθέτηση ή ελαττωματικό σετ...
Ποια φουσκα λες και που ακριβως ειναι αυτη φιλε μου?
Οσον αφορα το ελαττωματικο σετ τους το ειπα και μου ειπαν οτι αν ηταν ελαττωματικο γιατι στο εμφανισε μετα απο 7.000χλμ και δεν στο εμφανισε πιο νωρις.
Αυτη ηταν η απαντηση που πηρα απο τον μαστορα.

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Σασμαν.
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 10, 2011, 00:32 »
το λάστιχο που αναφέρει ο extractor λέω....

εσύ έκανες τίποτα βάρβαρα λασπόλουτρα αυτά τα 7000 ΚΜ? το είδες ότι ήταν λασπωμένο?
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems