Αποστολέας Θέμα: Kαλως σας βρηκα .  (Αναγνώστηκε 2732 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος yamaren

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5
Kαλως σας βρηκα .
« στις: Μάιος 07, 2011, 19:11 »
καλησπερα . με λενε Αρη και ψαχνω να αγορασω και εγω Jimny . Σαν κριτηριο επιλογης 4χ4 ειναι το να τραβαω ενα φουσκωτο που εχω και να μπορω να μπαινοβγαινω στη γλυστρα . Κατεληξα σε Jimny  λογω των 1300 κ.εκ.  Πιστευω οτι θα ειναι καλη επιλογη . Το σκαφος που τραβαω ειναι περιπου 900 κιλα, κομπλε . Τωρα το τραβαω με corolla  1400κ.εκ  και το βγαζω οριακα απο τη γλυστρα . Αν μια γλυστρα ειναι αποτομη δυσκολα θα το βγαλω . επισης σε οπισθεν ψιλοανηφοριτσα μυριζει δισκος. Τι λετε θα με βγαλει ασπροπροσωπο το Jimny .  Και κατι ακομη , τι πρεπει να προσεξω στην επιλογη μεταχειρισμενου και τι προβληματα βγαζουν γενικα .
Ευχαριστω  .

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Kαλως σας βρηκα .
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 07, 2011, 19:27 »
Καλώς ήρθες!!! Για ρίξε-βγάλε δεν θα έχεις κανένα θέμα... Για ρυμούλκηση όμως σου συνιστώ τρέιλερ με φρένα αλλιώς πολύυυυυυυυυυυυ προσεχτικά!!!! τι φουσκωτο αν επιτρέπεται κ που πέφτεις συνήθως? εγώ με το jimny σέρνω ένα oceanic 5.70  ;)
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος yamaren

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5
Απ: Kαλως σας βρηκα .
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 07, 2011, 19:33 »
Ενα Victor 5.25 με 115 mercury   Το τρεηλερ δυστυχως δεν εχει φρενα . Τωρα με το coroolla  σιγα σιγα παω , το πολυ μεχρι 120-130 .

Αποσυνδεδεμένος yamaren

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5
Απ: Kαλως σας βρηκα .
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 07, 2011, 19:34 »
Α και πεφτω Πορτο Ραφτη

Αποσυνδεδεμένος sotos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kαλως σας βρηκα .
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 07, 2011, 19:40 »
καλησπερα . με λενε Αρη και ψαχνω να αγορασω και εγω Jimny . Σαν κριτηριο επιλογης 4χ4 ειναι το να τραβαω ενα φουσκωτο που εχω και να μπορω να μπαινοβγαινω στη γλυστρα . Κατεληξα σε Jimny  λογω των 1300 κ.εκ.  Πιστευω οτι θα ειναι καλη επιλογη . Το σκαφος που τραβαω ειναι περιπου 900 κιλα, κομπλε . Τωρα το τραβαω με corolla  1400κ.εκ  και το βγαζω οριακα απο τη γλυστρα . Αν μια γλυστρα ειναι αποτομη δυσκολα θα το βγαλω . επισης σε οπισθεν ψιλοανηφοριτσα μυριζει δισκος. Τι λετε θα με βγαλει ασπροπροσωπο το Jimny .  Και κατι ακομη , τι πρεπει να προσεξω στην επιλογη μεταχειρισμενου και τι προβληματα βγαζουν γενικα .
Ευχαριστω  .
<welc_ Νά μήν είναι από γραφείο ενικοιάσεων. Δώσε τό νούμερο τήs πινακίδαs στόν ασφαλιστή σου νά τό ψάξει.καί γιά τρακάρισμα. Νά μήν έχει τρέμουλο στά 70-80 χιλ. Στή συνέχεια ότι συνήθωs ψάχνουμε σέ μεταχειρισμένο.
sotos

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Kαλως σας βρηκα .
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 07, 2011, 19:50 »
Ενα Victor 5.25 με 115 mercury   Το τρεηλερ δυστυχως δεν εχει φρενα . Τωρα με το coroolla  σιγα σιγα παω , το πολυ μεχρι 120-130 .

με πόσα????? το ξεχνάς αυτό με τι jimny!!!! πρώτον δεν θα σταματήσεις "ποτέ"!!!! δεύτερον, όσο καλά κ αν είναι ζυγισμενο το τρέιλερ σου κ η χούφτα, μετά τα 90 θα αρχίσει το "ψάρωμα" κ λαμβάνοντας υπόψιν την ευστάθεια του jimny γίνεται εξαιρετικά επικίνδυνο!!! έχω πάει max μέχρι 110 σε ευθεια (στισ κατηφόρες είμαι σαν τισ νταλίκες , πάω πιο αργά) με άπνοια κ άδειο δρόμο.... από λούτσα πέφτω εγώ...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kαλως σας βρηκα .
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 08, 2011, 01:03 »
 Καλώς ήρθες φίλε Άρη και καλώς σε βρήκαμε...

 Όσον αφορά τις ταχύτητες του Jimny όταν ρυμουλκεί ένα σκάφος,ο Φάνης (verse) έχει απόλυτο δίκιο όπως τα λέει...Και εγώ έχω ένα ισόβαρο με το δικό σου και δεν έχω περάσει ποτέ τα 75-80 χλμ/ώρα γιατί απο κεί και πέρα "ψαρώνει" και είναι άκρως επικίνδυνο!

 Για τις γλύστρες,με Jimny...θα μπαίνεις και θα βγαίνεις απροβλημάτιστα...στης Αγ.Μαρίνας στο Ράφτη ειδικά δεν το συζητάω καν...απλά θα προσέχεις την αριστερή λούμπα...ξέρεις εσύ... lol lol lol

Ερώτηση:Που ψαρεύεις και τι ? ;)

 Εδώ μια φωτό στην Αγ Μαρίνα...στην θέση της δικής μου βάρκας βάλε την δική σου! ;) Έτσι θα είσαι! ;) Πώπω κακομοιριά..δεν κοιτάς να πάρεις καλύτερα ένα Cayenne! lol lol lol

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 08, 2011, 01:36 από jimever »
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kαλως σας βρηκα .
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 08, 2011, 12:58 »
   Να ξέρεις ότι τα κάμπριο είναι κατασκευή Ισπανία και τα κλειστά Ιαπωνία.

Αποσυνδεδεμένος yamaren

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5
Απ: Kαλως σας βρηκα .
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 10, 2011, 18:35 »
Eιδα ενα JIMNY το οποιο ομως δεν ειχε υδραυλικο τιμονι . μου ειπε ο πωλητης πως η suzuki το βαζει με 100€  . ισχυει κατι τετοιο ? εγω νομιζω οτι με 100 € ουτε τα υγρα του υδραυλικου δεν σου αλλαζει . Και δεν ειχε και ηλεκτρικα παραθυρα . και τα πλαστικα ηταν μαυρα και οχι κοκκινα . και ειναι η εκδοση mpi  λεει  , μοντελο 2002 . η τιμη ειναι καλη  4400 , αλλα τα υπολοιπα δεν μου αρεσουν . εσεις τι λετε ?

Αποσυνδεδεμένος SAV

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 942
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kαλως σας βρηκα .
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 10, 2011, 21:49 »
Εδώ μια φωτό στην Αγ Μαρίνα...στην θέση της δικής μου βάρκας βάλε την δική σου! ;) Έτσι θα είσαι! ;) Πώπω κακομοιριά..δεν κοιτάς να πάρεις καλύτερα ένα Cayenne! lol lol lol


Γιάννη,
τι πλοίο είναι αυτό ? ? ? ? ? ? ? ? ?

Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kαλως σας βρηκα .
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 10, 2011, 23:41 »
Eιδα ενα JIMNY το οποιο ομως δεν ειχε υδραυλικο τιμονι . μου ειπε ο πωλητης πως η suzuki το βαζει με 100€  . ισχυει κατι τετοιο ? εγω νομιζω οτι με 100 € ουτε τα υγρα του υδραυλικου δεν σου αλλαζει . Και δεν ειχε και ηλεκτρικα παραθυρα . και τα πλαστικα ηταν μαυρα και οχι κοκκινα . και ειναι η εκδοση mpi  λεει  , μοντελο 2002 . η τιμη ειναι καλη  4400 , αλλα τα υπολοιπα δεν μου αρεσουν . εσεις τι λετε ?

  Φίλε μου η τιμή είναι όντως εξαιρετική αλλά ίσως και πονηρή... ;) Γι'αυτό και πρέπει να το προσέξεις περισσότερο. ;) Προσωπικά για Jimny πρώτη φορά ακούω τέτοια τιμή...εκτός και αν μείνει τόσο πολύ πίσω! ;) Και αφού ρωτάς,η συμβουλή μου είναι να πάς και προς Αλίμου-Αεροπορίας μεριά που είναι και ένα απο τα κέντρα μεταχειρισμένων της Suzuki.

  YΓ Δεν είναι ακριβώς δική μου η βάρκα Σπύρο...Του ξαδέλφου μου είναι,απλά την χρησιμοποιώ εγώ περισσότερο...την δική μου την πούλησα προ καιρού! :'( :'( :'(
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kαλως σας βρηκα .
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 11, 2011, 10:06 »
Eιδα ενα JIMNY το οποιο ομως δεν ειχε υδραυλικο τιμονι . μου ειπε ο πωλητης πως η suzuki το βαζει με 100€  . ισχυει κατι τετοιο ? εγω νομιζω οτι με 100 € ουτε τα υγρα του υδραυλικου δεν σου αλλαζει . Και δεν ειχε και ηλεκτρικα παραθυρα . και τα πλαστικα ηταν μαυρα και οχι κοκκινα . και ειναι η εκδοση mpi  λεει  , μοντελο 2002 . η τιμη ειναι καλη  4400 , αλλα τα υπολοιπα δεν μου αρεσουν . εσεις τι λετε ?

4κινηση έχει?

ακριβο νομιζω οτι ειναι, ο λογος ειναι οτι το αμαξι ειναι ξεβρακωτο.
θυμαμαι οτι εβγαζε μια τετοια εκδοση η οποια μεσα δεν ειχε ουτε μοκετα αλλα ενα πλαστικο δαπεδο. επισης ουτε ραγες οροφης,προβολακια,ζαντες,

τσεκαρε το θεμα της 4 κινησης γιατι εχουν κυκλοφορησει και πισωκινητα jimny .

παντως αν ενα μοντελο 2005 το οποιο ειναι αλλο αμαξι σε σχεση με το μοντελο 2002, το κοστολογουν οι ασφαλιστικες στα 9000 ευρω και δεδομενου οτι εχει φουλ εξοπλισμο (για jimny παντα) τοτε ειναι ακριβο αυτο που βρηκες
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος SAV

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 942
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kαλως σας βρηκα .
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 11, 2011, 10:45 »
τσεκαρε το θεμα της 4 κινησης γιατι εχουν κυκλοφορησει και πισωκινητα jimny .
+1!

Αποσυνδεδεμένος kapetanios

  • Jimny
  • Μηνύματα: 754
  • Φύλο: Άντρας
  • Allways fixing!!!
Απ: Kαλως σας βρηκα .
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 12, 2011, 01:02 »
Καλως τον φιλο μας!