Αποστολέας Θέμα: Θορυβος  (Αναγνώστηκε 4959 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΣΤΑΥΡΟΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
Θορυβος
« στις: Ιούλιος 10, 2011, 05:57 »
Καλημερα σε ολους!!
Την Δευτερα το πρωι καθαριζοντας το αμαξι μεσα γιατι ειχε πολυ σκονη και ενω δουλευε η μηχανη ειπα να καθαρισω λιγο την φουσκα του λεβιε των ταχυτητων με του που παταω συμπλεχτη και βαζω την δευτερα στο κιβωτιο ταχυτητων ακουω απο κατω ενα παραξενο θορυβο μπα λεω ιδεα μου ειναι.Σβηνω την μηχανη και την ξαναβαζω μπροστα στην πρωτη δεν ακουγα τιποτα μολις εβαλα την δευτερα να σου παλι αυτος ο περιεργος θορυβος κατι σαν γρου γρου εκανε απο κατω κανω μια βολτα το αμαξι στο τετρεγωνο τιποτα δεν ξανακουσα τον θορυβο αυτο.
Σημερα το βραδυ νατος παλι ο ιδιος και τωρα μαλιστα εμφανιστηκε με του πατησα τον συμπλεκτη βαζω πρωτη δεν ακουω τιποτα μολις εβαλα δευτερα παλι αυτο το γρου γρου.Σβηνω την μηχανη για κανα 3 λεπτο και την ξαναβαζω μπροστα οταν πατησα ξανα το συμπλεκτη δεν ακουγα απολθτως τιποτα με το που εβαά την δευτερα να το παλι αυτο το γρου γρου.
Μπορει να μου πει καποιος απο τι μπορει να προερχεται αυτος ο θορυβος??3
Σας ευχαριστω ολους εκ των προτερων.

Αποσυνδεδεμένος ΣΤΑΥΡΟΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θορυβος
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 11, 2011, 01:04 »
Κανεις δεν ξερει να με βοηθησει?

Αποσυνδεδεμένος extractor

  • Jimny
  • Μηνύματα: 424
  • Φύλο: Άντρας
  • Κυριάκος
Απ: Θορυβος
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 11, 2011, 06:42 »
αν στο κανει μονο στην δευτερα,η λογικη ειναι οτι κατι εχει να κανει με το γραναζι και ολα αυτα που το περιβαλουν.
μπορει ομως επειδη μια ερχετε και μια φευγει και συνηθως η θορυβοι στο σασμαν αν ερθουν δεν ξαναφευγουν,να εχει παει καμια πετρουλα στον λεβγε απο την κατω μερια και αναλογα την θεση να μην σε αφηνει να κουμπωνεις..

Αποσυνδεδεμένος ΣΤΑΥΡΟΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θορυβος
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 12, 2011, 01:35 »
αν στο κανει μονο στην δευτερα,η λογικη ειναι οτι κατι εχει να κανει με το γραναζι και ολα αυτα που το περιβαλουν.
μπορει ομως επειδη μια ερχετε και μια φευγει και συνηθως η θορυβοι στο σασμαν αν ερθουν δεν ξαναφευγουν,να εχει παει καμια πετρουλα στον λεβγε απο την κατω μερια και αναλογα την θεση να μην σε αφηνει να κουμπωνεις..
Οι ταχυτητες κουμπωνουν κανονικα.
Το θεμα ειναι οτι δεν μου το κανει οταν ειμαι εν κινηση αλλα οταν το αμαξι ειναι σταματημενο.
Δεν μπορω να καταλαβω απο που προερχεται ο θορυβος.
ΕΙναι απο το σασμαν η απο το κεντρικο διαφορικο??
Ιδου η απορια.

Αποσυνδεδεμένος ΣΤΑΥΡΟΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θορυβος
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 12, 2011, 01:55 »
Σημερα το πρωι πηγα μια βολτα το αμαξι απο το συνεργειο να το δουν τα παιδια γιατι αρχιζει και με τρελαινει ο θορυβος αυτος.
Οταν ακους εναν θορυβο κατω απο το αμαξι σου και δεν ξερεις απο που μπορει να προερχεται ειναι για να τρελαινεσαι.
Δεν ξερω αν συμφωνειται μαζι μου.
Χτες το απογευμα εχω πεσει κατω απο το αμαξι και αφου εχω φαει 2 ωρες σχεδον κατω απο το αμαξι ψαχνωντας να βρω τι φταιει και αφου δεν εχω βγαλει ακρη αποφασιζω να το παω για εναν καλυτερο ελεγχο.
Μετα πολλα σημερα το πρωι κατεβαινω στο αμαξι για να το παω στο συνεργειο ελπιζοντας να βρω τι φταει.
Με το που βαζω μπροστα και χωρις να εχω ξεκινησει και βαζω την πρωτη νατος παλι ο θορυβος στην δευτερα το ιδιο ακριβως.Το παω στο συνεργειο το παει το παλικαρι μια βολτα και οταν γυρισε μου λεει οτι δεν ακουει τιποτα.Με ρωταει τι ακριβως ακους και του λεω οτι με το που βαλω την πρωτη η την δευτερα χωρις να ξεκινησει το αμαξι ακουω ενα γρου γρου απο κατω.
Το σηκωνουμε στο αναβατηρα και ξεκιναει ο ελεγχος απο κατω.
Πρωτο σημειο ελεγχου οι βαρβολινες αν ειναι οκ.
Οι βαρβολινες οκ.
Αυτο που βρηκαμε στον ελεγχο ειναι οτι υπαρχει τζογος γιατι εχει χαλαρωσει οπως μου ειπε η φωλια στον αξονα που φερνει την κινηση απο πισω προς τα μπροστα και μια κομμενη φουσκα στον κεντρικο αξονα.
Εσεις τι λετε που εχετε μεγαλυτερη εμπειρια πανω στο jimny απο οτι εχω εγω.
Λετε να φταει ο τζογος στον αξονα και να μου δημιουργει τον θορυβο η πρεπει να κοιταξω και πουθενα αλλου??

Αποσυνδεδεμένος extractor

  • Jimny
  • Μηνύματα: 424
  • Φύλο: Άντρας
  • Κυριάκος
Απ: Θορυβος
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 12, 2011, 07:31 »
χλωμο αλλα δεν ειμαι και απολυτος.
συμπλεξη αποσυμπλεξη,κανει κανονικα;
με το βιταρα ειχα παθει κατι αντιστοιχο.
δλδ μου ειχε φαει το σταυρο,και δεν εκανε τελεια αποσυμπλεξη,τοσο ομως ωστε να μην το πιανεις σχεδον με τιποτα μια και ηταν αμελητεο.
οταν εβαζα ταχυτητα,ακουγοταν ενα κοπανημα απο κατω.
τελικα ηταν ο τζογος που ειχε ο σταυρος,και λογο αποσυμπλεξης,κοπανουσε.
λεω μηπως....

Αποσυνδεδεμένος ΣΤΑΥΡΟΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θορυβος
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 12, 2011, 08:08 »
χλωμο αλλα δεν ειμαι και απολυτος.
συμπλεξη αποσυμπλεξη,κανει κανονικα;
με το βιταρα ειχα παθει κατι αντιστοιχο.
δλδ μου ειχε φαει το σταυρο,και δεν εκανε τελεια αποσυμπλεξη,τοσο ομως ωστε να μην το πιανεις σχεδον με τιποτα μια και ηταν αμελητεο.
οταν εβαζα ταχυτητα,ακουγοταν ενα κοπανημα απο κατω.
τελικα ηταν ο τζογος που ειχε ο σταυρος,και λογο αποσυμπλεξης,κοπανουσε.
λεω μηπως....

Ναι κανονικα κανει συμπλεξη αποσυμπλεξη.

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: Θορυβος
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 12, 2011, 14:43 »
η βαση του σασμαν ειναι οκ?εχει ελεχθει?

Αποσυνδεδεμένος ΣΤΑΥΡΟΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θορυβος
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 23, 2011, 23:27 »
η βαση του σασμαν ειναι οκ?εχει ελεχθει?
Εχει ελεχθει και ειναι και αυτη οκ!!
Ο θορυβος ενω ειχε εξαφανστει εδω και μερικες μερες σημερα ειπε να κανει και παλι την εμφανιση του.
Ο θορυβος ακουγεται απο το κεντρο του αυτοκινητου μεταξυ σασμαν και transfer αλλα δεν μπορω να εντοπισω απο που ακριβως προερχεται.
Για πειτε καμια αλλη ιδεα τι μπορει να ειναι?

Αποσυνδεδεμένος extractor

  • Jimny
  • Μηνύματα: 424
  • Φύλο: Άντρας
  • Κυριάκος
Απ: Θορυβος
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 24, 2011, 16:18 »
σταυρός που ενωνει σασμαν τρανσφερ;
βασικα το θεμα ειναι οτι δεν ειναι μονιμο.
μην τρελενεσαι.
αν ειναι,θα γινει ζημια και ξεμπερδευεις....

Αποσυνδεδεμένος ΣΤΑΥΡΟΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θορυβος
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 04, 2011, 22:55 »
Τελικα σημερα βρηκα επιτελους απο που προερχεται ο θορυβος που μου εσπαγε τα νευρα οποτε εκανε την εμφανιση του.
Ο θορυβος τελικα προερχεται μεσα απο το σασμαν.
Το περιεργο ειναι οτι την πρωτη φορα που αλλαξα δισκο-πλατο δεν ειχα κανενα θορυβο την δευτερη φορα ομως που αλλαξα δισκο-πλατο μετα απο καμια 300χλμ αρχισε να μου κανει θορυβο.
Για ριχτε φιλαρακια καμια ιδεα απο τι μπορει να προερχεται?

Αποσυνδεδεμένος ΣΤΑΥΡΟΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θορυβος
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 11, 2011, 21:59 »
Καμια ιδεα παιδια απο που μπορει να προερχεται ο θορυβος?

Αποσυνδεδεμένος sokrates

  • Jimny
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θορυβος
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 12, 2011, 20:53 »
Τον θόρυβο τον κάνει κατά την εκκίνηση?
Ξεκινώντας δηλαδή με 1η ή 2α (2Χ4 ή 4Χ4) κάνει ένα στιγμιαίο γρου-γρου -μπουκομένο κάπως- και σταματάει εκεί (ο θόρυβος)?
Αν ναι, τότε ίσως είναι το συγχρονιζέ. Καμιά ανησυχία. Συνοδεύεται συνήθως με μία μικρή δυσκολία στο να κουμπώσεις την πρώτη(ή όποια). Αυτό έχω εγώ μόνιμα από την ημέρα που το αγόρασα καινούργιο και πιθανόν προέρχεται από κάποιο γρανάζι το οποίο θα αλλαχθεί από Σεπτέμβρη...


Αν όχι εγώ δεν έχω αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο.
Αν ήθελες εγγύηση, ας έπαιρνες τοστιέρα. Κ.Ι.

Αποσυνδεδεμένος ΣΤΑΥΡΟΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θορυβος
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 13, 2011, 02:35 »
Τον θόρυβο τον κάνει κατά την εκκίνηση?
Ξεκινώντας δηλαδή με 1η ή 2α (2Χ4 ή 4Χ4) κάνει ένα στιγμιαίο γρου-γρου -μπουκομένο κάπως- και σταματάει εκεί (ο θόρυβος)?
Αν ναι, τότε ίσως είναι το συγχρονιζέ. Καμιά ανησυχία. Συνοδεύεται συνήθως με μία μικρή δυσκολία στο να κουμπώσεις την πρώτη(ή όποια). Αυτό έχω εγώ μόνιμα από την ημέρα που το αγόρασα καινούργιο και πιθανόν προέρχεται από κάποιο γρανάζι το οποίο θα αλλαχθεί από Σεπτέμβρη...
Αν όχι εγώ δεν έχω αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο.
Σωκρατη τον θορυβο δεν μου τον κανει εν κινηση αλλα οταν ειμαι σταματημενος και παω να βαλω την 1η για να ξεκινησω(2Χ4 στο 4Χ4 δεν εχω ακουσει κατι μεχρι στιγμης)το γρου γρου δεν ειναι στιγμιαιο ο θορυβος σταματαει μονο οταν βγαλεις την 1η η την 2α μιας και το κανει μονο σε αυτες τις 2 ταχυτητες και σε καμια αλλη.
Εμενα ο θορυβος αυτος παρουσιαστηκε την δευτερη φορα που αλλαξα δισκο-πλατο μιας και την πρωτη φορα επεσα σε αστοχια υλικου.