Αποστολέας Θέμα: Ακρίβυναν τα παράβολα των CB  (Αναγνώστηκε 7529 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.


Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ακρίβυναν τα παράβολα των CB
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 26, 2011, 08:06 »
ε, και ?

Αποσυνδεδεμένος Majestix

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
  • Les Gaulois..
    • www.gaulois4x4.com
Απ: Ακρίβυναν τα παράβολα των CB
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 26, 2011, 08:22 »
Χρήστο, βάση ευρωπαϊκής νομοθεσίας το CB (citizen band) δεν θέλει άδεια....

Στην Ελλάδα είναι λίγο μπλέξιμο... εγώ πάντως δεν έχω βγάλει..
Majestix

Better 2 be Proactive... than Reactive....

http://www.gaulois4x4.com

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Ακρίβυναν τα παράβολα των CB
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 26, 2011, 08:39 »
Εμένα λήγει του χρόνου, δεν πρόκειται να την ανανεώσω, να πάνε να κουρευτούνε...
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ακρίβυναν τα παράβολα των CB
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 26, 2011, 09:01 »
Το χρησιμοποιώ από το 2004, και ποτέ δεν είχα άδεια....  >:D Οπως λέει και ο majestix, CITIZENS' BAND.....




Αποσυνδεδεμένος geojimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 748
Απ: Ακρίβυναν τα παράβολα των CB
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 26, 2011, 09:33 »
Κυριοι καλημερα εκτος οτι ακριβηνανε το εχουν περιπλεξει το θεμα cb. Εγω το ειχα αγορασει περισυ τον οκτωβρη το cb καινουργιο με τα χαρτια του και πηγα να το δηλωσω εφετος στην αδεια μιας και δεν πηγα πουθενα,αρχικα μου λενε οτι δεν γινετε  γιατι απο περισυ εως εφετος μπορει να το λειτουργουσα παρανομα για παρανομους σκοπους a105.Μετα απο "πολιτισμενο" διαλογο επικοινωνισε ο υπαλληλος με το υπουργειο και μας ειπαν οτι πρεπει να υπογραψω μια υπευθυνη δηλωση οτι δεν το λειτουργησα παρανομα ,οτι δεν διωκομαι για παρανομη λειτουργεια σταθμου cb οτι οτι οτι......
Επισης σε συζητηση που το ανεφερα μου ειπαν αλλαξε ο νομος και οτι μπορεις να κατηγορηθεις για τρομοκρατης, εμπρηστης , ελεφαντας, φοροφυγας μεχρι και πολιτικος σε λιγο..
Προσεχτε την χρηση του το σοβαρεψαν το θεμα...
Υ.Γ. το cb μου το εχω ακομα στο κουτι του, Παντως αδεια εχω   j12

Αποσυνδεδεμένος Majestix

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
  • Les Gaulois..
    • www.gaulois4x4.com
Απ: Ακρίβυναν τα παράβολα των CB
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 26, 2011, 10:26 »
Κυριοι καλημερα εκτος οτι ακριβηνανε το εχουν περιπλεξει το θεμα cb. Εγω το ειχα αγορασει περισυ τον οκτωβρη το cb καινουργιο με τα χαρτια του και πηγα να το δηλωσω εφετος στην αδεια μιας και δεν πηγα πουθενα,αρχικα μου λενε οτι δεν γινετε  γιατι απο περισυ εως εφετος μπορει να το λειτουργουσα παρανομα για παρανομους σκοπους a105.Μετα απο "πολιτισμενο" διαλογο επικοινωνισε ο υπαλληλος με το υπουργειο και μας ειπαν οτι πρεπει να υπογραψω μια υπευθυνη δηλωση οτι δεν το λειτουργησα παρανομα ,οτι δεν διωκομαι για παρανομη λειτουργεια σταθμου cb οτι οτι οτι......
Επισης σε συζητηση που το ανεφερα μου ειπαν αλλαξε ο νομος και οτι μπορεις να κατηγορηθεις για τρομοκρατης, εμπρηστης , ελεφαντας, φοροφυγας μεχρι και πολιτικος σε λιγο..
Προσεχτε την χρηση του το σοβαρεψαν το θεμα...
Υ.Γ. το cb μου το εχω ακομα στο κουτι του, Παντως αδεια εχω   j12

Αυτό ισχύει έναν γνωστό.. όχι τετρακίνητο, τεχνικός σε μια μεγάλη πολυεθνική, τον μπαγλαρώσαν και είχε σοβαρό θέμα...
αλλά ήταν μόνος σε μία κυριλέ περιοχή και προσπαθούσε να μιλήσει απο το cb ο βλάκας...

Συνήθως βάζω την κεραία όταν είμαστε κομβόι.... από εκεί και πέρα νομίζω οτι και οι αστυνομικοί είναι ελαστικοί γιατί καταλαβαίνουν τον τρόπο χρήσης του, αλλά αν το κλείσεις... πολλές φορές δεν ξέρουν κάν τι είναι....

ps: παντός τρομοκράτης που θα μίλαγε από cb θα ήταν πολύ άσχετος...


« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 26, 2011, 10:29 από Majestix »
Majestix

Better 2 be Proactive... than Reactive....

http://www.gaulois4x4.com

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ακρίβυναν τα παράβολα των CB
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 26, 2011, 10:43 »

ps: παντός τρομοκράτης που θα μίλαγε από cb θα ήταν πολύ άσχετος...


Μη το κοροιδεύεις... Πραγματικά, υπάρχουν άσχετοι... όπως πρόσφατα οι απαγωγείς που πιάστηκαν... Που πας ρε καραμήτρο... Δες λίγο τηλεόραση : NCIS, NYPD, LAPD, και όλα τα εις -PD.... Δείχνουν τα απλά, αλλά είναι σούπερ αρκετά να καταλάβεις οτι δεν μπορείς να ξεφύγεις... ακόμα και στο Ελλαδιστάν...

Το 1994, διδασκόμασταν στο πανεπιστήμιο σαν πεπερασμένη πλέον τεχνολογία, πως να ακούς κάποιον που τον βλέπεις από δορυφόρο, ενώ αυτός βρίσκεται μέσα σε κτήριο με κλειστό παράθυρο...  (ισχύει και για εντός αυτοκινήτου).

Επίσης πως να διαβάζεις από δορυφόρο τους τίτλους εφημερίδας, κρεμασμένη στο περίπτερο.... (φαντάζομαι σήμερα τα ψιλά γράμματα είναι αστείο μετά από 17 χρόνια)

Είναι αστείο να νομίζεις οτι μπορείς να κρυφτείς. Ηδη κατέχουμε στα iphone μας τεχνολογία να εντοπίσουμε φίλους μας με ακρίβεια 2 μέτρων πάνω στη γη, αρκεί να έχουν συμφωνήσει και οι ίδιοι. Οι αρχές δεν χρειάζονται την συγκατάθεσή μας...


Αποσυνδεδεμένος Majestix

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
  • Les Gaulois..
    • www.gaulois4x4.com
Απ: Ακρίβυναν τα παράβολα των CB
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 26, 2011, 11:25 »

ps: παντός τρομοκράτης που θα μίλαγε από cb θα ήταν πολύ άσχετος...


Το 1994, διδασκόμασταν στο πανεπιστήμιο σαν πεπερασμένη πλέον τεχνολογία, πως να ακούς κάποιον που τον βλέπεις από δορυφόρο, ενώ αυτός βρίσκεται μέσα σε κτήριο με κλειστό παράθυρο...  (ισχύει και για εντός αυτοκινήτου).


Αυτό δεν παίζει....

Majestix

Better 2 be Proactive... than Reactive....

http://www.gaulois4x4.com

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ακρίβυναν τα παράβολα των CB
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 26, 2011, 11:42 »
Μην ορκίζεσαι... αν θες στο κάνω ένα σεμινάριο από κοντά....  ... αρκεί να υπάρχει οπτική επαφή, έστω με αντικείμενο στον ίδιο χώρο με αυτόν που μιλάει...


Αποσυνδεδεμένος Chris7jimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 130
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ακρίβυναν τα παράβολα των CB
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 26, 2011, 12:02 »
Η αληθεια ειναι μετα την βολτα εχω αρχισει και ψηνομαι πολυ για cb και ανεβασα τα παραπανω λινκ για να διαβασουμε αποψεις χρηστων cb σχετικα με την αδεια!




Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ακρίβυναν τα παράβολα των CB
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 26, 2011, 12:11 »
Εχει συζητηθεί το θέμα κατ' επανάληψη εδώ μέσα... ψάξε και θα βρεις...

Διαφωνώ παντελώς με το να πληρώσει κανείς για να πάρει άδεια.

Συμφωνώ με το κάνει κάποιος σεμινάριο "Ορθής χρήσης", έστω και επί χαμηλής πληρωμής, και με το πιστοποιητικό παρακολούθησης να σου βγάζουν άδεια, εννοείται δωρεάν.


Αποσυνδεδεμένος b00

  • Jimny
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook
Απ: Ακρίβυναν τα παράβολα των CB
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 26, 2011, 12:22 »
Η αληθεια ειναι μετα την βολτα εχω αρχισει και ψηνομαι πολυ για cb και ανεβασα τα παραπανω λινκ για να διαβασουμε αποψεις χρηστων cb σχετικα με την αδεια!

Εγώ φίλε μου έβγαλα άδεια για το cb απ την αρχή και τέλειωσε το θέμα μιας και ήθελα να μην έχω άγχος για το αν θα με σταματήσουν κτλ κτλ.
Από εκεί και πέρα κάνε ό,τι πιστεύεις καλύτερο για σένα.
Τώρα το ότι ανέβηκε η τιμή στο παράβολο δεν μου κάνει εντύπωση. (άλλο το ότι δεν θα έπρεπε να πληρώνουμε για την άδεια)
Και η τιμή στον καφέ ανέβηκε αλλά όλοι πάμε στις καφετέριες...

Αποσυνδεδεμένος geojimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 748
Απ: Ακρίβυναν τα παράβολα των CB
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 26, 2011, 13:08 »
Χρηστο, Χαρη, οι συνομιλιες κινητων καταγραφονται απο τις ιδιες τις εταιριες & οταν τους ζητηθει διδονται....
Στις συνομιλιες με cb δεν υπαρχει  τετοιο αρχειο ακομα ...

Αποσυνδεδεμένος extractor

  • Jimny
  • Μηνύματα: 424
  • Φύλο: Άντρας
  • Κυριάκος
Απ: Ακρίβυναν τα παράβολα των CB
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 26, 2011, 15:46 »
απο το 2003 εχω cb,ποτε δεν ειχα αδεια.με εχουν σταματησει 100 φορες,(εχω μονιμα επανω κεραια)ποτε δεν μου ειπαν τιποτα.
αλλωστε,αν θελουν να γραψουν,ολο και κατι αλλο θα βρουν...