Αποστολέας Θέμα: ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΩ?αστο καλυτερα...  (Αναγνώστηκε 9548 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος extractor

  • Jimny
  • Μηνύματα: 424
  • Φύλο: Άντρας
  • Κυριάκος
Απ: ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΩ?αστο καλυτερα...
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 08, 2011, 06:53 »
ΠΩΠΩ σε βρηκε extractor καθολου εσενα στο αμαξι γιατι κανα κρακ δυνατο δεν ακουσα...η νομιζω?
οχι.δεν με βρηκε.η δεστρα του ρεξτον πηγε 50 μετρα πισω απο το αμαξι...

οσον αφορα το κετρο,εγω θα πω παλι την δικη μου αποψη και ο καθενας κανει οτι νομιζει.
καταρχην υπαρχουν περιπτωσεις πααααααρα πολλες περιπτωσεις που η δυναμη ειδηκα απο ενα οχημα δεν αρκει.χρειαζεται τρανταγμα για να ξεφρακαρει.
επισης ειναι αλλη η δυναμη που θα ασκηθει στην δεστρα η οποια ειναι στην ιδια ευθια με το σασι,και αλλη οταν θα ειναι στο μεσο τον 2 κετρικων δοκων του σασι με μια αποσταση 40~ποντους απο την καθε δοκο.

κανε με τα χερια σου και τα 2 ενα νοητο Π και ζητησε απο καποιον να σε τραβηξει απο το κεντρο,και μετα απο το ενα χερι και πες μου που θα κρατησεις περισοτερο.

η ροπη θα μπορουσε να ηταν και σε ενα τζιμνυ με μειωτηρα.δεν εχει να κανει μονο με τα κυβικα.

το πιο σωστο θα ηταν 2 δεστρες και με εναν 2μετρο ιμαντα να επιανες και της 2 και να τραβουσες απο το κεντρο του...

αλλα οπως και να εχει για την ιστορια,το ρεξτον μετα απο πολυ κοπο και αρκετα αρπαγμενους δισκους,τον βγαλαμε τραβοντας ταυτοχρονα ,2 αμαξια.

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΩ?αστο καλυτερα...
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 08, 2011, 09:38 »
το πιο σωστο θα ηταν 2 δεστρες και με εναν 2μετρο ιμαντα να επιανες και της 2 και να τραβουσες απο το κεντρο του...
Συμφωνώ κι επαυξάνω, αυτό είναι το καλύτερο και το πιο ανώδυνο για το αυτοκίνητο cool
Τώρα για το συγκεκριμένο τράβηγμα στο βίντεο, θεωρώ ότι ήταν υπερβολική η φόρα που πήρε το Jimny. Όσο ενισχυμένες και να ήταν οι δέστρες, κάπου αλλού θα γινόταν ζημιά, είτε στο Rexton είτε στο Jimny (έχουμε στραβώσει σασί σε Cherokee τραβώντας ένα galloper και μετά ήθελε καλίμπρα). Η καλύτερη λύση για τέτοια τραβήγματα είναι το KERR Rope, με την προϋπόθεση βέβαια πάλι ότι οι δέστρες είναι πολύ γερές γιατί οι δυνάμεις που ασκούνται είναι πολύ μεγάλες και πάντα σε V (από τις δύο δέστρες ταυτόχρονα)...
Έχοντας στραβώσει και σπάσει αρκετές δέστρες ("ενισχυμένες" και μαμίσιες), κατέληξα σε δύο γάτζους βιδωτούς στο κάτω μέρος της σκάλας του σασί μπροστά και δύο κολητές δέστρες/θηλιά σε κοιλοδοκό ο οποίος είναι κολημένος στο σασί πίσω. Πάντα τραβώντας με 2μετρο ιμάντα σε V όπως λέει ο Κυριάκος, δεν έχω αντιμετωπίσει ξανά πρόβλημα... ;)
   
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΩ?αστο καλυτερα...
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 08, 2011, 13:08 »
Το ίδιο ακριβώς λέμε απλά αντί για τον ιμάντα, φαντάσου να τον τραβούσες από τον κοτσαδόρο.
Η κατασκεύη του κοτσαδόρου είναι σε σχήμα "Π" για τον ίδιο ακριβώς λόγο.
Και πάλι θα πώ ότι ο κοτσαδόρος είναι το πιο ασφαλές σημείο πρόσδεσης χωρίς να έχεις απωλειες.
Το 2009 είχαμε ένα άσχημο περιστατικό με τουμπάρισμα σκάφους στην εθνική οδό από υπερβολικό "παίξιμο" διαξονικού τρείλερ με αποτέλεσμα να στραβώσει η χούφτα χωρίς όμως να ξεκοτσαριστεί και χωρίς καμία ζημιά στο αυτοκίνητο.



Uploaded with ImageShack.us
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος lef stath

  • Jimny
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΩ?αστο καλυτερα...
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 08, 2011, 18:19 »
Το αυτοκινητο δεν επαθε τιποτα.... το σκαφος ομως??   ???

Αποσυνδεδεμένος givrgos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
  • ΟΚ ΟΛΑ!
Απ: ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΩ?αστο καλυτερα...
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 08, 2011, 20:16 »
 εγω παλι εχω αλλη γνωμη για τις δεστρες του jimny ο κ. Χαρης και ο κ.jim alexop να απαντησουν 1 εμπρος 1 πισω σημιωσατε χ  lol
περα την πλακα οι δεστρες αυτες ειναι μονο για να σε τραβαει η οδικη βοηθεια και για αυτο εχουν φτιαχτει και μονο
για οποιαδηποτε αλλη χρηση καλο ειναι να ενισχυθουν τα σημεια δεσιματος η παλι καλο ειναι τα τραβηγματα να γινοντε με εργατη και οχι με τον τροπο τιναγμα.
εχω και εγω βιντεο φιλε extactor να φευγει η μπρoστα απο jimny και η δικια μου εγινε  κ@λ@ς
ola kala!

Αποσυνδεδεμένος Kuze71

  • Jimny
  • Μηνύματα: 86
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΩ?αστο καλυτερα...
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 08, 2011, 20:46 »
εγω παλι εχω αλλη γνωμη για τις δεστρες του jimny ο κ. Χαρης και ο κ.jim alexop να απαντησουν 1 εμπρος 1 πισω σημιωσατε χ  lol
περα την πλακα οι δεστρες αυτες ειναι μονο για να σε τραβαει η οδικη βοηθεια και για αυτο εχουν φτιαχτει και μονο
για οποιαδηποτε αλλη χρηση καλο ειναι να ενισχυθουν τα σημεια δεσιματος η παλι καλο ειναι τα τραβηγματα να γινοντε με εργατη και οχι με τον τροπο τιναγμα.
εχω και εγω βιντεο φιλε extactor να φευγει η μπρoστα απο jimny και η δικια μου εγινε  κ@λ@ς

λοιπον γιατι μπερδευτηκα λιγο, αν περασω εναν ιμαντα στο π του κοτσαδορου θα ειναι σαφως καλυτερα .....αλλα μπροστα τι γινετε?

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΩ?αστο καλυτερα...
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 08, 2011, 21:54 »
Το αυτοκινητο δεν επαθε τιποτα.... το σκαφος ομως??   ???

Το σκάφος φίλε τιποτα σοβαρό, σκίστηκε το ένα bucket πάνω αφού ακούμπησε στην άσφαλτο και γρατζουνιες στο καπάκι της μηχανής.Είναι φτιαγμένο από κέβλαρ το συγκεκριμένο και είναι πανάλαφρο, γι αυτό δεν έπαθε τίποτα.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος lef stath

  • Jimny
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΩ?αστο καλυτερα...
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 09, 2011, 12:43 »
Τυχεροι σταθηκατε αφου δεν εγινε ζημια... j12
αν το παθαινα εγω αυτο με το 1000 + κιλα φουσκωτο μου ακομα θα εκλαιγα...  bhe bhe bhe
καλα κανω και δεν το ρυμουλκω  με το jimny   a105

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΩ?αστο καλυτερα...
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 09, 2011, 13:19 »
Τυχεροι σταθηκατε αφου δεν εγινε ζημια... j12
αν το παθαινα εγω αυτο με το 1000 + κιλα φουσκωτο μου ακομα θα εκλαιγα...  bhe bhe bhe
καλα κανω και δεν το ρυμουλκω  με το jimny   a105

Με jimny ρυμουλκώ το δικό μου 6μετρο χωρίς κανέναν πρόβλημα....

ας γράψει ο greenjimny τις συνθήκες του ατυχήματος...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΩ?αστο καλυτερα...
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 09, 2011, 17:07 »
Δεν ήμουν με το jimny, με το  grand vitara ήμασταν (φαίνεται στην φώτο πίσω απ το σκάφος ένα μαύρο).
Γυρνούσαμε απ τον αγώνα στον Μακρύγιαλλο τότε και ξαφνικά άρχισε το τρείλερ να πιγαίνει δεξια-αριστερά χωρίς να επανέρχεται ούτε με αύξηση, ούτε με μείωση ταχύτητας, και σε κλάσματα δευτερολέπτου τουμπάρισε.Ειλικρινά δεν ξέρω πώς έγινε, είναι η κακιά στιγμή κάποιες φορές.Το τρείλερ είχε καινούργια λάστιχα-ρουλεμάν-άξονες άσε που τα αγωνιστικά τα προσέχουμε πού παραπάνω από αυτά που έχουμε για βόλτες.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΩ?αστο καλυτερα...
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 09, 2011, 17:58 »
Γιατί άρχισε έτσι τρελά το τρέιλερ? μήπως τρέχατε λίγο παραπάνω? Δεν ήταν καλά ζυγισμένο? Σε μένα αυτό το έχω νιώσει μόνο μια φορά, και όχι στον βαθμό που περιγράφεις, όταν το παράκανα με το γκάζι...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΩ?αστο καλυτερα...
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 09, 2011, 18:49 »
Όχι φίλε με 90 πήγαιναμε.Το τρείλερ ήταν ζυγισμένο και είναι 2αξονικό, όλα έγιναν στο δευτερόλεπτο, το έχω ξανανιώσει αλλά με λίγο γκάζι διορθώθηκε.
Δεν θυμάμαι αν ήταν η περίοδος που το σκάφος ήταν πισόβαρο, αν είχα αδειάσει όλο το waterbalance η όχι.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΩ?αστο καλυτερα...
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 09, 2011, 19:05 »
Αφού αποφύγατε τα χειρότερα  ;)
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος lef stath

  • Jimny
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΩ?αστο καλυτερα...
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 09, 2011, 19:07 »
Το τρειλερ ειχε φρενα??

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΩ?αστο καλυτερα...
« Απάντηση #29 στις: Δεκέμβριος 10, 2011, 16:15 »
Το τρειλερ ειχε φρενα??

Ναι κομπλέ ήταν.!
Nobody is perfect...except the captain!!!!