Αποστολέας Θέμα: ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ ΜΕ ΚΟΡΔΟΝΙ  (Αναγνώστηκε 9111 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος strag

  • Jimny
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ ΜΕ ΚΟΡΔΟΝΙ
« στις: Φεβρουάριος 15, 2013, 11:44 »
καλημέρα σας...
έχουμε γράψει χίλια δυο πράγματα για τα λάστιχα...μας έχει ξεφύγει κάτι που όλοι αντιμετωπίζουμε συχνά και εκεί που δεν το περιμένουμε ΤΣΑΑΑΚ ΦΣΣΣΣΣΣ κα πάει το λάστιχο από το καρφί ή την πρόκα....άντε μετά φούσκώμα με το μικρό κομπρεσεράκι αν έχει μείνει επάνω στο ελάστικό η κακιά πρόκα ή αλλαγή με τη ρεζέρβα και τρέχουμε στο βουλκανιζατέρ ή στο βενζινάδικο για επισκευή...έτσι μου έτυχε και εμένα χθές το πρωί .....πάω λοιπόν στο βενζινάδικο για επισκευή με το γνωστό σε όλους μας "μακαρόνι" ,"κορδόνι" όπως θέτε πέστε το... 45 sec κράτησε η επισκευή και όταν έκανα τη βλακεία να ρωτήσω από ευγένεια ( είμαι και ευγενικός που να με πάρει !!!! ) μάστορα τί χρωστάω ? μου έρχεται η απάντηση 7 ευρώ !!!!! ουγκ....ξεροκατάπια ...έμεινα κάγκελο....βούρκωσα...σκεφτόμουν ότι με αυτά τα χρήματα θα έπαιρνα φαρίν λακτέ για την 15 μηνών  κόρη μου...ελικρινά τάπαιξα...να πώ ότι ζήτησα επισκευή με "μανιτάρι" όπου και είναι ο ΣΩΣΤΟΣ τρόπος επισκευής ελαστικού για σκασίματα από καρφιά να πώ οκ γιατί θέλει ξεζαντάρισμα κόλλες κτλ...αλλά για ένα μακαρόνι κόστους 0,40€ συγνώμη αλλά τα 7 € μου φαίνονται πολλά !! και εγώ παραπονιόμουν για το γιατρό που πάω και του σκάω 50€ για μισή ώρα εξέταση δηλ για 1800 sec στον ίδιο χρόνο ο βενζινάς 1800sec/45sec= 40 επισκευές * 7€ = 280 €
έτσι έφαγα όλο το απόγευμα χθες να ψάχνω κιτ επισκευής ελαστικών και ανακάλυψα οτο με εξοπλισμό αξίας 30€ κάνω από 75 - 125 φορές επισκευή σε λάστιχο (ανάλογα με το μήκος του κορδονιού ) με ελάχιστη εξικονόμηση 75*7€= 525 € !!!!!!!! (τον εξοπλισμό τον βρήκα από κατάστημα που προμηθευει βουλκανιζατέρ)
αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι εάν έχει δοκιμάσει κανείς κάποιο κιτ και εάν υπάρχει κάποιο να προτείνετε...

ευχαριστώ που διαβάσατε το παράπονό μου :(


αλήθεια τί τιμές σας χρεώνουν για τέτοιου είδους επισκευή ?

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ ΜΕ ΚΟΡΔΟΝΙ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 15, 2013, 11:59 »
α) Εμένα ο λαστιχάς μου δεν με χρεώνει....  ha  αλλά οικεγενειακώς του πάμε 5 αυτοκίνητα και 2 μηχανάκια για αλλαγές ελαστικών.

β) Αν είναι να δώσεις τόσα λεφτά, πότε θα κάνεις απόσβεση ? Στα 22 χρόνια που οδηγώ δικό μου αυτοκίνητο, είχα μόνο 3 σκασίματα......

γ) Ο λαστιχάς, κλέφτης θα γίνει ?

Αποσυνδεδεμένος strag

  • Jimny
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ ΜΕ ΚΟΡΔΟΝΙ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 15, 2013, 12:30 »
Παράθεση
α) Εμένα ο λαστιχάς μου δεν με χρεώνει....  haha  αλλά οικεγενειακώς του πάμε 5 αυτοκίνητα και 2 μηχανάκια για αλλαγές ελαστικών.

και εμείς οικογενειακά του πάμε 3 αυτοκίνητα για αλλαγές ελαστικών αλλά με χρεώνει...

Παράθεση
β) Αν είναι να δώσεις τόσα λεφτά, πότε θα κάνεις απόσβεση ? Στα 22 χρόνια που οδηγώ δικό μου αυτοκίνητο, είχα μόνο 3 σκασίματα......

κατά μέσο όρο και στα 3 αυτοκίνητα κάθε χρόνο συνολικά 6 κλαταρίσματα από καρφιά (στη ευρύτερη οικογένεια υπολόγιζω πάνω απο 10 για 9 αυτοκίνητα... η επαρχία βλεπεις έχει πολλά καρφιά ) οπότε στις 4 επισκευές έχω βγ'αλει το κόστος άρα ΝΑΙ με συμφέρει...

Παράθεση
γ) Ο λαστιχάς, κλέφτης θα γίνει ?

κλέφτης είναι με αυτές τις τιμές δεν χρειάζεται να γίνει... απλά βίσκεται ακόμη στην εποχή της αρπαχτής και να σκεφτείς ότι ήθελα να πήγαινα εκεί για αλλαγή λαδιών και φίλτρου...ε άμα είναι να με χρεώσει κανα 30 άρι € γιατί να μην πάω με τα δικά μου λάδια σε συνεργείο και να μου σφραγίσουν και το βιβλιαράκι αφού 30 € θα πληρώσω και εκεί εργατικά  ???



Αποσυνδεδεμένος strag

  • Jimny
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ ΜΕ ΚΟΡΔΟΝΙ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 15, 2013, 16:29 »
Παράθεση
β) Αν είναι να δώσεις τόσα λεφτά, πότε θα κάνεις απόσβεση ? Στα 22 χρόνια που οδηγώ δικό μου αυτοκίνητο, είχα μόνο 3 σκασίματα......

βρε χάρη...μήπως αντί για λάστιχα έχεις βάλει ερπύστριες ?

ή έχετε καλούς δημάρχους και σας σκουπίζουν όλη μέρα ακόμη και μαγνήτες ?

φιλικά
Σταύρος

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ ΜΕ ΚΟΡΔΟΝΙ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 15, 2013, 16:56 »
Παράθεση
β) Αν είναι να δώσεις τόσα λεφτά, πότε θα κάνεις απόσβεση ? Στα 22 χρόνια που οδηγώ δικό μου αυτοκίνητο, είχα μόνο 3 σκασίματα......

βρε χάρη...μήπως αντί για λάστιχα έχεις βάλει ερπύστριες ?

ή έχετε καλούς δημάρχους και σας σκουπίζουν όλη μέρα ακόμη και μαγνήτες ?

φιλικά
Σταύρος


 j12 87 87

Αποσυνδεδεμένος mastoris than.

  • Jimny
  • Μηνύματα: 149
Απ: ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ ΜΕ ΚΟΡΔΟΝΙ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 15, 2013, 18:24 »
Το να σου σκάσει το λάστιχο στην πόλη εύκολα αντιμετωπίζεται, το να σου τύχει στο βουνό ή γενικώς στο πουθενά, δεν αξίζει να το ρισκάρεις για να κάνεις οικονομία σε ένα ούτως ή άλλως φαγανό αυτοκίνητο ή δαπανηρό χόμπι...

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ ΜΕ ΚΟΡΔΟΝΙ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 15, 2013, 18:31 »
Το να σου σκάσει το λάστιχο στην πόλη εύκολα αντιμετωπίζεται, το να σου τύχει στο βουνό ή γενικώς στο πουθενά, δεν αξίζει να το ρισκάρεις για να κάνεις οικονομία σε ένα ούτως ή άλλως φαγανό αυτοκίνητο ή δαπανηρό χόμπι...

+1!!!


Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ ΜΕ ΚΟΡΔΟΝΙ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 12:55 »
10άρικο παρακαλώ ήταν η ταρίφα στην Χαλκιδική σε βενζινάδικο πριν 2 χρόνια που είχα πάθει λάστιχο στο Navara.
Ο λαστιχάς μου εδώ στη Θεσσαλονίκη δε με χρεώνει ούτε για ζυγοστάθμιση...
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος XXXS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 8
Απ: ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ ΜΕ ΚΟΡΔΟΝΙ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 20, 2013, 23:11 »
Το λεγομενο κορδονι που μου εβαλε λαστιχας σε το χρεωσε 3 ευρω.Αλλα η επισκευη ηταν ατελης γιατι εχανε μετα απο μια βδομαα αρκετο αερα.

Αποσυνδεδεμένος strag

  • Jimny
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ ΜΕ ΚΟΡΔΟΝΙ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 17:50 »
τελικά  όπως σε βρούν ....ότι νάναι ....

Αποσυνδεδεμένος dnm

  • Jimny
  • Μηνύματα: 161
Απ: ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ ΜΕ ΚΟΡΔΟΝΙ
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 22, 2013, 01:29 »
α) Εμένα ο λαστιχάς μου δεν με χρεώνει....  ha  αλλά οικεγενειακώς του πάμε 5 αυτοκίνητα και 2 μηχανάκια για αλλαγές ελαστικών.

β) Αν είναι να δώσεις τόσα λεφτά, πότε θα κάνεις απόσβεση ? Στα 22 χρόνια που οδηγώ δικό μου αυτοκίνητο, είχα μόνο 3 σκασίματα......

γ) Ο λαστιχάς, κλέφτης θα γίνει ?

Διαφωνώ με την λογική σου....

Αν είχες και εσύ επιχείρηση ίσως αντιμετώπιζες τα πράγματα με μεγαλύτερη οξυδέρκεια.... 7 ευρώ για μια επισκευή είναι μια΄χαρά τιμούλα.... μην το μπλέκεις με το κόστος .... δεν πληρώνεις το κορδόνι....

Φιλικά πάντα