Αποστολέας Θέμα: Μπηκε νερο στον jimnaro...!  (Αναγνώστηκε 4598 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπηκε νερο στον jimnaro...!
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 08, 2013, 14:09 »
Εφαρμόζεται σε όλα τα αυτοκίνητα.... και στο κάτω κάτω, τι άλλη δουλειά έχει Αυλώνα, μέσα σε λίμνες ? Μάλλον του συναφιού θα είναι και αυτός....  rudo1

Αποσυνδεδεμένος mastoris than.

  • Jimny
  • Μηνύματα: 149
Απ: Μπηκε νερο στον jimnaro...!
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 08, 2013, 16:52 »
Πάντως, ηλιθιωδώς το 2004 τον Σεπτέμβρη που "βούτηξα" στην Πορτίτσα, δεν το ξήλωσα για στέγνωμα και μυρίζει ακόμη. Το καλοκαίρι που θα ξηλωθούν όλα για αντικατάσταση, θα σκεφτώ "τι" θα... επανατοποθετήσω!!!  lol

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπηκε νερο στον jimnaro...!
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 09, 2013, 15:37 »
Παιδια την εβγαλα την μοκετα και την εχω αφησει να στεγνωση...Σκεφτομουνα μηπως την πλυνω με tide απο την πανω πλευρα και μετα την αφησω να ξαναστεγνωση...Λετε να εχω θεμα?!

Αποσυνδεδεμένος mastoris than.

  • Jimny
  • Μηνύματα: 149
Απ: Μπηκε νερο στον jimnaro...!
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 09, 2013, 18:57 »
Άσε την όπως είναι.

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Μπηκε νερο στον jimnaro...!
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 10, 2013, 10:21 »
Παιδια την εβγαλα την μοκετα και την εχω αφησει να στεγνωση...Σκεφτομουνα μηπως την πλυνω με tide απο την πανω πλευρα και μετα την αφησω να ξαναστεγνωση...Λετε να εχω θεμα?!

Το αν θα την πλύνεις, έχει να κάνει με το φρεσκάρισμα/καθαριότητα που θέλεις, με την ευκαιρία της "αναποδιάς". Εγώ πάντως την ανασήκωσα με ξύλα και ένα τούβλο, χωρίς να την βγάλω από το αυτοκίνητο, την άφησα να στεγνώσει για καμιά 15αριά μέρες, με μισάνοιχτο παράθυρο, για να φεύγουν οι υδρατμοί και μετά την ξανάέβαλα στη θέση της. Απλά ξέρω ότι από κάτω, έχει "εγκλωβιστεί" αρκετό, ξεραμένο πια, χώμα.

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπηκε νερο στον jimnaro...!
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 10, 2013, 12:11 »
Παιδια την εβγαλα την μοκετα και την εχω αφησει να στεγνωση...Σκεφτομουνα μηπως την πλυνω με tide απο την πανω πλευρα και μετα την αφησω να ξαναστεγνωση...Λετε να εχω θεμα?!

Το αν θα την πλύνεις, έχει να κάνει με το φρεσκάρισμα/καθαριότητα που θέλεις, με την ευκαιρία της "αναποδιάς". Εγώ πάντως την ανασήκωσα με ξύλα και ένα τούβλο, χωρίς να την βγάλω από το αυτοκίνητο, την άφησα να στεγνώσει για καμιά 15αριά μέρες, με μισάνοιχτο παράθυρο, για να φεύγουν οι υδρατμοί και μετά την ξανάέβαλα στη θέση της. Απλά ξέρω ότι από κάτω, έχει "εγκλωβιστεί" αρκετό, ξεραμένο πια, χώμα.
Το θεμα ειναι κανει να την ξαναπλυνω?!Εννοω το μονωτικο δεν θα εχει προβλημα υγρασιας?!Εννοειτε παλι απλωμενη θα την αφησω να ειναι για να στεγνωσει τελειως...!!Το πατωμα τωρα χωρις μοκετα εχει πολυ χωμα και 8α το καθαρισω πριν την ξαναβαλω μεσα..

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Μπηκε νερο στον jimnaro...!
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 10, 2013, 15:36 »
Καλό είναι να την πλύνεις και βάλε και λίγο viakal μέσα στη σαπουνάδα που θα κάνεις  ;)
Το να μην την έβγαζες, θα σήμαινε ενδεχόμενο σάπισμα της μοκέτας και πιθανές σκουριές στο αμάξωμα και το χειρότερο η οσμή...εδώ τα πατάκια μου πλένω και το χειμώνα που δε στεγνώνουν καλά βρωμάει τ αμάξι για κανα 2ήμερο...
Nobody is perfect...except the captain!!!!