Αποστολέας Θέμα: Αλλαγή προφυλακτήρα στο "νέο" VVT!  (Αναγνώστηκε 6054 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος paris.gr

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 22
  • www.jimnyclub.com
Αλλαγή προφυλακτήρα στο "νέο" VVT!
« στις: Ιούλιος 24, 2006, 21:40 »
Μήπως γνωρίζετε αν μπορεί να αλλαχτεί ο προφυλακτήρας του νεου VVT με τον παλιότερο; Αυτός με τους μεγάλους αεραγωγούς και τις σίτες. Είναι πάντως να απορεί κανείς με τους Ιάπωνες. Τόσα χρόνια σκέφτονταν  το facelift και έκαναν αυτή την μ@λ@κί@  bhe  bhe bhe η οποία είναι και κακάσχημη και πιο χαμηλή από τον προηγούμενο!

Σας ρωτάω γιατί πλέον το πήρα απόφαση να αποχωριστώ το Puma μου και να αγοράσω το Jimny. Και ενώ το cabrio έβγαινε και με τον παλιό προφυλακτήρα σήμερα με ενημέρωσαν πως έχει εξαντληθεί και ξενέρωσα απίστευτα!  0_21 0_21 0_21

Αλήθεια τι aftermarket λύσεις υπάρχουν σε προφυλακτήρες; Θα μπορεί να τοποθετηθεί ο παλιός;
 

Αποσυνδεδεμένος bilias_jr

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1680
  • Φύλο: Άντρας
  • BARBARIAN
Απ: Αλλαγή προφυλακτήρα στο "νέο" VVT!
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 25, 2006, 00:36 »
Παρη κανε το καλο και ριξτο στο γυαλο..παρε το παλιο!Τι τις θες τις κυριλες  bhe bhe αστο σου λεω! 87 a105
Το ιδιο σκεφτηκα πριν δεκα λεπτα που ειδα ενα στο δρομο με τον καινουργιο προφυλακτηρα και σκεφτηκα πως θα γινοτανε να 'ταιριαξουνε' πραγματα απο το παλιο στο vvt!
το ιδιο προβλημα το εχει ηδη ο nikos ha

Αποσυνδεδεμένος Maverick

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Άντρας
    • 4x4TrailRiders
Απ: Αλλαγή προφυλακτήρα στο "νέο" VVT!
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 25, 2006, 08:34 »
Πάρη δεν υπάρχει πρόβλημα με το καινούριο VVT. Μπορείς πολύ άνετα να βρείς έναν παλιό προφυλακτήρα και να τον τοποθετήσεις στο δικό σου...οι βάσεις είναι σχετικά ίδιες και δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο...!
When there's a will, there's a way...!
4x4TrailRiders

Αποσυνδεδεμένος paris.gr

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 22
  • www.jimnyclub.com
Απ: Αλλαγή προφυλακτήρα στο "νέο" VVT!
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 25, 2006, 17:59 »
Είσαι σίγουρος maverick? Μην μείνω με τον προφυλακτήρα στο χέρι. Χθες που το χάζευα μου φάνηκε και από μέσα από τον προφυλακτήρα χαμηλότερο. Ότι μπορέσαν έκαναν για να το κάνουν πιο άσχημο!

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Αλλαγή προφυλακτήρα στο "νέο" VVT!
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 25, 2006, 19:09 »
Είσαι σίγουρος maverick?

Μπες στην σελίδα του και θα δείς.....
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος Maverick

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Άντρας
    • 4x4TrailRiders
Απ: Αλλαγή προφυλακτήρα στο "νέο" VVT!
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 25, 2006, 21:32 »
mesie...εγώ είμαι απόλυτα σίγουρος...αλλά για να έχουν και βάση όσα λέμε θα ρίξω μία ματιά αύριο στο facelift ενός φίλου και θα ενημερώσω πάλι...
When there's a will, there's a way...!
4x4TrailRiders

Αποσυνδεδεμένος paris.gr

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 22
  • www.jimnyclub.com
Απ: Αλλαγή προφυλακτήρα στο "νέο" VVT!
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 25, 2006, 21:48 »
Σε ευχαριστώ πολύ! Έχω ξενερώσει απίστευτα με τον νεο προφυλακτήρα. Αν δεν μπαίνει ο παλιός έχεις να μου προτείνεις κάποιον άλλο; Αυτός που φοράς εσύ περνάει από ΚΤΕΟ; Κάποια άλλη επιλογή;

Αποσυνδεδεμένος Maverick

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Άντρας
    • 4x4TrailRiders
Απ: Αλλαγή προφυλακτήρα στο "νέο" VVT!
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 26, 2006, 08:10 »
Οι προφυλακτήρες που φοράει το δικό μου είναι απο την Ιαπωνία και ΝΑΙ περνάει ΚΤΕΟ. Αρκεί να έχεις εγκαταστήσει σωστά στο πίσω μέρος τα φανάρια της όπισθεν και της ομίχλης...Τώρα για το εμπρόσθιο μέρος να περνάει κανονικά το ΚΤΕΟ πρέπει να κόψεις το λίγο το υποπλαίσιο.
Αν πάλι θέλεις να βάλεις σαν τον δικό μου μπροστά να ξέρεις ότι υπάρχει και επιλογή να έχει βάσεις για τα προβολάκια...
When there's a will, there's a way...!
4x4TrailRiders

Αποσυνδεδεμένος admin

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
    • Jimnyclub.com
Απ: Αλλαγή προφυλακτήρα στο "νέο" VVT!
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 27, 2006, 12:03 »
Επαναφορά από τη Database

Παράθεση από: baba
Καλημέρα σας
Γνωρίζει κανείς εάν στα VVT/facelift υπάρχει πρόβλημα τοποθέτησης του ARB εμπρός;  πιθανολογεί πρόβλημα στα ΚΤΕΟ; και τι ανάρτηση συνιστάτε για να αντιμετωπισθεί το πρόσθετο βάρος (+35/38 kgr εάν δεν κάνω λάθος); Ευχαριστώ

Παράθεση από: Nick
Χρειαζεται μια μικρη τροποποιηση στον αριστερο κρικο ρυμουλκησης.Αν κρατησεις την μαμισια αναρτηση δυο προσθηκες τεφλον στα μπροστινα ελατηρια (1-2cm) θα διατηρησουν το αρχικο υψος.

Παράθεση από: Maverick
Ακριβώς όπως είπε και ο Nick χρειάζεται μία μικρή αλλαγή στο εμπρόσθιο σημείο ρυμούλκησης γιατί επάνω εκεί στηρίζεται ο προφυλακτήρας της ARB και όσο για το πρόσθετο βάρος έχουμε και λέμε...απο την μία υπάρχει η επιλογή που πρότεινε ο Nick και απο την άλλη υπάρχει η λύση της OME (μιλάμε πάντα για την γνήσια {Made in Australia}) όπου δεν έχει κανένα πρόβλημα να αντιμετωπίσει το βάρος του προφυλακτήρα (τον είχα πάνω στο αμάξι μου για 2 χρόνια με την OME) αλλά σίγουρα θα χρειαστεί μία προσθήκη σε περίπτωση που τοποθετηθεί και εργάτης.

Παράθεση από: bilias_jr
Γιαννη εχουνε ξεφυγει οι vvt-ακηδες! ha lol lol cl

Παράθεση από: Maverick
Αυτά να τα δούμε "εμείς" οι παλιοί (εννοώ τα παλιά μοντέλα jimny, μην δημιουργηθεί παρεξήγηση πάλι...) που τα vvtάκια φτιάχντονται συνεχώς και εμείς ακόμα στα λόγια είμαστε...!!!
Για να βλέπω να πέρνουν φωτιά οι εργαλειοθήκες...!!!


Υπάρχει μια απάντηση του Paris.gr που δεν μπορώ να ανακτήσω...  :'( (αν θέλεις μπορείς με π.μ. να μου πείς τι να συμπληρώσω)
Jimnyclub.com

Αποσυνδεδεμένος paris.gr

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 22
  • www.jimnyclub.com
Απ: Αλλαγή προφυλακτήρα στο "νέο" VVT!
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 27, 2006, 19:54 »
O προφυλακτήρας σου Maverick είναι από τις πρώτες μου επιλογές. Κουμπώνει εύκολα; Τι άλλοι after market επιλογές υπάρχουν εκτός από ARB;

Αποσυνδεδεμένος Maverick

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Άντρας
    • 4x4TrailRiders
Απ: Αλλαγή προφυλακτήρα στο "νέο" VVT!
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 27, 2006, 20:03 »
οι προφυλακτήρες μου κουμπώνουν πιο εύκολα απο ποτέ...χωρίς κανένα πρόβλημα...!
When there's a will, there's a way...!
4x4TrailRiders

Αποσυνδεδεμένος paris.gr

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 22
  • www.jimnyclub.com
Απ: Αλλαγή προφυλακτήρα στο "νέο" VVT!
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 27, 2006, 20:28 »
¶λλες after market επιλογές; Κόψιμο του υπάρχοντα προφυλακτήρα παίζει;

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: Αλλαγή προφυλακτήρα στο "νέο" VVT!
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 27, 2006, 21:12 »
¶λλες after market επιλογές; Κόψιμο του υπάρχοντα προφυλακτήρα παίζει;
Παρη... μια αλλη λυση ειναι να παρεις ενα μεταχειρισμενο απο καποιο μαγαζι και να τον κοψεις οπου και οσο θελεις, αναλογα την απαιτηση σου...
Ειναι μια καλη λυση, που τη σκεφτομαι κι εγω, μολις βγει το jimny απο το συνεργειο, για να τον πετσοκοψω χωρις φοβο...

Ο ARB παλι ειναι μια καλη, δοκιμασμενη λυση, πολυ ανθεκτικη κατασκευη, αλλα ειναι και καμμια 35ρια με 40 κιλα παραπανω στο εμπρος μερος του αυτοκινητου... δε νομιζω οτι ειναι και οτι καλυτερο..., εκτος και αν υπαρχει καποιος ειδικος λογος ή απαιτηση...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 27, 2006, 21:15 από nicksi »
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος paris.gr

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 22
  • www.jimnyclub.com
Απ: Αλλαγή προφυλακτήρα στο "νέο" VVT!
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 27, 2006, 22:51 »
Εκεί που τελικά κατάληξα είναι να περιμένω μέχρι να βρεθεί ένα μεταχειρισμένο cabrio VVT με τον παλιό προφυλακτήρα και τα χρήματα που θα γλυτώσω σε σχέση με το καινούργιο να τα ρίξω για βελτίωση. Αν ακούσετε κάτι παρακαλώ πολύ να με ενημερώσετε.

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή προφυλακτήρα στο "νέο" VVT!
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 28, 2006, 16:32 »
Μόλις περιεργάστηκα ένα VVT με τον καινούργιο προφυλακτήρα.....και τρόμαξα :o διότι εκτός απο την μεγαλύτερη επιφάνεια δεν είναι καθόλου συμπαγής. Στο το κάτω μέρος που είναι και η μαύρη ποδιά είναι σχεδόν στον αέρα. Δεν χρησιμοποιούνται πλέον οι 3 μικρές μεταλλικές βάσεις που ακόμα υπάρχουν στο σασί. Δεν τον βλέπω πολύ ανθεκτικό και σίγουρα όχι σταθερό...εντάξει το facelift αλλά η συγκεκριμένη κίνηση ήταν μάλλον ατυχής για να μην πώ μ..... 0_21
Απο ότι είδα ο παλιός προφυλακτήρας μπορεί να τοποθετηθεί μαζί με τους παλιούς πλαστικούς θόλους αλλά η περίεργη βάση ρυμούλκησης θα φαίνεται πλέον...και είναι σαν αγγούρι 87
Respect a man's car and he will respect you