Αποστολέας Θέμα: Αλλαγή προφυλακτήρα στο "νέο" VVT!  (Αναγνώστηκε 6091 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος paris.gr

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 22
  • www.jimnyclub.com
Απ: Αλλαγή προφυλακτήρα στο "νέο" VVT!
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 28, 2006, 22:33 »
Αυτό μου έκανε κι εμένα εντύπωση. Με πιο ψηλό προφυλακτήρα θα ξεχωρίζει από χιλιόμετρα μακριά! Απορώ ποιός έδωσε την έγκριση του για αυτή την αλλαγή!  87 Και να πεις πως έγινε πιο όμορφο  bhe ...

Αποσυνδεδεμένος stavros

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή προφυλακτήρα στο "νέο" VVT!
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 29, 2006, 01:38 »
ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΉΡΑ ΤΗΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΠΑΛΙΟ ΣΕ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΥΝΑΝΤΗΣΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΤΟΥ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΤΙΒΑΡΟΤΗΤΑ ΤΟΥ, ΔΕΝΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΤΩ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΙΟ ΣΤΙΒΑΡΟ ΑΠΟ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΒΓΑΛΜΕΝΟΣ. ΓΙΑ ΤΟ ΧΑΜΗΛΩΜΑ, ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ. Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΙΣΙΟΣ ΕΝΩ Ο ΠΑΛΙΟΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΜΠΥΛΗ ΠΡΟΣ ΤΑ ΜΕΣΑ. Η “ΣΙΔΕΡΙΑ” ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΠΉΚΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΧΩΡΙΣ “ΣΦΑΞΙΜΟ” ΤΟΥ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΥ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΗΡΑ.

Αποσυνδεδεμένος paris.gr

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 22
  • www.jimnyclub.com
Απ: Αλλαγή προφυλακτήρα στο "νέο" VVT!
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 29, 2006, 11:47 »
Ποιό μοντέλο έχεις; Το VVT ή παλιότερο; ¶λλαξες τον παλιό με τον νέο (αυτόν με τις σίτες); Κούμπωσε κανονικά; Οι βάσεις είναι ίδιες;

Αποσυνδεδεμένος stavros

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή προφυλακτήρα στο "νέο" VVT!
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 31, 2006, 00:51 »
ΤΟ VVTi. ΤΟ ΠΗΡΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 6 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑΞΑ ΤΟΝ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΗΡΑ ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ (ΑΥΤΟΝ ΜΕ ΤΙΣ ΣΗΤΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΟΒΟΛΑΚΙΑ ΧΑΜΗΛΑ) ΚΟΥΜΠΩΣΕ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ.

Αποσυνδεδεμένος paris.gr

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 22
  • www.jimnyclub.com
Απ: Αλλαγή προφυλακτήρα στο "νέο" VVT!
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 31, 2006, 17:48 »
Πως και το αποφάσισες να αλλάξεις τον προφυλακτήρα;

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Αλλαγή προφυλακτήρα στο "νέο" VVT!
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 31, 2006, 22:16 »
Λογω αεροδυναμικού βοηθήματος..κοίτα στο avatar του...πως νομίζεις ότι τα έπιασε? yah yah
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος Nick

  • Jimny
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή προφυλακτήρα στο "νέο" VVT!
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 01, 2006, 16:46 »
ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΉΡΑ ΤΗΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΠΑΛΙΟ ΣΕ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΥΝΑΝΤΗΣΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΤΟΥ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΤΙΒΑΡΟΤΗΤΑ ΤΟΥ, ΔΕΝΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΤΩ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΙΟ ΣΤΙΒΑΡΟ ΑΠΟ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΒΓΑΛΜΕΝΟΣ. ΓΙΑ ΤΟ ΧΑΜΗΛΩΜΑ, ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ. Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΙΣΙΟΣ ΕΝΩ Ο ΠΑΛΙΟΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΜΠΥΛΗ ΠΡΟΣ ΤΑ ΜΕΣΑ. Η “ΣΙΔΕΡΙΑ” ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΠΉΚΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΧΩΡΙΣ “ΣΦΑΞΙΜΟ” ΤΟΥ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΥ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΗΡΑ.
Τον παλιο προφυλακτηρα τον εχεις ακομα?Αν ναι, στον ανταλασω με τον δικο μου (τον καινουργιο με τις σιτες και τα προβολακια χαμηλα) εγω θελω του προηγουμενου μοντελου.

Αποσυνδεδεμένος paris.gr

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 22
  • www.jimnyclub.com
Απ: Αλλαγή προφυλακτήρα στο "νέο" VVT!
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 01, 2006, 17:28 »
Αντε Nick κάνε την αλλαγή να δούμε αν μπαίνει στο νέο ο παλιός!

Αποσυνδεδεμένος stavros

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή προφυλακτήρα στο "νέο" VVT!
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 04, 2006, 01:40 »
Πως και το αποφάσισες να αλλάξεις τον προφυλακτήρα;

ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΜΟΝΤΕΛΟ. ΧΑΖΟΜΑΡΕΣ ΤΟΥ ΑΔΕΛΦΟΥ ΜΟΥ.

Τον παλιο προφυλακτηρα τον εχεις ακομα?Αν ναι, στον ανταλασω με τον δικο μου (τον καινουργιο με τις σιτες και τα προβολακια χαμηλα) εγω θελω του προηγουμενου μοντελου.

ΚΑΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ EΧΩ ΠΑΡΑΤΗΜΕΝΟ. ΘΑ ΨΑΞΩ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ.

Αποσυνδεδεμένος Nick

  • Jimny
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή προφυλακτήρα στο "νέο" VVT!
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 02, 2006, 14:58 »
Τελικα εκανα την αλαγη απο καινουργιο σε παλιο προφυλακτηρα  j12
Ολες οι βασεις ταιριαξαν κανονικα εκτος απο τις δυο βιδες που ειναι αριστερα και δεξια της πινακιδας και πιανουν στα δοκαρια του σασι, κι αυτο γιατι ειναι διαφορετικα απο του παλιου (εχουν πιο χαμηλα τις τρυπες), οποτε κατεργησα αυτες τις δυο βασεις προβλημα που λυνεται με δυο λαμακια, απλα δεν εκατσα να το κανω γιατι αργοτερα θα κοψω τον προφυλακτηρα και θα φτιαξω ποδια στο μπροστα μερος πραμα που θα καταργουσε αυτες τις βασεις ετσι κι αλλιως.     Ο προφυλακτηρας που πηρα απο την ανταλαγη ειχε τα προβολακια που δινει η SUZUKI σαν extra αλλα μπορουσα να κρατησω και τα δικα μου αγοραζοντας δυο βασεις για προβολακια απο JIMNY VVT με τον παλιο προφυλακτηρα(του παλιου πριν το 2004 δεν ειναι ιδιες)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 02, 2006, 15:11 από Nick »

Αποσυνδεδεμένος paris.gr

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 22
  • www.jimnyclub.com
Απ: Αλλαγή προφυλακτήρα στο "νέο" VVT!
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 05, 2006, 17:09 »
Υπαρχουν προβλήματα σταθεροτητας; Με τον κρίκο ρυμούλκησης που ειναι πολύ χαμηλά έκανες κάτι; Φαντάζομαι θα φαινεται ασχημα...

Αποσυνδεδεμένος Nick

  • Jimny
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή προφυλακτήρα στο "νέο" VVT!
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 06, 2006, 13:21 »
Τον κρικο τον εκοψα στην μεση,απο το κοματι που πηρα στο χερι αφαιρεσα 6cm και το κατω μερος που εμεινε το ξανακολησα στο σημειο που τον ειχα κοψει.Ευκολο, ενα τεταρτακι δουλεια.Στο τελος τον περασα με δυο χερια αντισκωριακο ασταρι και εγινε σαν καινουργιος a105 a105
Οσο για την σταθεροτητα αρκει να σου πω οτι ακομα κι ετσι (χωρις τις δυο βιδες) ειναι πολυ πιο σταθερος απ τον μανισιο ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 06, 2006, 13:24 από Nick »

Αποσυνδεδεμένος paris.gr

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 22
  • www.jimnyclub.com
Απ: Αλλαγή προφυλακτήρα στο "νέο" VVT!
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 07, 2006, 22:37 »
Την αλλαγή την έκανες μονος σου; Τον παλιό προφυλακτήρα τον αγόρασες καινουργιο ή μεταχειρισμένο; Για τι κόστος μιλάμε;

Αποσυνδεδεμένος Nick

  • Jimny
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή προφυλακτήρα στο "νέο" VVT!
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 08, 2006, 14:09 »
Την αλαγη την εκανα μονος μου και τον προφυλακτηρα που πηρα τον ανταλαξα με τον δικο μου χωρις κοστος j12      (εκτος βεβαια απο τα 50€ για το βαψιμο στο χρωμα μου).