Τεχνικά θέματα - Bάση πληροφοριών, Προβλημάτων, Μετατροπών και Βελτιώσεων > Ελαστικά

ΑΤ ή MT στο χιονι?

(1/5) > >>

savvoul:
Παιδια μετα απο μια εκδρομουλα ειδα οτι σε παχυ χιονι
τα MT κολουσανε περισσοτερο. Τα θεωρουσα καλυτερα και σε αυτες τις συνθηκες(εκτος της λασπης).
Εγω εχω ΑΤ και πηγαινε καλυτερα.
Το κακο ειναι που δεν οδηγησα με ΜΤ

kostas katsenos:

--- Παράθεση από: marios_new στις Δεκέμβριος 27, 2005, 14:27 ---Παιδια μετα απο μια εκδρομουλα ειδα οτι σε παχυ χιονι
τα MT κολουσανε περισσοτερο. Τα θεωρουσα καλυτερα και σε αυτες τις συνθηκες(εκτος της λασπης).
Εγω εχω ΑΤ και πηγαινε καλυτερα.
Το κακο ειναι που δεν οδηγησα με ΜΤ


--- Τέλος παράθεσης ---

Τα ΜΤ σε μικρές ταχύτητες στομώνουν αλλά καθαρίζουν και είναι καλύτερα αν κινηθούμε γρηγορότερα, αυτό έχω διαπιστώσει

bilias_jr:
Aλλοι λενε ετσι αλλοι αλλιως! ;D
Εγω νομιζα οτι τα ΑΤ ειναι οντως καλυτερα απο τα ΜΤ ???Φορωντας περυσι ΑΤ δεν εμεινα πουθενα τωρα γαι τα ΜΤ μονο καλα λογια. ::)

Ironman:
Με δεδομένο ότι το πέλμα του ΑΤ πλησιάζει πιο πολύ στο πέλμα που έχουν ειδικά ελαστηκά για χιόνι θα έλεγα ΑΤ και με χαμηλή πίεση...(απαλό γκάζι και προσεκτική οδήγηση ενοούνται)

freskos:
Λοιπόν, σε περυσινό κονβόϊ όπου είμασταν μέσα στα χιόνια για 2 μέρες και είμουν ο μόνος με Α/Τ (BF), είδα τα Μ/Τ να αποδίδουν καλύτερα από τα δικά μου (τα οποία υποτίθεται ότι είναι M+S). ΟΜΩΣ όταν έβαλα αλυσίδες όργωνα πραγματικά. Το αυτοκίνητο ήταν ασταμάτητο. Γι' αυτό προτείνω ή Α/Τ με αλυσίδες ή Μ/Τ. Σκέτα τα Α/Τ είναι χειρότερα από τα Μ/Τ ;) ;) ;) ;)

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση