Αποστολέας Θέμα: ΕΞΑΤΜΙΣΗ  (Αναγνώστηκε 10067 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • suzuki 4ever!!!!!
Απ: ΕΞΑΤΜΙΣΗ
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 26, 2014, 18:46 »
Οκ φίλε σε ευχαριστώ πολύ για τις χρησιμες σου πληροφορίες.αύριο θα το πάω στον μηχανικο να μου το φτιάξει.θα σας πώ σχολια μετά.το jimny μου είναι +12 με 30χ9.5 ελαστικά .και μείωση στο βοηθιτικό 20%
SUZUKI!!!!

Αποσυνδεδεμένος dimchri

  • Jimny
  • Μηνύματα: 165
Απ: ΕΞΑΤΜΙΣΗ
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 26, 2014, 19:13 »
Οκ φίλε σε ευχαριστώ πολύ για τις χρησιμες σου πληροφορίες.αύριο θα το πάω στον μηχανικο να μου το φτιάξει.θα σας πώ σχολια μετά.το jimny μου είναι +12 με 30χ9.5 ελαστικά .και μείωση στο βοηθιτικό 20%

Καλά ... με τέτοιο σήκωμα, μην περιμένεις να δεις και ΤΗΝ διαφόρα...

Αποσυνδεδεμένος vasos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • suzuki 4ever!!!!!
Απ: ΕΞΑΤΜΙΣΗ
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 27, 2014, 08:00 »
Από θέμα οικονομίας αλλάζει τιποτά?ασχέτως το σήκωμα,το αυτοκίνητο πάει μια χαρά.λόγω της μείωσης του τράνσφερ.
SUZUKI!!!!

Αποσυνδεδεμένος dimchri

  • Jimny
  • Μηνύματα: 165
Απ: ΕΞΑΤΜΙΣΗ
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 27, 2014, 08:13 »
δεν το έχω μετρήσει ακόμα, γιατί έχω κάνει μόνο 250 χιλιόμετρα...έχω βάλει και γκάζι και δεν με πολυενδιαφέρει το θέμα της καταλωσης...  ;)

Αποσυνδεδεμένος vasos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • suzuki 4ever!!!!!
Απ: ΕΞΑΤΜΙΣΗ
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 27, 2014, 08:15 »
οκ φίλε λογικά δεν θα αυξηθει και πολύ.
SUZUKI!!!!

Αποσυνδεδεμένος geojimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 748
Απ: ΕΞΑΤΜΙΣΗ
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 27, 2014, 09:18 »

...
Να φτιάξεις χταπόδι από την αρχή χωρις προκαταλύτη είναι πανάκριβο , και κινδυνευεις να χάσεις και ροπή !!! και δεν υπαρχει κανένας λόγος να βάλεις χταπόδι στο τζιμνυ... εκτός και αν εισαι λεφτάς και τα έχεις για πέταμα...   ;)

Πειραζει να διαφωνησω;
 Αναλογα με την σχεδιαση του χταποδιου εχεις και αποδοση στο αναλογο ευρος στροφων.......
Για μενα υπηρχε λογος να βαλω χταποδι......
Δεν νομιζω οτι τιθετε θεμα αν ειναι καποιος λεφτας ή οχι για να ασχολείται καποιος με jimny και τις βελτιωσης του......


Αποσυνδεδεμένος dimchri

  • Jimny
  • Μηνύματα: 165
Απ: ΕΞΑΤΜΙΣΗ
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 27, 2014, 09:58 »

...
Να φτιάξεις χταπόδι από την αρχή χωρις προκαταλύτη είναι πανάκριβο , και κινδυνευεις να χάσεις και ροπή !!! και δεν υπαρχει κανένας λόγος να βάλεις χταπόδι στο τζιμνυ... εκτός και αν εισαι λεφτάς και τα έχεις για πέταμα...   ;)

Πειραζει να διαφωνησω;
 Αναλογα με την σχεδιαση του χταποδιου εχεις και αποδοση στο αναλογο ευρος στροφων.......
Για μενα υπηρχε λογος να βαλω χταποδι......
Δεν νομιζω οτι τιθετε θεμα αν ειναι καποιος λεφτας ή οχι για να ασχολείται καποιος με jimny και τις βελτιωσης του......

Να διαφωνήσεις... για αυτό το έχουμε το φόρουμ για να γινόμαστε σοφότεροι...
Το χταπόδι το φτιάχνεις για να δώσει δύναμη ψηλά κυρίως , και αυτά ειναι τα χταπόδια  4-2-1 .

Αν ξεπεράσουμε το εμπόδιο του χώρου - δεν υπάρχει χώρος στο τζίμνυ, δεν νομίζω ότι σε ένα τζιμνυ θέλεις δύναμη ψηλά...
Άρα λοιπόν ποιός ο λόγος... ?

2ον αφού έβαλες χταπόδι πες μας πόσο σου κόστισε, και πόσους ίππους/ροπή πήρες... Γιατί τα πάντα έχουν να κάνουν με το κόστος.

3ον δεν νομίζω να έβαλες μόνο χταπόδι.... άλλαξες και καταλύτη και εξάτμιση και όλο τον σωλήνα....

4ον "Αναλογα με την σχεδιαση του χταποδιου εχεις και αποδοση στο αναλογο ευρος στροφων......." - ολόσωστο
        αλλά άντε βρες αυτόν που θα ξέρει να το κάνει + του ότι θέλει και δοκιμές στο αυτοκίνητο πάνω αν ξέρει να στο φτιάξει ...
        Από την εμπειρία μου από τους έλληνες μάστορες... Είναι λίγοι αυτοί που γνωρίζουν..
 
Καλύτερα λοιπόν να μας πεις τι έκανες , πόσο κόστισε, και ο ενδιαφερόμενος θα δει τι θέλει να κάνει και που θέλει να πάει και να φτάσει.

Αποσυνδεδεμένος geojimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 748
Απ: ΕΞΑΤΜΙΣΗ
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 27, 2014, 11:37 »
1ον εχει να κανει με το μηκος και την διαμετρο των σωληνων......

2ον κοστος δεν θυμαμαι συνολικα .....

3ον πλεον ειναι ολα αλλαγμενα (αλλα δεν εγιναν ολες μαζι οι αλλαγες γι'το και δεν θυμαμαι κοστος)

4ον Μαστοροι υπαρχουν.... αν θελει καποιος να τους βρει....

επιπλεον το μαμα δεν το λες και χταποδι ετσι οπως ειναι φτιαγμενο   lol

Αποσυνδεδεμένος dimchri

  • Jimny
  • Μηνύματα: 165
Απ: ΕΞΑΤΜΙΣΗ
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 27, 2014, 11:44 »
1ον εχει να κανει με το μηκος και την διαμετρο των σωληνων......

2ον κοστος δεν θυμαμαι συνολικα .....

3ον πλεον ειναι ολα αλλαγμενα (αλλα δεν εγιναν ολες μαζι οι αλλαγες γι'το και δεν θυμαμαι κοστος)

4ον Μαστοροι υπαρχουν.... αν θελει καποιος να τους βρει....

επιπλεον το μαμα δεν το λες και χταποδι ετσι οπως ειναι φτιαγμενο   lol

Όντως το μαμά δεν είναι χταπόδι...
Δηλαδή όλα για να βοηθήσουμε τον ενδιαφερόμενο , όλα τα παραπάνω σου πήγανε 500ευρώ ή 1000 ή 1500 ?? στπ περίπου.. Δεν θέλουμε και απόδειξη...αλλά στο περίπου...

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: ΕΞΑΤΜΙΣΗ
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 27, 2014, 12:38 »
Ο αισθητήρας λ ΔΕΝ κοστίζει 250 €!!!
Πέρυσι, περίπου τέτοια εποχή, πήρα από τον Μαρσέλο, περίπου 90 €!! (της NGK)

Αποσυνδεδεμένος dimchri

  • Jimny
  • Μηνύματα: 165
Απ: ΕΞΑΤΜΙΣΗ
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 27, 2014, 13:22 »
Ο αισθητήρας λ ΔΕΝ κοστίζει 250 €!!!
Πέρυσι, περίπου τέτοια εποχή, πήρα από τον Μαρσέλο, περίπου 90 €!! (της NGK)

Δεν θα διαφωνίσω.. Στη Σουζούκι , πάντως πριν 2 εβδομάδες ακριβώς, μου είπανε 250 ο ένας...  >:(

Αλλά επειδή παιδιά έχετε βγει εκτός θέματος σας ξαναβάζω στο θέμα :

Φίλε Varso , αν θες με 50 ευρώ να δεις διαφορά στο αμάξι σου, κάνε αυτό που σου είπα...
Και λογικά να το δεις αυτό θα έκανες πρώτα... επειδή κοστίζει λιγότερα...
Βλέπεις τι σου έδωσε, και μετά προχωράς... Θες περισσότερο ... φτιάξε ολόκληρο χταπόδι + φουλ εξάτιση...
Από εκεί και πέρα... έσυ έχεις το καρπούζι , εσύ και το μαχαίρι...  ;) 




Αποσυνδεδεμένος dimchri

  • Jimny
  • Μηνύματα: 165
Απ: ΕΞΑΤΜΙΣΗ
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 27, 2014, 20:15 »
οκ φίλε λογικά δεν θα αυξηθει και πολύ.

Λογικά θα μειωθεί λίγο η κατανάλωση αφού ξεφυμώνεις την εξάτμιση... Αλλά και πάλι αυτό δεν το λέω με σιγουριά ...

Αποσυνδεδεμένος vasos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • suzuki 4ever!!!!!
Απ: ΕΞΑΤΜΙΣΗ
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 28, 2014, 08:33 »
το έκανα χθες. Έμεινα ευχαριστημένος κυρίως από τις 2000 στροφές μέχρι τις 3500.Αναπτύσσει πιο εύκολα τώρα.Το μόνο που άλλαξε στο αμάξι από θέμα θορύβου είναι ότι ακούγεται ελάχιστα περισσότερο το μοτέρ.Στον ήχο της εξάτμισης δεν έχει κάνει καμιά διαφορά,αφού ούτως οι άλλος έχω βάλει ένα πιο ελεύθερο τελικό καζανάκι.
SUZUKI!!!!

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: ΕΞΑΤΜΙΣΗ
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 28, 2014, 20:16 »
Καζανάκι άλλαξα εγώ παιδια πρόσφατα και έβαλα ημιελεύθερο για να μη με ζαλίζει ο θόρυβος.
ανοξειδωτο καζανι και καινούργιο σωλήνα εβαλα...καταλύτη είχα αλλάξει πέρυσι.Από θέμα κατανάλωσης δεν είδα διαφορά και από θέμα ροπής πολύ ελάχιστα.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος dimchri

  • Jimny
  • Μηνύματα: 165
Απ: ΕΞΑΤΜΙΣΗ
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 29, 2014, 00:05 »
το έκανα χθες. Έμεινα ευχαριστημένος κυρίως από τις 2000 στροφές μέχρι τις 3500.Αναπτύσσει πιο εύκολα τώρα.Το μόνο που άλλαξε στο αμάξι από θέμα θορύβου είναι ότι ακούγεται ελάχιστα περισσότερο το μοτέρ.Στον ήχο της εξάτμισης δεν έχει κάνει καμιά διαφορά,αφού ούτως οι άλλος έχω βάλει ένα πιο ελεύθερο τελικό καζανάκι.

εκεί που θέλουμε δηλαδή είδες διαφορά !!! πόσο σου πήγε ??