Αποστολέας Θέμα: Νέο μέλος απο Κρήτη  (Αναγνώστηκε 1625 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος G_pap

  • Jimny
  • Μηνύματα: 22
  • www.jimnyclub.com
Νέο μέλος απο Κρήτη
« στις: Ιούνιος 23, 2014, 11:27 »
Παιδες Καλημερα, χαιρομαι που θα κανουμε παρεα εστω και διαδυκτιακα και χωρις ακομα να ειμαι κατοχος ενος jimny καθως ειμαι στο ψαξιμο ακομα για ενα μεταχειρισμενο που θελω να αγορασω!
Υπαρχουν βεβαια μερικες "υποψηφιοτητες" αλλα δε βιαζομαι ετσι ωστε να κανω και την καλυτερη επιλογη! Ως νεος και εγω εχω 2 ερωτησεις και αν καποιος θελει απανταει δεν ειναι αναγκαιο!

1. Πως σας φαινεται (σε θεωρητικο επιπεδο) η αγορα ενος jimny 2005 vvt αλλα με τον "κοντο" προφυλακτηρα με 45.000 χλμ περιπου 6.000 ευρω απο ιδιωτη.

2. Εχω αποφασισει να παρω το συγκεκριμενο αυτοκινητο για τους εξης λογους:
    Οι αποστασεις στην πολη που ζω ειναι ελαχιστες με μεγιστη διαρκεια 5 λεπτα με αποτελεσμα να χρησιμοποιω μονο το παπακι! Τα σαββατοκυριακα ομως συνδυζονται με κυνηγι η ψαρεμα οποτε οπως καταλαβαινεται και στο βουνο θελω να ανεβω αλλα και τη βαρκα θελω να τραβαω. Μεγαλες αποστασεις σπανια θα κανω και δεν ειμαι γκαζιαρης παω νορμαλ!Επισης το χειμωνα εχουμε και ελιες οποτε θα χρησιμοποιησω και τρειλερ.  Ειναι το "ιδανικο" αυτοκινητο για την περιπτωση μου αραγε?

Ευχαριστω και συγγνωμη για την πολυλογια!  :o

Αποσυνδεδεμένος PATELIS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2081
  • Φύλο: Άντρας
  • mud needs you
    • patelis.gr
Απ: Νέο μέλος απο Κρήτη
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 23, 2014, 12:35 »
 <welc_  στο club, πολυ καλη επιλογη πιστευω να το ευχαριστηθεις !!!
Give Love, Feel Better! !!!

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Νέο μέλος απο Κρήτη
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 24, 2014, 09:18 »
Καλώς ήρθες.... :)

Σε γενικές γραμμές το Jimny είναι καλή επιλογή για τις δραστηριότητες που αναφέρεις, με την έννοια ότι είναι οικονομικό (λίγα κυβικά) και σκληροτράχηλο (κοντές σχέσεις, σασί, άξονες κλπ)...
Θα πρέπει όμως να υπολογίσεις μερικές παραμέτρους όπως πχ ο περιορισμένος χώρος (αν ας πούμε έχεις σκυλιά και δεν έχεις μπαγκαζιέρα) και το μικρό βάρος και η μικρή ροπή (αν η βάρκα σου είναι βαριά θα ζορίζεις το συμπλέκτη στο βάλε-βγάλε, όπως το ίδιο ισχύει και για το τρέϊλερ με τις ελιές).
Υποθέτω ότι πιο κατάλληλο είναι ένα Niva λόγω α) μικρότερης τιμής κτήσης, β) μεγαλύτερης ροπής και κυβικών, γ) μεγαλύτερων χώρων, δ) μόνιμης τετρακίνησης και φθηνότερων ανταλλακτικών...
Βέβαια από την άλλη, η ποιότητα βαφής (σκουριές κλπ), κατασκευής και εργονομίας δεν συγκρίνονται με το Jimny...
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος G_pap

  • Jimny
  • Μηνύματα: 22
  • www.jimnyclub.com
Απ: Νέο μέλος απο Κρήτη
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 24, 2014, 10:23 »
Καταρχας να σας ευχαριστησω για τις απαντησεις σας! Ενα σημαντικο στοιχειο που ξεχασα να αναφερω βεβαια ειναι ο παραγοντας ΓΥΝΑΙΚΑ ...! Της αρεσει και εκεινης το jimny οποτε προς τα εκει παει το πραγμα αλλα κυριως επειδη χωρος υπαρχει αρκετος ριχνοντας τα καθισματα, σκυλια (ακομα) δεν εχω και η βαρκα ειναι πλαστικη και ελαφρια! Νιβα δεν θα επαιρνα για κανενα λογο...  :)

Αποσυνδεδεμένος agian

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 664
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέο μέλος απο Κρήτη
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 27, 2014, 08:12 »
Καλώς ήρθες φίλε μου και καλή διαμονή  roc2.

Στα ερωτήματα που έβαλες  παραπάνω την απάντηση την έδωσες μόνος σου  8) 8) 8)

Αφού η ΓΥΝΑΙΚΑ θέλει JIMNY ,όλα τα υπόλοιπα έρχονται σε δεύτερη μοίρα   a105 a105 a105
Η πρώτη σκέψη είναι η καλύτερη. Η δεύτερη είναι η πιο φρόνιμη...