Αποστολέας Θέμα: ΜΟΝΑΔΑ ABS  (Αναγνώστηκε 5018 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΣΤΑΥΡΟΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
ΜΟΝΑΔΑ ABS
« στις: Αύγουστος 23, 2014, 04:46 »
Γεια σας φιλοι μου μετα απο παρα πολυ καιρο απουσιας μου απο το forum λογω διαφορων καταστασεων ειμαι και παλι κοντα σας.
Εδω και 1μιση μηνα περιπου αντιμετωπιζω προβλημα του abs.
Ενα βραδυ αναψε η ενδεικτικη λυχνια την ωρα που γυρναγα σπιτι απο αγνωστη αιτια και μολις εφτασα σπιτι και παρκαρα εσβησε μονη της.Σκεφτηκα οτι μαλλον καποιος αισθητηρας θα επιασε καποιο σκουπιδακι και για αυτο αναψε.Μετα απο 3 μερες αναψε παλι η λυχνια και οπως ημουνα πηγα κατευθειαν ατην αντιπροσωπια στο Μαρουσι για διαγνωση αφου μπηκε το διαγνωστικο στο αμαξι εδειξε κωδικο βλαβης C1061 που μεταφραζεται σε βλαβη της μοναδας.Σε ερωτηση που τους εκανα γιατι χαλασε η μοναδα μου ειπαν οτι εχει τυχει σε αλλα 2 suzuki το συγκεκριμενο και περιμενουν απαντηση απο το εργοστασιο.Εδω και 2 βδομαδες περιπου το λαμπακι απο εκει που ειναι αναμμενο σβηνει ξαφνικα μονο του η και το αντιστροφο και προσπαθω να καταλαβω τι στο καλο συμβαινει με την μοναδα.Εδω να σημειωσω πως οταν σβησει το λαμπακι η μοναδα λειτουργει κανονικα.
Θα ηθελα τα φωτα σας παιδια γιατι σε ερωτηση μου ποσο κοστιζει καινουργια μοναδα το κοστος πλησιαζει τα 1000 ευρω παρακαλω.
Τι μπορει να συμβαινει με την μοναδα?Αξιζει να την βγω και να την παω για επισκευη η να κοιταξω σε καμια μεταχειρισμενη?
Συγνωμη για το μεγαλο κειμενο.

Αποσυνδεδεμένος Legend

  • Jimny
  • Μηνύματα: 173
Απ: ΜΟΝΑΔΑ ABS
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 23, 2014, 12:06 »
Πρόσφατα αντιμετώπισα ένα πρόβλημα που βέβαια ήταν λίγο διαφορετικό από το δικό σου.
Αν κατάλαβα καλά εσένα το κάνει σε μικρές ταχύτητες και επιπλέον ο κωδικός λάθους δεν παραπέμπει σε αισθητήρα.


Άναβε η ένδειξη του ABS όταν ξεπερνούσα στην εθνική τα 120km/h. Στη συνέχεια όταν πχ σταματούσα στα διόδια για λίγα δευτερόλεπτα, κατα την επιτάχυνση, όταν ξεπερνούσα τα 20χμ/ω έσβηνε μέχρι να φτάσω ξανά την διαστημική ταχύτητα των 120χμ/ω. :-)

Κάνοντας τη διάγνωση όπως αναφέρει το service manual, ο κωδικός βλάβης παρέπεμπε σε έναν αισθητήρα στον τροχό.

Λύνοντας τους μπροστινούς αισθητήρες, βρήκα παρα πολλά ρινίσματα επάνω τους και απλά τους καθάρισα (είναι μαγνητικοί και τραβάνε τα πάντα).

Με την πρώτη ευκαιρία που δοκίμασα σε υψηλές ταχύτητες, δεν άναψε ξανά η ένδειξη.

Αποσυνδεδεμένος ΣΤΑΥΡΟΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΜΟΝΑΔΑ ABS
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 23, 2014, 12:15 »
Μπορεις να μου πεις πως λυνονται οι μπροστινοι αισθητηρες μηπως ειναι παρομιο?
Ακομα και οταν το αμαξι ηταν συνδεδεμενο με το διαγνωστικο δεν μπορουσε ο ανθρωπος να σβησει την βλαβη.
Εμενα το κανει σε ολες τις ταχυτητες.

Αποσυνδεδεμένος Legend

  • Jimny
  • Μηνύματα: 173
Απ: ΜΟΝΑΔΑ ABS
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 23, 2014, 18:28 »
Αν πέσεις απο κάτω στην μπροστινή πλευρά του αυτοκινήτου θα δεις ακριβώς μπροστά απο τα καρπούζια, εναν αισθητήρα σε κάθε τροχό.
Ο καθένας έχει μια βίδα που λυνει με δεκαράκι κλειδι.
 
Βρήκα μία φωτογραφία στο ΝΕΤ.
Αριστερά στην φωτογραφία, εκεί που βλέπεις τις δύο τρύπες, σε εσένα εχει τον αισθητήρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 23, 2014, 18:54 από Legend »

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΜΟΝΑΔΑ ABS
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 23, 2014, 20:30 »
καλησπέρα, ρίξε μια ματιά και σε αυτά .

http://training.suzukiauto.co.za/SASATrainingDocs/BE02%20Brake%20Control%20Systems/abs&ebd.pdf
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος ΣΤΑΥΡΟΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΜΟΝΑΔΑ ABS
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 23, 2014, 23:40 »
Αυριο θα κατσω να ασχοληθω με τους αισθητηρες μπας και φταιει αυτο.
Μπορω να τους καθαρισω με σπρευ ηλεκτρικων επαφων η θα υπαρξει καποιο προβλημα?

Αποσυνδεδεμένος Legend

  • Jimny
  • Μηνύματα: 173
Απ: ΜΟΝΑΔΑ ABS
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 25, 2014, 06:49 »
Πιστεύω οτι αν το σκουπίσεις με ένα πανί αρκεί, αφού μιλάμε για ρινίσματα.
Αν και απο τη στιγμή που είναι κλειστός ο αισθητηρας δεν θα του κανει κάποια ζημιά το σπρει.