Αποστολέας Θέμα: γεια σας  (Αναγνώστηκε 6308 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: γεια σας
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 13, 2014, 09:32 »
Μεγαλύτερα ηχεία χωρίς πατέντα δεν χωράνε... 1 λύση βλέπω. μέτρια ηχεία (διαιρούμενα τα μπροστά) ώστε να κρατήσεις το κόστος χαμηλό, κ με τον ενισχυτή να οδηγήσεις ένα μικρό woofer για να σου γεμίσει τον ήχο...

αλλιώς μπορείς να φτιάξεις εταζιέρα για να βάλεις μεγαλύτερα ηχεία, ή κούτα πίσω για ηχεία και woofer.

πάντως με τον διαθέσιμο εργοστασιακό χώρο, όσο ακριβό ηχείο και να βάλεις, κατά την γνώμη μου πάντα θα υπολείπεται σε μεσαίες και μπάσα.
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος giannis 41

  • Jimny
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Άντρας
Απ: γεια σας
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 13, 2014, 19:43 »
φιλε μου verse καταρχην σε ευχαριστω θελω να μου πεις εαν ειναι ευκολο αθηνα που μπωρο να βρω διαιρουμενα ηχεια; για μπροστα λεω να βαλω και πισω το ιδιο διαιρουμενα τι λες; αυτα που εχω τωρα ειναι 120w dual- cone μαλλον απλα τι λες; να βαλω και τον παλιο ενισχυτη που εχω απο το αλλο αμαξι ειναι 4χ100watts ελπιζω να μην σε κουρασα με της πολλες ερωτησεις μου καθοτι ασχετως με το αθλημα lol

Αποσυνδεδεμένος mastoris than.

  • Jimny
  • Μηνύματα: 149
Απ: γεια σας
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 13, 2014, 20:19 »
Παλιά είχα βάλει 2 κανονικά ηχεία εμπρός, 2 twiters στις κολώνες εμπρός και 2 μεγαλύτερα ηχεία πίσω - με κόψιμο της λαμαρίνας -  και επίσης 2 twiters στις κολώνες πίσω από τα εμπρός καθίσματα, ενισχυτή 2Χ100 κάτω από το κάθισμα συνοδηγού και woofer στον χώρο αποσκευών. Ο ήχος ήταν ικανοποιητικότατος τόσο σε ποιότητα όσο και σε ένταση. Όλα Sony εκτός από τα πίσω ηχεία που δεν θυμάμαι.

Αποσυνδεδεμένος giannis 41

  • Jimny
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Άντρας
Απ: γεια σας
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 13, 2014, 20:31 »
φιλε μου mastoris than τα ηχεια σου ειναι διαιρουμενα;

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: γεια σας
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 14, 2014, 15:59 »
Αγαπητέ, αν θες να μπεις σε διαδικασία να βάλεις μεγαλύτερα ηχεία, όλα είναι δυνατά...

εγώ αυτό που έκανα και δεν χρειάστηκε να τρυπήσω ή να κάνω καμία πατέντα είναι το εξής:
- Διαιρούμενα μπροστά στις μαμά διαστάσεις. το καλώδιο από το tweeter κρύβετε εύκολα από το πλαϊνό αυτάκι του πλαστικού του ταμπλό
- Ηχεία πίσω στις μαμά διαστάσεις
- Ενισχυτής κάτω από το κάθισμα
- Woofer πίσω

Ο ενισχυτής οδηγεί μόνο το woofer, ενώ τα ηχεία παίζουν από μία πηγή μέτριας ποιότητας για την εποχή της (pioneer). To αποτέλεσμα είναι καλό. Γεμίζει ο ήχος, ακούς σχεδόν όλες τις συχνότητες (λόγω μεγέθους ηχείων, πάντα λείπει λίγο ποιότητα κ ένταση στις μεσαίες).
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος giannis 41

  • Jimny
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Άντρας
Απ: γεια σας
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 14, 2014, 19:50 »
φιλε μου verse μπορεις να μου πεις που θα βρω Διαιρουμενα ηχεια!! για μπροστα και πισω σε μαμα διαστασεις απο αθηνα θα κατεβω πριν της γιορτες απο media markt praktiker εχει τιποτα μηπως εχεις δει τιποτα ευχαριστω!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος panosd

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Άντρας
Απ: γεια σας
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 15, 2014, 09:22 »
Καλημερα, μην ριξεις ουτε ενα ευρω σε διαιρουμενα ηχεια-woofer-ενισχυτες κτλ.

Κανε το πιο απλο να τελειωνεις.

1) ή στις 2 μαμα θεσεις μπροστα θα βαλεις 13'' ή 16'' κ στις κολωνες τα tweeterακια τους κ μια καλη πηγη με mosfet 4x50w

2) ή κατασκευη στην πορτα με συνδιασμο 2 ηχειων ( 13'' + 16'' ) ή ( 16'' + 16'' ) σε καθε πορτα με τα αντιστοιχα tweeterακια στην κολώνα.

Στην αρχη εκανα το πρωτο κ μετα το δευτερο.

Αν πηγαινα κατευθειαν στο 2 θα ειχα γλυτωσει κ μερικα χρηματα αλλα το αυτοκινητο εδω κ 7 χρονια παιζει δυνατα μονο με ενα συνδιασμο ηχειων 13'' + 16'' σε καθε πορτα

κ στις κολωνες τα tweeterακια τους, χωρις ενισχυτες κ woofer.

Κ μπασα εχει κ ποιοτητα ηχου εχει κ το κοστος για ολα ηταν τοτε κατω απο 550Ε.


Το βαζω στα τεσσερα (4χ4) και αργα (LOW) για να μην κολλαω πουθενα.

Αποσυνδεδεμένος ΦΙΛΙΠΠΑΣ

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
Απ: γεια σας
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 15, 2014, 10:16 »
Καλημέρα και από εμένα. Εγώ για ήχο έχω βάλει τέσσερα ηχεία διερουμενα τα οδηγώ από έναν ενισχυτή τετρακαναλο. Στα δυο κανάλια έχω βάλει τα τέσσερα ηχεία και στα άλλα δύο έχω βάλει ένα sub 8" για μπάσο. Ο ενισχυτής έχει δυνατότητα να οδηγεί τα ηχεία με κομμένες τις χαμηλές συχνότητες και στο sub να κόβει τις υψηλές συχνότητες. Τα ηχεία είναι στης μαμά διαστάσεις με τουιτερ στις κολώνες.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 15, 2014, 10:21 από ΦΙΛΙΠΠΑΣ »

Αποσυνδεδεμένος giannis 41

  • Jimny
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Άντρας
Απ: γεια σας
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 15, 2014, 21:02 »
φιλε μου panosd καταρχην σε ευχαριστω εχω και σαμπ απο το παλιο αμαξι και ενισχυτη τετρακαναλο απλα ειπα να βαλω σε μαμα διαστασεις μπροστα 10 πισω 13 τουιτερακια στης κολονες και τον ενισχυτη που εχω εχεις να προτεινεις καμια μαρκα για ηχεια απο ελλαδα ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος giannis 41

  • Jimny
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Άντρας
Απ: γεια σας
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 15, 2014, 21:05 »
γεια σου φιλιππα θα ηθελα να μου πεις που μπωρο να βρω ηχεια διαιρουμενα σε μαμα διαστασεις ελλαδα εαν γνωριζεις ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος giannis 41

  • Jimny
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Άντρας
Απ: γεια σας
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 16, 2014, 11:24 »
καλημερα παλικαρια τι ηχεια διαιρουμενα σε μαμα διαστασες να βαλω μπροστα και πισω ποσα watts; και τα tweeter ποσα watt να ειναι; ξερει κανεις που θα βρω απο ελλαδα ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος giannis 41

  • Jimny
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Άντρας
Απ: γεια σας
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 20:54 »
ξερει κανεις που θα βρω ηχεια διαιρουμενα 2 δρομων ελλαδα  t4 t4 t4 t4 t4 t4 t4

Αποσυνδεδεμένος giannis 41

  • Jimny
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Άντρας
Απ: γεια σας
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 21, 2014, 19:55 »
σας ευχαριστω ολους ηχεια βρηκα