Αποστολέας Θέμα: διακενο βαλβιδων  (Αναγνώστηκε 11484 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimchri

  • Jimny
  • Μηνύματα: 165
Απ: διακενο βαλβιδων
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 05:32 »
Ισχύει αυτό που λέει ο dimchri θέλουν ρυθμισμα κ μάλιστα οι αέριο-θουμενοι καλό ειναι κάθε 20-30.000 χλμ ξανά...
Εγώ μετράω στο μητσο 87000χλμ το αυτοκίνητο ειναι πένα κυριολεκτικά δεν το σκίζω, με όλα του τα σέρβις στο παρά πέντε κ με μεγάλη περιποίηση...ρύθμιση δεν έχω κάνει αλλα πρόσφατα του έβαλα αέριο(85.000χλμ) αλλα στο επόμενο σέρβις έχω κανονίσει να γίνει ρύθμιση του διακενου...επιπλέον κόστος 30€...

πολύ λίγα λες... μόνο έλεγχος θα γίνει διάκενου με αυτό το ποσό και αν θέλει καπελώτα/ταληράκια θα ξαναπας και κοστίζουν και αρκετα αυτά... ΑΛΛΑ ΚΑΝΤΟ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ...
Eγώ έβαλα αεριο στα 80000 και στα 110000 έγινε η πρώτη ρύθμιση (είχε πολύ χαμηλό ρελλαντι ) - δευτερη ρυθμιση θα κόστιζε ακριβά γιατί ήθελελ και επίσκευη και άλλαξα κινητήρα και ησύχασα... τωρα έλεγχος καθε 20000 και ρυθμισμένο το αέριο να ψεκάζει συνέχεια και βενζίνη ...

Αποσυνδεδεμένος Gagarin

  • Jimny
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Άντρας
Απ: διακενο βαλβιδων
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 11:24 »
Εννοείται μονο έλεγχος!!!Απλα να έχω μια εικόνα πριν...
Προσωπικά κ με το αέριο προσέχω ακόμα περισσότερο...
Δλδ:
Το ρεζερβουάρ βενζίνης κοιτάζω να ειναι πάντα μεταξύ 1/4 - 1/2....
Ποτε δεν βλέπει το στροφόμετρο πάνω απο 3500 σαλ...
Σε μεγάλες αποστάσεις (πάνω απο 100χλμ) κάπου στην μεςη της διαδρομής ο κινητήρας γυρνάει στην βενζίνη για περίπου 2-3 λεπτά κ μετά ξανά στο αέριο...
Το σύστημα αερίου που έχω ειναι με μερικό ψεκασμό βενζίνης παρόλα αυτα ο μάστορας μου έδωσε αυτές τις οδηγίες...και στο Ίντερνετ απο δω και απο κει τα ίδια λένε!!!
Yπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που καταλαβαίνουν ότι δεν κατάλαβαν...
και άνθρωποι που δεν θα καταλάβουν ποτέ!!!

Αποσυνδεδεμένος toktok

  • Jimny
  • Μηνύματα: 52
Απ: διακενο βαλβιδων
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 24, 2015, 12:05 »
Γεια και από μένα εγώ το πρώτο το μοτέρ 260.000 δεν ρύθμισα ποτέ τώρα λόγω του αερίου θα ρυθμίσω τώρα για αυτούς που έχουν Μ13 όταν θα χρειαστεί να κάνουν 3 ρυθμίζματα μετά θα θέλουν άλλες βαλβίδες οπότε όπως και να το δουλεύεις στις 100.000 βαλβίδες  θα τις χρειαστείς ισχύει?

Αποσυνδεδεμένος alemx

  • Jimny
  • Μηνύματα: 137
Απ: διακενο βαλβιδων
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 02, 2015, 12:08 »


Καλημέρα !
Μπορει να μου πει καποιος τον κωδικό της φλάτζας ψευτοκάπακου,εχει μαζι της και 4 οπες για τα μπουζί .Για m13a μοντελο 2008.

Ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: διακενο βαλβιδων
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 02, 2015, 13:02 »
Πρόσφατα, επισκέφτηκα γνωστό συνεργείο στο Γέρακα και ρώτησα τον Αντώνη Τ. για τις βαλβίδες (Μ13Α).
Μου απάντησε ότι χρειάζονται έλεγχο/ρύθμιση ΜΕΤΑ τις 200.000 χλμ.....

Αποσυνδεδεμένος toktok

  • Jimny
  • Μηνύματα: 52
Απ: διακενο βαλβιδων
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 15, 2015, 00:02 »
Το ρυθμιζμα για το οποίο λέμε ισχύει για υγραεριοκίνητα

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: διακενο βαλβιδων
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 15, 2015, 13:25 »
Το ρυθμιζμα για το οποίο λέμε ισχύει για υγραεριοκίνητα

Στο αρχικό ποστ , αυτό δεν είναι σαφές....

Αποσυνδεδεμένος ΣΤΑΥΡΟΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
Απ: διακενο βαλβιδων
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 15, 2015, 23:23 »
Παιδια συγνωμη αν βγαινω λιγακι off topic αλλα εμενα οταν ειχα ρωτησει για το αν χρειαζονται ρυθμισμα οι βαλβιδες στον M13Α στο συγκεκριμενο συνεργειο στον Γερακα μου ειπανε οτι λογω οτι επειδη εχει καδενα και οχι ιμαντα χρονισμου δεν χρειαζονται ρυθμισμα.
Τελικα τι ισχυει και τι οχι?

Αποσυνδεδεμένος toktok

  • Jimny
  • Μηνύματα: 52
Απ: διακενο βαλβιδων
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 16, 2015, 15:40 »
Έχεις δίκιο απλά το παρέσυρε η συζήτηση
 

Αποσυνδεδεμένος alemx

  • Jimny
  • Μηνύματα: 137
Απ: διακενο βαλβιδων
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 18, 2015, 22:01 »
Παιδια συγνωμη αν βγαινω λιγακι off topic αλλα εμενα οταν ειχα ρωτησει για το αν χρειαζονται ρυθμισμα οι βαλβιδες στον M13Α στο συγκεκριμενο συνεργειο στον Γερακα μου ειπανε οτι λογω οτι επειδη εχει καδενα και οχι ιμαντα χρονισμου δεν χρειαζονται ρυθμισμα.
Τελικα τι ισχυει και τι οχι?

Το διάκενο αλλάζει δραματικά με την υγραεριοκίνηση.Θελει τακτικό μέτρημα ή και αλλαγή ανά 20-30 χιλιάδες.
Αν δουλεύεις μόνο βενζίνη δεν χρειάζεται τόσο συχνά.Εγω φαντάσου θα κάνω ένα τσεκάρισμα τώρα που έχει 50000.(βενζινοκίνητο μόνο)