Αποστολέας Θέμα: LED στο εσωτερικό του Jimny  (Αναγνώστηκε 2550 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PanagiotisR

  • Jimny
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
LED στο εσωτερικό του Jimny
« στις: Απρίλιος 09, 2015, 11:05 »
Καλημέρα σε όλους και Καλό Πάσχα να έχουμε.
Μου έχει μπει η ιδέα να βάλω led ταινία εσωτερικά στο Jimny, για καθαρά πρακτικούς λόγους.  Όπως ξέρουμε ο φωτισμός εσωτερικά δεν είναι και πολύ δυνατός.  Έτσι σκέφτηκα να βάλω ένα έξτρα φως στο πίσω μέρος της οροφής για να καλύπτει τις ανάγκες του αποθηκευτικού χώρου και των πίσω καθισμάτων.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάνει κανείς κάτι τέτοιο, ή αν έχετε στο μυαλό σας κάτι που πρέπει να προσέξω.
Ρεύμα σκέφτομαι να τραβήξω από την μπλαφονιέρα, έτσι ώστε να ανοίγουν και να κλείνουν όλα τα φώτα μαζί.
Όσο για το κόστος, πήγα στην αρχή και ρώτησα σε κατάστημα με είδη αυτοκινήτου που είχε και φώτα xenon κτλ και μου είπαν 8€ το κομμάτι των 30cm και 17€ το μέτρο!!!!!  Είχα κάνε μια έρευνα αγοράς μέσω internet και πήγα σε ένα μαγαζί με ηλεκτρολογικά και μου έδωσε πιο δυνατή σε ένταση με 6€ το μέτρο!!!!!
Θα ανεβάσω και φωτογραφίες (αν πάει καλά και δουλεύει σωστά).

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: LED στο εσωτερικό του Jimny
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 09, 2015, 11:39 »
Αναμένουμε!!

Αποσυνδεδεμένος PanagiotisR

  • Jimny
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: LED στο εσωτερικό του Jimny
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 09, 2015, 22:11 »
Καλησπέρα, δεν άντεχα να περιμένω και αποφάσισα να το τελειώσω σήμερα.  Δεν ξέρω πως θα φαίνεται αύριο το πρωί με το φως της μέρας, άλλα μου αρέσει αρκετά. yah
Έβαλα την ταινία πίσω στην οροφή ακριβώς εκεί που κλείνει η πόρτα, την έβαλα από την μια άκρη έτσι ώστε να μπορούν να μπυν τα καλώδια και δεν ήταν αρκετά μεγάλη για να πιάσει από την μια άκρη στην άλλη (σκοπεύω να βάλω και το άλλο μικρό κομμάτι που έχω).
Έφερα τα καλώδια (που θα μπορούσε να είναι μόνο ένα το +) γύρω από το παράθυρο και πάνω από την πόρτα του συνοδηγού μέσα στο λάστιχω και μετά από εκεί στην μπλαφονιέρα.  την άνοιξα και έβαλα τα καλώδια πίσω από το φωτάκι που έχει.  Προσοχή, πρέπει να είναι στο φις, γιατί αλλιώς θέλει διακόπτη να μην είναι συνέχεια αναμένα.
Η όλη εργασία πήρε περίπου μισή ώρα.
Τα αποτελέσματα από άποψη φωτισμού, πάρα πολύ καλά.  Εμένα με καλύπτουν στο να βλέπει κάποιος στα πίσω καθήσματα παραπάνω από καλά και φυσικά στον τεράστιο χώρο αποσκευών...... :)

Αποσυνδεδεμένος PanagiotisR

  • Jimny
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: LED στο εσωτερικό του Jimny
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 09, 2015, 22:52 »
Δεν κατάφερα να τις ανεβάσω.....  87  Δείτε εδώ κάποιες φωτογραφίες από την εγκατάσταση. Δυστυχώς δεν μπόρεσα να βγάλω κάποια καλή να φαίνεται το αποτέλεσμα του πόσο δυνατό είναι το φως το βράδυ. 

https://imageshack.com/i/exeX3M38j

Αποσυνδεδεμένος ΣΤΑΥΡΟΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
Απ: LED στο εσωτερικό του Jimny
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 10, 2015, 23:51 »
Πολυ ωραια φαινεται και πρεπει να ομολογησω οτι με εβαλες στην μπριζα να το κανω και εγω στο δικο μου.
Παναγιωτη μηπως θα ηταν πιο ευκολο να το συνδεσεις κατευθειαν στο μπουτον που υπαρχει στην πισω πορτα απο το να κανεις ολη αυτη την διαδικασια?

Αποσυνδεδεμένος PanagiotisR

  • Jimny
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: LED στο εσωτερικό του Jimny
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 11, 2015, 21:02 »
Να σου πω την αλήθεια δεν το σκέφτηκα......   ??? Μπορείς να δοκιμάσεις από εκεί.
Έβαλα και ένα μικρό κομμάτι (3 led μόνο) και πάνω από το τασάκι για να έχει λίγο φως και εκεί (ναι είμαι καπνιστής) αλλά δεν τρελάθηκα από το αποτέλεσμα.  Όταν ανοίγει το τασάκι τελείως, δεν φωτίζει σωστά μέσα γιατί έχει το σίδερο από πάνω από το τασάκι που το πατάς για να το βγάλεις. Αυτό το σύνδεσα με τα φώτα από το ταμπλό και ανάβει μαζί με αυτά. Δεν το έχω οδηγίσει ακόμα βράδυ με αυτό το φωτάκι να δω αν ενοχλεί.
Άντε Καλή Ανάσταση