Αποστολέας Θέμα: Προληπτική μετατροπή σε χειροκίνητες πλήμνες ;;;  (Αναγνώστηκε 3945 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος georgempz

  • Jimny
  • Μηνύματα: 8
  • www.jimnyclub.com
Καλημέρα στο φόρουμ,

 Είμαι κάτοχος του μοντέλου με τα κουμπιά (2006). Στο παρελθόν αντιμετώπισα κάποιες φορές πρόβλημα με την τετρακίνηση (αναβόσβηναν λαμπάκια κλπ) και πέρασα αρκετές ώρες διαβάζοντας τα διάφορα ποστ. Αυτές τις μέρες το αμάξι βρίσκεται στο συνεργείο γιατί χρειάζεται οπωσδήποτε γενικό συμμάζεμα όλου του μπροστά μέρους. Σκέφτηκα το εξής και θα ήθελα την βοήθεια σας: Επειδή απ όσα διάβασα διαπίστωσα οτι τα προβλήματα με τις αυτόματες πλήμνες δεν είναι και τόσο σπάνια, σκέφτηκα πως ίσως είναι ευκαιρία τώρα που θα βγει όλο το μπροστά σύστημα να βάλω χειροκίνητες πλήμνες. Ο μάστορας μου είπε πως μετά την επισκευή όλα θα δουλεύουν ρολόι με την τετρακίνηση και τα πολυσυζητημένα κουμπάκια. Επίσης μου είπε πως οι χειροκίνητες είναι καλύτερες μεν αλλά εξαρτάται τι χρήση κάνω (με συμβατική χρήση δεν χρειάζονται) Δεν κάνω τρέλες μιας και το αυτοκίνητο είναι μαμα, αλλά όταν δω χωματόδρομο μπαίνω χωρίς 2η σκέψη. Μήπως λοιπόν με συμφέρει να βάλω χειροκίνητες τώρα και να αποφύγω τα χειρότερα ;; Οι αυτόματες κινδυνεύουν μόνο απο κλαδιά κλπ που θα μπορούσαν να σωθούν απο μια ποδιά ;; Επίσης πόσο κοστίζουν οι χειροκίνητες περίπου ;; Διάβασα στο φόρουμ για τις μάρκες superwinch, mile marker, avm και warn. Ποια θα μου προτείνατε ;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων  :)   t4

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Προληπτική μετατροπή σε χειροκίνητες πλήμνες ;;;
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 09, 2017, 15:04 »
Αν δεν κάνεις σκληρή χρήση εκτός δρόμου σε ζόρικες διαδρομές συχνά, άποψή μου είναι να μην πειράξεις τίποτα, άσε τις μαμίσιες και αν αγχώνεσαι, βάλε το πολύ-πολύ μια ποδιά στο transfer... 
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Προληπτική μετατροπή σε χειροκίνητες πλήμνες ;;;
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 10, 2017, 12:45 »
Δες πρώτα, αν μετά το σερβις, οι πλύμνες δουλεύουν κανονικά. Αν ναι, τις αφήνεις ως έχουν και ίσως προσθέτεις και μια ποδιά, κάτω από το τράνσφερ. Αν οι πλύμνες δεν λειτουργούν, η γνώμη μου είναι να τις φτιάξεις και να δεις αν θέλεις να προσθέσεις την ποδιά. Το να βάλεις τις χειροκίνητες, με τη χρήση που αναφέρεις, μου φαίνεται υπερβολικό.

Αποσυνδεδεμένος georgempz

  • Jimny
  • Μηνύματα: 8
  • www.jimnyclub.com
Απ: Προληπτική μετατροπή σε χειροκίνητες πλήμνες ;;;
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 13, 2017, 11:42 »
Κύριοι, σας ευχαριστώ πολύ αμφότερους για τις απαντήσεις σας :) 
Θα αφήσω τις αυτόματες λοιπόν, λέω να βάλω και μια ανάρτηση +4 και μετά μια ποδιά.

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Προληπτική μετατροπή σε χειροκίνητες πλήμνες ;;;
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 21, 2017, 19:35 »
Κύριοι, σας ευχαριστώ πολύ αμφότερους για τις απαντήσεις σας :) 
Θα αφήσω τις αυτόματες λοιπόν, λέω να βάλω και μια ανάρτηση +4 και μετά μια ποδιά.
Μια χαρά !!
B.R.A.T. President
www.brat.gr