Αποστολέας Θέμα: Προβληματάκι με μπλοκέ  (Αναγνώστηκε 1214 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος γιάννης

  • Jimny
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Άντρας
Προβληματάκι με μπλοκέ
« στις: Δεκέμβριος 20, 2008, 11:17 »
Καλημέρα σε όλη την παρέα!
Έχω ένα προβληματάκι οπότε είπα να απευθυνθώ σε εσάς μηπως και έχετε καμιά ιδέα.
Έχω το μπλοκέ της protrack γύρω στον εναμιση χρόνο. Χτές για πρώτη φορά μου έκανε το εξής:
Πατάω το κουμπάκι που γεμίζει το κομπρεσεράκι κια ύστερα πατάω το άλλο που κομπλάρει. Ώς εδώ καλά. Όμως ενώ κόμπλαρε και όλα ήταν μια χαρά, κάθε δύο δευτερόλεπτα δουλεύει για λίγο το κομπρεσέρ. Μάλλον απο κάπου χάνει το σωληνάκι??
Το μπλοκέ δουλεύει απλά το κομπρεσερ ανοιγοκλείνει!
Τι λέτε??
Το έχει πάθει κανείς?
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Majestix

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
  • Les Gaulois..
    • www.gaulois4x4.com
Απ: Προβληματάκι με μπλοκέ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 20, 2008, 11:25 »
Ναι Γιαννη, λογικά κάπου χάνει αέρα... και προσπαθεί το κομπρεσεράκι να τον αναπληρώσει.....

Το έχω ξαναδεί.... (οχι μόνο σε protrack αλλά και σε ARB..)
Majestix

Better 2 be Proactive... than Reactive....

http://www.gaulois4x4.com

Αποσυνδεδεμένος γιάννης

  • Jimny
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προβληματάκι με μπλοκέ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 20, 2008, 11:48 »
Αυτό υποψιάστηκα και εγώ!
Τι μπορώ να κάνω για να διορθώσω το πρόβλημα αυτό? Φοβάμαι μην πάθει τίποτα το κομπρεσεράκι και χαλάσει και μετά δεν έχω μπλοκέ!
Πάω την Τετάρτη Χριστούγεννα στο Περτούλι και θα έχουμε 4 μέρες πολύ θέμα (ευελπιστώ) με λάσπες και χιόνια!
Εντομεταξύ δεν είμαι Αθήνα και δεν προλαβαίνω να ανέβω για να το φτιάξω. bhe

Αποσυνδεδεμένος LEYTERIS-RENA

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προβληματάκι με μπλοκέ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 20, 2008, 12:54 »
καλημερα παιδια .εγω φοραω τις arb εμπρος -πισω ,πρωτα απο ολα βαλτο να κομπλαρει και μετα ξεκομπλαρε να φυγη ολος ο αερας απο μεσα ,μετα ξανακομπλαρησε αν δεις και στο κανει πρωτα ελενξε την βαλβιδα στο επανω μερος του κομπρεσερ εκει που παει το σωληνακι να ναι σφιγμενο να μην εχει διαροη αν στο ξανακανει ελενξε το σωληνακι μεχρι το διαφιρικο μπορει ναναι κομμενο ,δεν υπαρχει περιπτωση για μικρη τρυπουλα τα σωληνακια κοβονται κατευθειν οποτε δεν θα σου κομπλαρηζε καν ,εαν κανει το ιδιο τοτε το οring μες το διαφορικο δεν ξερω αυτο αν εχει τοarbεχει ,τοτε σου εχει χαλασει εμενα μου το κανε πριν κανα χρονο οτν κομπλαριζα το εμπρος ευτυχως ηταν ξεβιδωτη η βαλβιδα επανω στο κομπρεσερ ελενξετο ετσι καλες βολτες a105 a105 a105
ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΧΙΟΣ SUZUKI JIMNY http://shropshire-suzuki.co.uk/forum/index.php?sid=408a565938744e619d03613f425acee0PROJECT                                                                                    [IMG]http://i307.photobucket.com/albums/nn286/renaleft

Αποσυνδεδεμένος SAV

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 942
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προβληματάκι με μπλοκέ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 20, 2008, 17:43 »
Σίγουρα έχεις διαρροή αέρα. Ενας καλός τρόπος για να την εντοπίσεις, είναι να φτιάξεις λίγη σαπουνάδα (με AVA πχ) και με ένα πινελάκι να περάσεις όλες τις συνδέσεις-βαλβίδα-σωληνάκια κλπ (εννοείται με κομπλαρισμένο το μπλοκέ για να υπάρχει πίεση). Στο σημείο της διαρροής θα κάνει φυσαλίδες.
Αν δεν εντοπίσεις διαρροή κάπου εξωτερικά, μάλλον πρέπει να περάσεις από protrak διότι πιθανά η διαρροή είναι στον μηχανισμό του μπλοκέ.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 20, 2008, 19:10 από SAV »

Αποσυνδεδεμένος γιάννης

  • Jimny
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προβληματάκι με μπλοκέ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 20, 2008, 18:28 »
Παίδες τελικά έχανε πολύ αέρα απο την βαλβίδα ποθ είναι πάνω απο το διαφορικό, εκεί που μπαίνει το σωληνάκι!
Το ξεβίδωσα και έβαλα το σωληνάκι όσο πιο μέσα στο διαφορικό μπορούσα και έσφιξα την βαλβίδα και είναι κομπλε!!
Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας και την βοήθειά σας!! cl cl