Αποστολέας Θέμα: Περί ΚΤΕΟ.....  (Αναγνώστηκε 6220 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gc

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2177
  • Φύλο: Άντρας
  • .Εκεί που πάει.
    • Suzuki Jimny Funs and Owners worldwide
Απ: Περί ΚΤΕΟ.....
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 20, 2008, 13:19 »
Επισης υπαρχει ενα θεμα με τις μεμβρανες τζαμιων. Επιτρεπονται -πια- οι πισω οσο σκουρες και αν ειναι, αλλα δεν επιτρεπονται οι εμπρος -οδηγου, συνοδηγου- όσο ανοιχτες και αν ειναι.... ;)

Περασα κτεο 3/1/07 και τους ρωτησα πριν το παω, οπότε και τις εβγαλα. Επιβεβαιωση για το συγκεκριμενο θεμα, πηρα και απο αυτον που μου τις ειχε περασει.

Ηρθε σχεδόν η ημερομηνία να περάσω ΚΤΕΟ και δεδομένου ότι έχω παντού μεμβράνες ρώτησα τι ακριβώς πρέπει να κάνω. Σύμφωνα με τις νέες οδηγίες στα ΚΤΕΟ απαγορεύεται ρητά μόνο η μεμβράνη εμπρός. Για τις υπόλοιπες πρέπει να δείξουμε το πιστοποιητικό που μας έδωσαν απο το μαγαζί που τις τοποθέτησαν. Πρέπει να πάω να ξηλώσω την εμπρός διότι αν και είναι το πρώτο στάδιο(σχεδόν δεν φαίνεται)παρόλα αυτά θα κάνουν σίγουρα φασαρία.
Επιβεβαίωσα τα παραπάνω και απο το ΚΤΕΟ και απο την Llumar που τις έβαλα. Αν κάποιος έχει περάσει πρόσφατα ΚΤΕΟ με μεμβράνες ας μας δώσει μία ιδέα  ???




το jimny το περασα κτεο πριν αλλαξει ο νόμος για τις εμπρος (οδηγου/συνοδηγου) και τις ειχα ξηλωσει. To matrix που το περασα περυσι τον αυγουστο (οταν πια αλλαξε ο νομος) ηταν αποδεκτες και οι εμπρος (με πιστοποιητικο η ανοιχτη αποχρωση llumar).

Ο admin εχει δωσει μια καλη αναλυση για την διαπερατοτητα των μεμβρανων. Αλλα πρεπει να πεσεις σε εντελως στραβοξυλο. Εφοσον οι μπροστινες ειναι οι διακριτικες, δεν εχουν δικαιωμα να σου πουνε τιποτα. Απο οσο ξερω εχουν >70% διαπερατοτητα ;)
www.erc.edu
www.ecosep.eu
www.phtls.org

If you want my attention, try bleeding...

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί ΚΤΕΟ.....
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 20, 2008, 13:49 »
Η αλήθεια είναι ότι σκέφτομαι να το περάσω "αλλιώς" για να τελειώνουμε...στο κοντινό μου ΚΤΕΟ παίζει συνήθως έτσι το σύστημα...αν ψιλοκάνεις τον έξυπνο έφαγες πόρτα. Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις  :)
Θα ξηλώσω την μπροστινή και βλέπουμε  ???
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος KΩΝ/ΝΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί ΚΤΕΟ.....
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 20, 2008, 20:17 »
Στα τρια πίσω τζάμια μπορείς να βάλεις οτι θέλεις σε οδηγού-συνοδηγού μέχρι τη μεσαία διαβάθμιση κανένα προβλημα πέρασα
από Αutovision χωρίς το παραμικρό πρόβλημα (και είμαι και +10cm που αυτό φοβόμουνα)
Να εχουμε το νου μας όμως για το μπροστινό παρμπρίζ απαγορεύται οποιαδήποτε μεμβρανη επίσης κάτι εχει πάρει το αυτί μου
οτι εκτός από το ΚΤΕΟ προβλημα με την μπροστινή μεμβράνη μπορεί να προκύψει και από ασφαλιστική εταιρεία σε περίπτωση ατυχήματος
(λόγω περιορισμένης ορατότητας)! ???
Πάρε φόοοοραααα ρεεεε!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος gc

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2177
  • Φύλο: Άντρας
  • .Εκεί που πάει.
    • Suzuki Jimny Funs and Owners worldwide
Απ: Περί ΚΤΕΟ.....
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 21, 2008, 00:04 »
για το υψος δε λενε κατι... συνηθως για το φαρδος σε κοιτανε περιεργα, αλλα πρεπει να πεσεις σε στραβοξυλο... :)
www.erc.edu
www.ecosep.eu
www.phtls.org

If you want my attention, try bleeding...

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί ΚΤΕΟ.....
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 21, 2008, 09:36 »
Στα τρια πίσω τζάμια μπορείς να βάλεις οτι θέλεις σε οδηγού-συνοδηγού μέχρι τη μεσαία διαβάθμιση κανένα προβλημα πέρασα
από Αutovision χωρίς το παραμικρό πρόβλημα (και είμαι και +10cm που αυτό φοβόμουνα)
Να εχουμε το νου μας όμως για το μπροστινό παρμπρίζ απαγορεύται οποιαδήποτε μεμβρανη επίσης κάτι εχει πάρει το αυτί μου
οτι εκτός από το ΚΤΕΟ προβλημα με την μπροστινή μεμβράνη μπορεί να προκύψει και από ασφαλιστική εταιρεία σε περίπτωση ατυχήματος
(λόγω περιορισμένης ορατότητας)! ???


Για τα πίσω το γνωρίζω Κων/νε. Μπροστά έχω βάλει το σχεδόν διαφανές. Πρέπει να το προσέξεις υπο γωνία που γυαλίζει λίγο για να το καταλάβεις...αλλά αν είναι στραβόξυλο όπως λέει και ο Γιώργος θα το δεί.
Παίρνω και το 1525 εδώ και 1 εβδομάδα να κλείσω ραντεβού και δεν το σηκώνει κανείς! Σε λίγο θα βγώ εκπρόθεσμος και άντε να το αποδείξω!!
Στα ιδιωτικά ΚΤΕΟ δεν το πάω διότι δεν θέλω να το οδηγήσουν αυτοί. Το Swift που το πήγα μπήκαν μέσα με τα άρβυλα, γρατζούνισαν τα πλαστικά των μασπιέδων, τα πλαινά χαμηλά στις πόρτες κ.τ.λ. και αρπαχτήκαμε. Το έκαναν χάλια λες και έμπαιναν σε βάρκα. Επειδή έχω κόλλημα και δεν θέλω να μου ...μπιμπίπ...το αυτοκίνητο δεν τους το ξαναπάω bhe
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος KΩΝ/ΝΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί ΚΤΕΟ.....
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 21, 2008, 11:12 »
Πάντως στην Αutovision στο Σταυρό που το πέρασα ήταν αρκετά κόσμιοι και ήμουν σχεδόν από πάνω τους...
Πάρε φόοοοραααα ρεεεε!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος panosd

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί ΚΤΕΟ.....
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 21, 2008, 22:48 »
Για τα φιμε αν εχετε γνωστο/η που να δουλευει σε νοσοκομειο ζητηστε του αν μπορει να σας παρει μια βεβαιωση απο

οφθαλμιατρο οτι εχετε προβλημα με τα ματια κ οτι συνυσταται οποιοσδηποτε τροπος προστασιας απο τον ηλιο στο αυτοκινητο

οπως πχ. οι αντιλιακες μεμβρανες σε ολες τις γυαλινες επιφανειες του οχηματος σας.

Εγω ετσι περασα το κτεο κ ετσι περναω τους ελεγχους στα μπλοκα της τροχαιας.
Το βαζω στα τεσσερα (4χ4) και αργα (LOW) για να μην κολλαω πουθενα.

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί ΚΤΕΟ.....
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 07, 2008, 16:01 »
Τελικά πέρασα επιτυχώς "άνευ λιπάνσεως"  lol απο το δημόσιο ΚΤΕΟ Χολαργού. Συνολικός χρόνος 45 λεπτά. Παράβολο 40 ευρώ. Με το χαρτί της Llumar (που διάβασαν 2-3 φορές) αν και "ψιλοστράβωσαν" δεν μου είπαν τίποτα εφόσον είχα βγάλει την μεμβράνη μπροστά. Οσον αφορά την μηχ/κή μετατροπή full kit DGTuning +10cm πήρα συγχαρητήρια διότι πρώτη φορά είδαν τόσο προσεγμένο Jimny με τόσο καλή δουλειά. Εχουν "κόψει" πολλά με "αυτοσχέδιες" αναρτήσεις & μετατροπές. Παρότι δεν είναι το πιο πανύψηλο τέρας που κυκλοφορεί, όλες οι μετατροπές του πλέον είναι σύμφωνες με το γράμμα του νόμου.
Ακόμη και αν μου πεί κάτι η τροχαία δείχνοντας το χαρτί του ΚΤΕΟ που δεν έχει καμία παρατήρηση καθάρισα σύμφωνα με τα λεγόμενά τους.  yah
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2008, 16:06 από Michalis »
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος draikos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 311
  • Φύλο: Άντρας
  • adventure animal!
Απ: Περί ΚΤΕΟ.....
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 07, 2008, 18:01 »
Michalis μπραβο για το ΚΤΕΟ!
Αναφερομενος στη ''μηχ/κή μετατροπή full kit DGTuning'', θα μπορουσες να μας διαφωτισεις σχετικα /αξιολογηση ?

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί ΚΤΕΟ.....
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 07, 2008, 23:02 »
Michalis μπραβο για το ΚΤΕΟ!
Αναφερομενος στη ''μηχ/κή μετατροπή full kit DGTuning'', θα μπορουσες να μας διαφωτισεις σχετικα /αξιολογηση ?
Είναι το πλήρες ΚΙΤ ανάρτησης για το Jimny στις 4" και μπορείς να το δείς στο Site www.dgtuning.com
Περιλαμβάνει ελατήρια,αμορτισέρ,σωληνάκια φρένων,πανάρ,αποστάτες αξόνων μετάδοσης,σινεμπλόκ διόρθωσης μπροστινού κάστερ, κάτω βάσεις άξονα για τα πίσω αμορτισέρ. Παρότι ψηλώτερο δεν φαίνεται να τους ενοχλεί η μετατροπή εφόσον η γεωμετρία αλλά και οι μετρήσεις στα οργανα του ΚΤΕΟ βρέθηκαν να είναι ΟΚ.
Συμπέρασμα η μετατροπή "περνάει" χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος Majestix

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
  • Les Gaulois..
    • www.gaulois4x4.com
Απ: Περί ΚΤΕΟ.....
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 08, 2008, 12:09 »
Παράθεση
Ακόμη και αν μου πεί κάτι η τροχαία δείχνοντας το χαρτί του ΚΤΕΟ που δεν έχει καμία παρατήρηση καθάρισα σύμφωνα με τα λεγόμενά τους.

Και εγώ πέρασα κτέο.... τον εργάτη τον ψιλοπερνάγαν.... το snorkel όμως ήταν το δύσκολο της υπόθεσης...

Αφού λοιπόν πέρασα και εγώ κτέο..  :-* δεν έχω πρόβλημα με την τροχαία... ???  :)
Majestix

Better 2 be Proactive... than Reactive....

http://www.gaulois4x4.com

Αποσυνδεδεμένος LEYTERIS-RENA

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί ΚΤΕΟ.....
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 08, 2008, 15:43 »
βασικα επειδη  το δικο μου δεν περναει απο το κρατικο κτεο  το πηγαινω στο ιδιωτικο και το περναω οσο για τησ μεμβρανες [φιμε τζαμια ]εχω το τελευταιο σταδιο αλλα επειδη ειμαι αλλεργικος στον ηλιο εχω χαρτι απο νοσοκομειο και ειμαι ο.κ απο αυτο το μονο προβλημα μου ειναι τα μεγαλα λαστιχα που εξεχουν απο τα φτερα οσο μπορω προσεχω 8)
ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΧΙΟΣ SUZUKI JIMNY http://shropshire-suzuki.co.uk/forum/index.php?sid=408a565938744e619d03613f425acee0PROJECT                                                                                    [IMG]http://i307.photobucket.com/albums/nn286/renaleft

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί ΚΤΕΟ.....
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 08, 2008, 16:28 »
βασικα επειδη  το δικο μου δεν περναει απο το κρατικο κτεο  το πηγαινω στο ιδιωτικο και το περναω οσο για τησ μεμβρανες [φιμε τζαμια ]εχω το τελευταιο σταδιο αλλα επειδη ειμαι αλλεργικος στον ηλιο εχω χαρτι απο νοσοκομειο και ειμαι ο.κ απο αυτο το μονο προβλημα μου ειναι τα μεγαλα λαστιχα που εξεχουν απο τα φτερα οσο μπορω προσεχω 8)

Παλιά Λευτέρη το είχα σαν το δικό σου αλλά σε ένα μπλόκο παραλίγο να φάω και ξύλο  :o Τα έβγαλα όλα και το έκανα απόλυτα νόμιμο. Το πρόβλημα δεν είναι το ΚΤΕΟ αλλά αν σε δεί η τροχαία έτσι στην Αθήνα...θα σε κρεμάσουν στο Σύνταγμα...το ξέρω γιατί κρέμασαν εμένα ;D
Εχουν αγριέψει πολύ εδώ και το πήραν πατριωτικά το θέμα!
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος LEYTERIS-RENA

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί ΚΤΕΟ.....
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 08, 2008, 20:13 »
βασικα επειδη  το δικο μου δεν περναει απο το κρατικο κτεο  το πηγαινω στο ιδιωτικο και το περναω οσο για τησ μεμβρανες [φιμε τζαμια ]εχω το τελευταιο σταδιο αλλα επειδη ειμαι αλλεργικος στον ηλιο εχω χαρτι απο νοσοκομειο και ειμαι ο.κ απο αυτο το μονο προβλημα μου ειναι τα μεγαλα λαστιχα που εξεχουν απο τα φτερα οσο μπορω προσεχω 8)

Παλιά Λευτέρη το είχα σαν το δικό σου αλλά σε ένα μπλόκο παραλίγο να φάω και ξύλο  :o Τα έβγαλα όλα και το έκανα απόλυτα νόμιμο. Το πρόβλημα δεν είναι το ΚΤΕΟ αλλά αν σε δεί η τροχαία έτσι στην Αθήνα...θα σε κρεμάσουν στο Σύνταγμα...το ξέρω γιατί κρέμασαν εμένα ;D
Εχουν αγριέψει πολύ εδώ και το πήραν πατριωτικά το θέμα!
                                                                                                                                                                                                      εδω ΜΙΧΑΛΗ  ειναι ποιο χαλαρα τα πραγματα κυνηγανε χαλαρα εδω εχει και χειροτερα απο το δικο μου  lol lol lol
ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΧΙΟΣ SUZUKI JIMNY http://shropshire-suzuki.co.uk/forum/index.php?sid=408a565938744e619d03613f425acee0PROJECT                                                                                    [IMG]http://i307.photobucket.com/albums/nn286/renaleft

Αποσυνδεδεμένος gc

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2177
  • Φύλο: Άντρας
  • .Εκεί που πάει.
    • Suzuki Jimny Funs and Owners worldwide
Απ: Περί ΚΤΕΟ.....
« Απάντηση #44 στις: Δεκέμβριος 30, 2008, 18:23 »
Νέες οδηγίες για τις μεμβρανες οδηγού-συνοδηγού
Ισχύει από 1 Οκτωβρίου 2008

Πριν πάτε για τεχνικό έλεγχο, περαστε μια βόλτα απο τον εγκαταστάτη που σας εβαλε τις μεμβρανες.

Θα πρεπει να σας χορηγήσει μια πιστοποίηση που να αναφερει καποιες τεχνικες λεπτομερειες για τις μεμβρανες και να σας κολλησει στα παραθυρα οδηγου/συνοδηγου ενα μινι αυτοκολλητο. Ουσιαστικά, λεει το ονομα του εγκαταστατη και οτι η μεμβρανη εχει διαπερατοτητα φωτός >70%

Λεπτομερειες θα πειτε... Αυτο θα σας γλυτωσει απο τα προστιμα του ΚΟΚ και απο τον επανέλεγχο του ΚΤΕΟ... ;)
www.erc.edu
www.ecosep.eu
www.phtls.org

If you want my attention, try bleeding...